SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 07-09-2019 09:56:20

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: invertor doporuceni

Ved ja som mu napisal minimalne 2 znacky ktore niesu cina a teraz je mozne kupit aj v limite! ktory dal
len vies co je to oxymoron - no kupit cesku kvalitnu zvaracku v cene ciny...
ale fakt teraz je EWM aj Fronius aj Selco a este jedna vychyrena znacka zohnatena v limite 7kolikov (refurbished)

A uznaj ze som poradil kvalitny stroj len nevieme ako kvalitne vie zvarat a ci vobec zvaral (tazko sa potom radi)
a mna dost odradi ten oxymoron (ozaj pozri email poslem nieco z lidla na drevo to ta zaujima) sem to nepatri.

Editoval ihlan (07-09-2019 13:42:05)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#27 07-09-2019 10:02:35

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: invertor doporuceni

Ja viem o tych masinach na bazosi z "'....etmarovic" big_smile

Celkovo z okolia karvinej su zaujimave stroje - vid. ten "pat-ov" transteel vo vedlajsom vlakne big_smile
Takmer nova masina, stitok necitatelny akurat na seriovom cisle, bez kablov a horaka, a nakoniec sa dozvies, ze je to aj bez podavaca, ktory zostal na ramene robota....... big_smilebig_smile

Editoval rcp (07-09-2019 10:04:02)

Offline

 

#28 07-09-2019 11:48:55

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: invertor doporuceni

rcp napsal(a):

- by som chcel vidiet tu cinu....

Je to sice trošku OT jelikož jde o TIG čínu z polska, navíc s upraveným ventilátorem aby nejel pořád, ale sna d to něco vypoví... Minulý týden jsem se svou svářečkou celý týden svařoval nerez ve 12h šichtách a v teplotě kolem 40-50°C (u kotlů na vaření papíru)... Celé dny vařeno kolem =>100A. Svářečka naprosto normálně všechno zvládala... https://photos.app.goo.gl/qZxoV99PdDTK2N8i9 Tam jsem si alespoň vyzkoušel tu mou úpravu ventilátoru... https://rellik.rajce.idnes.cz/PARTNER_T … 092428.jpg ++ A je to svářečka za 12k (~460€)... Ono už není čína jako čína... Oni už zjistili, že pokud budou dělat nekvalitní výrobky, tak je za chvíli nebude nikdo kupovat, protože informace se šíří rychlej a rychlej... Musí už dělat více kvalitní věci aby vydržely minimálně záruku... Tato moje svářečka (powermat) má cca 7let (kupoval jsem ji jako bazarovou) a jede stále super...
Nicméně jsem se taky rozhodoval i pro ten fronius, ale jak jsem ho měl doma (TT 2200), tak to nastavení bylo šílené. Svařovalo se s tím sice dobře, ale pro "obyčejného" uživatele naprostý chaos, hromada kódů a výsledek stejný jako s jinými (čínskými) svářečkami...

Proto říkám, pro obyčejného domácího kutila co bude svařovat jednou dvakrát do roka stačí obyčejná čína v hodnotě kolem 3k (~115€)...

Editoval Rellik (07-09-2019 12:54:19)


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#29 07-09-2019 12:46:45

ssrotak
Člen
Registrovaný: 21-04-2018
Příspěvky: 34

Re: invertor doporuceni

Ferari s tažným jsem viděl   
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/ce … -byt-vase/


Kitin 150/škrt TIG  i vlaštovka si lepí hnízdo z různých materiálů.

Offline

 

#30 07-09-2019 12:58:33

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: invertor doporuceni

Ihlan: já ale nepíšu o JET TIG ale o PARTNER TIG. Ten má tak ~7kg a vleze skoro do kapsy od montérek... wink

Co se týká tažných aut, viděl jsem porsche jak si za sebou táhl karavan... wink

A tady už jsme naprosto mimo téma, kde už původní tazatel nic nenapíše, protože už má určitě jasno co koupit... wink

Editoval Rellik (07-09-2019 20:24:53)


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#31 07-09-2019 13:11:51

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: invertor doporuceni

Rellik> vobec nezpochybnujem tvoje skusenosti s lacnymi zvarackami - ale opat je to len jeden z nazorov...

Precitaj si napr. prispevky a skusenosti od kolegu 780622, ktory mal tiez cinsku zvaracku, teraz ma nieco od migatronica, v praci ma pristup k profi masinam - takze ma co porovnavat. To ze sa taketo masiny stale vyrabaju znamena, ze ich niekto aj kupuje - ze stale su zakaznici, pre ktorych sa vyplati kupit si spickovu a spolahlivu zvaracku za 10000 a viac tisic €. Inak by ich uz vyrobcovia ako fronius, ewm, kemppi, atd. nepredavali.
Samozrejme nechcem tym povedat, ze su to masiny urcene na nejake to domace soplenie...

za cca 17 rokov som vlastnil niekolko zvaraciek a plazmovych rezaciek - jednak  cinskych/polskocinskych:
- most pontig - prestalo fungovat HF
- kuhtreiber 1900 lt-v - odisiel elm. ventil argonu, odisla nejaka karta/oprava nerentabilna, zapalovanie MMA - katastrofa
- welder fantasy solar CT520 - 2x odisla plazma
- welder fantasy synergia 300 4x4 - odisla riadiaca doska s displejom
- sherman cutter 90 - zatial bez problemu

a samozrejme nejake froniusy:
- transpocket 1500 TIG
- trantig 1750 puls
- transtig 2200 job
- magicwave 3000 job
- magicwave 230i
- transsteel 2200

ak budem chciet dalsiu, nic ine ako fronius to nebude - nie koli image alebo honeniu ega, ale koli tomu, ze kazdy stroj okrem froniusiek bol minimalne raz v servise, resp. sa ho uz neoplatilo ani opravovat. Nie je to o tom, ze by nezvarali - je to o tom, ze sa nedalo na ne spolahnut. Proste si zobrali "volno" a ja som bol v háji...... To je zase moja skusenost a moj sukromny nazor.

Ako som uz napisal: 100 ludi=100 nazorov

PS: drobne upresnenie
- sherman cutter 90 zatial bezi ako jedina "cina" bez servisu
- na transtigu 2200 job som menil cerpadlo chladenia - bola to 15-rocna masina z "druhej ruky"
- 2x som vo froniuse servisoval poskodeny tigovy horak

Editoval rcp (07-09-2019 20:49:42)

Offline

 

#32 07-09-2019 13:43:22

zved
Člen
Registrovaný: 21-08-2019
Příspěvky: 30

Re: invertor doporuceni

jirkati napsal(a):

Ach jo. Na dané téma jsou tu stovky příspěvků a každý chválí to, co má doma. Já třeba mám Laston mini 160 HT koupený u Choboly a jsem s ním maximálně spokojený. Včera jsem s prodlužovákem 20 m bazickou elektrodou 3,2 mm svařoval plocháče tl. 8 mm, předtím jsem na plocháč tlustý 6 mm přivařoval plechy 2 mm a bez problémů. Ale faktem je, že někdy z nostalgie - a abych spotřeboval zásoby kyselých elektrod - vytáhnu i starou trafosvářečku, která umí 90 A. Zdá se mi, že kyselými elektrodami se mi s trafem vaří tenké věci někdy líp, než invertorem.
Na horním řádku je funkce HLEDAT a dá se tam na téma svářeček MMA najít snad vše dostupné z oboru.

Trochu mne prekvapilo kdyz jsi uvedl odstavec o kyselych elektrodach.Taky mam doma pres 10kg kyselych 3,15 a zkousel jsem je na cine Powermatu a byl jsem prekvapen jak to snima slo dobre.

Offline

 

#33 07-09-2019 14:00:36

autocross
Člen
Místo: Bystřice
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 475

Re: invertor doporuceni

Ferrari to sice není, ale zrovna jsem neměl kombíka...

https://i.postimg.cc/mhcQR0Gv/20150814-162519.jpg

https://i.postimg.cc/KKHRH84R/20150728-145822.jpg

https://i.postimg.cc/CzsdVNzy/20150728-145847.jpg


Sharks 250-Y10 MIG/MMA IGBT - čínská šmajda, ale fungovala dobře, další čínské šmajdy WF Bi-Pulse 201, Parkside PPS 40, Spartus Multipro 200 a maska Predator

Offline

 

#34 07-09-2019 14:10:23

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: invertor doporuceni

Celý problém tady je, že se na jednom hřišti setkávají hobbíci, vysocí profesionálové, pokročilí amatéři a naprostí začátečníci a svářením naprosto nepolíbení jedinci. Kdybych byl na místě RCP,  určitě bych koukal po vyšší profesionální třídě (Fronius, EWM, Lorch, Mahle, Migatrinic, Mercle ap.) Já se považuji za pokročilého amatéra, proto mám co jsem si vybral- JLT 250, Partner 200 Pulse, Fronius TP1500.( Ale svářel jsem s celou řadou svářeček -triodynou, KS250, KM350, UTA SM, různými hodně lacinými čínami a trafy od samodomo, přes SES, TMB, různé číny až po ESAB) Tady plně souhlasím s Rellikem. Používám Partnera i na MMA a je vynikající i přes napětí naprázdno jen 63V. To by podle některých tady nemohlo svářet bazickými eldami. Má plynule nastavitelý Hotstart a Arcforce. Pro naprostého začátečníka a nepolíbeného bych ale doporučil svářečku lacinou o které vím, že se s ní nebude trápit. A jsme u těch mnoha názorů. Nedíval bych se na to tak, že někdo někomu něco vnucuje. Každý má jiné nároky podle zkušenosti v nasazení, jak jsou stroje u něj využívány.
Na př. na základě vlákna, které založil Salora s názvem "Meření elektrod" jsem domluvil u Choboly, že u nich vyzkouším Lastona 140Ht a Jasica140, abych mohl i k těmto svářečkám říct více a při ev. doporučování se měl o co opřít.. Potom jak se vlákno vyvinulo jsem prozatím od toho upustil. Nakonec mám jak jinak ten čas využít.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#35 07-09-2019 14:46:15

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: invertor doporuceni

Jsem amatér svářeč ale asi by chtělo založit  tema s rozdělením Začáteční pokročilý a profici vše ostatní pokud vleze začátečník do profíku přesunout mu příspěvek do začátečníků
Většia co jsou jako já buď zdělí svůj názor začátečníka a zkušenost nebo hledá u profíků radu co a jak  nemíchám se do temat jiných jen je čtu a sbírám zkušenosti profíků pro svoje využití  na doma  mnohdy je to přínosné  jindy pro amatera na doma nevyužitelné  toť vše od tyto chvíle již budu jen číst a nepřispívat
Děkuji všem členům jež mi zde pomohli radou a svými zkušenostmi

Offline

 

#36 07-09-2019 15:58:47

jao
Člen
Registrovaný: 19-10-2015
Příspěvky: 498

Re: invertor doporuceni

Potom treba zvoliť predsedu a komisiu, ktorý každého zaradí do tých skupín. Následne treba zvoliť sudcu a jeho poradcov. A nakoniec treba vytvoriť policajné komando, ktoré bude dohliadať nad pravidlami. A potom .... No, história sa stále opakuje sad

Offline

 

#37 07-09-2019 16:19:01

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: invertor doporuceni

Uplne bude stacit, ked budeme brat kazdy prispevok len ako nieci nazor. Nic viac.

Najlepsia zvaracka neexistuje. Neexistuje ani najlepsia rada k vyberu.  Nikto tu neda nikomu ziadnu zaruku. Kazdy potrebuje, chce a moze si zaplatit nieco ine. Pre niekoho je najdolezita cena, pre dalsieho maximalny vykon a pre ineho spolahlivost a vydrz. A niekto proste nechce cinu.  Ako napisal famater - kazdy lovime v inych vodach......

Monterky operiem aj v pracke romo, ale to este neznamena, ze whirpool alebo bosch si kupim len koli image. Neverim tomu, ze vsetci tu telefonujeme aligatorom, pretoze huawei, sony a iphone maju len ti, co si chcu vyhonit ego.

Editoval rcp (07-09-2019 16:26:34)

Offline

 

#38 07-09-2019 16:43:42

autocross
Člen
Místo: Bystřice
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 475

Re: invertor doporuceni

rcp: správný názor


Sharks 250-Y10 MIG/MMA IGBT - čínská šmajda, ale fungovala dobře, další čínské šmajdy WF Bi-Pulse 201, Parkside PPS 40, Spartus Multipro 200 a maska Predator

Offline

 

#39 07-09-2019 20:23:14

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: invertor doporuceni

Neni cina jako cina jak pise zde relik rozdily jsou velke.

K testum svarecek laston - mam pocit ze 120 a 140 bude o poznani jinde nez 160 -200.

Offline

 

#40 07-09-2019 20:41:56

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: invertor doporuceni

rcp napsal(a):

Neverim tomu, ze vsetci tu telefonujeme aligatorom, .

všetci né, jen majstri big_smile
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_dscn1204.jpg


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#41 07-09-2019 20:51:52

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: invertor doporuceni

kua, si teraz si mi "hodil kamen do jazera" big_smile


ale skusim z opacnej strany - ak sa nemylim, nechal si sa ukecat na "snobskeho" lorch-a - lutujes?
urcite mas aj ine masiny - mozes porovnat?

Editoval rcp (07-09-2019 21:08:04)

Offline

 

#42 07-09-2019 21:22:54

zved
Člen
Registrovaný: 21-08-2019
Příspěvky: 30

Re: invertor doporuceni

swamp_thing napsal(a):

zdravim vaa,
chtel sem vas touto cestou zeptat/poprosit o radu jaky invertor doporucujete v relaci do 7ooo,- zadnou cinu nechci. jedna se o vikendove svarovani. cca 5ti hodinove cykly.jedna se me hlavne o vareni profilu s tenkou stenou, ale muze se stat ze narazove bude treba provarit i neco silnejsiho.

diky za nazory
zatim sem se dival na nejake gama inverory 160 atd

stalo ti to za ten ztraceny cas registraci.Ja dopadl podobne taky jsem se zaregistroval abych se na neco zeptal .A to nebyl dotaz co mam koupit.
prosimte mimo tvuj dotaz.Co chces o vikendu 5 hodin na jeden zatah svarovat.Uvedl jsi ten 5 hod.cyklus . To jako kdy bys byl nekde nucenne nasazen.

Offline

 

#43 07-09-2019 21:26:36

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: invertor doporuceni

Lorch je profi mašina, aspoň ten co mám já.
Boural jsem teď druhou etapu - nerez usazovací nádrž v ČOV. Po dřině s taháním dílů z hloubky přes zábradlí jsem se rozhod tady uřezat zábradlí a nakonec ho zavařit zpět. Pozinkovaný jekly, tl.2mm.
Proč je Lorch profi mašina? Všechen vercajk byl po skončení prací zasranej od hoven - čov. Zavelel jsem novému mladému koni všechno opláchnout a umýt hadicí s čistou vodou.
Vzal to řádně - včetně Lorcha. Ale ten to zdá se přežil bez úhony, trochu jsem ho oklepal a zábradlí bez problému zavařil. Nevím co by se stalo kdybych tam měl nějaký zázrak. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#44 07-09-2019 21:34:46

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: invertor doporuceni

booozeeeeeeeeeeee nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!

to tu uz bolo!!!!..... to vazne chces??????.......... nestacili tie kecy od evity, ked nekaky mexikanec sprchoval zahradnou hadicou transsteeel-a na youtube?????

vidis, keby si si bol kupil nejaku cinsku sracku, nemuses si sa potapat niekde v hovnach na COV-ke.... big_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smile
som si spomenul na:
V ho*nocucu jedou dva lidi vypráznit žumpu. Jedne hlavní pracovník a druhý pomocník. Všechno normálně připraví, vše funguje a žumpa se pomalu vyprazdňuje. Ale v tom se něco stane, a hladina žumpy pčestane klesat. Hl. p. neváhá slíkne se do trenek a po hlavě skočí do těch sr*ček. Po chvíli se vynoří a vyžádi si francouzák. Zase se ponoří. Po chíli chce šroubovák. Takhle to chvíli pokračuje, až hladina začne opět klesat. Hl. p. vyleze a říká pomocníkovi: "Vidíš. Kdyby ses líp učil tak si nemusel jenom podávat nářadí."

Editoval rcp (07-09-2019 22:11:20)

Offline

 

#45 07-09-2019 21:40:08

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: invertor doporuceni

Nikomu žádnej invertor nebudu doporučovat ale myslím že Lorch je od výrobce postavenej tak aby vydržel jakékoliv náročné podmínky na stavbách.
Proto jsem si ho koupil, po špatných zkušenostech se zázrakama. Ty totiž všechny klekly když byla ta letní vedra (35°C atd).


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#46 07-09-2019 21:43:14

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: invertor doporuceni

som rad, ze aspon v tomto mame rovnaky nazor.......... big_smile

Offline

 

#47 07-09-2019 21:51:54

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: invertor doporuceni

Kdyz je rec o vode tak jsem v aqaparku v cestlicich potkal mnoho lidi se starym iphonem 5s a tak vselijak to namaceli a kupodivu to furt ukazovalo.

Offline

 

#48 07-09-2019 21:52:09

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: invertor doporuceni

eště k tomu Aligátoru - dotykačům jsem ještě nepřišel na chuť, vůbec jako chytrý telefon nepotřebuju. Když jde o život vezu ssebou noťas.
Protože neustále vytvářím okuje a to i mikroskopické všechny telefony poblíž mají velmi brzy reproduktor obalený pilinami = nejsou slyšet.
Řeším to cca jednou za rok / dva novým Aligátorem za 500Kč.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#49 07-09-2019 21:56:30

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: invertor doporuceni

Adamw140 napsal(a):

Kdyz je rec o vode tak jsem v aqaparku v cestlicich potkal mnoho lidi se starym iphonem 5s a tak vselijak to namaceli a kupodivu to furt ukazovalo.

asi maui dobruo vyhonenuo to onieeeee - eguo, pistiiiik muoj big_smile

Offline

 

#50 07-09-2019 21:56:38

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: invertor doporuceni

Adamw140 napsal(a):

v aqaparku v cestlicich potkal mnoho lidi se starym iphonem 5s .

big_smile big_smile přesně toto jsem viděl před chvílí v aquaparku Bešeňová, umělé vlnobití, metrové vlny a lidi se v tom čváchaj i s telefonama a natáčej.

Mmch. to umělé vlnobití doporučuju - pecka! Svářeč potřebuje odreagovat smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče