SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-01-2019 12:19:26

Goro
Člen
Registrovaný: 24-01-2019
Příspěvky: 14

jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Ahoj. jsem amatér, ale chci začít s prvním větším projektem...
Chtěl bych si postavit pro stavbu domu malý jeřáb, nebo spíš výtah a řeším, jaký je nejlepší profil a pro postavení takového výtahu...
Předpokládám, výšku 4m, a udělat to trochu jako žebřík. 2 svislé stojny a byla by jen zhruba 1m od konce kladka a zvedák by byl tak 1,5m nad zemí. "šibenice" by byla z jeklu asi 40x40x3, stejně tak uchycení zvedáku a podstava.

Potřeboval bych poradit s těmi dlouhými 4m stojnami... Předpokládám, že by tu šibenici bych udělal pohyblivou - otočnou mezi těmi stojnami v tom jakoby žebříku a zase z těch stejných jeklu... max tíha břemene by byla tak 200kg.

Přiznávám, že vůbec neumím spočítat to namáhání, natož pak dohledat materiál. Tlak pro ohyb tedy bude z jedné strany od zvedáku, ale to asi nebude podstatné, spíš mi jde o ten druhý, co bude dělat ta šibenice. Zkusil bych to nějak trochu jistit nějakým protilanem, ale...

Díky za pomoc.

Offline

 

#2 24-01-2019 15:12:05

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

To si musíš namaľovať hoci len jednoduchý projekt a spočítať zaťaženie v kritických profiloch. Pozor na dynamické namáhanie a na bezpečnostné koeficienty. Mimo toho, nie som si istý, či je dnes legálne také niečo podomácky stavať, ak spĺňajú špecifikáciu na vyhradené technické zariadenia, kde spadajú aj zdvíhacie zariadenia.

Offline

 

#3 24-01-2019 17:09:05

6six6
Člen
Registrovaný: 11-02-2017
Příspěvky: 104

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Vrele doporucuji se podivat na netu jak vypadaji profesoinalni reseni tohoto problemu a kouknout na pouzite profily a silu materialu.
Jako prvni spolehlive zapomen na sibenici s pouzitim materialu 40-40-3 jackel, leda bys chtel s pocitanym zatizenim 200 kg nekoho dole zabit.

Offline

 

#4 24-01-2019 20:35:54

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4712
Web

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Goro napsal(a):

výšku 4m

Kdybys napsal 40 metrů tak ti tady místní mozkový trust nabídne rady a doporučení z kterých by sis moh vybrat.
Budovat stavební výtah pro výšku 4 metry je nesmysl a plýtvání penězi i časem, který budeš potřebovat na stavění.

Na hrubou stavbu - zdivo, krov ho stejně nevyužiješ. Až budeš mít hrubou stavbu v takové fázi že lze někam nahoru upevnit bytelný trám který bude vyčnívat ze stavby a na něj pověs kladku.
Případně místo kladky elektrickou kočku s lanem 12metrů - 200kg. Tato kočka určitě bude mít vlastní kladku která lano zkrátí na 6m a zvýší nosnost na 400kg. Šestimetrové lano ti pro výšku 4m bude stačit. Uveze to plnej kalfas (nebo kolečko s oky) betonu, uveze to 200kg traverzu. Uveze to cokoliv co se na stavbě vyskytne.

Doporučil bych ti (coby zkušený stavitel) ještěrku - vysokozdvižný vozík. Nějakou starou Destu, Balcankar nebo cokoliv podobného s ne moc malými koly.
Pro stavbu nesmírně užitečná věc: Složíš všechno co na stavbu přivezeš. Když otočíš vidle dostaneš cokoliv o váze cca1tuna do výšky 4metrů a na místo stavby které zrovna potřebuješ.
Nepotřebuješ lešení, seženeš kovovou paletu na ni navaříš na 3 strany jednoduché zábradlí. Tuto paletu si ještěrkou odvezeš kamkoliv kde chceš tvořit, nastavíš si ideální výšku, vylezeš tam po žebříku (stavíš úplně sám bez pomocníků).
Potřebuješ někam dostat 8m traverzu? Přikurtuj ji k vidlím - podélně - a zastrč ji tam ještěrkou. Potřebuješ vystrkat do výšky 9 metrů třeba krokve při montáži krovu? Přikurtuj k té kovové paletě nějaký 5metrový trám nastojato (šikmo) na konec přivaž řetězem tu elektrickou kočku = a už může krokev putovat na místo.
Stavíš zeď 3metry vysokou z pískovcových kvádrů (150kg/ks) trámek přikurtuj vodorovně k vidlím na konec jednoduché samosvorné kleště.
Kup na bazaru ještěrku (30tisKč) po dokončení stavby ji zas prodáš.

Takhle postavíš barák ve dvou lidech bez zatěžování kamarádů, příbuzných, nedej bůh nějakých placených netáhlů.

Na fotce je můj přidavač. Občas trochu fňukala ale vzal sem jí pak k moři a je klid a bydlíme si. smile

http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.p … locho5.jpg


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 24-01-2019 20:41:20

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Goro napsal(a):

Ahoj. jsem amatér, ale chci začít s prvním větším projektem...

nebude lepsie zacat s vozikom na zvaracku, drziakom na uterak, stavebnym koleckom, pripadne bagrom?
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_bager1.jpg

ak sa nieco poserie, skody a straty na zivotoch by neboli take vysoke

Offline

 

#6 24-01-2019 21:00:36

Goro
Člen
Registrovaný: 24-01-2019
Příspěvky: 14

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

bourač napsal(a):

Goro napsal(a):

výšku 4m

Kdybys napsal 40 metrů tak ti tady místní mozkový trust nabídne rady a doporučení z kterých by sis moh vybrat.
Budovat stavební výtah pro výšku 4 metry je nesmysl a plýtvání penězi i časem, který budeš potřebovat na stavění.

Na hrubou stavbu - zdivo, krov ho stejně nevyužiješ. Až budeš mít hrubou stavbu v takové fázi že lze někam nahoru upevnit bytelný trám který bude vyčnívat ze stavby a na něj pověs kladku.
Případně místo kladky elektrickou kočku s lanem 12metrů - 200kg. Tato kočka určitě bude mít vlastní kladku která lano zkrátí na 6m a zvýší nosnost na 400kg. Šestimetrové lano ti pro výšku 4m bude stačit. Uveze to plnej kalfas (nebo kolečko s oky) betonu, uveze to 200kg traverzu. Uveze to cokoliv co se na stavbě vyskytne.

Doporučil bych ti (coby zkušený stavitel) ještěrku - vysokozdvižný vozík. Nějakou starou Destu, Balcankar nebo cokoliv podobného s ne moc malými koly.
Pro stavbu nesmírně užitečná věc: Složíš všechno co na stavbu přivezeš. Když otočíš vidle dostaneš cokoliv o váze cca1tuna do výšky 4metrů a na místo stavby které zrovna potřebuješ.
Nepotřebuješ lešení, seženeš kovovou paletu na ni navaříš na 3 strany jednoduché zábradlí. Tuto paletu si ještěrkou odvezeš kamkoliv kde chceš tvořit, nastavíš si ideální výšku, vylezeš tam po žebříku (stavíš úplně sám bez pomocníků).
Potřebuješ někam dostat 8m traverzu? Přikurtuj ji k vidlím - podélně - a zastrč ji tam ještěrkou. Potřebuješ vystrkat do výšky 9 metrů třeba krokve při montáži krovu? Přikurtuj k té kovové paletě nějaký 5metrový trám nastojato (šikmo) na konec přivaž řetězem tu elektrickou kočku = a už může krokev putovat na místo.
Stavíš zeď 3metry vysokou z pískovcových kvádrů (150kg/ks) trámek přikurtuj vodorovně k vidlím na konec jednoduché samosvorné kleště.
Kup na bazaru ještěrku (30tisKč) po dokončení stavby ji zas prodáš.

Takhle postavíš barák ve dvou lidech bez zatěžování kamarádů, příbuzných, nedej bůh nějakých placených netáhlů.

Na fotce je můj přidavač. Občas trochu fňukala ale vzal sem jí pak k moři a je klid a bydlíme si. smile

http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.p … locho5.jpg

Právě že na to zdivo něco potřebuji... stavím z 70kg bloků + případně zvednout nějaký ten menší hotový překlad. Mám traktorbagr a i minijeřáb, takže to co popisujete, je už vyřešeno, ale na drobnosti chci takovýto malý pomocný výtah... někde do rohu, kam se nedostanu s větším jeřábem, abych to nemusel přetahovat.


... ale jinak díky.

Offline

 

#7 24-01-2019 21:01:50

Goro
Člen
Registrovaný: 24-01-2019
Příspěvky: 14

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

rcp napsal(a):

Goro napsal(a):

Ahoj. jsem amatér, ale chci začít s prvním větším projektem...

nebude lepsie zacat s vozikom na zvaracku, drziakom na uterak, stavebnym koleckom, pripadne bagrom?
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … bager1.jpg

ak sa nieco poserie, skody a straty na zivotoch by neboli take vysoke

dík, jako vtip dobré, ale jako rada vůbec.

Offline

 

#8 24-01-2019 21:21:07

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4390

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Když jsem stavěl dům, tak jsem sehnal starý stavební vrátek, udělal na něm repasi. 8 m věž jsem postavil ze zdvojených lešenářských trubek, hodně výztuh a zavětrování, nahoře traverza I16, vodítka plošiny dřevěná. Nad plošinou byla na laně zarážka, která při dojetí na masivní rozpínací kontakt byla jako CENTRALSTOP. Ke konci stavby už jsem měl i takovou drzost, že jsem na vrátku jezdil i s kolečkem s maltou a žena mi dole mačkala tlačítka big_smile . Kupodivu za celou dobu stavby ani jedna porucha a po stavbě jsem ještě vrátek velice výhodně prodal jinému nadšenci do stavění.

Offline

 

#9 24-01-2019 21:42:34

6six6
Člen
Registrovaný: 11-02-2017
Příspěvky: 104

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

jirkati napsal(a):

Když jsem stavěl dům, tak jsem sehnal starý stavební vrátek, udělal na něm repasi. 8 m věž jsem postavil ze zdvojených lešenářských trubek, hodně výztuh a zavětrování, nahoře traverza I16, vodítka plošiny dřevěná. Nad plošinou byla na laně zarážka, která při dojetí na masivní rozpínací kontakt byla jako CENTRALSTOP. Ke konci stavby už jsem měl i takovou drzost, že jsem na vrátku jezdil i s kolečkem s maltou a žena mi dole mačkala tlačítka big_smile . Kupodivu za celou dobu stavby ani jedna porucha a po stavbě jsem ještě vrátek velice výhodně prodal jinému nadšenci do stavění.

Amen, svata pravda.

Offline

 

#10 24-01-2019 21:57:34

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

jirkati napsal(a):

Nad plošinou byla na laně zarážka, která při dojetí na masivní rozpínací kontakt byla jako CENTRALSTOP.

ja si pamatam toto:
http://stroje.nabazare.sk/103765/staveb … bny-vytah/

malo to nastavitelny horny aj dolny koncak priamo v skrini
nostalgia big_smile

Offline

 

#11 24-01-2019 23:25:59

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4712
Web

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

rcp napsal(a):

nostalgia big_smile

stejný vrátek (jen né tak žlutý smile )

  nostalgicky vzpomínám na jednu z mých ekonomicky nejvýhodnějších zakázek, pomocí pár vychytávek jsem rozdrtil nabídky konkurencí.
Pro inspiraci - jak lze taky stabilizovat plošinu pomocí dvou napnutých lan. Dopravní výška 40metrů.
https://www.youtube.com/watch?v=dDgzye6 … e=youtu.be


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#12 25-01-2019 06:14:45

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Bourac to si ani na forum nemal davat odteraz ti Červenáček bude prisudzovat novy titul: excelentny vytahar.
Spomen si ako joe666 dostal prezyvku ked tahal motorom pluh co bolo za totaca uplne bezne na dedinach.
inak foglar mal vyrocie mozno bude nejaka oslava big_smile

ja si pamatam aj konstrukcie z lesenia a tahalo sa tym vsetko aj taka plosina s ludmi do vysky 1-2 poschodia.

Editoval ihlan (25-01-2019 06:23:28)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#13 25-01-2019 11:27:35

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4712
Web

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

stavební výtah je dočasná konstrukce, i dneska jsou k vidění smontovaná z lešeňových trubek. Pokrok zastavit nejde, dnes je mraky vymakaných konstrukcí, dva lidi to smontujou za pár hodin.
Pořídit to lze v kdejaké půjčovně stavebního vercajku.
Já mít traktorbagr přikurtuju trámek k lopatě podkopu, na trámek pověsím kočku (nebo kladku). Výložník od bagru ustavím kam potřebuju a hotovo.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#14 25-01-2019 12:00:37

Goro
Člen
Registrovaný: 24-01-2019
Příspěvky: 14

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

bourač napsal(a):

stavební výtah je dočasná konstrukce, i dneska jsou k vidění smontovaná z lešeňových trubek. Pokrok zastavit nejde, dnes je mraky vymakaných konstrukcí, dva lidi to smontujou za pár hodin.
Pořídit to lze v kdejaké půjčovně stavebního vercajku.
Já mít traktorbagr přikurtuju trámek k lopatě podkopu, na trámek pověsím kočku (nebo kladku). Výložník od bagru ustavím kam potřebuju a hotovo.

Nebudu mít kolem stavby tolik místa, abych tam mohl všude zajet, naopak, je ten traktorbagr dost velký, že i v místech kde jsem si myslel že je místa dost, je celkem problém se vůbec i otočit.

Já to chci právě využít jako převozné... vezmu ten blok a dojedu s tím tam kam bude patřit, ale i třeba když budu potřebovat něco menšího udělat si na tom traktorbagru, nebo prostě i jen tak něco menšího zvednout... předpokládám, že traktorbagru se pak zbavím... tohle by mělo být menší, tak abych si to strčil do dílny a používal to potom jak v ní, tak i venku...

měl jsem tu myšlenku už dříve, ale tady je video, kde s něčím podobným právě postavili "celý" dům:
https://www.youtube.com/watch?v=mfOYK65bYBc

mají to na paleťáku, což neberu zas použitelné venku (paleťák mi asi po štěrku ani hlíně moc jezdit nebude) ale jinak celé to řešení je jednoduché a vyhovuje...
Jen to prostě nechci dělat zbytečně těžke, tak aby se to dalo v klidu i přetahovat... proto když se mi podařilo najít že tady někdo dokázal spočítat jaký jekl dát na portálový jeřáb...

Offline

 

#15 25-01-2019 12:51:16

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4712
Web

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

jseš šikovnej - dokázal jsi tvrdohlavému blbcovi jako jsem já vysvětlit co máš vlastně v plánu vybudovat smile

myslím že parametry toho jeklu nahoře nejsou v této fázi důležitý. Nejdřív je potřeba vymyslet ten podvozek. nějaký bytelný rám s většími koly, aspoň dvě řiditelný. Kola velký tak aby se s tím dalo jezdit i po hlíně. Vyhovoval by pojezd pod haki lešení ale ten má malý kola.
Takže až budeš mít tuhle platformu, nějakou plošinu s kterou eště dokážeš ručně popojíždět ale musí být bytelná - abys na ní mohl nandat protizávaží (pytle s cementem, cihly, dlažbu nebo něco podobnýho) ten spodek musí být hodně těžký. Další etapa je sloup, ten může být jen jeden, třeba roura průměr 108 mm která je standardní a všude se povaluje. (kovošrot)
Roura dlouhá 4 metry - pokud chceš stavět jen přízemí. Ta roura musí být bytelně připojená k podvozku, přišroubovaná aby se to dalo uklidit.
No a na vršku ty trubky nějakou otoč s tím tvým jeklem. Na konci jeklu upevněná ta elektrická kočka. Lze ji dát i jinam ale to je složitější (na sloup, dolu na podvozek) už potřebuješ soustavu kladek.
Ten jekl s vyložením (otočí) musí být o dost víc než 40/40/3 - pro 200kg. Jestli máš toho jeklu zásoby tak to z něj lze ale ne z jednoho, ten výložník z několika kusů - vytvořit příhradovinu.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#16 25-01-2019 16:32:19

Goro
Člen
Registrovaný: 24-01-2019
Příspěvky: 14

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

bourač napsal(a):

jseš šikovnej - dokázal jsi tvrdohlavému blbcovi jako jsem já vysvětlit co máš vlastně v plánu vybudovat smile

... dík za uznání, ale tak jsem to nemyslel, že bych haněl. smile


"Podvozek" už mám skoro hotový.
https://www.zabi.cz/pryzove-kolo-65fh ... 2x a 2x bez brzdy a je to na konstrukci původně z přívěsu.

Ten jekl 40x40x3 jsem myslel, že stačí právě nějak podle odhadu toho co je na tom videu... ale rád si nechám poradit. On není potřeba ani ten 1m, to spíš beru asi jako nejzazší délku, kdy bych na té vzdálenosti zvedal max ty 70kg cihly a bylo to myšleno tak, že by to bylo podepřené dalším jeklem do trojůhelníku. Proto bych raději ten lanový zvedák dal dolů na ten další jekl a to dal právě mezi ty 2 svislé tyče... tak aby se nahoře ta kladka dala posouvat a ta podpora by mola být trochu bokem... ono asi ten vrch bych fakt dořešil asi později...

Ten důvod proč tam dát i ty 2 tyče je ještě jeden... abych to použil rovnou i jako schůdky a mohl si na ty vzpěry dole dát "schody", proto jak jsem psal, něco i jako žebřík... tak abych mohl tu cihlu dát i na poslední řadu. smile

Mohl bys mi tedy poradit, tedy klidně jen odhadem, co tam nejlépe použít? I nebo U profil nebo právě nějaký jekl? a jaké rozměry případně?
Pořád předpokládám, že asi největší síla je právě na ten ohyb ve svrchní části, než to ostatní. Podle toho bych pak domýšlel i to ostatní.

Jako ještě mne napadlo, jestli to neudělat tak jak to mají na tom videu... mají ten jekl nahoře jako průchod pro lano a přes 2 kladky, které jsou stejně daleko od toho středového svislého sloupu. Tím asi nedochází tak moc k ohybovému tlaku, ale téměř jen tlak kolmo dolů.



Když bych to dělal z toho kruhového a vymýšlel i otočení, už bych to měl skoro stejně "složité", jak ten minileřáb. smile

Offline

 

#17 25-01-2019 18:05:07

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4390

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Když už tak trváš na jeklu, tak použil 100 x 100 mm. Jeho vlastnosti jsou prakticky stejné, jako trubka 108 mm, kterou ti doporučoval bourač. S tím se nechá dosáhnout výšky klidně i 6 m.

Offline

 

#18 25-01-2019 18:11:38

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Goro co je to za murivo-znacka,ze tie diely maju 70kg?  Su podobne ako tie na videu?  Nech som v obraze smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#19 25-01-2019 18:31:27

Goro
Člen
Registrovaný: 24-01-2019
Příspěvky: 14

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Joe66 napsal(a):

Goro co je to za murivo-znacka,ze tie diely maju 70kg?  Su podobne ako tie na videu?  Nech som v obraze smile

VAPIS Quadro 175...
Blok 500x500

Offline

 

#20 25-01-2019 18:35:52

Goro
Člen
Registrovaný: 24-01-2019
Příspěvky: 14

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

jirkati napsal(a):

Když už tak trváš na jeklu, tak použil 100 x 100 mm. Jeho vlastnosti jsou prakticky stejné, jako trubka 108 mm, kterou ti doporučoval bourač. S tím se nechá dosáhnout výšky klidně i 6 m.

Nějak si moc nedokáži představit, jak bych na trubku, se svým vybavením a umem ve sváření, navařoval ten žebřík, ale řešil i nějakou tu možnost složení... na jeklu jako takovém netrvám, proto se ptám na profil, ale trubka mi fakt moc nesedí k tomu, na co to potřebuji.

Offline

 

#21 25-01-2019 20:24:36

6six6
Člen
Registrovaný: 11-02-2017
Příspěvky: 104

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Nekolik postrehu, vetsina tech mini jerabku a jinych zvedadel jezdi uvnitr stavby na betonove zakladove desce.
Venku na prostem terenu je to sci fi s temi koly cos tu prezentoval.
Pokud to chces jednoduse a s vylozenim do cca metru, kup stary paletak, po betonu pojezdis v poho a je robustni.
Na nej navar jekl 80,80 lepe 100,100 , delka dle pozadovane vysky plus uchyceni bloku a rezerva. metrove vylozeni s diagonalou.
Elektricky lanovy zvedak na 200 kg koupis za par slupek, tri kladky a mas hotovo. na bloky si spichni samosviraci uchyt.

Delal jsem si doma asi 100 metrovou stenu z piskovcovych bloku a mel jsem na bagriku samosverne kleste samodomo a byl to frkot

Offline

 

#22 25-01-2019 20:33:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4712
Web

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Goro napsal(a):

Nějak si moc nedokáži představit, jak bych na trubku, se svým vybavením a umem ve sváření, navařoval.

No hele to je blbý, musíš si tedy k tomu vzít nějakýho zkušenýho svařeče - jinak se do toho raději vůbec nepouštěj.
Můj názor je: Sundej lopatu z podkopu, podívej se na systém upnutí. Stejnej systém vytvoř na konci 6metrů dlouhýho jeklu (100/100/5) na druhej konec toho jeklu přidělej tu kočku.
Ten bagr nemusí furt běžet. Ustavíš to co nejvýš nad potřebné místo a z jedné pozice uložíš 4 - 5 (6) bloků. Vždyť to nemusí viset přesně nad jedním místem. Pomocník to tam nasměruje.

Pokud jde o ten jeřábek tak mám na mysli něco takového, červeně je bytelný sloup z trubky (musí být kulatý) Musí být naprosto bytelně připojen k bytelnému podvozku!!
Zelený sloup muže být jekl, nebo roura - musí jít volně navléknout na červený sloup, ale ať to moc nečvachtá. Tím máš jednoduše vyřešenou otoč, otáčíš celým sloupem i s kočkou.
Kladky tam namalované jsou, lano kvúli přehlednosti ne. Malinko se ti bude pod nohama motat přívod 230V.
Modře je jekl 40/40. Ten žebřík může být také navléknutý na dvou 50cm vajglech (kvůli rozebírání).

Radši to doplním: zelenej 4metrovej sloup je ve finále navléknutý na červený (metr dlouhý)

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_svarforum_-_kopie.jpg

Editoval bourač (25-01-2019 20:40:24)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#23 25-01-2019 21:05:29

Goro
Člen
Registrovaný: 24-01-2019
Příspěvky: 14

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

měl jsem v plánu udělat spíš něco takového:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8874_img_20190125_205021.jpg

... otočné, ne zcela, by bylo jen to nahoře to uprostřed mezi těmi stojnami... žebřík šikmo, ať v pohodě lezu nahoru... a zvedák dole pod... nakreslil jsem to hodně na rychlo, tak snad je ta konstrukce pochopitelná.
To co jsi mi nakreslil, je super, ale je to už velký jeřáb... potřebuji fakt něco jak bylo na tom videu, lehké, kdy to čapnu a zajedu s tím jedním blokem do rohu... to pootočení je jen čistě pro to ať můžu ten blok snadněji rovnat na ty spodní. on by ten přesah asi mohl být klidně 50cm... fakt o to moc nejde tu vzdálenost chci řešit kolečkama a tím, že to bude lehké a pohyblivé.

Offline

 

#24 25-01-2019 21:21:53

6six6
Člen
Registrovaný: 11-02-2017
Příspěvky: 104

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

Goro napsal(a):

měl jsem v plánu udělat spíš něco takového:



... otočné, ne zcela, by bylo jen to nahoře to uprostřed mezi těmi stojnami... žebřík šikmo, ať v pohodě lezu nahoru... a zvedák dole pod... nakreslil jsem to hodně na rychlo, tak snad je ta konstrukce pochopitelná.
To co jsi mi nakreslil, je super, ale je to už velký jeřáb... potřebuji fakt něco jak bylo na tom videu, lehké, kdy to čapnu a zajedu s tím jedním blokem do rohu... to pootočení je jen čistě pro to ať můžu ten blok snadněji rovnat na ty spodní. on by ten přesah asi mohl být klidně 50cm... fakt o to moc nejde tu vzdálenost chci řešit kolečkama a tím, že to bude lehké a pohyblivé.

Ale ty furt nepocitas s protivahou. Na zvednuti 200 kg timto zarizenim musis dolu umistit protivahu alespon 250 kg a radeji 300, to pak uz prestane byt lehke a pohyblive. Dle obrazku mas veskerou hmotu zvedaneho bremene mimo osu zarizeni a tudiz musis protivahu nacpat co nejvic protismerne a tam ti bude vadit ten rebrik

Offline

 

#25 25-01-2019 21:23:28

6six6
Člen
Registrovaný: 11-02-2017
Příspěvky: 104

Re: jaký použít profil pro jeřáb/výtah pro stavbu?

to co ti kreslil bourac je nejjednodussi reseni

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče