SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 27-11-2019 07:37:13

mateskuci91
Člen

Nože do srovnávačky - navaření?

Zdravím všechny svářeče i jiné odborníky. Po dlouhém pročítání fóra jsem se konečně zaregistroval a přišel pro radu.

Mám doma starou. poctivou litinovou, srovnávačku na dřevo s protahem šíře 50 cm. Nevýhoda tohoto řešení je samozřejmě dostupnost dílů, např. nožů.
Nože jsou dva, montované na hřídel s obdélníkovou podstavou - není to tedy jak dnešní hoblovky, kde se nože dají do drážky a rozepřou.
Nože jsou cca 50 cm dlouhé, 5-6 cm široké a cca 1 cm tlusté, tvar viz obrázek.

https://ibb.co/tH52DMs

Bohužel už mi nezbývá moc materiálu mezi ostřím a dírami na šrouby. Než poptávat výrobu nových nožů, napadla mě možnost navaření. Mám doma inventor Kitin 150 + hořák na Tig a argon(bez LA a HF, pouze náškrab)

Je možné a samozřejmě bezpečné ostří navařit, popřípadě čím?
Napadlo mě udělat to přechodovou eldou a pak tvrdokovem, ale mám strach ohledně vyštípnutí. Nebo je nějaký materiál (elda, tig) přímo na tyto věci?

Předem díky za vaše názory a rady.

#2 27-11-2019 14:41:33

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

Re: Nože do srovnávačky - navaření?

takové nože určitě půjdou navařit ale je to ekonomický nesmysl. Pokud nebudou k sehnání hotové potřebného rozměru určitě vyjde řádově levněji nechat je vyrobit v nějaké strojírně.
Klidně u nějakého kutila který má doma frézku + brusku magnetku. Tepelné zušlechtění bych vynechal.

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch)
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

#3 27-11-2019 15:07:44

Carls
Člen

Tepelně zušlechtit se musí jinak stačí suk a je po ostří.  Měli jsme je kdysi v truhlárně na srovnávačce ,kde jsem dělal údržbáře (cca rok 1985dělal sem tam cca 2,5 roku ) a toto co popisuješ jsme zkoušeli z měkýho materiálu stačilo tvrdý dřevo a suk  bylo po ostří
Nakonec se osvědčil materiál 12050 a zušlechtit na 30 až 35 rokvela  Pokud to šlo výš rádi praskli
Podle mne pokud si necháš udělat dvě sady nožů a máš to na hobby truhlařinu máš na hodně dlouho vystaráno

#4 27-11-2019 16:11:44

dede
Člen

Tyhle nože vyráběla Pilana. Ještě před 5ti lety jsem tam kupoval 30cm rozměr. Zkus jim napsat, jestli nemají něco ve skladu.

#5 27-11-2019 16:12:47

perlas
Člen
Místo: Jasov

mateskuci91  Skús pozrieť nejaké inzeráty myslím ,že sa niečo občas dá nájsť a prispôsobiť na Tvoju hobľovačku. Napr: https://stroje.bazos.sk/inzerat/1043940 … e-2-ks.php
Len je potreba na to reagovať.

TransPocket180,TransPocket 150/ Alf 285 HD/ KÜHTREIBER 1900 HF /Dnipro 258 DPK/Pegas 201 Mig SYN PFC /FAZOR 1000 /Kowax KWX 820

#6 27-11-2019 16:45:37

senior
Člen

Navarovať je podľa mňa nezmysel- Teda najmä ekonomický, ale aj technický. Vyrábať  z materiálu 12050 a kaliť na 30 HRc?  Aj keď nerobím s drevom, ale nejaké nože mi prešli cez ruky a väčšinou mali označenie HSS alebo RADECO. Keby som potreboval takéto nože vyrábať, tak by som zvolil nástrojovku napr. chromovú 19436. Dobre sa s ňou pracuje a kalil by som ju prúdom vzduchu. Tvrdosť by aj tak bola cca 58 HRc. Ešte lepší spôsob ako získať nože by bol preskúmať, či sa niekde v drevovýrobe nenachádzajú vyradené upotrebené nože z dýhovačky. Tie by mali byť hrúbky cca 10 mm. Otvory by šli vyrezať drôtom WEDM.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla