SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 30-11-2009 21:12:11

polykarp
Člen
Registrovaný: 29-05-2008
Příspěvky: 4

POMMMOOCC Trafo zvaracka zo stareho statora 3f motora

Ahoj vsetci, potreboval by som poradit. Prerabal som svokrovi zvaracku mal ju spravenu zo statora stareho 3fazoveho motora (toroidne jadro), navod na stavbu bol ja na svarfore. Povodne bola navinuta na 230V+ 1 odbocka a sekundar mal cca 42-44V. Nezvarala dobre a lepila sa elektroda (nizke zapalne napetie) a vyhadovala istic. Moja iniciativa ako sikovneho zatka bola ze som ju previnul na 400V (medzi dve fazi) a 80V sekundar. A teraz ten problem: regulaciu som xcel riesit triakom co som aj urobil ale ked som meral sekundarny prud pri zvarani a regulatore na minimu tak bol 160A +-. To je vela na 2,5 elektrodu. Mozte poradit nejaku inu regulaciu.

Vdaka

Editoval polykarp (30-11-2009 21:13:03)

Offline

 

#2 30-11-2009 23:37:00

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: POMMMOOCC Trafo zvaracka zo stareho statora 3f motora

Regulácia triakom je uplne nevhodna pre indukčnu záťaž.
Buď použiješ tyristory,alebo si dáš tu námahu a dovinieš ešte závity naviše ako je to uvedené v návode.
Ale radšej by som sa priklonil k tomu dovinutiu primáru.
Keď si dokazal previnuť cely primár,myslím si že nebude problem doviť pár závitov naviac...
V jednuduchosti je sila a netrepal by som tam zbytočne elektroniku ,keď sa to da pomerne jednoducho poriešiť.
To je môj názor.

Offline

 

#3 01-12-2009 07:10:08

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: POMMMOOCC Trafo zvaracka zo stareho statora 3f motora

Sam jsem proti regulaci svarecek zmenou uhlu sepnuti. Produkuje to strasne ruseni a svarovaci proud je bez usmernovace a tlumivky pri malych hodnotach proudu strasne rozsekany (spina se jen na chvilinku).
Kdyz uz tedy, triak nebo tyristor je asi v zasade jedno, pokud se jedna o proud primaru. Dulezite je spravne rizeni. Pro korektni rizeni by se mel uhel sepnuti ridit podle proudu obvodem a ne podle napeti, jak to delaji jednoduche regulatory. Zkuste použit např. rizeni s obvodel U2008B. Ja s nim mam velice dobre zkusenosti.

Offline

 

#4 01-12-2009 07:16:20

polykarp
Člen
Registrovaný: 29-05-2008
Příspěvky: 4

Re: POMMMOOCC Trafo zvaracka zo stareho statora 3f motora

m.evil napsal(a):

Regulácia triakom je uplne nevhodna pre indukčnu záťaž.
Buď použiješ tyristory,alebo si dáš tu námahu a dovinieš ešte závity naviše ako je to uvedené v návode.
Ale radšej by som sa priklonil k tomu dovinutiu primáru.
Keď si dokazal previnuť cely primár,myslím si že nebude problem doviť pár závitov naviac...
V jednuduchosti je sila a netrepal by som tam zbytočne elektroniku ,keď sa to da pomerne jednoducho poriešiť.
To je môj názor.

Triakova regulacia je viac ako vhodna  pre indukcnu zataz ale nie ta co tu koluje na svrav fore (z visavaca). ja mam regulator robeny pre indukcnu zataz extra pre zvaracie transformatory. Navyse mam primar uz zaimpregnovany a na nom navinuty sekundar 2x16mmAL a dovijat ho na sekundar to sa mi nezda moc dobry napad? Ak myslis regulaciu tyristormi ako bola v tej zvaracke PC tak vcom je ina ako triakova, ved tyristory su tam zapojene ako jeden triak.

Offline

 

#5 01-12-2009 07:26:56

polykarp
Člen
Registrovaný: 29-05-2008
Příspěvky: 4

Re: POMMMOOCC Trafo zvaracka zo stareho statora 3f motora

Tu je sxema toho regulatoru

http://picasaweb.google.cz/polykarpKeka/Triakova_regulacia#

Offline

 

#6 01-12-2009 09:33:57

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: POMMMOOCC Trafo zvaracka zo stareho statora 3f motora

Robili sme z kamaratom triakovu reguláciu a dopadlo to podobne , ako u teba (výkon sa nedalo ubrať na nulu).
Nakoniec pomohol starý dobrý MAA436
Nebliká to tak , ako pri tom triakovom regulátore a regulácia ide od nuly.
Akurát sme to robili pre reflektor a nie pre zváračku.
Neviem čo to spraví na indukčnej záťaži...
Schéma je napr. tu : http://www.elektrodilna.wz.cz/triak.regulator.htm
Ale mohol by si mi prosim ťa vysvetliť ,prečo si nespravil odbočky ako su v stavebnom návode ,ale navil si vynutia na pevno?
Najlepšia regulácia je odbočková regulácia,či už na primárnej,alebo na sekundárnej strane.
Nemusel si to robiť presne podľa návodu,keď ti nesedeli sekundarne vynutia ,mal si ich prepočítať na vyššie napätie.
Alebo prepočítať primár , a spraviť odbočky.
Využívaju to továrensky vyrábané stroje.
Tak sa tu budeš trápiť z drbnutými polovodičmi a výsledok nebude nikdy na 100% uspokojivý.

Editoval m.evil (01-12-2009 14:35:03)

Offline

 

#7 01-12-2009 20:40:25

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: POMMMOOCC Trafo zvaracka zo stareho statora 3f motora

polykarp napsal(a):

tak vcom je ina ako triakova, ved tyristory su tam zapojene ako jeden triak.

dva antiparalelne zapojene tyristory neni to same jako triak ,pravi odborne poucky. prave kvuli uplnemu oddeleni prechodu pro oba smery proudu ,coz u triaku neni. pro indukcni zateze je prave dobre toto zapojeni ,na podrobnosti si nevzpomenu ,bylo to neco kolem ovlivnovani se prechodu navzajem.  alternistor by mel byt triak pro indukcni zatez ,tam snad sou prechody nejak oddeleny ci prizpusobeny ,podrobnosti sem taky zapomel.

Offline

 

#8 01-12-2009 21:39:30

polykarp
Člen
Registrovaný: 29-05-2008
Příspěvky: 4

Re: POMMMOOCC Trafo zvaracka zo stareho statora 3f motora

pa napsal(a):

polykarp napsal(a):

tak vcom je ina ako triakova, ved tyristory su tam zapojene ako jeden triak.

dva antiparalelne zapojene tyristory neni to same jako triak ,pravi odborne poucky. prave kvuli uplnemu oddeleni prechodu pro oba smery proudu ,coz u triaku neni. pro indukcni zateze je prave dobre toto zapojeni ,na podrobnosti si nevzpomenu ,bylo to neco kolem ovlivnovani se prechodu navzajem.  alternistor by mel byt triak pro indukcni zatez ,tam snad sou prechody nejak oddeleny ci prizpusobeny ,podrobnosti sem taky zapomel.

No ok tak nejake schopne zapojenie by sa hodilo a ja to vyskusam.

Offline

 

#9 20-01-2010 17:43:42

miroslav
Člen
Registrovaný: 20-01-2010
Příspěvky: 1

Re: POMMMOOCC Trafo zvaracka zo stareho statora 3f motora

Vedel by mi niekto pomôcť pri oprave CO2 zváračky. Výrobca je Danubium Bratislava, označenie je PP350 (305).11.
Kúpil som staršiu zváračku ale je tam problém. Keď zmáčknem mikrospínač v rukoväti, tak drôt mi vysúva až o pol sekundy a keď skončím zváranie, vypnem mikrospínač v pištoli, tak mi drôt vysunie ešte tak 2 cm. Neviem čo s tým, či je niečo zlé na doske Q352, alebo aký môže byť problém.Bol by som rád, keby mi niekto vedel poradiť ako odstrániť túto chybu alebo či by niekto vedel opraviť tú dosku, alebo vyrobiť novú. ďakujem pekne za odpoveď. Rudinec

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče