SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 28-10-2019 12:34:56

meno
Člen
Registrovaný: 22-06-2011
Příspěvky: 62

Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Dobrý deň,
potreboval by som medzi drevený strop v rodinnom dome vložiť výstuhu, mám doma koľajnicu o dĺžke cca 4m a na jej čelá potrebujem privariť oceľovú platňu hrúbky 1cm. Na tých platniach budú diery cez ktoré to potom budem môcť uchytiť do stien medzi drevený strop. Ide mi o to, či môžem zvárať koľajnicu s čiernym materiálom klasickou elektródou ESAB OK48, alebo mám na to zabudnúť a kúpiť si radšej I-profil. Bude to zaťažené zhora zásobníkom na vodu o objeme 300l. Je vhodná koľajnica na takéto použitie? Koľajnica má výšku 10cm.
Ďakujem za Vaše odpovede.

Offline

 

#2 28-10-2019 12:53:23

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Není kolejnice nějaký speciální materiál? Co je 300L vody? To udrží i nějaký silnější jekl.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#3 28-10-2019 13:09:29

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2664

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

meno napsal(a):

Dobrý deň,
potreboval by som medzi drevený strop v rodinnom dome vložiť výstuhu, mám doma koľajnicu o dĺžke cca 4m .......

Kolejnice je sama o sobě zbytečně těžká; kup si normální íčko podle výšky stropu (100 mm se dělá, pak 120, 150, ...)
Klidně tam dej dvě vedle sebe s mezerou na ten zásobník. Elektroda je v pořádku.

Offline

 

#4 28-10-2019 13:18:05

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

No kolejnice vzhledem ke svoji male vysce a velke vlastni vaze je vhodna spise na kratsi preklady (cca 2m) Jde dat 2 vedle sebe, roxory, beton a je to v klidu ale proc kdyz IPE 180 je lehci a lze sehnat asi za minutu s cenou nijak zavratnou.

Offline

 

#5 28-10-2019 13:18:45

meno
Člen
Registrovaný: 22-06-2011
Příspěvky: 62

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Išlo mi len o to, že koľajnicu mám doma a nemusel by som nič kupovať. Mne to je jasné, že s I-čkom by to bolo lepšie. Len potrebujem vedieť, či je táto kombinácia vhodná spolu na zváranie koľajnica + čierny materiál. Samozrejme miesto, kede bude ten zásobník je obytná plocha a je tam aj nejaký nábytok+ tam teraz príde ten zásobník a ja potrebujem zabezpečiť tuhosť podlahy...

Offline

 

#6 28-10-2019 13:27:34

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2664

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Samotná kolejnice bude mít 200 kilo, proč jí tam furt cpeš? Nota bene do dřevěnýho stropu.
Kolejnice se ti bude hodit třeba jako kovadlina, je to houževnatej materiál.
Kolejnice se svařujou třeba i termitem, zkus ho sehnat. Do dřevěnýho stropu to bude dokonalý big_smile

Offline

 

#7 28-10-2019 13:37:07

meno
Člen
Registrovaný: 22-06-2011
Příspěvky: 62

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Drevený strop nie je priznaný, zo spodu je sadrokartón a z hora je plávajúca podlaha, takže to nie je vidno.

Offline

 

#8 28-10-2019 14:51:36

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Kolejnice bourám často. Existuje jich asi 300 druhů - jen co se týče velikosti a provedení. Pokud jde o materiál tak je to alchymie, jak který výrobce.
Často potkávám kolejnice ke kterým je cosi navařené, pokud je svár provedený dobře tak to drží, při demolici se to ohýbá ale nepraskne.

Kdyby to nebyly 4 metry vzal bych kolejnici do sběrny a tam ji vyměnil za nějaký nosný profil.
Ve sběrně 4m použitelnýho železa asi nebudou.

Kdybys jel 3.11.2019 (neděle) do česka po českej D1 tak u sjezdu Velká Bíteš bourám bilbord zhotovený z nosných profilu U140. Dva kusy dlouhé 4m bych ti věnoval za odvoz.

Inspirace: než rozmrdávat strop v bytě - nešlo by to zatížené místo, případně jen samotný bojler pověsit na 4 roxory ukotvené nahoře? Na podval?

Editoval bourač (28-10-2019 14:52:50)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 28-10-2019 16:14:51

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Co se svaru tyka tak je to spis o rukach. Jak uvadis cerny material je uplne to samy jako stary zrezly tam v povrchove uprave rozdil neni a v materialu koleje je to jak pise bourac. Dobry svar drzet bude. Jeste me ale napadlo do dreveneho proc tam nedat kvh?

Offline

 

#10 28-10-2019 17:05:37

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

protože má kolejnici a nechce shánět nic jinýho, eště by bylo řešení: místo svárů tu kolejnici k platlím upevnit šroubovým spojem. Řešení je k vidění na jakékoliv železniční trati.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 28-10-2019 18:16:42

jao
Člen
Registrovaný: 19-10-2015
Příspěvky: 498

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Nechcel by som vŕtať tú koľajnicu na skrutkové spoje smile

Offline

 

#12 28-10-2019 19:37:39

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Jestli je 300 druhů kolejnic, tak minimálně ty dva, co mám doma, jsou normálně vařitelné. Pokud to jde řezat pilkou na železo, tak by to mělo jít vařit. Vrtat taky půjde lehce, ale ve spodní vrstvě, ne v té vrchní, napěchované, nebavím se o kolejnicích z dolů nebo lomů, kde jezdily malé vagónky nebo vozíky.

Offline

 

#13 28-10-2019 19:56:45

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Nojo varitelne je lecos ale s jakym pevnostnim vysledkem. Znovu ovsem pripominam zakladni vec - 4 m na kolej je moc to se prohyba. Sroubovy spoj je taky skvele reseni ovsem vrtani je na tom ta jednodussi cast teda zase za predpokladu nejake rozumne nosnosti.
Nakonec udelat jde vsechno treba staci 3 pasoviny, hodne svarecky a hned tu mame I

Offline

 

#14 28-10-2019 20:08:39

Krupp
Člen
Místo: Těšín
Registrovaný: 03-01-2011
Příspěvky: 139

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Ty chceš tu kolej vešroubovat mezi zdi? Lepší je vysekat kapsy a normálně vložit na zdivo.
Měl jsem v baráku strop z kolejnic. Na 5 metrů délky co metr ty důlní, nizoučké. Uprostřed to bylo podepřeno napříč kolejnicí normální. Dolů jsem ji dostával celý den, padly na to tři kotouče flexy a ty polovční kusy jsem jakž takž odtáhl.
U stropu není problém nosnost ale průhyb. Měl by ses dostat do 1/250 dělky (rozpony)

Kup si IPE

Offline

 

#15 28-10-2019 20:27:48

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

jao napsal(a):

Nechcel by som vŕtať tú koľajnicu na skrutkové spoje smile

Ani já ne, jao jel jsi už někdy vlakem? Podíval jsi se jak jsou kolejnice upevněné k podkladnicím? big_smile

kolega to chce uchytit na zeď - budiž:
  tak ta platle nemůže být plocháč, ale tvar L, jedno rameno L má díry - do zdi. druhé rameno má díry pro šrouby + podložky pro kolejnici.
Proces svařování se vůbec nepoužije.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#16 28-10-2019 21:29:10

meno
Člen
Registrovaný: 22-06-2011
Příspěvky: 62

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

Páni ďakujem za Vaše odpovede a možné riešenia. Šróbovať by som to chcel do betónového venca, tam mi to akurát vychádza...aj ten drevený strop je tak kotvený... Bourač ďakujem za veľmi štedrú ponuku, ale mám to od ruky, zároveň ďakujem aj za poznatky z búrania. Nechám si to ešte prejsť hlavou a aj riešenia, čo ste napísali a uvidím.  Kolajnice som už pár krát zváral s čiernym materiálom, ale boli to vždy drobnosti panty, uzemnenie a pod..., išlo to celkom dobre, ale nikdy to nebola nosná časť, tak som sem radšej hodil otázku.  Ešte raz vďaka páni za Vaše odpovede...

Offline

 

#17 28-10-2019 23:56:40

jao
Člen
Registrovaný: 19-10-2015
Příspěvky: 498

Re: Zváranie koľajnice a čierneho materiálu

bourač napsal(a):

jel jsi už někdy vlakem? Podíval jsi se jak jsou kolejnice upevněné k podkladnicím? big_smile

Je to už dávnejšie, dokonca ako puberťák som sa ešte vozil pod parou smile, ale myslím si, že koľajnice sa nevŕtajú, ale pripevňujú pomocným balastom, poprípade sa zvárajú aluminotermicky.

Editoval jao (28-10-2019 23:57:50)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče