SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 22-12-2018 17:41:35

lukes888
Člen
Registrovaný: 22-12-2018
Příspěvky: 13

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

ZDENÁL napsal(a):

O napětí jde na prvním místě. I s obyčejným trafem s napětím na prázdno kolem 90V se kdysi vařilo bazickými elektrodami. Hotstart moc zapalovací vlastnosti nezlepší. Je to podobné, jako když chromému dáte berle. Pohybuje se o trochu lépe, ale celkově to stojí za prd.Usměrněné zdroje se zapalovacím napětím nad 70V budou svařovat dobře, pod tuto hodnotu potřebujete ty berle v podobě všech možných funkcí.

No ono to nemá ani tú funkciu " Hot - start,,  a myslím že ani ostatné nie... Tu vyššie v komentároch, tu niekto písal, že na krabici toho bolo písaného veľa ale realita je iná... V návode k tomu môjmu invertoru, tiež nie je o týchto funkciách , ani slovo....

file:///C:/Users/kroma/Downloads/PM-MMA-260S%20Invertorov%C3%A1%20sv%C3%A1%C5%99e%C4%8Dka%20N%C3%A1vod%20k%20obsluze%20CZ%20.pdf

Offline

 

#27 22-12-2018 17:46:50

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

Co mám vyzkoušeno, tak i u dražších svářeček je luxusní zapalování oblouku až u vyšších proudů. Nevím jestli při snižování svářecího proudu se snižuje i zapalovací napětí, ale třeba u proudu 120A a elektrody 3,2mm se zapaluje oblouk nádherně. U elektrody 2,5mm a proudu kolem 100A taky, ale už nastavuji trošku HOT START alespoň na menší procenta. U těch tenších elektrod 1,6 a 2mm dávám proud řekněme 60A u 1,6ky a 80-85A u 2ky a tam už to bez HOT STARTU zapaluje hůře. Když nastavím HOT START třeba na 50% tak už je to lepší. Ale není to jen u mé gamy, dělalo to tak i u lepších mašin Kemppi MinarcTig 200 apod. Tam ale nevím kde se nastavoval hot start tak jsem se s tím trošku potrápil.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#28 22-12-2018 17:54:37

lukes888
Člen
Registrovaný: 22-12-2018
Příspěvky: 13

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

varok napsal(a):

Co mám vyzkoušeno, tak i u dražších svářeček je luxusní zapalování oblouku až u vyšších proudů. Nevím jestli při snižování svářecího proudu se snižuje i zapalovací napětí, ale třeba u proudu 120A a elektrody 3,2mm se zapaluje oblouk nádherně. U elektrody 2,5mm a proudu kolem 100A taky, ale už nastavuji trošku HOT START alespoň na menší procenta. U těch tenších elektrod 1,6 a 2mm dávám proud řekněme 60A u 1,6ky a 80-85A u 2ky a tam už to bez HOT STARTU zapaluje hůře. Když nastavím HOT START třeba na 50% tak už je to lepší. Ale není to jen u mé gamy, dělalo to tak i u lepších mašin Kemppi MinarcTig 200 apod. Tam ale nevím kde se nastavoval hot start tak jsem se s tím trošku potrápil.

Pôvodne , som rozmýšlal nad týmto trafom : https://stroje.bazos.sk/inzerat/9330583 … 315-31.php

Na nom som sa aj učil na kurze ...

Offline

 

#29 22-12-2018 18:02:45

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

A víš, kolik tahle mašina váží?

Offline

 

#30 22-12-2018 18:15:52

lukes888
Člen
Registrovaný: 22-12-2018
Příspěvky: 13

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

jole napsal(a):

A víš, kolik tahle mašina váží?

Presne neviem, ale typujem okolo 200 kg big_smile big_smile

Offline

 

#31 25-12-2018 14:28:11

lukes888
Člen
Registrovaný: 22-12-2018
Příspěvky: 13

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

Mimochodom, mám otázku, ako zistím, koľko Ampérovú poistku v dome mám? Je to napísané niekde u elektromeru? Pri  práci mi  ako keby kolísalo napatie... Húsenica sa trhá a zostáva škaredá.. Ano napadlo ma že by to mohla byť aj moja chyba ale nemyslím si to, pretože opakujem ten istý postup, ako som sa naučil na ZK. Aj materiál som očistil. Tak neviem či použiť pri zváraní 0,5 cm pásoviny elektrodu 3,2.. Pretože zvary sa normálne trhajú... Teda privaril som trubku o priemere 2 cm a hrubke tiež tých 0,5cm a zvar som utrhol volnou rukou...

Offline

 

#32 25-12-2018 15:39:27

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

Že kolísá napětí by vadit nemělo, invertory to automaticky dorovnávají zvýšením proudu ze zásuvky, takže pokud nevypadne jistič, je to OK, je to tak třeba i při použití s prodlužovačkou.
Ta špatná housenka je buď rukama, nebo katastrofální svařovací charakteristikou svářečky, jističem určitě ne.

Editoval Zdenek11 (25-12-2018 15:46:07)

Offline

 

#33 21-09-2019 08:13:34

zved
Člen
Registrovaný: 21-08-2019
Příspěvky: 30

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

varok napsal(a):

https://www.hobynaradi.cz/invertorova-svarecka-260a-igbt-pm-mma-260s-powermat/
Tak Zdenek11 má pravdu. Že by na těch slovenských stránkách zapomněli něco napsat? :-)

Je to napsané hned na začátku, že je svářečka jen pro rutilové elektrody.

Vim ze tohle tema je jiz stare.Nahodou jsem ho otevrel.Na slovenskych strankach mozna nezapomneli nic napsat.Zalezi na datu opravy stranek.Ja jsem tuhle svarecku koupil v zari 2018 poslal jsem si ji domu jenom proto ze prodejna je od mne 18km .Rutilky v pohode nadhera ,bazicke ani krysta.Tak jsem ji zbalil odvez .Vracim do 14 dnu.Chlapek mi navrnul at doplatim 200 kc a vemu 250 SP .Souhlasim.Sakra skoda uz neni na sklade privezou zitra.Tak jestli nechci jeste jednu 250 S vyzkouset kdyz uz jsem tam prijel.Souhlasil jsem .Bohuzel bazicke brat nebude .Nasledny den vymenena a doplaceno za 250 SP. Tam uz problem nebyl .
Nasledne jsem ji poslal e-mail a detailne popsal problem .
Za nejaky cas koukam na e-shop a ejhle bsichni prodejci maji u toho typu upozorneni pouze Rutilove elektrody.
Tak ze asi tazatel koupil v dobe kdy jeste prodejce vubec nevedel co 250 S zvaldne.
No ta 250 SP a nasledne 300 / 330 SP take neni zadna hitparada stemi bazickymi,ale po dodelani tlumivky SUPER to nema chybu.
V praci mam moznost se dostat k KITINu a s 2 a 2,5 tak nadherne nevari .

Offline

 

#34 21-09-2019 12:22:48

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

Běžné  rutilky by měly mít nižší  svařovací  napětí než běžné bazické.
Invertor sice dokáže napětí  při  určitém proudu  do určité  míry stabilizovat, ale do určité  míry je to totéž  jako  s trafem. Pokud je výkonový  impulzní transformátor invertoru navinut s vyšším  poměrem, takže sekundární výstupní napětí je nižší, invertor prostě výš , než  dokáže při  maximálním  plnění  PWM dát to trafo, ve svařovacím  napětí jít nemůže.  Regulace invertoru  může to  svařovací  napětí pouze snižovat.
A trafa levných  invertorů budou  vinuty s co  nejvyšším  poměrem primár ku  sekundáru, co  to  ještě jde, protože tak  dosáhnou potřebného předepsaného proudu na svařování  s menším  výkonem. Tudíž invertor může být ošizenější  a levnější.
Přirozeně se tím  zhoršují  svařovací  charakteritiky a maximální  napětí, které  invertor dokáže dát při  nastaveném  svařovacím proudu.
Takže elektrody, které potřebují  při nastaveném  proudu vyšší svařovací napětí, jako  bazické nebo dokonce nějaké  speciální  s vysokým  výkonem, prostě levným  invertorem nejdou.

Offline

 

#35 21-09-2019 13:04:12

zved
Člen
Registrovaný: 21-08-2019
Příspěvky: 30

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

Radim napsal(a):

Běžné  rutilky by měly mít nižší  svařovací  napětí než běžné bazické.
Invertor sice dokáže napětí  při  určitém proudu  do určité  míry stabilizovat, ale do určité  míry je to totéž  jako  s trafem. Pokud je výkonový  impulzní transformátor invertoru navinut s vyšším  poměrem, takže sekundární výstupní napětí je nižší, invertor prostě výš , než  dokáže při  maximálním  plnění  PWM dát to trafo, ve svařovacím  napětí jít nemůže.  Regulace invertoru  může to  svařovací  napětí pouze snižovat.
A trafa levných  invertorů budou  vinuty s co  nejvyšším  poměrem primár ku  sekundáru, co  to  ještě jde, protože tak  dosáhnou potřebného předepsaného proudu na svařování  s menším  výkonem. Tudíž invertor může být ošizenější  a levnější.
Přirozeně se tím  zhoršují  svařovací  charakteritiky a maximální  napětí, které  invertor dokáže dát při  nastaveném  svařovacím proudu.
Takže elektrody, které potřebují  při nastaveném  proudu vyšší svařovací napětí, jako  bazické nebo dokonce nějaké  speciální  s vysokým  výkonem, prostě levným  invertorem nejdou.

sice tvojemu odbornemu vykladu moc nerozumim.Asi se v tom vyznas po elektro strance.To nic nemeni na tom ze je to chyba dovozce,nebo objednavatele zakazky v cine.Aby uvadel uplne a pravdive udaje o svarece.
Ta 250 S byla mala lehounka.Pro garaznika ktery i tak bude muset kupovat elektrody tak pro domaci pouziti rutilky bohate staci.S rutilkami to svarovalo pekne.

Offline

 

#36 21-09-2019 13:27:46

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4787

Re: Skúsenosti s invertorom Powermat PM-MMA-260S

Na tomto odkazu jsou velmi zajímavá videa, která sem kdysi dal "bohouš"-příspěvek č.5. V oddílu MMA 2.a 3. video ukazuje detailně rozdíl přenosu kovu u rutilových a bazických elektrod. Zdroj svářecího proudu si musí umět poradit s velkými kapkami, které tvoří zkrat. U klasických zdrojů se o to postará velká idukčnost stroje, u invertorů se to musí udělat elektronicky. Rozdílem mezi oběma typy zdrojů nechci zatěžovat neelektrotechniky a neelektroniky.
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 87#p145187


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče