SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 11-05-2020 14:28:53

obrsch
Člen
Registrovaný: 11-05-2020
Příspěvky: 3

Kde robim chybu? - strielanie horaku

Dobry den, chcel by som poprosit o radu. Ked pouzivam najmensi zvaraci horak 0.5-1 castokrat mi horak streli. Vyrobca udava nastavenie tlaku pre horak (acetyle 0.1-1 bar a kyslik 3 bar). Najprv som si myslel, ze mam nastaveny makky plamen, lebo cez dyzu mi kyslik prudi pri tlaku 3 bar v obmedzenom mnozstve aj ked mam naplno otvoreny kyslik na horaku a osterjsi plamen uz nastavit neviem. Skusal som robit husenice na 0.8mm plechu a horak mi castokrat strielal. Plech som mal vzdialeny od spicky plamena cca 2mm. Neviem, kde robim chybu. Prosim poradte, kde by mohol byt problem. Dakujem.

Offline

 

#2 11-05-2020 15:27:12

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Kde robim chybu? - strielanie horaku

Nejčastější příčinou střílení je přehřátá hubice, třeba když sváříš v koutě. Může také špatně nasávat injektor v hořáku. Podle mě však máš nastaven malý pracovní tlak plynů. I na malou hubici nastav normální pracovní tlaky 1,5 acetylén a 5 bar. kyslík. Když je malá výstupová rychlost plynu, tak dochází ke zpětnému šlehnutí do hubice, takže se neboj a přidej plamen. Více ti na toto téma jistě odpoví p.Bourač. Ale asi až se vrátí z práce. Jole.

Offline

 

#3 11-05-2020 16:45:43

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Kde robim chybu? - strielanie horaku

Třeba kolegovi odpovím i já.
Je třeba umět si zapálit hořák a nastavit si plamen. Není to až taková brnkačka, ale dá se to rutinně naučit.
Postup pro hořák 0,5 - 1, případně 1 - 2
1, nastavit si tlaky na manometrech na lahvích na 3 bary kyslíku a 0,8 baru acetylénu
2, spustit trochu samotný acetylén na rukověti, zapálit a přidat tolik acetylénu, aby se  plamen ještě netrhal od hubice
3, pomalu přidávat kyslík až do dosažení modrého špičatého plamene - pokud se plamen trhá od hubice ubrat na rukověti kyslík i acetylén a znovu nastavit
4, nejrozumnější teplota pro svařování je tak 5 mm před špičkou hubice
5, modrý plamen by měl být tak 5 mm dlouhý, nesmí ostře syčet, to pak znamená přebytek kyslíku a špatný svár

Offline

 

#4 11-05-2020 20:32:07

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kde robim chybu? - strielanie horaku

malá výstupová rychlost plynu z trysky - proto to střílí.
Malá rychlost je způsobená:
- Nízký tlak na redukčním ventilu (manometry nejsou přesné).
- Zasraný směšovač v rukojeti, ten by měl jít vyndat a očistit.
- Zasraná protizášlehová pojistka - na acetylenové hadici. (Na kyslíku je zbytečná)

Kolik tlaku ukazuje vysokotlaký manometr na acetylenové lahvi? Tato lahev se nesmí vycucat až do konce - hrozí zpětný zášleh a zahoření v lahvi + výbuch.

Taky mi málo proudil kyslík, mám více souprav. Jedna to dělala neustále, vyměnil jsem rukojeť, vyměnil jsem redukční ventil a dělalo to furt. V kyslíkové hadici byl zalezlý brouk - škvor.
Jak a kdy se tam dostal netuším, vyfoukl jsem ho a od té doby kyslík proudí tak jak má.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 12-05-2020 09:50:41

obrsch
Člen
Registrovaný: 11-05-2020
Příspěvky: 3

Re: Kde robim chybu? - strielanie horaku

Dakujem za rady. Skusim sa s tym este pohrat. Flase mam plne a vybava je nova (hadice, poistky, rukovat, nadstavce). Na vacsich horakoch mi to problem nerobi. Nechcel som tlakovat kyslik na viac ako 3bar. Len na tom najmensom horaku , ked nastavim neutralny plamen s plno otvorenym kyslikom a potom kyslik zavriem, tak samotny acetylenovy plamen ledva hori. Skusim teda pridat kyslik na 5bar na redukcaku a snad sa to zrovna. Ja len, ze ci ste sa s tym nestretli aj vy. Dakujem.

Offline

 

#6 12-05-2020 10:32:22

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Kde robim chybu? - strielanie horaku

Mohl bys ještě napsat jak zhasínáš plamen? Podle toho co popisuješ to vypadá na problém s hořákem. Vyšroubuj ze samotného hořáku difuzor a ze všech stran ho opatrně vyčisti a profoukni. Můžeš taky odšroubovat samotnou špičku a zevnitř! ji vyčistit nabroušeným měděným drátkem. Taky zkus na samotné rukověti odfouknout oba plyny. Musí oba mohutně fučet jen s minimálním poklesem tlaků na redukčákách.
3 bary kyslíku a 0,8 barů acetylénu je na hořák 0,5 - 1 až až.

Offline

 

#7 12-05-2020 11:37:57

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Kde robim chybu? - strielanie horaku

Z toho čo píšeš sa dá odvodiť ako príčina tohoto problému, že máš na tom horáku niečo upchané. Najskôr to bude koncovka, čo je dosť nebezpečné pre možnosť vytvorenia výbušnej zmesi v plynovej hadici a následnom výbuchu a roztrhaní hadice, pretože kyslík má vyšší tlak ako acetylén. Iná príčina by bola upchatie plynovej trysky na vstupe do horáku. To je ale menej pravdepodobné, lebo ten otvor je podstatne väčší ako v tryske pre kyslík, ktorá je v prostriedku. Tiež je možné, že ak sa ten horák nejakú dobu nepoužíval, mohol nejaký hmyz utvoriť pavučinový obal pre zakuklenie, žo zas nie je až také nezvyčajné.

Editoval senior (12-05-2020 11:38:59)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče