SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-04-2020 19:39:28

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Zdravim ve spolek. Venku se nam pomalu rozjaruje a to je cas kdy zacnou rozmotavat kabely a blikat i ti kteri celou zimu si ani neskrtli.  Prinasim proto zajimavy, stary ale uzitecny trik pro snadne zapalovani elektrod pouhym prilozenim ke svarovanemu materialu. Tato metoda uspesne nahradi oklepavani basickych elektrod abychom mohli vubec oblouk zapalit. Pointa spociva v tom ze zapaleni oblouku provadime nikoliv skrtnutim ale pouhym prilozenim elektrody ktera ma na konci magnetizmem prilepene kovove pilinky. Vse co k tomuto potrebujeme je jakykoli magnet kterym posbirame trochu kovovych pilin od brusky ktere zajiste magnetem nahonime pod pracovnim stolem. Do vznikleho "jezka" z pilinek prilozime konec elektrody a vsimnite si ze na konci zbytkovym magnetizmem trocha pilinek zustane. Nyni elektrodu prilozime k mistu kde hodlame zacit varit, oblouk okamzite zapali a dale jiz vedeme elekrodu obvyklym zpusobem. Pokud elekrodu prilozime pod minimalnim uhlem - tedy nikdy nedojde k setkani jadra elekrody se svarovanym materialem tak se nam ani nikdy neprilepi protoze obal je nevodivy (velmi malo vodivy) a zajisti tak oddeleni kovovych casti. Vice jiz podle obrazku mrknite a taky podle videa: https://ulozto.cz/video-proxy/abr6TQhMBxgu

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_piliny1.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_elektr1.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_elektr2.jpg

Pro snadne pouziti v praxi se mi osvedcilo pripevnit krabicku vyrobenou z jekla se zavarenym dnem, magnet uvnitr, piliny a pripevneno na kukle:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_magn1.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_magn2.jpg



Tak doufam ze jsem aspon nekomu usnadnil zapalovani ale taky verim ze se toto uz zde nekde resilo.

Editoval ok (03-04-2021 10:05:47)

Offline

 

#2 05-04-2020 10:26:38

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Zaujímavá rada ešte som o Tom nepočul ďakujem smile

Offline

 

#3 05-04-2020 23:31:51

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Nikdy bych nerekl ze to tak pomuze. Jednou jsem to omylem vyzkousel a fakt dobry nicmene vozit sebou bordel nebudu.

Offline

 

#4 06-04-2020 07:03:35

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Opýtam sa miestnych guru na ich názor na toto: Povedzme, že mám zváračku TIG, ktorá je samozrejme použiteľná aj na metódu MMA. Potrebujem pomocou obalenej elektródy Ø 2 mm urobiť pár krátkych zvarov tenkých plechov. K zváračke samozrejme pripojím kábel s držiakom na elektródy, ale prepínač metódy zvárania dám na TIG. Fľašu s argónom nechám zavretú, ale pedálom okrem regulácie prúdu zapnem aj HF. Tým by som v spojení s pedálom mohol citlivo regulovať prúd bez death arc. Skúšal to už niekto?

Offline

 

#5 06-04-2020 07:19:49

fedesign
Člen
Registrovaný: 15-07-2019
Příspěvky: 13

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Ahoj.
Mám TIG Alfa IN PEGAS T 200 HF pulse, ale tohle jsem nezkoušel. Už jen protože při svařování elektrodou je nutné přehodit póly.
Tam, kde je při TIG kostra se pro elektrodu připojují kleště s elektrodou.
Takže myslím, že tvoje úvaha je špatná.

Offline

 

#6 06-04-2020 07:31:45

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Že je potrebné prehodiť káble je samozrejmosť, najmä ak sa ide variť bazickými, ale som zvedavý, či by to fungovalo.

Offline

 

#7 06-04-2020 08:05:21

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Toto jsem nezkoušel, ale na rutilky by to mohlo fungovat. Na bazických ti bude chybět to arcforce (že se stále opakuji)


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#8 06-04-2020 08:18:16

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Famater napsal(a):

Toto jsem nezkoušel, ale na rutilky by to mohlo fungovat. Na bazických ti bude chybět to arcforce (že se stále opakuji)

Možno ani nie. Pri relatívne malých prúdoch by samotná charakteristika zdroja mala toto vyrovnať, navyše HF by zabránilo zhasnutiu oblúka.

Offline

 

#9 06-04-2020 08:55:14

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Statická charakteristika by vyhověla, ale dynamicá ne. Tady jednou byla videa detailní zpomalené hoření rutilky a bazické z nich to bylo patrné jaký je rozdíl přenosu kovu.. Ještě jse v jednom vlýkně zopakoval odkaz. Pokusím se to najít a "oživit" je.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#10 06-04-2020 09:07:11

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Samozrejme sa prejavuje nezastupiteľnosť veľkej tlmivky, ktorá v invertoroch samozrejme chýba.

Offline

 

#11 06-04-2020 09:41:13

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Tato videa jsou převzata z příspěvku Bohouše ze 7.2.2010. Na nich je jasně vidět rozdíl v přenosu kovu a proč musí mít invertor funkci, která nehradí tlumivku o velké inučnosti, která vzhledem k vyhlazované frokvenci není zapotřebí.
https://www.youtube.com/watch?v=sTCthhKP1OQ
https://www.youtube.com/watch?v=C3zdcqDuotI
https://www.youtube.com/watch?v=4e-pVH9H4os
Večer budu v dílně, tak elektrodu na TIG zkusím. Když potřebuji regulovat proud, tak si hodím froníka přes rameno a levou rukou držím knoflík. Málokdy je to ale potřeba.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#12 06-04-2020 12:34:08

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Adamw140 napsal(a):

Nikdy bych nerekl ze to tak pomuze. Jednou jsem to omylem vyzkousel a fakt dobry nicmene vozit sebou bordel nebudu.

Netreba vozit bordel, staci jej mit pri ruce a to primo na kukle:


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_magn1.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_magn2.jpg

Krabicka z kousku jeklu zavareny dno plechem, prilozeny magnet a zasypano pilinama, toliko vse.

Offline

 

#13 06-04-2020 18:58:38

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Právě jsem se vrátil (ne z hradu) z dílny. Zkusil jsem seniorův nápad.Výsledek:
elektroda PH28 pr2 nastavil jsem 75A. Bezotykově zapálil, zapálila se HFkem Ale: Hořela jen hodně malým proudem. Vysvětluji si to takto:
V režimu TIG je v momentě zapalování nastaven "startovací proud" alespoň u mé svářečky je nastavitelný ve skrytém menu. Mám nastaveno na DC HF 20A. U TIGu v momentě zapálení ihned přejde na nastavený svařovací proud podle nastavených parametrů(podle křivky). Tento startovací proud je nastavený stejně i když svařovací je potom třeba jen 10A. Nevím, jak svářečka pozná, že se oblouk při TIGu zapálil.
Když jsem  použil alektrodu, tak podle mě svářečka nepoznala, že se oblouk zapálil a zůstala na těch myslím 20A. Bylo to vždy stejné, i když jsem nastavil 100A, nebo 50A.
Takže nic. Alespoň jsem to zkusil a nadělal v dílně smrad.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#14 06-04-2020 20:14:45

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Ty svařuješ eldou a máš zapnuté HF ? Já tomu nerozumím. Já klepnu a vařím .

Offline

 

#15 07-04-2020 00:54:51

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Mma mam jen na montaze a v aute mam tolik kramu ze magneticka misticka s bordelem by byla brzy jiste plna sroubu. Otru radeji o ten beton a kdyz je tam barva tak do toho vzteky svihnu a jede to taky. Nejak ted svarim casteji nez bych chtel. Ona ale prijde ta slibovana krize.

Offline

 

#16 07-04-2020 07:48:06

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Pate podívej se výš, s jakým nápadem přišel Senior. Opisovat to nebudu. Když si to přečteš tak porozumíš. V režimu MMA to jistě dělám tak jako ty. Co se týká zapalování bazických tak se to dá nacvičit tak, že není nic takového potřeba. Dobré je co tu popisoval, myslím že KMU, konec elektrody odrolit mezi prsty. I tak si na to nevzpomenu a klepnu o kladívko. Mistička s pilinami mě připadá vhodná pro takové "salonní" svařování.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#17 07-04-2020 09:37:48

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Famater napsal(a):

Mistička s pilinami mě připadá vhodná pro takové "salonní" svařování.

Zdravim
Jo mate pravdu je to takove salonni pouziti, ale fakt dobry a s kombinaci pripravku: http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=12208 uplna parada na drobne veci v klidu na stole. Jak jsem zjistil tak nejcasteji potrebuji svarovat prave drobne a tenke materialy, trefit se presne na misto kde ma svar bejt, ploty, branky a jine velke veci jsou pro mne spis vyjimkou.

Offline

 

#18 07-04-2020 10:22:13

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Já vidím pro sebe využití když musím zapálit elektrodu v rohu, tak není moc místa na škrtání ap.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#19 17-04-2020 11:18:38

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Stará moudrost praví: "Všechno už tu jednou bylo a všechno se jen opakuje" smile

http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 4518#p4518


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#20 17-04-2020 22:03:08

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

j.bill, jsi chytrý chlap, tak se nechovej jako d.bill.big_smile Jasně že od počátku tady všichni víme, že se to tu už vícekrát řešilo, že to má i svoje vlákno ale proč hned borcovi kazit radost. Promyslel to, nafotil, odzkoušel, popsal, inovoval, prostě dal si s tím docela práci. A konec konců je to funkční a minimálně každému začátečníkovi anebo i těm co nemají HS to trochu pomůže. Palec hore. Ale ty néé, ty mu ten hrádeček v písku musíš pěkně pošlapat. No víš, běž do Wu Chanu.big_smile Kdyby se zde měla vést debata jen o tom co ve fóru ještě nebylo řešeno, to by tu bylo asi ticho.
Ale jedno pozitivum přesto vidím. A sice v tom, že z těch kteří mají na svém kontě stovky a tisíce příspěvků takhle nezareagoval nikdo. Což je docela fajn a o něčem to vypovídá. Potlesk pánové.

Editoval Welda (17-04-2020 22:07:17)


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#21 17-04-2020 23:02:25

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Welda napsal(a):

j.bill, jsi chytrý chlap, tak se nechovej jako d.bill.big_smile Jasně že od počátku tady všichni víme, že se to tu už vícekrát řešilo, že to má i svoje vlákno ale proč hned borcovi kazit radost. Promyslel to, nafotil, odzkoušel, popsal, inovoval, prostě dal si s tím docela práci. A konec konců je to funkční a minimálně každému začátečníkovi anebo i těm co nemají HS to trochu pomůže. Palec hore. Ale ty néé, ty mu ten hrádeček v písku musíš pěkně pošlapat. No víš, běž do Wu Chanu.big_smile Kdyby se zde měla vést debata jen o tom co ve fóru ještě nebylo řešeno, to by tu bylo asi ticho.
Ale jedno pozitivum přesto vidím. A sice v tom, že z těch kteří mají na svém kontě stovky a tisíce příspěvků takhle nezareagoval nikdo. Což je docela fajn a o něčem to vypovídá. Potlesk pánové.

Ale no tak Weldo! Proč chceš hned bořit hrady ve Wu Chanu?
To byla jen taková přesmyčka a lano na ten starý příspěvek. smile
Nejsem žádný svářeč a o pilinách jsem se dozvěděl až tady od pana "ok", za což mu samozřejmě děkuji. Někdy to vyzkouším. Dnes jsem něco hledal a narazil na příspěvek pana "vkalinu" z r. 2008, tak třeba se tam případný nový zájemce ještě něco dozví, stejně jako jsem se dozvěděl já. Člověk se přece učí celý život....Za příspěvky pana "ok" jsem moc rád a vážím si jeho času a sdílení informací a nepřipadá mi, že bych svým příspěvkem nějak znevažoval jeho práci.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#22 18-04-2020 16:23:15

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Já bych měl také jeden užitečný trik na snadné zapálení elektrod. A i opětovné zapalování, např. při stehování. Obejde se to bez dalšího předmětu (krabičky s magnetem a pilinami) a hlavně bez zapečených vměstků v už tak problémovém místě, jako je začátek svaru. A tím trikem je...nemyslet si, že když mám invertor, že musím automaticky používat jen bazické elektrody. Třeba takové Německo nebo Rakousko má u občasných svářečů nebo v zámečnických dílnách několikanásobně vyšší spotřebu rutilek a zejména pak rutil-celulóz, než my.

Offline

 

#23 18-04-2020 19:53:32

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Stejně je zvláštní, jak je dnes všechno tak zkažené, že některým lidem už je moc práce zapalování elektrod. Pamatuju pár desítek let zpátky, že i ten největší kutil normálně uměl alespoň zapálit oblouk a svařovat. Přitom to kolikrát byly svářečky podomácku vyráběné. Dnes jsou různé invertory různých velikostí a výkonů, a i přesto lidé hledají způsoby jak s tím co nejvíc vy...t.

Editoval varok (18-04-2020 20:03:35)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#24 18-04-2020 21:56:31

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

varok napsal(a):

Stejně je zvláštní, jak je dnes všechno tak zkažené, že některým lidem už je moc práce zapalování elektrod. Pamatuju pár desítek let zpátky, že i ten největší kutil normálně uměl alespoň zapálit oblouk a svařovat. Přitom to kolikrát byly svářečky podomácku vyráběné. Dnes jsou různé invertory různých velikostí a výkonů, a i přesto lidé hledají způsoby jak s tím co nejvíc vy...t.

Zdravim Vas
No taky nezapominejte ze se tehdy varilo na kazdym dvorku, lidi to umeli. Taky co se tehdy svarovalo, same velke veci na stavbach, traverzy, trakturky, vrata, ploty...
Ja temto pilinkovy zpusob nevymyslel, je stary jak obaleny elektrody samy. Neni to o tom jak s necim vydrbat ale jak usnadnit a navic zcela zdarma. Kdejake drobnosti tak ani netreba k sobe pritahovat aby se nehly.  pri zapalovani, takto jen staci prilozit a priblizit elektrodu s pilinkama. Pro jemnou praci je tento zpusob super a mohu jej doporucit.

Offline

 

#25 18-04-2020 22:20:03

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Stary trik pro snadne zapaleni (nejen) basicke elekrody

Však to nebylo konkrétě na vás ale všeobecně. A máte pravdu, kdysi se svařovalo skoro na každém dvorku a tam je asi ten problém. Já měl na mysli spíše něco trošku jiného. Kdysi byly jen trafa podomácku vinuté, střídavý proud a napětí dost nízko. Žádné HOT starty, antistick, a jiné pomocné funkce a taky to šlo. Ale asi jsem to celé špatně pochopil.

Editoval varok (05-12-2020 13:35:53)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče