SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 14-04-2020 12:11:08

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

No fajn, a jak se zapaluje oblouk u metody TIG při LA?  Wolframová elektroda nemá obal, leda bys jí ušmudlal pacičkama, když jsi jí strkal do držáku.  Pořád nejsem hnusnej? smile

Offline

 

#77 14-04-2020 12:14:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8505

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Famater: psal jsem jen o funkci v.r.d co psal i pafik 1605. To je nějaký bezpečnostní prvek, aby nebylo na výstupu neustále takk vysoké napětí, ale jen asi 15V.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#78 14-04-2020 12:48:37

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Wolframová elektroda při LA se na špičce nažhaví startovacím proudem při LA (10-20A).
Varoku, VRD je kvůli tomu, aby na elektrodě, když se zrovna nesváří nebylo nebezpečné napětí (podle prostředí, kde se sváří) Na elektrodě je cca 12V. Dotykem při zapalování oblouku se svářečka přepne do normálního režimu.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#79 14-04-2020 12:51:29

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Nerad se pletu do odborné debaty, ale myslím si, že podrobný rozbor by byl nad rámec tohoto fóra, případní zájemci si mohou vyhledat odborné články na netu. Při svařování TIG/LA je proces zapálení v argonu, který má několikanásobně nižší ionizační potenciál, než dusík ve vzduchu. K zapálení tedy stačí termoionizace, podobně jako u některých speciálních svařovacích zdrojů s holou elektrodou při MMA. S běžným invertorem se nedá holou elektrodou svařovat ( alespoň mě to nešlo), a je potřeba nějaký lehce ionizovatelný kov v obalu k zapálení oblouku a jeho stabilnímu hoření, třeba draslík nebo titan apod.

Offline

 

#80 14-04-2020 13:14:46

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8505

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Famater, vždyť já se s vámi nehádám a psal jsem to samé, jen u mé gamy je to napětí v.r.d 15V.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#81 14-04-2020 13:34:34

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Zdenek11 napsal(a):

Nerad se pletu do odborné debaty, ale myslím si, že podrobný rozbor by byl nad rámec tohoto fóra, případní zájemci si mohou vyhledat odborné články na netu. Při svařování TIG/LA je proces zapálení v argonu, který má několikanásobně nižší ionizační potenciál, než dusík ve vzduchu. K zapálení tedy stačí termoionizace, podobně jako u některých speciálních svařovacích zdrojů s holou elektrodou při MMA. S běžným invertorem se nedá holou elektrodou svařovat ( alespoň mě to nešlo), a je potřeba nějaký lehce ionizovatelný kov v obalu k zapálení oblouku a jeho stabilnímu hoření, třeba draslík nebo titan apod.

Já jsem si myslel, že to je ionizací plynu při přeskoku jiskry, akorát jsem netušil, že argon má lepší ionizační potenciál, než vzduch (dusík).
Ale maně si pamatuju, že jsem kdysi blahé paměti potřeboval ohřát materiál, abych ho mohl rochu srovnat, tak jsem vzal do kleští uhlík z reflektoru, kterým se osvětluje v noci hrana přistávací dráhy pro letadla (teda osvětlovala, 40 let tomu nazad), a normálně jsem zapálil oblouk a ohříval jsem ten materiál. Oblouk byl docela dlouhej, tak 2 cm. To, že se mi ten materiál nauhličil a zakalil, že jsem po něm pak jezdil pilníkem, aniž by na něm zanechal stopu, to už byl vedlejší problém smile.

Offline

 

#82 14-04-2020 13:45:17

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Koukám,  že se odpovědi asi nedočkám.
Podle teorie,  kterou  jsem  kdysi  dávno  studoval, je sice okamžik  zapálení  určen ionizačním  napětím příslušných  iontů,  které  jsou  v tom  okamžiku  "k  dispozici",  neboli  hodnotou  toho  napětí  naprázdno,  ale aby vzniknul stabilní  oblouk,  je vedle dosáhnutí potřebného  ionizačního  napětí  potřeba taky nějaká  minimální stálá hustota proudění těch  ionizovaných atomů mezi  elektrodou  a svařovaným  předmětem neboli  určitý  minimální proud. Při  kterém  musí  invertor pořád udržovat  to  ionizační  napětí,  any ionty vůbec mohly vznikat. Pokud toho  invertor není  schopen,  tak  i  když napětí  naprázdno  invertoru  dosáhne ionizačního  napětí, tak  nevznikne stálý  oblouk,  ale pouhé  větší  či  menší  jiskření.
Právě proto  jsem  psal,  že napětí  naprázdno  invertoru  je v podstatě nesmyslný údaj. Oproti  napětí  naprázdno  svařovacího  trafa.
U svařovacího  trafa je průběh  napětí  a proudu  daný příslušnými  sinusoidami jejich  průběhů,  které  jsou  dané  a proto určité  napětí  naprázdno odpovídá  +- konkrétnímu poklesu  napětí při  proudu,  který  právě udržuje minimální  svařovací  oblouk.
Jinak  řečeno,  když  je u  svařovacího  trafa napětí  naprázdno třeba 65 V,  tak  při  proudu,  při kterém je třeba při  elektrodě dvojce stálý ten  minimální  oblouk,  trafo  dává  třeba vždy 45 voltů a dá  se s ním  potom  svařovat  dobře i  rutilkami i jinými. Když  je na trafu  naprázdno  třeba 45 voltů, je potom  s elektrodou  dvojkou při  tom  minimálním  oblouku vždy třeba jenom 35  voltů  a s takovým trafem se potom  dá  svařovat  jen  některými  elektrodami. Když  je na trafu  naprázdno  třeba jenom  40 voltů, tak  s elektrodou  dvojkou  je při  tom  minimálním  oblouku a proudu  na trafu třeba jen 28 voltů  a nedá  se potom s ním  svařovat  téměř s žádnými  elektrodami.
Ale když  na invertoru  je naprázdno třeba 65  voltů, tak  s elektrodou  dvojkou na něm  může být při  tom  minimálním  oblouku  a proudu stejně tak  dobře 45 voltů jako 35  voltů  nebo  i  jenom 28 voltů. V prvním  případě se dá  s invertorem dobře svařovat všemi  elektrodami,  rutilkami  i  bazickými,  v druhém  případě jen  nízkonapěťovými  rutilkami  a v třetím  případě to  je šmejdovský  invertor,  se kterým  se špatně svařuje i  těmi  rutilkami.  A to  záleží  na tom , jak  je ten  invertor zapojený. Třeba jak  se  v sekundáru vyhlazuje usměrněné  napětí  nebo  jak  účinně jsou  ve střídači  eliminovány překmity napětí. Nebo  třeba jestli kvůli  marketingu  není  napětí  naprázdno  invertoru  uměle zvýšeno nějakým  přidaným  malým  "zdrojíkem",  aby byl levný invertor dosahující při  zapojení  na jednu  fázi 230 V velmi  vysokých  svařovacích  proudů vůbec  prodejný.

Právě proto  mě zajímá,  jaká  je hodnota toho  MINIMÁLNÍHO PROUDU svařovacího  zdroje,  při  kterém  se oblouk  ještě udrží  a elektroda tak  hoří  a svařuje.

Offline

 

#83 14-04-2020 14:39:11

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Radime, na vaši otázku se asi odpovědi nedočkáte, mícháte totiž dohromady statické a dynamické vlastnosti zdroje (svářečky), to jsou dva zcela odlišné parametry. Zkuste si něco prostudovat, je to třeba částečně rozebíráno i v knížce Transformátory pro obloukové svařování, je tady někde ke stažení. Jinak minimální hodnota proudu svařovacího zdroje, při kterém je ještě oblouk stabilní, závisí na metodě svařování (TIG, MMA), materiálu jádra elektrody, složení obalu elektrody, charakteristikách zdroje, teplotě svařence a činného konce elektrody, délce oblouku.

Editoval Zdenek11 (14-04-2020 14:55:27)

Offline

 

#84 14-04-2020 16:00:11

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Radim napsal(a):

Právě proto  mě zajímá,  jaká  je hodnota toho  MINIMÁLNÍHO PROUDU svařovacího  zdroje,  při  kterém  se oblouk  ještě udrží  a elektroda tak  hoří  a svařuje.

Zdravim V minulosti jsem natocil video viz zde:

Svařování holým kusem drátu průměru 3 mm kdy současně měřím napětí na oblouku (ten modrý a červený vodič s krokodýlky) a proud obloukem. video ze svařování zde: https://streamable.com/xdexp Videozáznam průběhu měření zde: https://streamable.com/u5dqh (napětí cca 20V proud cca 200A) Pristroj vlevo ma rozsah 100V a pristroj vpravo ma rozsah 600A

Offline

 

#85 14-04-2020 21:03:23

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

PRO RADIMA :  ROZSAH PROUDU JE UVEDEN NA KRABIČCE OD ELEKTROD. PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE EB 121 PRŮMĚR 2,5mm, BUDOU SVAŘOVAT OD CCA 75A DO 100A. NEMYSLÍM SI, ŽE BY NĚKDO NASTAVOVAL NA SVÁŘEČCE NAPŘ. DESET AMPER A PAK SE POKOUŠEL SVAŘOVAT. CHTĚLO BY TO NAKRESLIT SI VOLT-AMPEROVOU CHARAKTERISTIKU SVAŘOVACÍHO ZDROJE A PŘI POHLEDU NA NI VÁM HNED BUDE JASNÉ CO SE DĚJE POKUD OBLOUK ZTRÁCÍ AMPERY A NAOPAK.

Offline

 

#86 16-04-2020 08:36:36

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

No,  vidím že téma už  jsem  informačně vytěžil a víc informací  z toho  nedostanu.

Offline

 

#87 16-04-2020 13:23:01

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Radim napsal(a):

No,  vidím že téma už  jsem  informačně vytěžil a víc informací  z toho  nedostanu.

Nejdřív k dotazu "Právě proto  mě zajímá,  jaká  je hodnota toho  MINIMÁLNÍHO PROUDU svařovacího  zdroje,  při kterém se oblouk ještě udrží a elektroda tak hoří a svařuje" bych trochu drze odpověděl: Nechte teorie teoriemi a mrkněte občas na etiketu na krabičce, je tam rozsah parametrů pro daný průměr smile

No a pak bych ještě pár informací měl k původnímu tématu a to celkem zásadních.

1) Svářečky nekupovat na internetu, ale u lokálního, zavedeného prodejce svářecí techniky.
2) Vybírat mezi známějšími a zavedenými produkty a vyhýbat se střelcům co si myslí, že na současném trhu, přesyceném všemi kategoriemi, udělá "díru do světa" s novým no-name produktem bůhví odkud.
3) Snažit se koupit kvalitní, nebo alespoň rozšířený funkční produkt, za slušné peníze. Nejít na to z druhé strany, tj. mezi co nejlevnějšími produkty vybírat ten, který by mohl fungovat.
4) Cena = produkt + služby. Pokud se kupuje levně, obvykle nejdřív škrtáte služby a pokud to přeženete, škrtáte i funkci produktu. A pak se místo svařování fňuká tady na svarfóru a hledá se pomoc.

Mimochodem, bod 3 a bod 4 byly jedním z důvodů, proč jsem se tu prakticky přestal vyskytovat.
Nekonečné debaty na téma, jestli tahle čína je lepší než tamta čína a jestli by nestačil támhleten bangladéš nebo ukrajinský e-shop, jestli SG2 za 35 není zlodějina a jestli není i 27 moc, atd., atd.   
Další důvod bylo, že se půl dne gůglí a gůglí a přesvědčuje teoriemi, místo toho, aby se to za pět minut vyzkoušelo. A jako důkaz se dává to, co se jednou (náhodou?) povedlo a ne to, co průběžně funguje.
No a poslední důvod byl nechutné napadání se.

Offline

 

#88 16-04-2020 13:41:08

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Svatá pravda. Máš pravdu, že podíl řešení skutečných odborných problémů z oblasti svařování se soustavně snižuje na úkor takových jako: "Chlapi a co říkáte této svářece"  u tamtoho prodejce je o 2ečka levnější! a p. Bylo by škoda, kdyby ses na to tady vykašlal.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#89 16-04-2020 16:20:18

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2657

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

JardaK tu na čtvrté stránce rozvedl to, co jsem napsal na první stránce v příspěvku #8 o 10 dnů dříve. Smutné.

Offline

 

#90 13-05-2020 21:36:40

Zarathustra
Člen
Registrovaný: 03-04-2020
Příspěvky: 6

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Tak znovu zdravím,
koukám, že se tady docela rozpoutalo peklo, což nutně není na škodu že.
Každopádně trvalo to dlouho, karatnena, chyba v systému, opravy v Německa tak dále - nu, vyměnili poťák a nějaký z předřadníků. A tak jsem se jal testovat a jsem sakra spokojen. Skoro to nelepí, svařuje to v pohodě jak 6013 tak 7018, všech tlouštěk, co tu mám, sváry vypadají pěkně (v rámci možností, svářeče jsem si ještě nepořídil), oblouk stabilní, svářečku jsem zatím ještě nedokázal přehřát.
Děkuji za váš zájem, ať už o otázku nebo fyziku obecně, problém bych tímto považoval za vyřešený. Tedy, i tahle levná svářečka dokáže divy - když funguje (kdo by to byl řekl).

Offline

 

#91 14-05-2020 07:50:59

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Hlavně že tak.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče