SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-12-2018 16:37:36

Turboboy
Člen
Registrovaný: 28-09-2018
Příspěvky: 2

Začatky s tig

Zdravim, poridil jsem si tig Sherman TIG 320 320 amp Ac/dc, nikdy jsem s tigem nepracoval. Dal by mi prosim někdo nejaké cenné rady do začátků ? Prijde mi nesmyslné platit hromadu peněz za svařečskou školu, když nemám ani základy. Každobádně kdyby byl někdo z okolí Brna ochoten se sejít a třeba za nejakou úplatu vysvětlit zaklady  byl bych rád. Predem diky.

Offline

 

#2 09-12-2018 19:31:23

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Začatky s tig

ta skola sa oplati .-) Ber to ako cennu radu.
Ucit sa s TIGom bude stat nemale peniaze za material ktory stoji dost...

Prijde mi nesmyslné platit hromadu peněz za svařečskou školu, když nemám ani základy.

A tuto vetu som nepochopil vobec . Nic v zlom.

Offline

 

#3 10-12-2018 15:14:10

peprnik
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 431

Re: Začatky s tig

Tak to učení nebude ze dne na den. 10L Argonu stojí u Choboly 700-800CZK. Jedna elektroda kolem 70CZK.
A za jednu flašku se to nenaučíš, spíše počítej 5 a více flašek + cca 10 elektrod. No a materiál ke kurvení ....

Offline

 

#4 21-12-2018 20:21:18

Turboboy
Člen
Registrovaný: 28-09-2018
Příspěvky: 2

Re: Začatky s tig

Chlapi, spatne jsme se pochopili,  nemam problem zaplatit za svařečskou školu, ani za materiál. Jen bych byl rád kdyby mi do začatkú nekdo pomohl. Uplne stejne jak nechces jit do autoškoly aniž by jsi kdy sedel za volantem. Jsem nechtěl jít do svařecké školy bez zakladni znalosti.

Offline

 

#5 22-12-2018 13:07:39

Mil94
Člen
Registrovaný: 24-06-2018
Příspěvky: 22

Re: Začatky s tig

Ahoj

Sbírej informace děláš dobře taky to tak dělám. Potkáš 100 lidí a každý bude mít jiné zkušenosti a od každého si můžeš něco vzít. Odzkoušíš a uděláš si vlastní názor. Zcela chápu co myslíš s tou svar. školou. Sám mám zkušenost a to hned první že mě tam posadili na židli dali hořák tady toč kolečkem a tady je drát. Sám pan školitel neuměl pořádně vysvětlit a zavařit kus chtěl po mě něco co sám neuměl. Po pěti letech jsem zjistil že tam z těchto MISTRŮ už nikdo není !!!  Proto chápu tvé obavy vyvalit někomu 12-17 tis za zkoušky jen tak sice máš papír ale umíš prd big_smile. Ale netvrdím že je to tak všude.Jestli ti můžu poradit sežeň někoho kdo se tím živí. Teď přes zimu má hodně OSVČ víc času sejdi se u někoho v garáži kdo ti to vysvětlí ukáže poradí a pak zkus tu svar školu jestli potřebuješ papír. A nebo je jiná cesta pokud nepotřebuješ papír a máš garáž, kovošrot kup tam plechy a trénuj doma. Většinou ti je tam ti chlapi dají za flašu nebo menší úplatek. Svařuj nafoť fotky a vkládej je na Fórum je tu spousta super chlapů co ti poradí. Jinak svářečské školy jsou hodně potřebné a jsem rád že v tomto státě jsou. Jenom záleží kdo tam zrovna sedí ! Ono je to asi jako všude jinde.

Offline

 

#6 22-12-2018 19:52:51

klimbik
Člen
Registrovaný: 30-12-2017
Příspěvky: 380
Web

Re: Začatky s tig

No ja jsem si koupil tig pred rokem a naucil jsem se uz docela obstojne. Nejsem profik, ale co potrebuju, to si svarim docela v pohode. Aji stridavym. Jinak flasky se mi dari plnit 20l za 1100kc, elektrody stalo 10ks 2,4mm wl20 z ciny 15 dolaru a material se klidne da koupit ve firmach co vypalujou laserem. Prodaji za srotovou cenu a jeste k tomu se nemusi moc rezat. Jelikoz to jsou vlastne takove velke site s ruzne tvarovanymi otvory. Stacilo by i nastrihat nuzkama a uz to tam valit smile


Jasic Tig 200P AC/DC E101, Kühtreiber KIT 2400, 3M Speedglas 9100XX
a další hračky jako maďarská frézka Strigon MF250 z roku 1965 a soustruh TOS Žebrák S28 z roku 1951
Můj youtube kanál "klimbíkova bastlírna" https://youtube.com/c/klimbikovabastlirna

Offline

 

#7 22-12-2018 20:00:22

klimbik
Člen
Registrovaný: 30-12-2017
Příspěvky: 380
Web

Re: Začatky s tig

A jeste mi tu lidi psali ze ve svarecske skole me to stejne nenauci. Praxe je praxe a tu bez toho likvidovani matrose a vypousteni vzacneho plynu zpatky do atmosfery neziskas smile


Jasic Tig 200P AC/DC E101, Kühtreiber KIT 2400, 3M Speedglas 9100XX
a další hračky jako maďarská frézka Strigon MF250 z roku 1965 a soustruh TOS Žebrák S28 z roku 1951
Můj youtube kanál "klimbíkova bastlírna" https://youtube.com/c/klimbikovabastlirna

Offline

 

#8 22-12-2018 21:19:21

Danny
Člen
Registrovaný: 21-01-2007
Příspěvky: 12

Re: Začatky s tig

Turboboy: dobré by bylo si ještě pořídit chytrou knížku co dávaj ve svářečské škole  já jsem taky samouk v době kdy jsem začínal nikdo doma nic takového neměl maximálně elektrodu a co2 byla technologie pro NASA natoz tig a ještě ac/dc:)maximálně nějaká fabrika to měla ale stejně spousta lidí o tom nic neřekla ani jsem nikoho neznal kdo s tím dělal to musíš zažít praxí jsou to sice někdy nervy ale jde to...sbírej info a klině se ptej:)

Offline

 

#9 22-12-2018 21:59:31

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Začatky s tig

Klimbik má recht , pokud někdo nechce dělat oficiálně, kde budou po něm chtít certifikát ze svářečský školy, tak jsou to asi vyhozený peníze .

Všechno se dá naučit i bez školy, informací je zde na foru habakuk , když ovšem potřebujete ,,papíry,, tak musíte do školy.

Editoval milosak (22-12-2018 22:02:03)


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#10 23-12-2018 08:15:35

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: Začatky s tig

Síce sa dá všetko naučiť aj bez školy, ale... nie vždy. Taký týždeň vo zváračskej škole naučí viac, ako mesiac domácich pokusov, to je jednoducho fakt.

Z mnohoročnej praxe viem, že zváračská škola je najlepšou voľbou pre začiatočníka. V prvom rade naučí človeka ako na to, bez toho aby si vytvoril nevhodné návyky (správne držanie horáka, pridávanie materiálu, rýchlosť pohybu, nastavenie plynu, prúdu, pulzu, atď...). V druhom rade ukáže začiatočníkovi veci , ktoré voľným okom nevidí (neprevarený koreň po rozlomení, či po ultrazvuku, RTG ). Zvar síce môže byť vizuálne pekný, avšak samotné prevedenia a kvalita zvaru už nemusí byť optimálna...   

PS: Trošku ako negatívum budem vždy vnímať písomné testy na skúškach, a to na základnom kurze podľa STN 050705. Načo je človeku dobré vedieť, napr. aké napätie je na výstupe zváračky (kurz Z-E1)? Veď to aj tak každý po 2 mesiacoch zabudne :-) Rovnako negatívne vnímam rozdelenie základných kurzov podľa materiálu (Z-T1 - nelegované a nízkolegované ocele, Z-T3 - nerez, Z-T7 - hliník, atď..) Ak by to bol iba jeden kurz, myslím si, že viac začiatočníkov by sa naň prihlásilo.


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#11 23-12-2018 09:33:37

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Začatky s tig

Ta svářečská škola je dobrá. Já jsem ji sice neabsolvoval, ale byla u nás v podniku a vedoucí byl velmi dobrý známý, takže jsem tam měl přístup. Asi jako na praktické konsultace. Hlavní, co jsem se tam dověděl bylo, jak má správně provedený svár vypadat a co to znamená. A pak také řadu pratických rad.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#12 23-12-2018 09:56:54

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Začatky s tig

Zo zvaracskych skol (ako aj z mnoho dalsich veci) sa stal biznis

- preto to rozdelenie kurzov a skusok na milion podkupin podla metody, materialu, hrubky polohy, atd. - cim viac, tym lepsie, absolvent zaplati viac ...
- kvalita vyuky ide automaticky dole - vacsina skol nedokaze zaplatit odbornikov, preto vacsina instruktorov nevie, co uci (cest vynimkam) - presne podla hesla "lacno nakup, draho predaj" ...
- cim menej materialu, pridavneho materialu, plynu zvaracskej skole spotrebujete, tym ste lepsi absolvent - maju z vas vacsi zisk - preto cim dalej viac zvarackych skol funguje formou e-shopu - proste hodis produkt do kosika, zaplatis a preukaz/certifikat ti pride postou - ziadna spotreba materialu, pridavneho materialu, plynu - realita dnesnej doby ....

Podla mna ma v dnesnej dobe zvaracska skola len "legislativny" vyznam - musis mat nejaky papier do prace, aby ta zamestnali, alebo doma do garaze, ked nieco podpalis.

Editoval rcp (23-12-2018 17:55:46)

Offline

 

#13 23-12-2018 10:02:42

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Začatky s tig

Dneska se jukneš na You tubbe a vidíš to co ve svar škole neuvidíš. Opravdové mistry jak svařují kolik dávají proudu  co používají. Já si pořád myslím že svar škola je přežitek s doby ,kdy byla  jedna svářečka  a každý o svařováni věděl prdlačku. Dneska už někde ani papíry nepožadují. Ukaž co umíš a budeme se bavit. Někde ten papír chtějí bo tam mají  hafo úřednických šimlu Mě třeba nabídli ,že mi vystaví papíry na tiga za 5000 a to jsem tam  nikdy nebyl. Tak mi ted řekněte k čemu ta šaráda je. Na úřední zkoušku bych musel navařit vzorky at jsou krytí .Sam za jiné penízky. Moje představa ....At se každý učí jak mu to vyhovuje  a jestli potřebuje papír .Zaplatí si testy. Přezkoušení. Jestli umí tak by měl papír dostat . Ale ne že dojde do svar školy kde sedí diletant a hraje si na velkého šéfa co v životě hořák v ruce nedržel. Možná  tady pramení ta nedůvěra na svařecí školy.

Offline

 

#14 23-12-2018 10:57:29

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Začatky s tig

Zvaral som dlho pred zvaracskou skolou. Nebudem sa rozpisovat ake navyky som si vypestoval..Niektore naprd.

Absolvoval som zvaracak v skole kde pan ktory nas ucil to robil viac ako 40rokov a o nicom inom sa nevedel bavit len o zvarani.
Sice to platila moja firma ale poviem vam.... stalo to zato.
Nazvaral som sa ako hluchy....az ma ruky boleli /zvaram len auta tam toho tolko netreba/

Pausalizovat ze vsetci su naprd tak sa to uc z youtube je trosku pritiahnute .)

Offline

 

#15 23-12-2018 11:22:48

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Začatky s tig

Zvaral som dlho pred zvaracskou skolou. Nebudem sa rozpisovat ake navyky som si vypestoval..Niektore naprd.
suhlasim, k tomu nie je co dodat - ja osobne som zvaral cierne potrubie viac ako 5rokov , kym som sa odhodlal navstivit zvaracsku skolu

Absolvoval som zvaracak v skole kde pan ktory nas ucil to robil viac ako 40rokov a o nicom inom sa nevedel bavit len o zvarani.
Sice to platila moja firma ale poviem vam.... stalo to zato.
Nazvaral som sa ako hluchy....az ma ruky boleli /zvaram len auta tam toho tolko netreba/

tak to si mal stastie, ale kolko zvaracskych skol si dokaze zaplatit takeho odbornika? cim chces v dnesnej dobe takeho odbornika pritiahnut do zvaracskej skoly?
ja som stretol len jedneho takeho - v tej prvej zvaracskej skole, ked som robil prvy zakladny kurz a prvy certifikat - uz tam nepracuje
ked videl, ze viem zvarat, tak som mu pomahal rozne ksefty, co si tam nosili zakaznici pozvarat (hlinikove nadrze, hlinikove naslapy, nerezove vyfuky, ........) - pri tom sa clovek naucil rozne prakticke veci
horsie je, ze dalsich 10 chalanov, co dovtedy vobec nezvarali k tomu ani nepustil - co sa naucili oni, okrem toho ze mesiac zvarali stale tu istu trubku dookola?
a teraz si vyber - ktory pristup bol ten spravny, a kto si z tej skoly odniesol viac?

v dalsich zvaracskych skolach to uz defacto prebiehalo tak, ako som pisal - platis vzdy (to je jedina istota big_smile ) - skusobny kus niekedy zvaras, niekedy netreba - testy uz vacsinou len podpisujes big_smile

pausalizovat sa neda, to mas pravdu - co skola, to original, ale v principe to tak funguje

Editoval rcp (23-12-2018 11:29:58)

Offline

 

#16 23-12-2018 11:34:08

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Začatky s tig

Já jsem chodil do školy ke kamarádovi na konsultace a občas si zasvářet. Už jeho otec byl vynikající svářeč, a on také -jablko spadlo přímo pod strom. Takový postup mě plně vyhovoval.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#17 23-12-2018 11:38:26

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Začatky s tig

So 545 Nevím co je na You tubbe přitáhlé za vlasy. Je to fenomén doby Kde vedle amatéru sleduješ profíky  s kterými by ses v životě nepotkal . Já znám jednoho co učí ve svar škole a ten mi  ve svařováni nesahá  ani po kotníky. Dokonce mě hodně překvapilo když mi řekl co vlastně dělá.

Offline

 

#18 23-12-2018 12:03:22

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: Začatky s tig

Youtube nie vždy je relevantný zdroj informácií pre začínajúceho zvárača. Rovnako ako sú tam videá od ťažkých profesionálov, pri ktorých človek ani neverí, že je to vôbec možné, tak je tam zároveň obrovské množstvo príkladov, ako sa zvárať by nemalo. Od vecí ako napr. ďaltovanie (C) Ihlan :-), cez hnusné zvary držiace silou vôle, až po edukačné videá ľudí, čo si kúpili zváračku pred mesiacom a už učia ako sa má zvárať.

Jednoducho začiatočník, ktorý si žiaľ neprečítal ani návod k zváračke (príp. odbornú literatúru) a nikto mu nič ani neukázal, potom nevie, čo je správne a čo nie, hlavne ak neovláda iný jazyk a nevie oddeliť to správne od nesprávneho.  A to sa netýka iba zvárania, ale všetkého. Osobný príklad z praxe. Stávalo sa mi často, že pri revíziách elektroinštalácie som narazil na "kutilov" vzdelaných pomocou youtube, ktorí ešte boli nepríjemní, keď som im prikázal všetko prerobiť. Presviedčali ma, že je to tak správne zapojené, lebo to tak ukazovali na youtube, a to bol iný odborník a nie ako ja - obyčajný "elektrikár"...


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#19 23-12-2018 12:12:28

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Začatky s tig

Podívej ,je mi jasné že je to tam plné jako svářeču. Ale pokud nerozezná ani  to, at se na to vykašle  koupí zástěru a knihy od Zdeny Pohlreicha. Možná ho to bude bavit více

Offline

 

#20 23-12-2018 12:28:33

Mil94
Člen
Registrovaný: 24-06-2018
Příspěvky: 22

Re: Začatky s tig

Tak já to řeknu jinak ve svar škole tě naučí svařovat jak je to podle nich dobré a tím to hasne. Když ukážeš něco jiného nebo něco co neznají automaticky je to špatně jenom protože to neznají. Přesně jak píše Pat proč by někdo kdo umí svařovat měl platit za státnice 20 tis. když muže přijít zavařit, počkat na výsledek a dostat papír. Třeba za 5 tis ale to nikdo nechce protože potřebují peníze stejně jako každá škola jestli učňák nebo střední nebo vysoká, čím víc žáků tím víc peněz od státu. A takové řeči že jim tam provalíš argonu a materiálu. Nikdo tě nenechá měsíc valit na nerezy, každý ti dá černý a až usoudí dají nerez. Tak v třetím týdnu. Takže o materiálu to není ale chápu. Že nějaká amortizace nářadí lektorů, ale je platí stát je neplatí účastníci kurzu kdyby to tak bylo tak by to vypadalo jinak. Ale snad by to nemělo být stylem tady máš papír přijdeš někam do práce a víš prd.

Offline

 

#21 23-12-2018 13:36:09

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Začatky s tig

Jak tak čtu, tak to asi bude jako s celým školstvím.  Je možné, že se i v této oblasti naplňuje staré kdo umí-umí, kde neumí-učí. Ale nejde to asi úplně paušalizovat. Při každém učení je nutné vědět co je pro začátek skutečně důležité a stanovit další kroky, jak postupovat, aby výcvik probíhal efektivně. To mnohdy nedokáže sdělit ani starý praktik. Vzpomente si na některé příspěvky, kdy začátečník motal dohomady puls, frekvenci AC a td., přitom se ho toto vůbec ještě netýkalo. Videa jsou dobrá, ale je potřeba vědět, co v nich člověk hledá. Jsou různé typy lidí. Někdo si dokáže jít za tím co chce vědět nebo se naučit. Jiný vůbec nepátrá po ničem navíc, dělá jen to co mu někdo ukázal a co ho naučil a snaží se s tím vystačit celý život. Proto budou i různé názory na to co škola dá.
K všelijakým papírům. Myslím si, že to je záměr omezení konkurence malými firmami. Stanovují se takové podmínky, které jsou malými firmami těžko splnitelné, nebo je vyřazují přímo z konkurence. Cílem je nahnat lidi do globálních velkofirem. Podle mě, je důležité, aby provedené sváry odpovídaly předepsaným požadavkům. Za to přece ručí firma, její výstupní kontrola, a podle požadavků vybere pracovníka, který to dokáže. Jesli svár zmrší certifikovaný svářeč přece firmu nijak nevyviní. Jesli na Mochovcích pracovali svářeči bez odpovídajících certifikátů, ale sváry vyhověly, tak co se má řešit?


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#22 23-12-2018 14:01:20

klimbik
Člen
Registrovaný: 30-12-2017
Příspěvky: 380
Web

Re: Začatky s tig

tak! a je to tady. konečně jsem udělal video pro ty, kteří jsou s TIGem krátce a ještě neví, jak stroj nastavit, aby začaly vypadávat pěkné výsledky. Kompletní nastavení TIGu JASIC 200P AC/DC pomůže určitě i těm, kteří mají jiný stroj. vysvětlil jsem snad všechno co jsem věděl smile https://youtu.be/YlZE2BVq1XY


Jasic Tig 200P AC/DC E101, Kühtreiber KIT 2400, 3M Speedglas 9100XX
a další hračky jako maďarská frézka Strigon MF250 z roku 1965 a soustruh TOS Žebrák S28 z roku 1951
Můj youtube kanál "klimbíkova bastlírna" https://youtube.com/c/klimbikovabastlirna

Offline

 

#23 23-12-2018 14:26:26

michal84
Člen
Registrovaný: 02-08-2011
Příspěvky: 199

Re: Začatky s tig

Tak! a je to tady. Clovek ktory ma zvaracku uz skoro rok radi ludom ako zvarat/nastavit zvaracku - cez youtube! Toto je ten paradox doby ze ludia sa ucia z youtubu a seru napriklad na zvaracsky kurz. Rozdiel je v tom ze v zvaracskej skole budu ucit ludi vzdy dobre ale na youtube je asi tak 90% videi totalnych sraciek (sam google nazval youtube - stoka internetu) a zvarac - zaciatocnik nieje schopny rozlisit co je dobre a co nie. Ja sam pozeram tiez kvantum veci na YT ale urcite by som neoporucal zaciatocnikom spoliehat sa na nejake videa. Zvaracsku skolu nemam ale urcite by som ju odporucil viac ako youtube co sa tyka ziskavania informacii.

A len tak pomimo, kde sa da len tak kupit certifikat? Ja som jednu dobu navstivil par skol tu v BA nech si spravim prehlad pretoze som bol odhodlany si spravit iso. Tak nepriamo som sa spytal aj na moznost "kupy papieru" a odpoved bola vzdy ze take veci sa u nich nerobia. Jedine teda boli ochotni zlavit z kurzu ked by som nepotreboval tolko hodin vyuky.

Offline

 

#24 23-12-2018 14:34:48

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Začatky s tig

No jo  ale člověk by měl být soudný a  brát Klimbikové videa s rezervou. Já už jsem se jednou vyjádřoval  ,ale bylo mi řečeno že aspoň to má hezky udělané. Je také zajímavé  ,že když si zadáš TIG vyskočí Ti ty jeho  bláboly. No je to průser svar neudělá ale má touhu  něco ukázat. Hloupý asi také není ,tak by mohl dělat ve svářecí škole instruktora  big_smile

Offline

 

#25 23-12-2018 14:47:40

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Začatky s tig

jarinox napsal(a):

videá od ťažkých profesionálov, pri ktorých človek ani neverí, že je to vôbec možné, tak je tam zároveň obrovské množstvo príkladov, ako sa zvárať by nemalo. Od vecí ako napr. ďaltovanie (C) Ihlan :-)

Ja som bol Ticho ze kam toto povedie a kedy sa ozve Evita ale uz ma tu spomenuli tak sa ozvem
Jaro to vysvetli ! lebo to vyznelo ze na youtube dobem ako datel tigovym horakom o plech big_smile
inak ja som cerveneho datla spominal pri francuzovi a inej metode (MMA) tak si to nejako doplietol tongue

Boli len 1-2 prispevky chcel som napisat ze treba skusit skolu, ked som videl kam to smeruje radsej som bol ticho.
Youtube je super na motivaciu EGA ale na ucenie to FAKT NIEJE skoda plynu priam je to flustrujuce pre samouka.
pisem zo svojej skusenosti pozrel som video skusil jeej mam to take takmer rovnake ale preco naco ako clovek netusi.
Pamatam si ako mi ucitel hovoril ze tak 2 flasky kym to bude drzat a to bol optimista smile asi myslel 20l nie tie chobolacke 8l big_smile

Ja vnimam zvaranie ako umenie mozes chodit na klavir aj  do umeleckej skoly ale Beethoven nebude z kazdeho.

Editoval ihlan (23-12-2018 15:34:38)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče