SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-02-2020 21:45:29

martinec
Člen
Registrovaný: 03-02-2020
Příspěvky: 5

zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

V karoserii auta se mi povedlo behem vytahovani zkorodovaneho sroubu (prumer 12mm, kotevni bod pro klec v kufru) zalomit v tom sroubu (kam sem vyvrtal otvor 7mm) spiralovity vytahovak sroubu asi 1cm do hloubky, vel. 4 : https://www.hornbach.cz/shop/Vytahovak- … rtikl.html

Ten zalomeny vytahovak co selhal je z Cr V oceli a zalomeny kus tam je zhruba 1cm do hloubky - ven necouha nic je to zalomene primo 'na povrchu', vytlouct z druhe strany to nepujde protoze to je spiralovity nikoli narazeci vytahovak  - tak asi odvrtat karbidovym vrtakem ? napr. https://www.dimapa.cz/3-mm-Vrtak-do-kov … escription

Je to docela probem, kvuli jednomu 12mm sroubu ted do auta nemuzu dat zpatky klec do kufru (prevazim tam obcas psa). Napada vas jeste nejaka varianta jak to odvrtat s pomoci domaci vrtacky Narex big_smile ?! Zadne jine specialni vybaveni nemam leda svarecku... Uspech ted bude zbavit se vytahovaku big_smile dekuji za tipy

Editoval martinec (03-02-2020 22:05:49)

Offline

 

#2 03-02-2020 22:06:17

Dlouhán
Člen
Registrovaný: 24-11-2019
Příspěvky: 27

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Kdysi jsem zlomil závitník v hoblovacím válci, nakapal jsem nějakou kyselinu(nevím jakou cca 30let),nechal působit pár dní, pak jsem ho vytukal dulčíkem.

Offline

 

#3 04-02-2020 06:09:02

Výska
Člen
Místo: Šluknov
Registrovaný: 11-07-2016
Příspěvky: 69

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Ta kyselina by měla být HNO3, tedy kyselina dusičná, v koncentraci kolem 30-35% (vyšší koncentrace naopak kov pasivuje a neděje se nic). Mám s ní čerstvou zkušenost. V bloku motoru Škoda Felicia (136B) se mi podařilo po vydatné snídani ulomit šroub hlavy (Imbus 10.9). No kyselina skutečně statečně bublá a šumí a v odebíraném roztoku byly šupinky kovu, ale na odleptání 40mm šroubu bych asi čekal do soudného dne. Na drobnost by to snad šlo použít. Roztok se po nasycení musí vyměnit. Celý proces se nechá trochu zrychlit nahříváním příslušené partie.


EWM Phoenix 301 Concept puls FKG
EWM Tetrix 230 AC/DC

Offline

 

#4 04-02-2020 06:52:53

martinec
Člen
Registrovaný: 03-02-2020
Příspěvky: 5

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

ten sroub je ve vodorovne poloze tj. kyselina mi stece kdo vi kam - leda mit nejaky aplikator ktery mi umozni ji presne davkovat po malych kapach... ale jehlou tezko kdyz je kovova...

Offline

 

#5 04-02-2020 07:10:19

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

fotka by v tomto pripade hodne pomohla,ten zlomeny vytahovak...skus nan navarit kus zeleza ci to drzi,myslim ten co ti zostal v "ruke"

Offline

 

#6 04-02-2020 08:45:17

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Kyselina dusičná se používá na zalomený šroub v hliníku. Kyselina leptá železo a hliník nechá být. Zde by vyleptala karoserii. Možná jen na oslabení spoje. Pokud se dá v místě svařovat a půjde na výtahovák vařit (pavol.sk dobře doporučuje svařování vyzkoušet na ulomeném kusu), tak navařit na vytahovák matku a vytočit. Při ohřátí se dá očekávat změknutí vytahováku a šel by pak líp v nouzi vyvrtat (opet lze vyzkoušet na kusu co je venku) a tepelnou roztažností a teplem dojde k povolení spoje.
Nebo vyvrtávat a pak oprava závitu.

Offline

 

#7 04-02-2020 09:29:15

zlobr
Člen
Místo: Slapany
Registrovaný: 01-02-2020
Příspěvky: 48

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Pokud pujde vytahovak svarit vezmi kousek pasoviny 3_4 mm a vyvrtej do ni diru o mm vetsi nez je vytahovak a privar to k tomu zalomenemu kusu,je to lepsi nez matka.Po vychladnuti by měl jít vytočit.Ja používám na vytahování  nástavec na torx tim ze ho tam natlucu.Chemweld dělá elektrody  přímo na vytahování  zalomených šroubů.

Editoval zlobr (04-02-2020 10:39:07)

Offline

 

#8 04-02-2020 12:00:14

Antihero
Člen
Registrovaný: 26-04-2011
Příspěvky: 79

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Přesně tyhle vytahováky z tohodle důvodu nikdy nepoužívám. Je to past která nefunguje.
Je lepší rovnou na ten zalomenej šroub navařit matku, nebo ho odvrtat a použít Helicoil vložku.
tohle bych postupně ohříval tigem, nechával schládnout a odvrtával kobaltovým vrtákem. Ale připrav si jich zásobu.

Offline

 

#9 04-02-2020 14:40:34

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Tyhle vytahováky jsou k prdu.
Kyselina sežere vše v autě krom šroubu.Navařit/odvrtat/vydulčikovat/vymlatit atd.. a nalisovat novou matku je mín práce než ulomenej krám v šroubu.

Nechápu kdo si myslí že to bude fungovat ? utrhnu 12cku šroub tak jí zeslabím na trubku se stěnou 2,5mm ? do tý pak narvu srá* co to roztahuje a má to vytáhnout ? @.@


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#10 04-02-2020 15:45:31

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Postupně vypálit plasmou, ale né nějakou 30 ampérovou, bude to chtít pořádnej výkon aby ses dostal do hloubky, kdysi jsem tak opravoval brzdič a povedlo se. Ňáký navařování a kyseliny nato zapomeň.

Offline

 

#11 04-02-2020 16:07:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

martinec: jaký průměr měl ten vytahovák? Já jsem teď takové vytahováky taky používal, ale naštěstí v malém předmětu z hliníku. Vytahováky jsem ale koupil nějaké neznačkové, tak se mi ten 4hran na upínání do vratidla už opižlal a je kulatý. Zn. XTLine, tedy bláto z číny.
Vytahoval jsem ale 3 šrouby M5. Odvrtal jsem maličkým vrtákem asi 1,5mm, abych se trefil zhruba doprostřed. Potom díru zvětšil na asi 3,5mm. Díl jsem chvíli nahříval horkovzduškou a šrouby šly ven krásně. Když vytahovat tak velké šrouby vytahovákem, tak jedině předem chvíli prostříkávat nějakým povolovačem šroubů nebo alespoň WDčkem. Taky jsem to dělal asi  hodinu předem. na šroub M12 bych vrtal díru alespoň 9-10mm ať zbyde jen tenká trubička ze šroubu. A k tomu příslušný vytahovák. 7mm vytahovák je málo.

Editoval varok (04-02-2020 16:07:59)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#12 05-02-2020 09:49:38

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Právě že na vytahování takovým vytahovákem je třeba použít co nejmenší průměr vytahováku a vrtat co nejmenší díru. Pokud se udělá velká, tak vytahovák svým kuželovým tvarem tu zbývající šlupku roztáhne a zbytek šroubu více zarve v díře.
Tahám šrouby ven navařením karosářské podložky, protože má velký vnější průměr a jde na ní pak navařit větší matka a hned za tepla vytočit.

Offline

 

#13 05-02-2020 10:46:23

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Navrtám díru do kousku pásoviny a zavařím. Pásovina se nechá použít ihned jako páka.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#14 05-02-2020 20:52:38

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

zdravím pana zahajskýho smile kdybych si neuměl sám poradit svěřil bych to jemu. Ty vytahováky snesou jen nějaký ne moc dobře definovatelný krouťák.
Plasma udělá bordel (je to v kufru). Navařit, tigem nebo MMA, drát myslím není optimální (možná proto že já s ním nevařím)
Něco navařit jak je psáno, kufr zavlažit a místo obalit mokrými hadry. Vono to pak vyschne.
Když se nezadaří tak holt malou flexu, vyřezat část nosníku a navařit nový díl.
Možná odvrtat korunkovým vrtákem a použít velkou nýtovací matici. Do ní pak zašroubovat vložku s příslušným závitem.
Nebo psa na zadní sedačky a otevři mu okno - bude rád. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#15 05-02-2020 21:57:21

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Těch nástrojů je spousta,karbidový vrták,nebo středící navrtávák,hrot nebo kulička v mikrobrusce ať už z karbidu nebo diamant,navařit by taky šlo,minimálně to hne se strukturou takže by to mohlo jít teoreticky i rozbít.Minimálně se vyloupne kus toho prevíta ven....


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#16 05-02-2020 22:31:13

martinec
Člen
Registrovaný: 03-02-2020
Příspěvky: 5

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Obrazek zde : https://imgur.com/a/loyaxFV

vzhledem ke slusne sanci odvrtani (zvenku nad zadnim kolem se k tomu dostanu lepe nez z kufru) zkusim odvrtat vrtakem s karbidovou destickou popr. kobaltovymi vrtaky - je docela blbe ze na odvrtani jsou tak 2cm materialu, budou to nervy nesmi prasknout vrtak do te doby nez bude dira skrz jinak se to bude sakra tezko vyklepavat a znova navrtavat...

Dekuji za tipy, dam vedet.

Editoval martinec (05-02-2020 22:49:13)

Offline

 

#17 08-02-2020 08:12:29

jikok
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 14-12-2012
Příspěvky: 148

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

martinec napsal(a):

Obrazek zde : https://imgur.com/a/loyaxFV

vzhledem ke slusne sanci odvrtani (zvenku nad zadnim kolem se k tomu dostanu lepe nez z kufru) zkusim odvrtat vrtakem s karbidovou destickou popr. kobaltovymi vrtaky - je docela blbe ze na odvrtani jsou tak 2cm materialu, budou to nervy nesmi prasknout vrtak do te doby nez bude dira skrz jinak se to bude sakra tezko vyklepavat a znova navrtavat...

Dekuji za tipy, dam vedet.

když už chcete odvrtávat, zkusil bych sehnat levořezný vrták. Běžně se vyrábí, ale asi by jej musela prodejna objednat. Vrtáním se vše ohřeje, nakapal bych tam Deblock od Inoteku a mohlo by se to po do druhého dne rozvolnit., snad..

Offline

 

#18 08-02-2020 09:43:14

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

zahajskej napsal(a):

Právě že na vytahování takovým vytahovákem je třeba použít co nejmenší průměr vytahováku a vrtat co nejmenší díru. Pokud se udělá velká, tak vytahovák svým kuželovým tvarem tu zbývající šlupku roztáhne a zbytek šroubu více zarve v díře.
Tahám šrouby ven navařením karosářské podložky, protože má velký vnější průměr a jde na ní pak navařit větší matka a hned za tepla vytočit.

Co píšete mi nějak nedává smysl. To budu mít někde zarezlý zalomený šroub třeba M10 a navrtám dírku třeba 3mm a použiji vytahovák 3mm? Není to trošku mimo?
Ale ať si to každý vytahuje jak chce, já jsem zatím vždycky vytáhnul šrouby jak jsem psal.
Popř. na autě taky navařím větší matku a zkouším povolit tak.

Editoval varok (08-02-2020 15:17:53)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#19 08-02-2020 14:37:28

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

zahajskej to napisal dobre ale kazdy ma s tym asi ine skusenosti kazdy zahnity srob je na inom mieste a tak si to vyzaduje aj mierne iny pristup to co jednemu funguje roky nemusi druhemu fungovat nikdy...pokial sa zahrdzavenie neuvolni tak srob alebo co s neho ostalo sam z diery nevylezie,najlepsie je to nahriat autogenom klepnut a potom vytahovat,dnes existuju uz aj chemicke cinidla ktore vnikaju hlboko do skorodovanych zavitovych spojov ale autogen je autogen

Offline

 

#20 08-02-2020 15:19:57

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

No já stříkám před vytahováním WD40 popř. jiný sajrajt. Ale třeba ta 10ka šroub už je docela velký macek a vytahovat to takovým prckem 3 nebo 4mm?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#21 08-02-2020 15:23:40

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

Právě že dává.Ty vytahováky mají dá se říct kuželový profil proto aby se v zalomeném šroubu"kously" a dokázaly tak s tím ulomeným "parchantem" hnout.Když bude díra veliká,slupka zůstane dejme tomu milimetr bude to mít prostor pro kousnutí se když budu brát v úvahu nějakou vzdorovitost a plastickou deformaci materiálu?(tím že ulomenou částhned zkraje roztáhnu ji nejspíš ze závitu lehce nedostanumožná se mi to kousne až když budu průměrem vytahováku nad průměrem díry(podle materiálu šroubu.Pokud se bude nebo má vložkovat je to celkem jedno,horší je když potřebujem závit nadále používat v nezměněné podobě a rozměru.

Editoval Ládes (08-02-2020 15:25:01)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#22 08-02-2020 17:53:57

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

ak sa ti zda byt Wd40-ka dobra tak vyskusaj sprej od castrolu,ti garantujem ze Wd-cko hodis do kontajneru,wd-cko bolo dobre ked nebolo na trhu nic ine,ten castrol ma ovela lepsie uvolnovacie schopnosti a nevysicha tak rychlo ako wd-cko...treba yvskusat ale aj tak ani jedno ani druhe su neni latky ktore su na taketo daco to prave,na uvolnovanie roznych starych zahnitych skrutiek a styftov su origos vyrobky urcene len na tento konkretny ucel

Editoval pavol.sk (08-02-2020 17:56:32)

Offline

 

#23 08-02-2020 18:37:45

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

jikok napsal(a):

levořezný vrták. Běžně se vyrábí,

ano = toto je důležitá připomínka, ten zalomenej šroub (pokud není totálně přihnilej) nijak zvlášť v závitu nedrží, často stačí vrtat díru pro vytahovák levotočivým vrtákem a zbytek šroubu se vyšroubuje již při vrtání!
Nejsem si jistej jestli je to vhodný postup zde v tomto případě - kolega chce vrtat z druhé strany šroubu? Pak by to bylo kontraproduktivní, z druhé strany to chce otáčky pravé - šroub vyleze dovnitř kufru.

Je také další metoda když nemám vrtačku a neumím svářet, flexou s tenkým kotoučem vyříznout drážku pro šroubovák! Šroub je většinou ukroucenej zároveň s maticí. Na matici poté sice zůstanou 2mm hluboké zářezy ale to nemá na funkčnost vliv. Zbytek šroubu půjde často vytočit jako červík. Fakt to tam moc nedrží.

Když to drží s již nasazeným vytahovákem je to tím že vytahovák zbytek šroubu roztáhl na průměru - kapišto varok?
Ládes a zahajskej to popisují, s těmito dvěma mistry polemizovat nemůžeš smile

Editoval bourač (08-02-2020 18:46:18)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#24 08-02-2020 18:39:37

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

ak je skrutka fest zarastena jediny pripravok ktory funguje je acetylen... .-)

rozoberam a nasledne repasujem diely na stare auta...

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/732_dscn2195.jpg

uhlova naprava...dnes uz zrepasovane a jedine co zomrelo je hlinikove vymedzenie a rozperne trubky...

Editoval SO 545 (08-02-2020 18:39:59)

Offline

 

#25 08-02-2020 18:47:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: zalomeny vytahovak sroubu (CR-V ocel)

pavol.sk napsal(a):

ak sa ti zda byt Wd40-ka dobra tak vyskusaj sprej od castrolu,ti garantujem ze Wd-cko hodis do kontajneru,wd-cko bolo dobre ked nebolo na trhu nic ine,ten castrol ma ovela lepsie uvolnovacie schopnosti a nevysicha tak rychlo ako wd-cko...treba yvskusat ale aj tak ani jedno ani druhe su neni latky ktore su na taketo daco to prave,na uvolnovanie roznych starych zahnitych skrutiek a styftov su origos vyrobky urcene len na tento konkretny ucel

Však já netvrdím že WDčko je to nejlepší co se dá sehnat. Určitě jsou i lepší přípravky jak jste psal. proto jsem napsal nebo jiné přípravky. Používal jsem i uvolňovač zarezlých šroubů od Coyote, ale ten mi došel.
A jak se prosím jmenuje ten přípravek od Castrolu?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče