SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
pořídil jsem si Powermatku PM-IMG-220T na "domácí sváření", protože když jsem si dělal rešerši, zjistil jsem ve zdejším "rozebíracím vláknu" že je to asi jediná kombinace MMA+MIG, která má tlumivku.
Jenže mi vyráží jistič - když škrtnu, oblouk sice zapálí, ale jakmile oblouk zhasne, svářečka cvakne a jistič třídy B16 letí. A to ikdyž na něm nic jiného nevisí.
V obchodě mi tvrdí, že IMG-220T musí 16A jistič zvládnout, tak ji posílám na reklamaci. Leč začínám mít obavu, že moje domovní síť je možná slabá a svářečku požadující 16A efektivní a kdovíjaký špičkový proud nezvládne.
Takže jsem usoudil, že bez MIG se asi obejdu (chtěl jsem MIG jen kvůli svařování tenkých plechů, což zkusím nahradit MMA 1,6 mm2)...
A začínám se poohlížet po kvalitní invertorové MMA svářečce (ideálně s tlumivkou ) za cenu do těch maximálně cca. 6500Kč, která by fungovala i na jističi řekněme 10A, abych měl rezervu. Tzn. hledám pravý opak toho, co všichni ostatní, kteří chtějí co největší svářecí proud...
Zatím jsem našel jen GYS GYSMI 80P, která údajně chce jen 10A jistič:
https://www.svarecky-obchod.cz/invertor … mi-80p.htm
Protože jsem se tu dočetl, že GYS je dobrá značka.
Máte i nějaké jiné tipy? Většina ostatních invertorů, které chtějí slabý jistič, jsou podle všeho zmetky, protože mají 100% zatížení jen pro svařovací proudy < 50A...
A pokud byla závada v té Powermatce, je lepší řešení si vzít náhradní kousek, abych mohl MIGem svařovat tenké plechy, nebo je Powermat takový zmetek, že je lepší MIG oželet a stejně si nechat vrátit peníze a koupit jednopúčelový MMA invertor od GYS nebo něco jiného, co navrhnete?
Nejsem profík, chci to na "domácí sváření" dílenských stolů a různých plechových krabic, ocelových terčů pro vzduchovky a malorážky, případně časem drobnou plechařinu.
Tzn. tloušťka plechu od 0,6 do řekněme 4mm. Právěže spíše méně než více.
Offline
- Domovní síť, pokud je udělaná správně, musí odpovídat předpisům. takže jestli je někde 16A jistič, tak by tomu měly odpovídat i dráty ve zdi.
Jiná věc je, že pokud je ten jistič starej, tak může bejt vyhřátej a padat třeba už při 12A.
- Místo jisitiče 16B lze použít 16C. Má jen zpožděné vypínání, jinak je to pořád 16 ampér.
- GYS jsou frantíci, a podle mých zkušeností frantíci techniku neuměj. Uměj perfektně jídlo a pití, ale nic od techniky. A design, ten uměj.
- nevím, jestli ta tvoje svářečka má PFC. Nechce se mi to hledat. Pokud ano, tak je s ní něco špatně (leda ten vyhřátej jistič). Pokud nemá PFC, chová se tak, jak bývá u těhle strojů zvykem. Možná si jen budeš muset koupit něco lepšího, co bude PFC mít, a pojedeš v pohodě.
Mně třeba na jistič B16 jede v pohodě Lincoln SpeedTec, na plnej výkon.
Editoval pafik1605 (27-03-2020 14:40:51)
Offline
pafik1605: Nevim jak využije v garáži PFC, ale soft start ta svářečka má.
pan_myval: Bez problému běhá na B16 až do cca 180A, výš už začne hučet jistič a někdy i vylítne. Na 0,8 drát stejně víc potřeba neni.
Offline
pacifik:
elektroinstalace je právě stará jako Metuzalém, a navíc je daný jistič pro venkovní a sklepní prostory společný pro celý barák, který nám nepatří, takže si nemohu jen tak vyměnit jistič za více vyhovující.
Nejlevnější invertor s PFC, co jsem našel, je GAMA 1500A PFC za 6600. To by se snad i vešlo do financí (pokud se mi podaří vyreklamovat ten Powermat), ale požaduje jistič 16A a právě jak píšeš, bojím se že mám jistič oslabený a plných 16A nezvládne.
Proto hledám něco kvalitního a přitom do 10A, na co má i prastarý jistič rezervu...
smiki:
já jsem drát zatím nezkoušel, zkoušel jsem MMA 2mm a 1,6mm a to vylítlo při prvním škrtnutí. Říkal jsem si jestli to nedělá ta funkce na automatické přidání proudu při zhasínání oblouku - že jak škrtnu a oddálím, svářečka přidá proud aby udržela oblouk a tím přetíží jistič. Říkáš tedy, že máš tu samou a funguje ti do 180A v režimu MIG? Třeba mám vážně jen vadný kus...
EDIT: ve vedlejším vláknu koukám, že někdo chválil "soft start". Podržel by soft start i jistič, který je nominálně 16A "B" ale reálně slabší?
Třeba u tohoto: https://www.svarecky-obchod.cz/invertor … -kowax.htm
Co nominálně požaduje "Jištění (A) - pomalé 16" - což chápu jako 16A třídy "C"?
Editoval pan_myval (27-03-2020 16:42:14)
Offline
smiki napsal(a):
pafik1605: Nevim jak využije v garáži PFC, ale soft start ta svářečka má.
PFC mu udělá to, že to "žehlí" špičky. Já na 16B jistič jedu s hot startem a bez problémů.
myval: pokud k tomu jističi je přístup, tak výměna za stejnej novej nevyhřátej 16B by neměla nikomu vadit. Leda bys tam byl v podnájmu a měl zlýho majitele.
Offline
Až ten jistič párkrát vypadne tak zjistíš jestli skutečně na něm nic jiného není. Někdo začne řvát. Nezatížený jistič se sám od sebe nevyhřeje. Jestli máš prodlužovák 20 m tak ho zkus zapojit mezi svářečku a zásuvku. Možná se ti povede svařovat aspoň tou dvojkou elektrodou. Pokud ne, tak je buď jistič v tahu (na sklepních prostorách bývá často jen jistič 6 A), nebo chyba ve svářečce. To by se mělo snadno ukázat na jiném elektrickém přívodu, třeba u kamaráda.
Offline
Svarecku mam v garazi na odhadem 40m 2.5mm hliniku k jistici, pres X krabic a sroubku, dale nevim. Jistic C10 - dle stitku.
MMA 110A - vic jsem na 2.5 nezkousel, nepada.
TIG 150A drzi dlouhodobe, 160A za cca 5sec spadne.
Jelikoz mam na rozvadeci V i A metr, pri 150A TIGu napeti pada z 230 na cca 210V a proud jde cca na 16.9A.
Svarecka
https://www.lcdvision-schweisstechnik.d … r-MMA-230V
Offline
jirkati: udělal jsem si 10m prodlužku s vodiči 2,5 mm2, padalo to úplně stejně. Jistič je 100% B16, je to na něm napsané. A zkoušel jsem to ještě na jiném jističi B16 v garážích, délka od rozvaděče v domě ca. 30m, tam 100% nic jiného zapojeno není - vede tam totiž jako jediný přívod 32A 3-f a z toho je odvedený samostatný B16 jistič na zásuvku 230. Jinak tam už na tom visí akorát světla, a ta byla vypnutá.
Takže současnou vyreklamuji, ale pokud reklamační technik řekne, že je v pohodě, znamená to že domovní rozvody nezvládnou plných 16A a potřebuji invertor, který se spokojí např. s I0=10A jmenovitého proudu.
Vyrábí se ještě nějaký jiný slušný invertor do 7 tisíc Kč s I0=10A, než je ten francouzský GYSMI?
Offline
pafik1605: To neva že nevíš na co je PFC. Já se taky pořád vzdělávám.
pan_myval: Měl jsem, ale už dělám s něčim jiným. Jediná svářečka co mi kdy vyhazovala B16, byl Telwin odbočka číslo si už nepamatuju, jak jsem dal nejvyšší stupeň, tak to bylo jak zkrat natvrdo a letěl až hlavní jistič na baráku. Zrovna dneska jsem vařil přívěs, takovou tou mrňavou svářečkou z Aliexpress za cca 40$, měl jsem to na prodlužkách 50m a na zahradním jističi 16A kterej vylít už tolikrát, že už ani nemůže mít žádný kontakty. Vyvařil jsem 10ks 2,5 ele. a jistič se ani nezahřál.
Offline
Teda nevím, ale mne moje svářečka běhá spolehlivě i na 16A jističi.
Jediné co pozoruji, tak pokud vařím 3.25 elektrodou proudem nějakých 120A, tak zhruba po třech rychle za sebou vyvařených elektrodách vypadne jistič na v důsledku dlouhodobého vysokého zatížení (tepelná ochrana). Pokud na to myslím a po každé elektrodě dám cca minutovou pauzu, tak to drží i na tom 16A jističi.
Offline
smiki napsal(a):
pafik1605: To neva že nevíš na co je PFC. Já se taky pořád vzdělávám.
Já netvrdím, že "vyhlazování" špiček je jeho primární funkce. Je to jeho vedlejší produkt.
Offline
10 m prodlužka s vodici 2,5 mm je skoro jako by nebyla žádná. Tak aspoň 20 m prodlužku a s vodiči 1,5 mm by to chtělo. Jestli jsou ale staré rozvody, třeba ještě v hliníku a jsou trochu delší, tak to i prodlužka 20 m s vodiči 1,5 mm moc nezmění, rozhodující bude už odpor těch starýczh rozvodů.
Zkusil bych vzít nějaký plotýnkový vařič ( nebo výkonnou konvici na vodu či podobný spotřebič) , změřit na zásuvce napětí naprázdno a potom jaké napětí dává zásuvka při naplno puštěném vařici, třeba při obou plotýnkách. Někdy to jsou dost zajímavé hodnoty napětí, o kolik to na starých rozvodech spadne. ( a kolik tepla se rozptýlí v těch starých rozvodech). Nedivil bych se, kdyby s tím vařičem vyšlo, že ten jistič je vyhřátý tolik, že vypadne nějak už při 10 nebo dokonce 6 ampérech.
Co se týká invertorů, které chtějí slabý jistič, podle mně to je taky většinou jen vedlejší efekt příliš slabých invertorů. Vyšší proud nezvládnou, tak markeťák podpoří prodej tímto argumentem.
Spíš je výhodnější silnější invertor nastavený na dost nižší proud než maximální než slabší invertor nastavený na stejný proud, který je pro něho maximální. Silnější invertor má výkonové spínače dimenzované na vyšší proud, proto při nižším než maximálním proudu je na těchto výkonových spínačích o řekněme 100 nebo 150 či 200 watt nižší tepelná ztráta. Než když slabý invertor dává stejný proud, který je pro něho maximální a uvnit jeho výkonové spínače jedou na doraz. Přirozeně pokud invertor nemá při nějakém přechodovém stavu vysoké špičky odběru.
Vliv má potom taky něco jako velikost, hlavně chladičů uvnitř. Invertorek v malé krabičce s malým chladičem dle fyzikálních zákonů musí mít pracovní oblast taky omezenou tím, že jeho výkonové spínače nesmí produkovat příliš moc ztrátového tepla.
Offline
Ano , musí tam být jiná spotřeba nebo "vyhřátý " jistič . Mám ten čínský šunt , psaný do 250A a svářel jsem dlouhou dobu na cca 70A a 10A /B držel v pohodě .
Offline
Já jsem nepochopil, kdy ten jistič vypadne. Zapálíš oblouk a ten zhasne a vypadne jistič, nebo zapálíš oblouk, sváříš a po ukončení housenky zhasneš oblouk a vypadne jistič? Po jaké dobe a při jakém proudu vypadne jistič? Při prvním zapnutí svářečky jistič nevypadne?
Poznámka: MIG/MAG elektrodou 1,6 nenahradíš.
Co se týká softstartu, tak neznám invertor, který by ho neměl.
Ke Gysmi- podívej se trubku Killezoze, ten o invertorech gysmi něco ukazuje.
Online
No podle toho, jak to napsal, mu vypadne, když dokončí housenku.
Offline
Počkejme, až pan-myval napíše jak dopadl se svářečkou někde u kamaráda. To vyřadí celou řadu uvažovaných problémů.
Offline
Zkontroluj ze jistic nemas B16 ale C16. Jestli nemas C tak vymen.
Offline
Mám v garáži ten powermat 220T jako tazatel a na 16A/B jistič jede v pohodě. jak MAG tak MMA. Nesvařoval jsem moc dlouhé sváry, už ho nepoužívám, ale na dělku asi 200mm sváru jistič nepadal. Ono to někdy není jen o samotném jističi 16A, ale kolikrát vidím jak mají někteří umělci udělanou elektriku a hned je jasné.
Offline
mam na domaci svarovani gysmi 160P uz 3 roky, nikdy nevyhodil 16A jistic ani pri svarovani 3,2 elektrodama a pri nedavnem puldennim svarovani 3,2 elekrodama ani nevypinal kvuli chlazeni, pravda venku bylo asi 15st, nicmene je to dobre pouzitelne. Gysmi 80p bych nebral jako zbytecne slabe. Se 160p jsem varil casto i v miste na 10A jistici a pri 2,5 elektrodach ho nikdy nevyhodil.
Offline
Famater:
ani housenku nedodělám. Škrtnu elektrodou o materiál, oblouk se zapálí, ale jakmile zhasne, je cca. 1/4 vteřiny prodleva a pak svářečka shodí jistič.
Trochu jsem podezíral nějakou "chytrou" funkci "udržování oblouku", která by si sama přidala proud bez ohledu na nastavení a tím přetížila jistič. Ale tu ten invertor asi ani nemá.
Radim:
proud jsem nastavil na 40A (polské Ampéry), níže už to nešlo, a stejně to padalo úplně stejně, jako když tam bylo nastaveno 100A.
Změřit úbytek napětí je zajímavý nápad, ale mám jen multimetr, nikoli klešťák, takže nejsem s to změřit napětí pod zátěží.
jirkati:
ke kamarádovi se teď při karanténě nedostanu, nemám v okruhu 50km nikoho kdo by mi dovolil u něj před baráčkem něco vařit. Proto jsem to ozkoušel alespoň v garážích, kde na tom 100% nic jiného nevisí, protože garáž má vlastní jistič 3f 32A, a dá se v ní po zdi sledovat kabel přívodu až ke garážovému rozbočovači a jističům C32 (3f zásuvka), světla, a B16 pro 2x zásuvky 1f 230V. Tzn. od hlavní rozvodné skříně na tom kabelu visela jedině má svářečka na B16 jističi v garáži, a stejně ho to vyráželo.
CIJOMIL:
jistič je 100% B16, píše se to na něm. Měnit ho nemůžu, neboť jsem jen nájemce.
Když říkáte, že vám tahle Powermatka na 16A jističích funguje, domluvil jsem se s prodejcem, že mu Powermatku pošlu na reklamaci. Pokud je závada ve svářečce, vymění; a pokud mu to bude fungovat, je jasné že závada je na mé elektroinstalaci a to nenapravitelná (protože mi barák nepatří.) Potom bych se tedy vrátil s dotazem na svářečku na jistič do 10A (víc degradovaná snad elektroinstalace a jistič být nemohou, doufám.).
Offline
Keď je to tak, ako píšeš, že najsamprv zhasne oblúk a následne zhodí istič, to by poukazovalo na chybu vo zváračke.
Offline
Máte-li (a umíte) možnost vyzkoušet tu svářečku na 3f zásuvce hned zjistíte, kde je problém. Pokud to vyhodí i jistič pro ni, je chyba evidentně ve svářečce. Pokud bude normálně fungovat, je chyba v přívodu proudu do vaší garáže. A ještě ušetříte na dopravě svářečky do servisu.
Offline
Na 99 není chyba ve svářečce .
Offline
pan_myval> jestli mas pristupnou i trifazovou zasuvku, tak vyzkousej a muzes svarecku pouzivat treba pres adapter. Tam budou nejspis silnejsi jistice.
Editoval Dawe (03-04-2020 19:18:10)
Offline
jirkati, dawe: 3f tam je čtyřkolíková, sehnal jsem adaptér který bere L1+N z třífáze a PE z jednofázové zásuvky, jenže jsem nevěděl že 3f má jinou zástrčku pro 16A a 32A zásuvku a sehnal na tu 16A, čímž mi k ničemu není.
No, dnes jsem řešil jiné reklamace, tak jsem poslal i tu svářečku a uvidím co mi řeknou.
Editoval pan_myval (06-04-2020 12:19:29)
Offline