SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-12-2019 22:53:05

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Zdravím, potřeboval jsem utěsnit hliníkové trubky v průchodu hliníkovým plechem. (obojí 1,5mm). Zahlédl jsem kompletní soupravu z Polska (hořák, dráty, kapalinu) na videu a vypadalo to dobře. Dokonce píší: pájení je radost. Souprava přišla bleskově, vše vypadalo OK.
Po rozbalení přišly nejasnosti. V soupravě nebyl český návod, což by nemuselo vadit, kdyby bylo vše jasné. (Kromě toho, že to odporuje zákonu, zvláště u výrobku tohoto druhu). Problém nastal při snaze o použití tavidla, které bylo ztvrdlé na kámen, takže namočit drát, byť nahřátý určitě nešlo. Hadice k hořáku byla natolik při transportu přelomená, že mám pochybnosti, kolik ještě vydrží. Největší problém nastal při zapálení hořáku. Po chvíli práce se kolem celé pistole vytvořila ohnivá koule o průměru cca 30cm, které trvale hořela až do zatažení kohoutu PB. Zkusil jsem to ještě několikrát, opět ohnivá koule. Mezitím jsem zjistil, že se AL tyčka na pájeném spoji (profil 10x5x100mm) neroztéká, spíše se nedaří vůbec drát natavit. Nějak dlouho jsem vzhledem k ohnivým efektům v pokusech nepokračoval, ale když jsem dal drát na mosazný plech a na PB vařič, tak se po pár vteřinách roztekl. Takže v drátu to asi nebylo. K hořáku i poté vařiči byla připojená nová klasická 2kg láhev PB s originál ventilem.
Jedná se o tuto polskou letovací soupravu ALUMWELD a její propagační video:

https://www.youtube.com/watch?v=xpwpkMQGTqU&t=5s

Rozhodně nechci tvrdit, že je problém v soupravě i když by to tak mohlo vypadat. Zvláště, kdy nejsem žádný přeborník na pájení hliníku. Spíše mě zajímá, jestli někdo s touto ALUM WELD soupravou pracuje a dosahuje alespoň přibližných výsledků, jako pán na videu, kde mu to pájí jedna báseň. Popř. označí místa, kde dělám chybu. Předem díky, mpcz, 7dec2019

p.s. edit: prosím o reakce pouze těch, kteří tuto sadu používají(ali). Teoretické výklady nechme prosím nyní stranou. Velice děkuji. mpcz, 8dec2019

Editoval mpcz (09-12-2019 14:46:54)

Offline

 

#2 07-12-2019 23:20:39

michal84
Člen
Registrovaný: 02-08-2011
Příspěvky: 199

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Offline

 

#3 08-12-2019 01:39:16

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Kupte si tohle, to mám vyzkoušené a pracuje se s tím perfektně:
https://www.amazon.com/Super-Alloy-Sold … B07S97XWRT

Offline

 

#4 08-12-2019 10:01:41

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Zdravím. Prosím zdvořile, aby si reagující kolegové přečetli, jak zní dotaz a sledovaný cíl mého dotazu. Tyto odpovědi sice nejsou mimo, ale zajímá mě někdo, kdo tuto sadu používá(al) a jeho výsledky. V tomto případě nic jiného. Přesto děkuji za reakce. mpcz, 8dec2019

Offline

 

#5 08-12-2019 11:02:22

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Nerad se dopuštím toho, že neodpovídám přesně na dotaz. Tuto soupravu nemám ani jsem s ní nikdy nepracoval. Přesto se pokusím na dotaz reagovat. Rozhodně ohnivou kouli nezpůsobuje přídavný drát, ale nějaká netěsnost na hořáku. Nejdříve bych dal dohromady hořák a pak bych se teprve pokoušel s ním něco dělat -  pájet. Podobný hořák má na SK soused. Pájel jsem s ním topení z Cu. Žádný zázrak, ale šlo to.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#6 08-12-2019 20:33:15

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Když jsem opravoval pájením hliníkové lišty na veteránském autě, byl jsem prodejcem přídavného materiálu upozorněn, že nemám nahřívat přídavný materiál, ale pájené místo a do něj přídavný materiál tlačit. Pokud jsem zkusil ohřát jen drát, netavil se. Teprve až dotykem s ohřátým místem.

Offline

 

#7 08-12-2019 20:48:43

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

mpcz: To jste od nich kupoval i hořák nebo jen ty dráty a tu modrou kapalinu?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 09-12-2019 14:47:57

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Komplet soupravu: hořák, hadici, dráty, kapalinu. mpcz, 9dec2019

Offline

 

#9 11-12-2019 11:57:16

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

mpcz napsal(a):

Po rozbalení přišly nejasnosti. V soupravě nebyl český návod, což by nemuselo vadit, kdyby bylo vše jasné. (Kromě toho, že to odporuje zákonu, zvláště u výrobku tohoto druhu). Problém nastal při snaze o použití tavidla, které bylo ztvrdlé na kámen, takže namočit drát, byť nahřátý určitě nešlo. Hadice k hořáku byla natolik při transportu přelomená, že mám pochybnosti, kolik ještě vydrží. Největší problém nastal při zapálení hořáku. Po chvíli práce se kolem celé pistole vytvořila ohnivá koule o průměru cca 30cm, které trvale hořela až do zatažení kohoutu PB. Zkusil jsem to ještě několikrát, opět ohnivá koule.

Doufám, že jste vyřešil problém "ohnivých koulí" big_smile Z praxe mohu sdělit, že se mi totéž přihodilo několikrát a to vždy, když se z nějakého důvodu dostal kapalný PB až do trysky hořáku. Tudíž se začal odpařovat jako kapalina venku z hořáku a to způsobilo, že nenastal proces přisávání vzduchu ve správném poměru, došlo k samovolnému hoření par PB a proto ta ohnivá koule. smile Jinak to ztvrdlé tavidlo a přelomená hadice jsou důvody reklamovat výrobek a požadovat vrácení peněz.

Offline

 

#10 12-12-2019 09:15:35

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Dík za vysvětlení možnosti ohnivých koulí. Nějak se mi to ale nezdá. Zdroj plynu byla klasická láhev 2 kg PB z oficiální plnící stanice a zcela určitě byla po celou dobu ve vodorovné poloze. Ledaže by bylo nějaké vysvětlení, jak by se mohl dostat kapalný plyn do hadice v této poloze láhve. Jiný hořák na stejné láhvi toto nedělá. mpcz, 12dec2019

Offline

 

#11 12-12-2019 09:20:49

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Famater napsal(a):

Nerad se dopuštím toho, že neodpovídám přesně na dotaz. Tuto soupravu nemám ani jsem s ní nikdy nepracoval. Přesto se pokusím na dotaz reagovat. Rozhodně ohnivou kouli nezpůsobuje přídavný drát, ale nějaká netěsnost na hořáku. Nejdříve bych dal dohromady hořák a pak bych se teprve pokoušel s ním něco dělat -  pájet. Podobný hořák má na SK soused. Pájel jsem s ním topení z Cu. Žádný zázrak, ale šlo to.

Dík za reakci. Hořák nechť dá dohromady prodejce. Přece jen je to plynová věc a i když není složitá, vrtat se v tom nebudu. To topení bylo z mědi a pájelo se hliníkem? Protože zde se jedná o ALUMWELD - pájení hliníkem hliníku. Cín na měděné trubce tavím i horkým vzduchem. mpcz, 12dec2019

Offline

 

#12 12-12-2019 09:30:17

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Pájení hliníku souprava ALUMWELD zkušenosti a dotaz na vaše zkušenosti

Bohužel se musím zase omluvit. Nesprávně jsem pochopil, že problémem je hořák.  Protože to dělá nějaké "ohnivé koule".  Jen jsem chtěl dát sdělení, že hořák když je v pořádku, tak je použitelný. A že to mám z vlastní zkušenosti jsem stvrdil tím že jsem uvedl, že jsem ho skutečně používal. Nic víc.  Opět se omlouvám, omlouvám, omlouvám. 12dec2019, 9:30


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče