SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 28-11-2019 05:06:47

Bomi
Člen
Registrovaný: 28-11-2019
Příspěvky: 4

Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

Koupil jsem tuto starší svářečku a mám problém s nastavením otáček posunu drátu. Podavač začíná posunovat svařovací drát při nastavení potenciometru na"5", tedy v polovině své dráhy. Trimry na řídící desce jsou na začátku své dráhy, tedy u levé nožičky. Poradíte? Mohu se pokusit přenastavit trimry, aniž bych zničil desku a bude mít toto přenastavení trimrů vliv na řešení problému? Děkuji za radu.

Offline

 

#2 28-11-2019 09:06:43

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

Jestli to umíš, tak změř odpor na potenciometru regulace podávání od nuly po maximální hodnotu. Je totiž možné, že jezdec potenciometru nemá dobrý dotyk, dokonce je možné, že je potenciometr total vadný. S rychlostí drátu se totiž nastavuje i velikost svařovacího proudu, takže je potenciometr dost zatížený. Výměna porouchaného není velký problém. S trimry je dobré točit jen při seřizování či repasi svářečky a to je pak třeba přesně vědět, jaký je nastavovací předpis a co se těmi trimry vlasně seřizuje. Na to je pak dobré mít dobrého a hlavně znalého elektronika, který podle schematu či servisního manuálu nastaví příslušné parametry různých vazeb. Systém pokus x omyl se v tomto případě moc nevyplácí.

Offline

 

#3 28-11-2019 15:16:05

Bomi
Člen
Registrovaný: 28-11-2019
Příspěvky: 4

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

Děkuji, budu postupovat dle rady.

Offline

 

#4 28-11-2019 18:02:53

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8505

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

A není jen pootočený ten plastový knoflík?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#5 28-11-2019 19:39:20

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

Spíš jestli není uvolněný z osky.Nenapadá mně proč by měl potenciometr pokud není úplně "vylágrovanej,nebo ošplhanej" reagovat až od poloviny.hryzne se na ještě neošplhaným místě a jede.(nevím teda jak přesně je tam řešen knoflík)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#6 29-11-2019 07:23:54

Bomi
Člen
Registrovaný: 28-11-2019
Příspěvky: 4

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

Knoflík pootočený ani uvolněný nebyl, dráha přesně souhlasila se stupnicí. Při měření jsem do poloviny dráhy naměřil cca 1k, ve dvou třetinách už cca 5,8k a na konci dráhy to ukazovalo 4,3k. Měřil jsem to několikrát. Poté jsem potenciometr vypájel z desky, rozebral a vyčistil kontaktolem a naměřil jsem odpor celé dráhy 10k. Z popisku na potenciometru není patrná hodnota a tak si nejsem jistý zda jde skutečně o 10k potenciometr. Věděl by jste prosím někdo jeho skutečnou hodnotu, případně i watáž zatížení? Jde o desku PCB D22 V3.4 (Code 2802-3) Našel jsem servisní dokumentaci k této desce, 1 trimrem zprava se nastavuje délka dohoření, druhý uprostřed nastavuje minimální otáčky a ten vlevo maximální točky. Bohužel hodnoty součástek nejsou uvedeny :-(.  Prosím věděl by jste někdo hodnoty potenciometru a pomohl mi? předem děkuji.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/9 … 193834.jpg

Offline

 

#7 30-11-2019 10:36:02

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

10k potenciometr už  nejspíš nebude drátový, ale nějaký  hmotový,  kde je odporová dráha realizovaná  nějakým  nátěrem  s určitým  odporem  na izolantu. Maximální  ztrátový  výkon potenciometru pak bude maximálně nejspíš 250 mWatt nebo  dokonce 125 mW. To  ale platí  pro  celou  drážku potenciometru.  Pokud je běžec potenciometru  v polovině,  bude maximální  výkon poloviční, pokud ve čtvrtině čtvrtinový. To se často  nedodržuje,  běžcem  a zbytkem dráhy pak  jde vyšší proud než  dopovídá  maximálnímu  výkonu činné  části  drážky a kontakt běžce a vodivá  dráha se tak ničí  vysokou  teplotou.
Ten  maximální  výkon  potenciometru  je vůbec diskutabilní,  protože stačí  jen  trochu  nepravidelnosti v nanesené  vrstvě,  její  místní  zeslabení  probroušením či  trošku  nekvalitní  kontakt běžce a na tom  místě dochází  v rozsahu  mikrometrů  k  realizaci poměrně vysokého  měrného tepelného výkonu a tím  k místnímu vypálení vodivé  vrstvy.  Nebo  aspoň  k  přehřátí  a tím  k  výraznému  snížení  mechanické odolnosti nanesené  odporové  vrstvy, která  velmi  sníží  životnost  potenciometru stejným  způsobem, jako  je popsáno  tady. Obvykle  pokud má  potenciometr vydržet  dostatečně dlouho,  musí  se zatěžovat  jen  malou  částí  maximálního  výkonu. Lepší  na toto  je potenciometr s lineárním  průběhem.
Správně by pak  na potenciometru mělo  být něco  jako 10k/G nebo 10k/N . G je logaritmický  průběh,  N lineární. naměřené  hodnoty spíš odpovídají  logaritmickému průběhu G. Obecně průběh  závisí na tom, jakou  závislost  má regulovaná  veličina, průběh  by měl  být takový, aby jednotlivé  nastavované  úrovně byly zhruba +- stejné a používal  se celý  rozsah  potenciometru. 
Pokud to  tam  bude uvedeno,  mělo  by stačit najít potenciometr stejného  mechanického  provedení  a velikosti nebo takový, který  tam  lze zabudovat,  se stejnou  hodnostou  a průběhem  a prostě jen  vyměnit.

Editoval Radim (30-11-2019 10:56:34)

Online

 

#8 30-11-2019 11:39:29

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

Několikrát jsem se setkal s tím, že potenciometr byl ,,pouze,, upevněn v plošném spoji a po namontování mu na osku tlačil čelní panel, kterým procházela. Takže běžec v určité části na dráhu tlačil trochu víc. Po pár měsících nebo létech (podle četnosti používání) bylo zaděláno na problém. Možná by ti poradili ZDE Jeden takový ,,beznadějný,,případ jsem řešil. Nelineární průběh a navíc s odbočkou. Nechal jsem si vyrobit rovnou dva. Nestálo to moc.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#9 11-12-2019 11:18:44

Bomi
Člen
Registrovaný: 28-11-2019
Příspěvky: 4

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

Tak vážení, koupil jsem na "eshop.omc.cz" vzhledově a parametry stejný potenciometr, je to 10k/N. Bohužel, po zapájení do desky jsem zjistil. že závitová část je o 5 mm kratší a po namontování desky je zároveň s panelem a dodanou úzkou matici nelze použít. Vyřešil jsem to vyrobením odsazené matičky a zvětšením otvoru v panelu z 11 mm na 14 mm. Posuv drátu jsem nastavil trimry (viz. obr. v příspěvku výše) v rozmezí 1 -18 m/min a to zkusmo. Odmontoval jsem hořák, ustřihl asi 25 m svař. drátu a označil na něm 1m úseky. Propojkou na krátko v euro zásuvce jsem na svářečce spouštěl posuv a čas měřil aplikací na mobilu. Drát jsem proháněl mechanikou opakovaně a průběžně doladil trimry minimální a maximální rychlost posunu drátu. Trochu krkolomné, uznávám, ale funkční. Neměl jsem po ruce otáčkoměr.
Děkuji "jirkatimu"  a "Radimovi" i všem ostatním za užitečné rady a osvětlení problému.

Viz. obr. potenciometru:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9405_potenciometr.jpg

Offline

 

#10 11-12-2019 18:05:40

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

tak to má každý jiné součástky ,  nemusí pasovat modrý ze žlutým ...  český výrobce nábízí díli do svářeček vyrobený v přímo v Třebíči ... nezhodný neaký černý panel  v barerné krabici  u konkurence ...

Proč AL-FAIN  nenabízí ND ?

Editoval atishajn (11-12-2019 18:11:21)

Offline

 

#11 14-12-2019 10:52:50

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Alfa In 180 Standard - regulace otáček podavače drátu

Tak  hlavně aby ten  potenciometr nebyl  přetěžován,  ať  už výkonově tepelně anebo nějak mechanicky,  tak,  jak popsal  "Welda" v příspěvku 8 a vydržel  tak rozumnou  dobu. Ale na druhé  straně, když  už  se ví,  jak na to, je výměna brnkačka.
Ať  to  vaří.

Online

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče