SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 11-05-2020 22:13:55

zlobr
Člen
Místo: Slapany
Registrovaný: 01-02-2020
Příspěvky: 48

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Dávám boural ví za pravdu.Ja jsem svou UTU našel ,oprava u elektronika stala 500,výměna zastrcek na 35-50 300,sofstart 100,dálkové ovládání z bazose 450.Az dvě malé chyby kře jsem naštěstí odstranil sám svařuje na můj vkus velice dobře.Bohuzel ta váha, není to na tahání po lešení.

Offline

 

#52 12-05-2020 00:22:04

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

nechtelo se mi slozite rozepisovat. Nicmene pred 20 lety jsem koupil levnou mma svarecku cinskou a prace byla tak hrozna ze jsem prisahal ze svaret nikdy nebudu. Loni jsem koupil mma svarecku ktera stoji min a vari v pohode. Mizerny trafo vs invertor. Mezi tim co2 vlastne to samy.
Dale si laskave uvedomte ze pred 20 lety byl prumernej plat 10 a dnes 25 takze pokud stejna vec stala 4 a ted 10 je to vlastne stejna cena.
Samozrejme souhlasim ze to ojebou to je vsude u kazdyho spotrebice a muze se nam to nelibit a nic s tim neudelame.
Nicmene ucinnost jiste jde dopredu kdyz ani nejslabsi svarecku moc neohreju a spis me pali kleste od elektrody tak prece ztratove teplo je mensi.

Offline

 

#53 12-05-2020 07:00:26

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 334

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Ono bude hůř, protože jsme Číňana za naše peníze nechali zkoupit doly na strategické kovy. Mají skoro všechen wolfram, dostali pod kontrolu měď, paladium, platí nejvíc za ocel. Přesun výroby zpátky do Evropy je už nereálný....není z čeho vyrábět.

Editoval dede (12-05-2020 07:00:41)


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

#54 12-05-2020 08:51:23

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

dede: Snad to tak černý nebude.

Před 20 lety byl sice průměrnej plat podstatně nižší, ale i ostatní ceny byly podstatně nižší. Pamatuju rohlík za třicetník, teď stojí 10x tolik (ne že bych si přál návrat bolševika). Takže jestli kvalitní svářečka tehdy stála 8 tisíc, tak teď by měla stát 80 tisíc. A ona taky stojí, ne že ne. Ale tu by si málokdo koupil, jako tehdy tu za 8 (když pomineme fakt, že jich tehdy byl nedostatek).  Takže bylo potřeba vyplnit cenovou mezeru na trhu, aby si i bezdomovec koupil vlastní svářečku. Tak vznikla kategorie hobby strojů (nejen svářeček), která v podstatě žije vlastním životem a to je kategorie, kde se většina z nás pohybuje. A má u svářeček rozpětí 2-20 tisíc řekněmež. Od dvaceti nahoru už začínají stroje poloprofi, to znamená stroje, kterými se už člověk živí (a proto se mu říká živnostník smile ). Ta už nemá cenové rozpětí řád, ta už má rozpětí jen 3-4x. A pak začínaj stroje a systémy profi, jejichž cenu občas ani člověk nedohlédne a potřebujou ke svému provozu privátní malou elektrárnu a rybník.
A ty poloprofi a profi stroje maj úplně jinou životnost, než ty z kategorie hobby. Jako ty starý mašinky, který vlastně byly taky profi a poloprofi. Nejen ty trafa, ale i triodynky, a polovodičový svářečky s polovodičema z ČKD. Mám dvě 200A diody z té doby, tím by šla umlátit tchýně. Teď, 200A dioda má objem 1 cm3 i s vývodama. Ta stará by mi utrhla kapsu. To je ten "pokrok". Hlavně aby to bylo co nejlevnější a prodalo se toho hodně.
A k těm zárukám; Dřív byla záruka 1 rok a většina zboží vydržela mnohem víc. Pak se začalo všechno ojebávat a jako ochranu před čínou, která sem to zboží valila, se úředně prodloužila minimální záruka na dva roky. V podstatě dobrej počin. A co dál? Prodloužíme časem minimální záruku na 5 let? A budeme říkat, to je hroznej šmejd, on hned po uplynutí pětileté záruky odejde?
Mimochodem, ta dvouletá záruka je jen pro soukromé osoby, které nakupují podle OZ. Pro firmy a živnostníky, kteří nakupují podle obchodního zákoníka, je jen půl roku. Pročpak? Asi proto, že se předpokládá, že si na činnost, která je živí, nenakoupěj ty nejlevnější sračky. A pokud ano, jejich problém.
Vím, že občas nemá smysl kupovat kvalitní nářadí, třebas rozbrušky nebo vrtačky úkáčkám, který soukromník zaměstnává, protože by to buď rozkradli, nebo zničili, ale to je specifickej případ.

Offline

 

#55 12-05-2020 17:01:43

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Tož za a čína sem nic nerve . Rvou to sem obchodníci , kteří si zboží dle svých požadavků objednávají . Naopak je vidět , že číňan vyrobí to , co si páníček objednal . Za b nečtete směrnice EU o zboží od začátku příštího roku (= .
A za c vlastně celý svět je vybaven výrobky z china , ať je na nich jakákoliv nálepka . Správný přípodotek o tom , jak nás nadnárodní korporace okrádají .

Offline

 

#56 12-05-2020 18:48:54

jankop
Člen
Registrovaný: 21-09-2013
Příspěvky: 146
Web

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

pafik1605 napsal(a):

dede:
Mimochodem, ta dvouletá záruka je jen pro soukromé osoby, které nakupují podle OZ. Pro firmy a živnostníky, kteří nakupují podle obchodního zákoníka, je jen půl roku. Pročpak? Asi proto, že se předpokládá, že si na činnost, která je živí, nenakoupěj ty nejlevnější sračky. A pokud ano, jejich problém.

S tím co jsi napsal, v principu souhlasím. Jen si dovolím uvést na pravou míru některá fakta.
Obchodní zákoník neexistuje již cca 6 let, tudíž podle něj nakupovat nelze. A pro ty firmy a živnostníky, pro které platí také Občanský zákoník, je záruka smluvní. To znamená, že záruka může být prakticky libovolná, je to věcí smluvního ujednání mezi výrobcem/prodejcem a firmou/živnostníkem. Například pro běžná PC a notebooky je obvyklá záruka "na IČO" 12měsíců a obvykle je ji možno za úplatu prodloužit až běžně na 3 roky.


Gama 160, Proteco 600E, „Hi-Fi" H07RN-F 3G2,5  TITANEX 35m
http://www.fancon.cz/

Offline

 

#57 12-05-2020 20:15:05

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 334

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

pafik1605: A já si dovolím poznamenat, že neznám případ, kdy by firma nebo IČO dostalo horší podmínky záruky než běžný koncák. V IT, truhlařině, strojírenství, všude dostane IČař nejméně dva roky záruku. Ale je fakt, že se to netýká toho největšího odpadu ala Einhell, atp.


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

#58 13-05-2020 00:06:54

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Koupil jsem si na firmu mobil- obycejnej tlacitkovej. Po roce se mi pokazilo tlacitko a protoze moje pani v zachvatu horlivosti mi to jako darek objednala na ico ukazali na me prostrednicek... Dalsich pripadu znam x.
Jinak vlastne souhlasim s vetsinou vyse uvedenou nicmene me osobne bavi to ze nektere obycejne cinske invertory vari stejne jako stredni trida asi nejspis proto ze vsechny soucastky jsou z ciny a tak rozdil neni moc velky jako driv. To ze zlutaci vse skoupi a ovladnou je smutny fakt a nakupem u nich to podporujem ale dnes to jinak nejde. O2 bohuzel nezbouraji a ckd uz tam nebude stejne jako praga, avia letov a dalsi podniky ktery si i nemecky navstevnik s knirkem za valky rad nechal v provozu... no to uz je ale uplne jine tema.

Offline

 

#59 13-05-2020 08:50:36

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

dede napsal(a):

pafik1605: A já si dovolím poznamenat, že neznám případ, kdy by firma nebo IČO dostalo horší podmínky záruky než běžný koncák. V IT, truhlařině, strojírenství, všude dostane IČař nejméně dva roky záruku. Ale je fakt, že se to netýká toho největšího odpadu ala Einhell, atp.

No vidíš, a já znám fůru případů, kdy firma dostala záruku půl roku. Ale neznám případ, kdy by někdo dostal záruku nižší, než půl roku. Samozřejmě, při kšeftech za X desítek milionů jsou záruky a podmínky, za kterých platí, zcela speciální.
jankop: máš recht, ten původní "pravej" obchodní zákoník už neplatí. Platí novej, kterej ale neřeší "mezifiremní vztahy", ale "obecné formality". Zjednodušeně řečeno. Vztahy se přenesly do OZ, ale v podstatě převzaly to, co bylo v obchodním zákoníku. Opět zjednodušeně řečeno.

Offline

 

#60 13-05-2020 09:16:18

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Adamw140 napsal(a):

....... Jinak vlastne souhlasim s vetsinou vyse uvedenou nicmene me osobne bavi to ze nektere obycejne cinske invertory vari stejne jako stredni trida asi nejspis proto ze vsechny soucastky jsou z ciny a tak rozdil neni moc velky jako driv....

Máš recht, skoro smile
V číně se vyrábí i pro renomovaný světový firmy. Ale většinou jsou to montovny, ne vývoj. Bohužel fůra firem tam začala produkovat i svoje špičkový výrobky a čínani to opráskli a začali to prodávat pod svojí značkou. Krátkozraká politika od těch firem. Příklad u nás - Jablotron. Pak se soudili, tuším i vyhráli, ale co z toho pak vzešlo, netuším. Další příklad - malé obráběcí stroje. Třeba Optimum, Quantum. To jsou německý značky, vyráběj se v číně, jako fůra dalších jejich klonů. Třeba notoricky známá frézka BF20/25 má desítky klonů, vyráběných pro různé firmy. Pro ameriku Grizzly G0704 je totéž v zeleném. Prodává to fůra firem jako svoje, ale kvalita se diametrálně liší. Cena samozřejmě taky. U té mechaniky je to o vůlích, opracování, fajnovostech navíc, atd. Němci si to kontrolujou, pravděpodobně už ve fabrice. Co odmítnou jako nevyhovující, se dodá jiné firmě za míň peněz, která to pak prodá pod svojí značkou, obvykle taky za míň peněz.
No a se svářečkama to bude něco podobnýho. Čínan sice všechno okopíruje a prodá pod jinou značkou, ale klidně se může stát, že součástky jsou mimotolerantní, ale ještě vyhovující. Protože návrhář počítal s nějakou rezervou a buď nechá součástky vybírat, nebo dá rovnou takové, kter snesou větší zatížení.  Ale čínan ušetří a objedná ty levnější méně výkonné, nebo použije ty, co vyřadil při výběru. Trafo není namotaný nebo impregnovaný tak dobře, jako to pro renomovanou firmu. A fůra dalších drobností. Stokrát nic umořilo osla smile .  A svařování samotné, to je teď především věc softwaru, ne hardwaru. Klidně se může stát, že čínská mašina "svařuje líp", než ta renomovaná, protože čínan si udělal nějakou úpravu v řídícím procesoru, která se může jevit jako plus. Ale jak dlouho bude svařovat?

Offline

 

#61 13-05-2020 09:29:15

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Vrátím se k tématu. Dede mohl bys dát fotku tvého Berlana? Pro zajímavost. Je mi jasné, že situaci budeš řešit koupí nové svářečky a nemá smysl se tím moc dále zabývat.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#62 13-05-2020 13:18:43

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 334

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Famater: Moc toho nevykoukáš. smile https://1iq.cz/img/V2r2A/XDsr9.jpg


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

#63 13-05-2020 13:21:34

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 334

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Ještě možná zkusím koupit nové bazické elektrody. Chtěl jsem vysušit ty Jesenice, ale do trouby se je bojím strčit..nevím co se ztoho vypařuje a dělat si na 5 elektrod sušičku se mi nechce.


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

#64 13-05-2020 13:43:52

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Když odvaříš cca 2cm, tak bude zapalovat jako vysušená. Ale nebude na ní ten vodivý konec, který usnadňuje zapalování. Zkus tady popisovanou fintu s železnými pilinami.
Nebudeš tomu věřit, ale vykoukal jsem.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#65 13-05-2020 19:03:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Dede, psal jste že vaše mašinka není vyrobená pro TIG? Vždyť tam je přípojka se závitem a přepínač.
Do trouby ani elektrody dávat nemusíte, jestli je k dispozici horkovzdušná pistole nebo nějaký hořák, stačí i to. Sice to nebude přesně podle předpisů, ale pro domácí práce to stačí.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#66 13-05-2020 20:47:41

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

dede napsal(a):

Já mám ten Berlan skoro 11let a řekl bych, že je to primárně MMA a ten TIG je tam omylem. Famater: To ale koukáte na parametry teď prodávané verze. Ta moje žádné HF nemá, ani ventil, nic. Koupil jsem jej tenkrát za necelé 4000Kč. Číňan tam mezi tím něco přidal, aby to bylo prodejné. Tenkrát to byl jeden z prvních levných invertorů.

To je nějaké divné. Pan "vkalina" a další ho koupili také před 11. roky a nikdo si nestěžoval, že by tam nebyl ventil nebo HF. http://www.svarforum.cz/foru/viewtopic. … 31&p=1 U některých kousků, co pamatuji, byl problém s neseřízeným jiskřištěm. Primárně (jak už z názvu vypovídá) je to TIG (WIG) svářečka. Obrázek je sice hezký, ale těšil jsem se na foto vnitřku. smile Sám mám BWIG vypadající přesně jako na fotce (s kolébkovými přepínači) výrobený v r. 2008/2009, koupený v r. 2010 a ventil tam samozřejmě je.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#67 13-05-2020 22:21:23

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 334

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Já neříkal, že tam není TIG. Jenom že je tam navíc. Hořák k tomu má 1,5m. Dá se HF otestovat i bez plynu? Protože to by pro mě bylo sakra překvapení. Jsem si na 90% jistý, že jsem to kupoval jako obyčejné MMA a tigem navíc.


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

#68 14-05-2020 08:19:07

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Samozřejmě že se dá otestovat bez plynu. Svíčku v autě taky otestuješ tak, že jí vyšroubuješ z válce a položíš na motor. A koukáš, jak přeskakujou jiskříčky. Ono to nepojede, a svářečka nebude svařovat, ale funkci ověříš.

Offline

 

#69 15-05-2020 08:24:55

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Ale vždyť snad byly strojky s ventilkem na hořáku ne ?

Offline

 

#70 15-05-2020 08:43:30

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

bobobo. Berlan WIG je tigový stroj, vybavený elmag ventilem a HF zapalováním. Dokonce snad i nějaký puls. Ventilek na hořáku nepotřebuje. Berlan a jeho úpravy bylo tady kdysi dost obsažné téma.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#71 15-05-2020 08:56:08

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Ano, ale dede tady psal, že ta jeho el. ventil plynu nemá, i když se mi to zdá divné. Tak asi proto psal pan mistr o hořáku s ventilky.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#72 15-05-2020 09:40:41

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Ale také Dede dal fotku, na které je běžný Berlan s ovládáním plynu a HF zapalováním. Šroubení na připojení plynové hadičky hořáku a konektor na spínač na hořáku tam jistě není jen aby to lépe vypadalo. Pochybuji také, že by se jednalo o nějakou zvláštní variantu ve které by tyto prvky zůstaly nezapojené. Dělá to na mě dojem, že Dede možnosti své svářečky teprve objevuje. V tom se mu snažím pomoci.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#73 15-05-2020 11:14:01

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Takový krásný mosazný ventil....
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7809_bwig180.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7809_bwig1802.jpg


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#74 15-05-2020 11:33:22

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Nevím co tady pořád řešíte. Já i pan mistr bobobo, nebo alespoň já to tak pochopil jsme odpovídali na příspěvek pana dede, že jeho verze nemá el. ventil plynu a HF zapalování.

Editoval varok (15-05-2020 13:06:34)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#75 15-05-2020 12:56:33

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Elektroda se při zapálení přilepí

Varoku, řešíme to že ten Berlan ventil má, jen asi Dede o tom neví. Vždyť se podívej na fotku jeho svářečky! Je v příspěvku #62. Tak nevím proč se řeší hořák s ventilkem.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče