SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 06-04-2020 14:13:37

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Svářečka na slabý jistič

najprv si to mal vyskusat u seseda alebo niekde inde...taketo reklamacie som "miloval",doslo to do servisu s tym ze "nefunguje" do popisu opravy som vzdy pisal stroj/zariadenie je nutne pred pouzitim zapojit do siete 230V big_smile

Offline

 

#27 06-04-2020 15:22:13

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Svářečka na slabý jistič

pavol.sk napsal(a):

najprv si to mal vyskusat u seseda alebo niekde inde...taketo reklamacie som "miloval",doslo to do servisu s tym ze "nefunguje" do popisu opravy som vzdy pisal stroj/zariadenie je nutne pred pouzitim zapojit do siete 230V big_smile

Kolega Pavol má pravdu , pokial to je bezdovodná reklámacia , tak to poplatky za kuriéra platí zákazník . Bolo už takých tajných neznalcov do elektriky na nete , a tretí sused elektrikár čo by to vedel posúdit :-)  Len tam už treba niečo okrem pekného slova aj Doplnit ... :-)

Offline

 

#28 09-04-2020 13:28:50

pan_myval
Člen
Registrovaný: 27-03-2020
Příspěvky: 19

Re: Svářečka na slabý jistič

Není reklamace jako reklamace. Pointa je, že v mém domě ta svářečka nefunguje - lhostejno zda kvůli poruše v ní, nebo kvůli starému a slabému jističi/rozvodům.

Takže jsem firmu požádal, ať ověří že svářečka funguje, a pokud funguje, zda by byli za nějakých podmínek ochotni odstoupit od smlouvy a vzít si pro mne nepoužitelnou, fakticky nepoužitou svářečku nazpět.

Offline

 

#29 09-04-2020 13:45:03

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Svářečka na slabý jistič

ak je ta zvaracka vadna a je to normalny predajca tak beriem ako samozrejmest ze ti vrati peniaze i ked na to pravdepodobne nemas narok,nepoznam presne pravne zalezitosti v cz,len ta poprosim daj potom vediet ako si dopadol

Offline

 

#30 09-04-2020 15:47:48

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Svářečka na slabý jistič

Podľa mňa starý istič, stačí, aby dostal párkrát cez sranda (to nevieš, ked sú na ňom aj iné objekty) a už vyletí ľahšie. Navyše vek mu tiež na kvalite nepridáva. Nemáš možnosť ho vymeniť za nový značkový B16?

Offline

 

#31 16-04-2020 01:01:34

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Svářečka na slabý jistič

Pridam jednu soucasnou zkusenost k tematu: jdu varit motory na branu a pan se krouti ze ma jen 10A jistic. Koukam a on si na tu 10 vesele flexi 230 flexou a tak zapojuju invertor se slovy holt tam parkrat zajdem. Varim a nic on dokonce k tomu jeste nekdy zapl flexu kdyz jsem varil ale nic se nestalo. Rikam sakra co je moje lehke soucty pri 90A to bude mit tak 2,5kw k tomu 2,5 kw flexa to je 5 to prece neudrzi ani 16 jistic. Jenze pak varim delsi dobu v kuse trochu delsi svar, mam hotovo oddaluju elektrodu a cvak.... cerny jistic z doby za komara mi dal odpoved. Jistic ma 2 spousti
1) rychlou ktera ucinkuje hned (zkrat, proudove razy od zapnuti motoru, svarecky) ta byla zde v haji
2) vykonostni reagujici na nominalni proud 10A ktery ovsem musi protekat pomerne dlouhou dobu takze cas potrebny na kratke svary ji neaktivoval.

Ponauceni: nestydte se rozmlatit cerny jistic kladivem at uz je kabelaz v jakekoli kondici - novej obycejnej jistic stoji stovku a treba vas to pri poruse stroje nekopne (pripadne nezabije)

Offline

 

#32 17-04-2020 13:38:31

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářečka na slabý jistič

Se starými jističi je to trochu složitější. Jističe IJV a ITV popř. jejich motorové verze jsou obecně pomalejší než ty dnešní. Jak fungují po řádově 40 až 50 létech záleží zejména na tom, co jim kdo prováděl v minulosti. Jističe na které prší v rozvaděči bez dvířek a na jističe plné písku a malty nelze spolehnout kolikrát ani za rok. To platí pro ty nové daleko více než pro ty starší.

Závada, kdy jistič nepadá při zkratu a nereaguje na přetížení je velmi málo častá, již v dobách prvních typů jističů konstruktéři uvažovali správně a konstrukci se snažili upravit tak, že jistič při stárnutí bude vypadávat častěji a řekne si tak o výměnu. Vlivem stárnutí tím pádem dochází daleko častěji k závadám, že jistič není schopen přenést jmenovitý proud a vypadává daleko dříve (i při postupném navyšování zátěže) a také, že jistič v zapnutém stavu nepřevádí. Příčinou bývá vyhřátý bimetal a zesláblé pružiny.

Zkratová spoušť, (ta rychlá), pokud nefunguje, bývá buď zarezlá nebo zacpaná nečistotami. Spoušť reagující na přetížení je tvořena bimetalem a ten mívá prasklou nebo přerezlou jednu vrstvu dvojkovu. Vadné jističe je třeba nahradit novými, ovšem je otázka jak to udělat, aby to nebylo nebezpečné.

Dobrým řešením je vyměnit celý obsah rozvaděče a řádně upravit kryty, aby nebyl možný dotyk na části pod napětím. Je to ovšem větší investice a důrazně varuji před jističi z různých hobbymarketů v cenové relaci 50,- za 1F kus, protože ty obvykle nepřežijí jeden tvrdý zkrat.  Naráží to na ještě jeden problém, většina nových kvalitních typů jističů není homologována pro použití s hliníkovými vodiči. Je sice pravda, že toto neberou v potaz mnozí elektrikáři a dokonce i někteří RT, laici to netuší vůbec, ale problémy se vyskytují na svorkách, které nemají konstrukci vhodnou pro hliník.
Pro výměnu jednoho kusu existuje tzv. retrofit, což je plastový prvek umožňující náhradu jističů IJV a ITV moderním modulovým typem a zajišťuje mechanické uchycení a překrytí otvoru v panelu rozvaděče, takže výměna je nejen funkční, ale také bezpečná. Cena není ovšem mírná, u většiny obchodníků bývá verze pro jednofázový jistič dražší než samotný kvalitní jistič.

Důrazně varuji před výměnami jističe, kdy nový kus visí pouze za vodiče, byť sebesilnější. Bohužel to vídám velice často po různých opravách laiky a rádobyelektrikáři.

Offline

 

#33 17-04-2020 13:54:02

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8499

Re: Svářečka na slabý jistič

Při výměně starého černého jističe za novější bílé(šedé) typy jde použít i bílá krabička, kde je jakoby kousíček DIN lišty, na kterou se jistič nacvakne. Krabička se normálně přišroubuje na původní místo. Ale možná se bavíme o stejné věci.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#34 17-04-2020 13:58:58

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářečka na slabý jistič

Pokud myslím totéž co Ty (vyrábí Elcon), tak ta je o něco větší a pokud jsou jističe v řadě bez krytů v oceloplechovém rozvaděči, tak se tam nevejde. Jistič s krytem na premixové desce jde tímto způsobem obvykle nahradit bez problémů.

Mnou zmiňovaný retrofit vyrábí SEZ a je černé barvy

Editoval VašekP (17-04-2020 14:49:30)

Offline

 

#35 19-04-2020 23:14:36

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Svářečka na slabý jistič

Jak jsem psal vyse cerny jistic = kladivo. Bilej plast. Kryt nebo vylosuju kus din listy zkratka ten komunistickej jistic nenavidim protoze mnou popisovana zavada nebyla ojedinela. Dalsi duvod je rychlost vybaveni takze pri 6A jistici a zkratu leti i hlavni 25A v hlavni skrini dokonce nekdy i nozovka a to se u normalniho porevolucniho jistice malo kdy stane. Jakypak jsou to razy asi na vodice v hadrove izolaci u starych instalaci kde sice med ale to byli snad 1mm. Novy jistic zaridi ze tam nikdy takovy rany neprojdou a instalace vydrzi klidne jeste dlouha leta bez rekonstrukce. Pokud zacne padat casto vymena je diky din docela rychla.

Offline

 

#36 20-04-2020 04:59:44

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8499

Re: Svářečka na slabý jistič

VasekP: Ano myslel jsem tu bílou krabičku od Elconu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#37 20-04-2020 16:06:46

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářečka na slabý jistič

Adamw140 napsal(a):

Jak jsem psal vyse cerny jistic = kladivo. Bilej plast. Kryt nebo vylosuju kus din listy zkratka ten komunistickej jistic nenavidim protoze mnou popisovana zavada nebyla ojedinela. Dalsi duvod je rychlost vybaveni takze pri 6A jistici a zkratu leti i hlavni 25A v hlavni skrini dokonce nekdy i nozovka a to se u normalniho porevolucniho jistice malo kdy stane. Jakypak jsou to razy asi na vodice v hadrove izolaci u starych instalaci kde sice med ale to byli snad 1mm. Novy jistic zaridi ze tam nikdy takovy rany neprojdou a instalace vydrzi klidne jeste dlouha leta bez rekonstrukce. Pokud zacne padat casto vymena je diky din docela rychla.

Ten jistič nebyl komunistickej, jako ty dnešní nejsou kapitalistický.

Hlavní jistič 25A pokud není starší s chrakteristikou pro motory (protože dříve se na to příliš nehledělo) bude padat skoro vždy. Je to dáno impedancí sítě (vnitřním odporem celého okruhu vedení od transformátoru včetně odporu sekundárního vinutí obecního trafa až k místu zkratu) a tím vzniká proudový ráz, který je schopen shodit několik jističů za sebou. Tomu se těžko dá zabránit jinak, než rozdílnými charakteristikami jističů, což dnes právě rozvodné závody nepovolují a málokdy povolí jako hlavní u elměru jiný než s char. B. Takže proudové rázy jsou v daném místě stále stejné, jen trvání může být o trochu kratší.

Instalace s hadrovými izolacemi by měly být asi tak minimálně 30 let vyměněné, protože i ty nejmladší jsou již 60 let staré. také jezdíš autem třicet let po skončení jeho předpokládané (výrobcem plánované) životnosti?

S novými jističi si je třeba také dát pozor, u nás jsou běžně k mání asi tak tři kvalitní značky jističů, málokdo z kutilů a laiků si je však koupí, odradí ho cena, která je pro něj příliš vysoká a v hobbymarketech přímo přemrštěná, aby prodali ty své hobbymarketové za 50,- kus, jak jsem již psal dříve, které mnohdy nevydrží ani jeden tvrdý zkrat.

Já jsem elektrotechnik s více jak 50 letou praxí, všelicos jsem už viděl a řešil a rozhodně neobhajuji staré jističe ani staré instalace, ale myslet si, že rozvody hadrovými dráty zachráním novými jističi je krátkozraké. Izolace opadává jen když foukne větřík a zejména tyto vodiče ještě protažené dehtopapírovými trubkami krásně hoří.

Editoval VašekP (02-08-2020 21:30:06)

Offline

 

#38 20-04-2020 16:43:59

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Svářečka na slabý jistič

Podle mě ty ceny kvalitních jističů (Siemens, Moeller-Eaton apod) nějak zvlášť vysoké nejsou, běžný jednofázový kolem 85 Kč. Třeba s Eatony jsme nikdy problémy neměli.

Offline

 

#39 20-04-2020 17:16:14

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Svářečka na slabý jistič

VašekP sam pracujem uz daky ten "rok" ako elektrikar a velmi ma potesil vas prispevok do diskusie,laik proste nema skusenosti nazbierane rokmi praxe a tak moze lahko dospiet k mylnemu zaveru
Zdenek11 istice su tou najlacnejsou elektrovybavou rozvodnej skrine,drahe su hlavne prudove chranice,prepetove ochrany a dnes novo pouzivane protipoziarne istenie

Offline

 

#40 20-04-2020 21:37:45

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářečka na slabý jistič

Jističe F&G-Moeller-Eaton jsou asi nejkvalitnější a nejspolehlivější v běžném segmentu jističů, jedná se stejný výrobek, který se jen díky fůzím firem dvakrát přejmenoval. K těmto jističům ještě patří Schrack, což je stejný výrobek s jiným označením. Všechny tyto jističe stále přes mírné změny vzhledu  lze mezi sebou nahrazovat při použití na  DIN liště s fázovými sběrnicemi již třicet let. Což je velká výhoda např. proti OEZ, kde každá řada je jiná a záměna problematická až nemožná - již čtyři řady za zhruba stejnou dobu. Cena kolem 80 až 90 Kč je ve velkoobchodu, pro registrované, v hobbymarketech mnohdy téměř dvojnásobná. Siemensy jsou také kvalitní a přes vyslovené výhrady k rozměrovým a tvarovým rozdílům řad jističů OEZ musím ovšem dodat, že jsou také kvalitní. Poslední provedení OEZ nápadně připomíná Siemensy, no bude to tím, že se stali jejich součástí.

Offline

 

#41 23-04-2020 23:24:40

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Svářečka na slabý jistič

Hnusnej cernej jistic kterej dela potize se proste montoval kdyz visel na zdi husak. Kdyz tam visel havel zacali se jistice menit pomalu v dnesni format a prestali delat potize a staci nahodit jen jistic ktery vyletel ne hlavni ne nozovky a ani to nevyrazi topicovi v elektrarne lopatu z ruky....
pouzivam eatny cenu neresim stoji to min nez 30 deka dobryho salamu. V emasu mam registraci a vzhledem k elektronicke fakturaci ani nevim kolik to stoji a obcas kdyz se podivam prijde mi to hrozne levny. Nedavno jsem kupoval chranic a i ten nejdrazsi me vysel asi na litr. Nevidim zadny duvod chodit do hobysocialmarketu. (Pardon vlastne obcas tam vlezu jim neco spravit) a nechapu zadnej duvod proc se tam trapit.
Praxi no to asi nemam moc dlouho ale nejaky desitky let uz to delam a vim ze pokud ma nekdo domovni rozvod jakykoli (hadr, hlinik,med) a funguje nebudu mu preci menit instalaci v dome jen proto ze je to stary. Me stary auto taky vyhovuje a nevidim zadny duvod ho menit.

Offline

 

#42 24-04-2020 17:22:11

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Svářečka na slabý jistič

Když už sem musíš tahat politické ksichty, tak tě opravím. Jističe IJV a ITV se montovaly už když visel ve školách na zdi Zápotocký, Novotný a Svoboda. A když chceš nadávat, tak nadávej hlavně na bílé IJ a IT, což byly následující jističe z Krompach, vzniklé za Husáka (80. léta). Ty jsme při montáži vyhazovali už nové, připojily se vodiče a jistič nepřeváděl, nebo ani nešel nahodit. A světe div se, vypadaly skoro jako ty dnešní, některé už měly i uchycení na DIN, jen byly asi o 10 mm vyšší.

                       Funkční neznamená bezpečné, na to pamatuj!

Offline

 

#43 30-06-2020 18:51:14

pan_myval
Člen
Registrovaný: 27-03-2020
Příspěvky: 19

Re: Svářečka na slabý jistič

Tak svářečka se vrátila s tím, že byla vadná a je opravena. Tedy, reklamační protokol byl prázdný, ale zelenou fixou někdo přes něj polsky napsal "opraveno" smile

Zkusil jsem svářet, první škrtnutí vydržela a na druhé škrtnutí opět shodila B16 jistič.

Jistič je poměrně nově vypadající General Electric Belgium Series E, a vyměnit bych jej tak jako tak nemohl. I rozvaděč je nově vypadající. Ale jiným nájemníkům něco dělal elektrikář v bytě a prý se nechal slyšet, že celá elektroinstalace je značně zprasená a že kabely jsou snad hliníkové.

Takže takřka nepoužitou svářečku budu muset prodat se ztrátou, a vracím se k původní otázce: jakou svářečku byste mi doporučili
- invertorovou na MMA či MMA+MIG,
- aby stála do 7000 Kč,
- vstupní proud měla nanejvýš 10 až 12A - to je klíčové!
- a byla co nejhodnější na začátečníka/amatéra, tzn. ideálně aby měla tlumivku?

Jak už jsem psal, nenašel jsem nic kromě GYSMI 80P - tady je od ní datasheet:
http://www.gys.fr/pdf/datasheet/uk/029958.pdf
Tady na Svarforu si ji někteří pochvalovali, ale "zdeště" a "zz11kemppi" v roce 2013 psali, že podle jejich zkušeností jsou velice poruchové.
Plus si říkám - neznamená funkce "hot start", že to na jistič bude větší zátěž a spíše vypadne, i když je nominální odběr proudu jen 10A?

Nebo zde v debatě někteří psali, že svářečku se soft start a PFC by ten jistič mohl vydržet. Ale nechce se mi "na blind" kupovat I0=16A svářečky s doufáním, že lepší technologií vyřeší slabý jistič - a pak je vracet, když ani nevím a nemám jak změřit, jakou zátěž ten jistič+elektroinstalace reálně unese... Už takhle budu tratit na bazarovém prodeji toho zánovního PowerMatu...

Editoval pan_myval (30-06-2020 19:27:42)

Offline

 

#44 30-06-2020 20:49:00

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Svářečka na slabý jistič

Pozvěte si revizáka  ať prověří co vubec máte za rozvody Osobně bych nechal od hlavního jističe vytáhnout nový kabel 5x6průřez a rozvodnu do dílny nebo do sklepa (svého) v bytovce  a máte po problému  Pokud máte rozvody v hlíníku je to o pruser většinou se tahala 2,5 hliník na zásuvky  a to dokáže nadělat pěknou paseku  Já teď nechával předělával komplet celý rozvody v bytovce  sice mi jističe nepadali ale zas se třeba začla vypínat televize  a při předělávce sme přišli na par zazděných krabic a v nich totalně ohořelý izolace prostě za 5 minut 12
Zkuste vzít svařečku ke kamarádovi co má pořádný rozvody a vyzkoušejte ji  Pokud vše bude fungovat  udělejte co jsem psal výše  sám to mám taky tak již asi 20 let od hlavního jističe ex kabel do sklepa a rozvodnici

Offline

 

#45 30-06-2020 21:49:31

pan_myval
Člen
Registrovaný: 27-03-2020
Příspěvky: 19

Re: Svářečka na slabý jistič

Jsem jenom nájemník, takže tahat ani vyměňovat právě nic nemohu a s tím revizákem bych to také raději neriskoval. Kdybych mohl objektivně doložit, že jistič je opotřebovaný a potřebuje vyměnit, to by asi ještě šlo. Ale nějaké výměny elektroinstalace, to je výhradně na panu majiteli. A vzhledem k tomu, že předloni měnil střechu...

Proto to právě řeším takhle krkolomě snižováním příkonu a doufám, že svářečku na 10A by to utáhlo.

Ale je fakt, že karanténa už skončila, tak ji někam jinam vyzkoušet vezmu.

Offline

 

#46 01-07-2020 04:29:57

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Svářečka na slabý jistič

Jo tak to je problém   ale dal bych řeč s majitelem a na vlastní náklady by možná nebyl neoblomný s natažením kablu od svých hodin do garáže  kam potřebuji  Ono většinou majitelé pokud to není z jejich jsou vcelku v pohodě pokud nejsou padlí na hlavu Myslím že na tokový elektroinstalaci co tam máte nepoběží nic  rozumnýho  s čím  se dá svářet  jediná šance je vytáhnout to z bytovýho rozvaděče a prodlužka  pokud by to šlo  ale jen ta prodlužka bude majlant  bude muset na takovou dýlku být aspoň 4 průřez  Ještě by to šlo pokud máte sporák napojit na sporákovou zásuvku  ta má silný jištění a je vždy zvlášť vedení pokud i toto není doprasený

Offline

 

#47 01-07-2020 08:16:38

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Svářečka na slabý jistič

Přečtěte si článek svářečka na baterky. Sestavení triviální a ty 3-4 nabíječky vám utáhne i 6A jistič!

Offline

 

#48 01-07-2020 10:18:17

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Svářečka na slabý jistič

KMU1 napsal(a):

Přečtěte si článek svářečka na baterky. Sestavení triviální a ty 3-4 nabíječky vám utáhne i 6A jistič!

Zváranie MMA baterkami je mierne povedané hovadina. Stačí si prečítať obidve články o tejto tematike a kto aspoň trochu rozumie zváraniu, to hneď pochopí prečo. Baterkami sa dá, a to celkom slušne, zvárať ale metódou MIG/MAG. Mám to odskúšané pri zváraní v teréne na podpere bagra pri hrúbke materiálu 10 mm ale aj neskôr pri výrobe rámu pre prives. Tam sa zvárali jokloviy o hrúbke 2 a 3 mm. Baterky boli 2 a to jedná z bagra 180 Ah a druhá z Pagero 100 Ah. Pri zváraní uvedenej jokloviny však už bola k dispozícii baterka 100 Ah s premosteným (skratovaným) článkom, tj. celkové menovité napätie bolo 22 V. Musím ale povedať, že zváralo sa nad očakávanie dobe a aj zvary boli úhľadné.

Offline

 

#49 01-07-2020 10:55:16

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Svářečka na slabý jistič

A proč somarina? Jedna věc je si něco přečíst, druhá něco udělat! To je hooodně podstatný rozdíl.

Offline

 

#50 01-07-2020 11:31:05

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Svářečka na slabý jistič

Pre MMA metódu má baterka ako zdroj nevhodnú charakteristiku. V núdzi by som si vedel predstaviť vykonať krátko trvajúce zváranie pri sériovom zapojení 4 ks 12 V batérii a v sérii so zváracím káblom veľmi výkonný rezistor, ako obmedzovač prúdu.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče