SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 23-08-2009 22:35:10

drobek
Člen
Registrovaný: 15-06-2009
Příspěvky: 12

Re: zvaranie plastov

Tak proč jsi byl na tom kurzu? Kašlu na to. Jsem zastánce toho, že jsou to vyhozené peníze. Howg.

Offline

 

#52 08-09-2009 20:28:19

Mila
Člen
Registrovaný: 08-09-2009
Příspěvky: 1

Re: zvaranie plastov

Takže pánové, díky za fórum, díky za rubriku plasty. Ale než jsem přišel na to jak přidat příspěvek... no půl hodiny... Ale k tématu. Amatérské svařování plastů mě zajímá, znáte to, plasty všude a lepidla nic moc... Takže jsem koukal kolem a nakonec jsem koupil svářečku SP2. Došla a dnes jsem ji vyzkoušel. Chybělo mi spousta věcí (čím odstřihnout drát, kde vzít třetí či čtvrtou ruku a pod). Nicméně mám za sebou první svar, sice esteticky nic moc, ale kupodivu drží. Díky tomuto fóru jsem si upadlý kus nastehoval páječkou (fajn nápad, svorky většinou nějak uhnou).

Problém je asi výběr elektrody, faktem je že né všude je napsáno z jakého plastu svařenec je. Takže dotaz. Které plasty jsou specializované, které univerzálnější - rozšířenější. Já si to tipl na PP. Jaké jsou Vaše názory?

Dalším problémem je asi tryska, natavím ostatní materiál a je fakt že se mi svařenec zbortil. Takže jak zamezím u složitějších kousků nahřátí okolního materíálu? - zastínit? - alobal?

Tryska je asi široká, jaký průměr trysek používáte? Jak elektrodu dotlačujete? Nějakým udělátkem nebo zbroušenou špachtlí? stěrkou?

Jak svařit nějaký hrubý plast (několik cm) plošně nahřát a přitlačit?

Pište ať je co číst a kde studovat.

No chtěl jsem přidat nějaký obrázek, ale asi budu muset ještě postudovat jak na to...
M.

Offline

 

#53 10-09-2009 15:11:18

Ondra78
Člen
Místo: Bolehošť - Lipiny
Registrovaný: 12-08-2009
Příspěvky: 70
Web

Re: zvaranie plastov

Mrkněte na tohle, tím chlapi u nás svařovali PP desky
Tady jsou odkazy

http://www.renovator.cz/zbozi/568/horko … ot-s-quot/
http://www.renovator.cz/zbozi/569/horko … u-hsk-300/

Dole pod svářečkou jsou příslušné trysky, s něčím podobným jsem záplatoval PP vany na kyselé zelí, je to už 6let a záplaty pořád drží.

Editoval Ondra78 (10-09-2009 15:13:46)


Omicron GAMA 160 / Einhell CEN 150 TURBO / Einhell CEN 200

Offline

 

#54 11-09-2009 22:48:46

lt-pek
Člen
Registrovaný: 17-02-2008
Příspěvky: 26

Re: zvaranie plastov

neviem ci to niekomu pomoze nieco som stiahol s netu http://www.mtfdca.szm.sk/subory/6s-zvaranie-plastov.pdf

Offline

 

#55 15-09-2009 20:55:02

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: zvaranie plastov

To je právě ten důvod,proč jsem si zaplatil kurz....Takže,drát musí být totožný s materiálem!!! Běžně se používá tryska o průměru 9mm,a drát se do sváru vtlačuje rukou,přičemž optimální tlak by měl být 1-2kg.Takhle se to špatně vysvětluje...jestli nejsi z daleka a chceš se to naučit,tak vem nějakou dobrou flašku a já ti to ukážu,ať se to nemusíš učit 22let,jako ten kolega co tu tvrdí,že kurz je na nic.Jo,a když je matroš silnější,je třeba udělat úkos a vařit a vařit a vařit.


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#56 28-09-2009 20:21:18

drobek
Člen
Registrovaný: 15-06-2009
Příspěvky: 12

Re: zvaranie plastov

Ideální by  bylo asi nereagovat, ale děláš ze mě pitomce, takže toto je můj poslední příspěvek, myslím si, že já toho zvládám za ty roky dost a nemusím se tady s tím chlubit. Jen si myslím, že jsem tu popsal svařování v několika bodech které normálnímu člověku jistě pomůžou, né jak ten tvůj pokus pomoci, tlačit drát silou jednoho kila. Hovadina jak mraky. Šňúra se tlačí tak rychle, aby se povrch svařovaných ploch netavil a netekl. Kolem šňůry se musí tvořit navárek ( vytlačovaný materiál). To jak stehovat prasklé díly k sobě jsem již tady dříve popsal. Ideální na zjištění plastu je vyzkoušet šňůry a která drží a ta to je. V 90% je to na plastu vyraženo zezadu. Šňúry i svářečky pro amatéry na aukru. Leistry jsou pro svařování profíků. Tryska průměr 6 MM buď kulatá nebo 3hraná s patkou, kterou se přitláčí šňůra ke svařovanému dílu.

Offline

 

#57 29-09-2009 16:22:12

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: zvaranie plastov

No....instruktoři by se asi hodně pobavili,kdyby to četli ....


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#58 02-10-2009 20:54:27

drobek
Člen
Registrovaný: 15-06-2009
Příspěvky: 12

Re: zvaranie plastov

Ty jsi šulin a nemá cenu v tom pokračovat. Nazdar

Offline

 

#59 02-10-2009 22:56:52

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: zvaranie plastov

ostrá diskuze ohledně plastů smile


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#60 10-10-2009 10:28:22

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: zvaranie plastov

no jo,kde dochází argumenty .... fakt tyhle samouky miluju :-) ... radí kraviny a ještě se vzteká.Ale taky se dá koupit kniha ,, Svařování termoplastů"
a tam se dá vše vyčíst (ty nee drobku,ty to znáš už 22 let)


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#61 19-01-2010 10:58:13

stepannn
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 17

Re: zvaranie plastov

Dobrý den všem, mám na vás dotaz chci si pořídit svářečku na plasty pro soukromé účely protože jezdím enduro a každou chvíli něco opravuji a pořád to lepit laminátem není to ono zdlouhavá práce a za chvíli je tam víc laminátu než plastu:-)))
Našel sem na netu tyto to dva výrobky ale mají hodně odlišné parametry

http://www.vyhodneceny.eu/profesionalni … 9b877bdf33
http://www.vyhodneceny.eu/horkovzdusna- … 9b877bdf33

Cena není až tak odlišná nechci za každou cenu ušetřit jak sem už řekl budu tím svářet hlavně plasty na motorku kde převládá ABS a do profi za cca 10000 se mi nevyplatí investovat . Otázka zní jakou vybrat? Předem děkuji za odpovědi.

Offline

 

#62 20-01-2010 00:23:14

kosticka.t
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 6

Re: zvaranie plastov

Taky zdravím a mám podobný dotaz jako ,,stepannn"...
V nejbližši době bych si chtěl pořídit také nějakou svářečku(na nárazníky, kapoty motorek apod.)a ač jsem laik, rád bych slyšel názor někoho zkušenějšího. Představoval bych si spíše už něco lepšího a nejreálněji zatím vypadá svářečka od firmy Steinel:

http://www.grandic.cz/opalovaci-pistole … le-steinel

Jelikož ale většinou slyším o svářečkách Leister, rád bych se nechal poučit, abych s tím co koupím nepřebral a nešlápl vedle. Ta Steinelka mě výkonově a funkčně přijde vhodná a sympatická, cenově taky přijatelná a tak přemýšlím, proč svářečky od Leisteru, které mají menší výkon stojí dvakrát tolik. Zřejmě to bude o životnosti..?
Z toho pak vyplývá dotaz ohledně příslušensví-redukčních trysek. Někde tady bylo řečeno, že ty nejlevnější trysky a botky od Steinelu za moc nestojí. Bude možné tedy v případě, že bych pořídil zmiňovanou Steinelku HG2300, pak dokoupit nádstavce/trysky od jiné firmy, třeba Leisteru? Průměry výfukových trubic u konkrétních svářeček sice na netu píšou, ale naopak je postrádám u nabízených redukčních trysek...
Doufám, že mě někdo alespoň trošku poradí a popostrčí o kousek dál smile , díky za odpověď

Offline

 

#63 20-01-2010 16:43:40

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: zvaranie plastov

Ty polský krámy bych nekupoval,moc tomu nevěřím.Osobně používám Steinel 2310 LCD a jsem s ní maximálně spokojenej.Psal jsem,že botka od Steinelu za moc nestojí a to je pravda.ostatní jsou v pohodě.Co se Leistru týká,mám na to svůj názor... je to švýcar a značka a to hovoří za vše.Když jsem začínal vařit plasty,tak jsem si Leistra pořídil a začínal se s ním učit.Pak jsem si ale dělal základní kurz na svařování plastů a oni tam používali právě Steinel 2310 LCD a já jsem najednou zjistil,že se mi s ním dělá daleko líp,je lehčí,líp se drží v ruce,líp se na něm díky displeji nastavují hodnoty atd.Když jsem kurz dokončil,Leister jsem prodal a koupil zmíněný Steinel na netu v nějaké akci za 2500kč.Netrvrdím,že s ním vařím denně,protože krom plastů dělám ještě hliník,nerez,ocel atd.,ale někdy mi dovezou ze servisu rozflákaný nárazníky a tak jede třeba 3dny po sobě celou šichtu a v pohodě.On je to navzdory tomu názvu, českej výrobek, a nevím jak kdo,ale těm já věřím.


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#64 20-01-2010 20:48:14

stepannn
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 17

Re: zvaranie plastov

Zdravím tak sem dnes ještě hledal a našel sem toto co vy na to?

http://www.narex-makita.cz/pistole/hork … -2310-lcd/
5000 je už moc když ji vytáhnu párkrát do roka. Plus ještě příslušenství a svařovací dráty a tady je má druhá otázka jaké trysky na začátek mám pořídit a kde se dají koupit nejlépe v Praze ty svařovací dráty?

Offline

 

#65 22-01-2010 19:15:26

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: zvaranie plastov

No jo,to je ona ... kup si ještě kruhovou trysku průměr 9mm a to stačí.Já ani jinou nepoužívám,pokud nevařím plachtu.To,že na motorkách převládá ABS je nesmysl.To tady šířil ten chytrák,co mi nadával a já celkem pochybuju,že se tím zabýval.Já dělám převážně auta a motorky,sám jsem taky motorkář a tak o tom něco vím.Ideální je když si koupíš celou řadu drátů,celkem je jich 14 a to prodává pán na Aukru,anebo na Bazos za 1000kč.Pak už tě nemůže nic překvapit.Například mě dovezl zákazník masku,podsedlovku a dvě krytky na Aprilia Tuono a každý díl byl z jiného plastu a ani jeden z ABS!Řekl bych,že nejčastěji používaný plast je PP,ale na hodně věcí (např nádrže) se používá PA ...no zkrátka pokud se tím chceš zabývat,kup je všechny a máš klid


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#66 23-01-2010 14:08:15

stepannn
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 17

Re: zvaranie plastov

Čau dík za rady, no zabývat se tím chci zatím jen soukromě a na mé  motce opravdu převládá ABS tedy hlavně ty co trpí když jí odložím. Jinak už sem koupil tu Steinel HG 2310 LCD no už sem sní i dělal je opravdu super za ty prachy si myslím nic lepšího není vřele doporučuji nemám možnost porovnat s profi svářečkou ale ta je taky za úplně jiné peníze a podotýkám že se tím neživím mam to jen pro sebe, takhle plynulou regulaci jak teploty tak vzduch nemá žádná jiná pistole a to sem porovnával i jiné výrobce věčinou mají jen regulaci teploty a na vzduch jen 2-3 polohy no malá ukázka pistole
http://www.youtube.com/watch?v=er9Pbtzik8U
Jinak mám další dotaz nevíte někdo kde se dá koupit ta drátěná jemná síťka jak má na tom videu?

Offline

 

#67 23-01-2010 15:29:00

jirkaplastic
Člen
Registrovaný: 22-01-2010
Příspěvky: 7

Re: zvaranie plastov

Možná se mi všichni vysmějou, ale sítku sem koupil u nás v Tesku v kuchynských potřebách jako sítko. Má průměr asi 200mm a stojí asi 30kč  a je to nerez.  Zkusit se má všechno :-)

Offline

 

#68 23-01-2010 16:51:23

stepannn
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 17

Re: zvaranie plastov

Ty jo nevím co na to profíci ale pro mě dobrý nápad jak říkáš zkusit se má všechno :-)))

Offline

 

#69 23-01-2010 23:39:17

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: zvaranie plastov

No....ta pistole Steinel 2310 LCD už do kategorie profi rozhodně patří.U těch Leisterů přeplácíš jen za značku,nic víc.A jak říkám ...rád jsem se Leistra zbavil,bylo to do ruky dost kopyto.A na to lepení síťky jsem se teď díval,ale podle mě je to kravina.Když vaříš kruhovou tryskou a dodržíš technologický postup (správná teplota základního materiálu,drátu,dostatečný tlak na drát atd.) tak materiál provařuješ,jako bys vařil třeba autogenem.Máš řádně provařený kořen,materiál zavaříš z obou stran,tak to drží jak SVIŇA,protože je to provařený mezi sebou a je to jako by to byl jeden materiál.(to nemám ze své hlavy,to říká teorie).Pokud ještě na takovýto kvalitní spoj chceš dát mřížku ... proč ne... ale je to zbytečné.V kurzu se dělaly zkoušky pevnosti na lom,a když to bylo dobře svařené,zlomil jsi to vedle sváru.Nikdy v něm!!!


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#70 25-01-2010 22:45:13

kosticka.t
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 6

Re: zvaranie plastov

Po krátké odmlce zdravím všechny...
     Tak jsem dal na rady zkušenějších(především ,,oldastera") a objednal také Steinelku 2310 LCD, ač jsem byl nabroušený na jinou strojovnu:). Tak plně doufám, že ji tu(až mi přijde)budu moci také pochválit.
     Jinak rád bych se zeptal na ty dráty na aukru bo bazosu, nikde je tam nemůžu najít a taky se chci zeptat kde vzít nějaké ty tabulky s teplotama a množstvím vzduchu které se používají u jednotlivých materiálů. Jde to někde splašit, nebo našel bych to v té chytré knížce ,,Svařování termoplastů"? Mám takový dojem, že množství vzduchu bude někde mezi 230-260l/min, usuzuji tak proto, že jsem přemýšlel nad koupí Leisterky, u které ten vzduch nastavit nešel a od výroby byl průtok těch 230l/min. Díky za odpověď?
    A tak mě napadá.......,,oldaster"odkud jsi?Že bych vzal nějakou tu flašku a zastavil se pro nějaké to moudro:D???

Offline

 

#71 26-01-2010 09:01:37

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: zvaranie plastov

Jsem z Přerova,klidně se zastav .... v té knize je opravdu všechno.Také ji mám,i když se do ní podívám jen zřídka.Vše mi vysvětlili v kurzu a pak už je to jen praxe.Ty dráty na Aukru sice teď nejsou v nabídce,ale prodává je tam člověk,který má nick ,,error6 ",takže mu napiš a domluv se s ním.Pak je taky nabídka na hyperinzerci,tak si tam najeď a zadej do vyhledavače ,, drát na opravy " a ono ti to tam vyskočí.Má tam 11 druhů,ale chybí mu tam ještě tři.Ani nevím pořádně který,ale jeden celkem důležitej,a sice POM.Co se vzduchu týká,já už si ani nepamatuju ty litry,rotože na Steinelu je to tak,že na displeji jsou dílky a tak jen vím,na který plast mám dát kolik dílků :-) . Většinou jsou to ale dva až tři.To se ti určitě na té pistoli bude moc líbit,ta jednoduchá a luxusní obsluha,protože to vše ovládáš jen palcem.


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#72 26-01-2010 09:16:35

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: zvaranie plastov

Tak mě napadlo ... pokud máš zájem,mrkni na moje webovky www.alsvar.cz ,mám tam pár fotek plastů,který jsem opravoval


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#73 26-01-2010 23:20:00

stepannn
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 17

Re: zvaranie plastov

Zdravím, já sem drát koupil zde http://www.leistercr.cz/svarovaci-draty.asp  mám to v Praze takže pro mě plus ale ty ceny jsou hodně vysoké ale byl sem nedočkaví tak sem to tam koupil ale příště objednávám na netu je to levnější. 
No dnes sem už svařoval plasty na motorku ABS ale natrénoval sem to nejdříve na plastech které jsou už nepoužitelné ale víc radit nemohu něco sem okoukal  z videa   něco sem dočetl  na netu a pak už zkoušel a můžu říct že to jde a jsem hodně spokojen ale znovu říkám neživím se tím mám to na motorku protože jezdím enduro a čas od času to člověk odloží dříve sem to když to šlo opravoval laminátem ale je to hrozná práce tímto svařováním je to daleko efektivnější a rychlejší .
Ale hodila by se ta jemná mřížka na opravu třeba očka když celé chybí  a je v nějakém záhybu tak sem si říkal že to na kousku zatavím natvaruji a potom doplním plastem.

Editoval stepannn (27-01-2010 09:23:40)

Offline

 

#74 27-01-2010 07:35:01

oldaster
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 175

Re: zvaranie plastov

Tak na tu tabulku zapomeň.... 250°C je na PP málo a 350°C na ABS je moc !


Migatronic Pilot 200 AC/DC,
Migatronic Pilot 2400 HP
Alfin ATA 350 Puls 2 Mobil
Esab Buddy Arc 180

Offline

 

#75 27-01-2010 09:23:13

stepannn
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 17

Re: zvaranie plastov

Aha no a mohu tě poprosit že by si napsal nějakou takovouhle tabulku ale správně já jí teď raději smažu ať tu nešířím špatné informace předem díky.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče