SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-01-2010 16:32:21

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

Chtěl bych požádat, zda někdo nebude mít nějakou připomínku ke sváření kouřovodů ke kamnům (komerčně vyráběné). Jedná se o plech tl. 1,5mm, "černý", materiál bohužel neznámý. Uvažoval jsem to svařit TIGem natupo, protože potřebuju atypické koleno (90° a k němu ihned 45° - klasický spoj hrdlem je moc dlouhý). Je možno použít Tigrod 13.12? Nebo stačí i klasika 12.60 (12.64)? Mám být paranoidní a přeplátovat to vnitřkem kroužkem původní trubky nebo to svařit natupo? TIGem se zatím jen učím, ale z hlediska pevnosti zde nepředpokládám problém... Vím že specifikace, resp zadání není ani zdaleka technicky dostatečné bez uvedení materiálu, nadruhou stranu se jedná o konstrukčně dosti nenáročný spoj a jde mi spíše o to abych se dozvěděl, jestli je na rouru ke kamnům potřeba specielní přídavný materiál nebo je to vcelku jedno. Tigrod 13.12 13.22 a další mně poněkud odrazují velkou pevností, která nejspíš bude nesrovnatelně vyšší než má ten materiál ze kterého je roura vyrobena... Tigrod 13.09 bohužel v místní prodejně nemají.

Editoval Pruduch (07-01-2010 16:33:54)

Offline

 

#2 07-01-2010 18:34:47

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

A to Vám ho ani neobjednají? Tak zkuste jinou prodejnu  wink
Jinak Union IMo od Böhlera stojí 147,- Kč/kg a dodává se v 5 kg balících. Stejnorodý je na Mo legované žárupevné oceli jako 15 020, tzn. přes 500°C, s výhodou se používá i na nelegované oceli tř. 11 a 12. Takže s ním chybu rozhodně neuděláte. A klidně bych to svařil natupo.

Pruduch napsal(a):

Tigrod 13.09 bohužel v místní prodejně nemají.

Offline

 

#3 07-01-2010 18:40:28

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

No problém je že to jednak spěchá (musí to být tenhle nebo max. příští víkend), druhak pět kilo nesdělám, potřebuju cca čtvrt kila (a to mi nikdo neobjedná) a za třetí o jiný slušný prodejně v okolí nevím. Každopádně moc díky za informaci... v tom značení materiálů dost plavu takže jsem vděčný za každou radu.

PS: Zkoušel jsem najít Union IMo v katalogu Bohler ale nějak se mi to nedaří. Mohl bych poprosit o přesnější označení, resp. o který materiál z katalogu http://www.bohler-uddeholm.cz/czech/fil … _stare.pdf se jedná? Děkuji velice.

Editoval Pruduch (07-01-2010 18:55:06)

Offline

 

#4 07-01-2010 19:01:55

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

V tomto katalogu je to DMO-IG. Union IMo najdete v katalogu T-PUT: http://www.bohler-uddeholm.cz/czech/fil … i_TPUT.pdf
Po sloučení Böhler a Thyssen je v této slitině výhodnější bývalý Thyssen, proto píšu Union IMo, DMO-IG je asi o 30,- Kč/kg dražší a přitom je to kvalitativně totéž, jen s jiným jménem.

Pruduch napsal(a):

No problém je že to jednak spěchá (musí to být tenhle nebo max. příští víkend), druhak pět kilo nesdělám, potřebuju cca čtvrt kila (a to mi nikdo neobjedná) a za třetí o jiný slušný prodejně v okolí nevím. Každopádně moc díky za informaci... v tom značení materiálů dost plavu takže jsem vděčný za každou radu.

PS: Zkoušel jsem najít Union IMo v katalogu Bohler ale nějak se mi to nedaří. Mohl bych poprosit o přesnější označení, resp. o který materiál z katalogu http://www.bohler-uddeholm.cz/czech/fil … _stare.pdf se jedná? Děkuji velice.

Offline

 

#5 07-01-2010 19:20:41

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

Ještě jednou děkuji velice.. teď jen kde to sehnat nebo něco podobnýho v Č. Budějovicích... což zřejmě bude neřešitelný problém. Jinak bych chtěl požádat, kdyby byl někdo ochoten, kdo drát podobného složení má/používá (v průměru 1,6 max 2mm), tento odprodat v malém množství byl bych neobyčejně vděčen. Jinak zítra samozřejmě nažhavím telefony a google jestli to přeci jen někde neseženu v místě bydliště a okolí. Tigrod 13.12 který prodejce má a chtěl jsem ho použít jako alternativu je jak koukám je složením někde jinde (je tam navíc dost Cr).

Editoval Pruduch (07-01-2010 19:30:54)

Offline

 

#6 07-01-2010 22:08:02

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

Ty trubky a kolena ke kouřovodům(z černýho plechu) nebudou žádnej "spešl matroš".Běžně to vařím bez komplikací"céóčkem" s běžným levným drátem na klasické použití(co je to zač už nevím,krabice je spálená a samolepka z cívky se mi sloupla

Editoval Ládes (07-01-2010 22:08:51)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#7 08-01-2010 07:48:29

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

CP Mores, U pily
HBT Holboj, Dobrovodská
Profisvar, Lidická
Jinak běžné balení 5 KG se Vám možná zdá být velké, ale jestli WIGem vaříte častěji... Jak jsem psal, tímto drátem se výborně svařuje i běžný černý materiál.
Jak říkal jeden známý z Liberce, molybden přítel svářeče smile

Pruduch napsal(a):

Ještě jednou děkuji velice.. teď jen kde to sehnat nebo něco podobnýho v Č. Budějovicích... což zřejmě bude neřešitelný problém. Jinak bych chtěl požádat, kdyby byl někdo ochoten, kdo drát podobného složení má/používá (v průměru 1,6 max 2mm), tento odprodat v malém množství byl bych neobyčejně vděčen. Jinak zítra samozřejmě nažhavím telefony a google jestli to přeci jen někde neseženu v místě bydliště a okolí. Tigrod 13.12 který prodejce má a chtěl jsem ho použít jako alternativu je jak koukám je složením někde jinde (je tam navíc dost Cr).

Editoval JardaK (08-01-2010 07:54:22)

Offline

 

#8 08-01-2010 09:14:23

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

Nikdo nemá, právě jsem tam byl/volal... Vzdávám to, dám tam 12.64, pět kilo nesdělám do konce života. Ještě jednou děkuji za rozšíření obzorů všem zúčastněným.

Editoval Pruduch (08-01-2010 09:29:46)

Offline

 

#9 08-01-2010 11:20:06

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

Jak říká "Ládes" bude to jisto jistě klasická konstrukční ocel 11 375 nebo 11 373. Pochybuji, že na takovéhle obyčejné potrubí by někdo používál legované oceli, hlavně by to bylo nesmyslně drahé. Vždyť i kouřovody do tepláren a elektráren se dělají z obyč plechu. Já mám doma udělaný kouřovod od kamen z 11 373 a bez změny tvaru jej používám již několik let.

Offline

 

#10 08-01-2010 11:23:23

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

No jde o to, že babička to občas rozžhaví do červena a nerad bych aby to prdlo a vyhořela...

Offline

 

#11 08-01-2010 20:09:52

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

Pokud to je tak asi bych to řešil nějakou konstrukční vychytávkou-například posichrování sváru stahovací objímkou z plechu,ale ani ta občasná čevneň trubek by neměla kvalitnímu sváru vadit.Osobně mám na kalení jednodušších ocelíposvařované takové korýtko ze 4mm plechu kde topím dřevěným uhlím,teploty v tom jdou přes 1000°C a drží to(zatím)-ani okují z toho moc neopadalo.Důležité je aby ten ohřátý materiál chládl přorozenou cestou,tedy nikoliv,že babička na rozpálenou trubku v obavách chrstne kýbl vody.Navíc pokud babička v nutnosti vytopit  si obývané prostory rozpaluje trubky do červena možná je na místě uvažovat o jiném účinějším způsobu vytápění buď zvětšením výkonu topidla a tedy i přirozeným zvětšením průměru kouřovodu,nebo aplikací jiného topidla.Místo "Peter" horkovzdušky a teplíčko je za chvilku. wink


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#12 10-01-2010 12:22:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

Z hlediska zlepšení vytápění bych souhlasil s výměnou malých kamen Petra za nějaké větší horkovzdušné. Jenže záleží na konkrétních podmínkách.  Větší kamna zase znatelně zvýší spotřebu paliva, když je tepleji, malý mráz nebo dokonce nad nulou. Babička asi taky bude zvyklá na peci vařit, současné horkovzdušné pece s tím někdy ani nepočítají a plotnu na vaření nemají. Taky komín musí k větším kamnům pasovat, jinak budou větší kamna ještě horší než ty menší a nebezpečná.
Z prohoření kolena bych větší problém nedělal. Chce to prostě přijít pozdě na podzim, kdy se začíná topit, vzít s sebou nějaký těžší klíč a pořádně poklepat. Když klíč projede skrz, tak koleno prostě vyměnit. I obyčejné kupované koleno z tenkého černého plechu musí vydržet nejméně jednu zimu. Na prozatímní těsnění menších děr v kouřovém kolenu se mně osvědčila záplata z asi půl centimetru silné vrstvy obyčejné skelné vaty zabalená z obou stran do alobalu a prostě přidrátované tenším drátkem na díru tak, aby to těsnilo.
Spíš bych viděl větší problém v dodržování dostatečné vzdálenosti hořlavých látek od pece, staří lidé občas kolem pece nechávají povalovat papíry a kdovíco nebo u pece suší dřevo, kterým topí....
Dále potom je problém komín. Jestli rožhaví trubky do červena, dosáhne oheň z pece i do komína a může tam potom zapálit saze. S vymetáním komínů to je dnes všelijaké, ono úplně stačí saze nahromaděné v komíně při každodenním přitápění na podzim a začátku zimy, kdy se topí mírně a oheň do komína nedosáhne. Pak někdy za velkého mrazu pozdě večer napere plný pecek uhlí nebo tam vrazí k spálení starou botu a saze v komíně hoří... Jestli to je starý zděný komín, tak ten snese jen určitý malý počet takových zahoření ( které se leckdy odehrají pozdě v noci a nikdo se o nich nedozví) a pak popraská a jiskry při dalším zahoření sazí jdou pod střechou ven z komína do baráku...  Starý člověk tyhle ty věci hlídá hůř a proto musí mít komín v lepším stavu než si může dovolit někdo mladší.

Offline

 

#13 10-01-2010 13:46:15

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Kouřovody - co je to za materiál a čím svařit

Problém je vyřešen vnitřním podložením kroužkem ze stejného materiálu jako je roura a "ovařením" TIGem materiálem 12.64. Děkuji všem zúčastněným a prosím o ukončení debat o vhodnosti topidla a dalších věcí nesouvisejících s tématem nebo zabíhajících zcela jinam.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče