SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 21-05-2020 22:21:43

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

magnetický nerez

Zákazník shání nějakej magnetickej nerez, moc mi to nevysvětloval. Já znám respektive používám na své aplikace jenom 304 , 316 , 321 a ty jsou v podstatě nemagnetický. Zná někdo něco sehnatelnýho?

Offline

 

#2 22-05-2020 09:22:59

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: magnetický nerez

Proč shání  zrovna magnetický  nerez?

Offline

 

#3 22-05-2020 15:58:53

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: magnetický nerez

nellospeed napsal(a):

Zákazník shání nějakej magnetickej nerez, moc mi to nevysvětloval. Já znám respektive používám na své aplikace jenom 304 , 316 , 321 a ty jsou v podstatě nemagnetický. Zná někdo něco sehnatelnýho?

Jsou to chromové nerez oceli, např. 410 - 430Ti atd.

Offline

 

#4 22-05-2020 17:04:28

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: magnetický nerez

17021, 17029 apod. Dříve AK?

edit: AKC...

Editoval davor (26-05-2020 21:28:22)


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#5 22-05-2020 17:48:46

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: magnetický nerez

Zjistim proč to chce, nicméně jiný případ, dělal jsem loni zákazníkovi spešl výfuk a donesl mi koncovou trubku, barevně se to tvářilo jako nerez, neřekl mi třídu materiálu zkrátka nic, nemám to moc rád když mi někdo přinese cosi, to je jako když bych přišel do hospody a donesl kabelu brambor ať mi z toho udělají oběd, a ta trubka byla magnetická. Samozřejmě když jsem se snažil dopátrat co to vlastně je a odkud to je, tak jsem se nic nedozvěděl. Byl to rozměr 65x1 a tuhle variantu třeba italinox vůbec v katalogu nemá. V tomhle případě šlo jenom o konec výfuku, nic se neohýbalo takže jsem to akceptoval. Ale zjistim co to ten zákazník vymyslel, ať v tom máme jasno.

Offline

 

#6 22-05-2020 20:40:55

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: magnetický nerez

nellospeed napsal(a):

Zjistim proč to chce, nicméně jiný případ, dělal jsem loni zákazníkovi spešl výfuk a donesl mi koncovou trubku, barevně se to tvářilo jako nerez, neřekl mi třídu materiálu zkrátka nic, nemám to moc rád když mi někdo přinese cosi, to je jako když bych přišel do hospody a donesl kabelu brambor ať mi z toho udělají oběd, a ta trubka byla magnetická. Samozřejmě když jsem se snažil dopátrat co to vlastně je a odkud to je, tak jsem se nic nedozvěděl. Byl to rozměr 65x1 a tuhle variantu třeba italinox vůbec v katalogu nemá. V tomhle případě šlo jenom o konec výfuku, nic se neohýbalo takže jsem to akceptoval. Ale zjistim co to ten zákazník vymyslel, ať v tom máme jasno.

Jsou to martenzitické nerez chromovky a myslím, že z některých se vyrábí výfukové potrubí, zejména pro spaliny obsahující síru. (asi diesely). Některé jsou vhodné pro výrobu nožů, jsou kalitelné.

Offline

 

#7 22-05-2020 21:42:54

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: magnetický nerez

nellospeed napsal(a):

Zná někdo něco sehnatelnýho?

Jasně big_smile vezmi jakýkoliv kus nerezu, nemagnetického a ohřej ho. Pak už bude lepit magnet.
Nezkoumal jsem proč to je a jak to je ale v TOO po vaření nebo řezání materiál který nelepil lepí.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 22-05-2020 22:02:08

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: magnetický nerez

Sháněl jsem magnetický nerez na výrobu jádra elektromagnetického ventilu, pracujícího ve slané vodě. Ve firmě, kde nakupuji nerez, magnetický nevedou.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#9 23-05-2020 17:21:31

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: magnetický nerez

j.bill - chtít v prodejně magnetický nerez nemá smysl. Naprostá většina prodavačů ani netuší, na co jsou v takovém případě tázáni. Na druhou stranu - většina chromových nerezavějících ocelí je magnetická. Takže při nákupu pořádný neodymový magnet do kapsy a vyzkoušet která bude nejlépe vyhovovat.

Offline

 

#10 23-05-2020 18:40:32

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: magnetický nerez

Pokud ale třeba neshání  AlNiCo, protože chce dělat  magnet.

Offline

 

#11 23-05-2020 20:05:59

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: magnetický nerez

Ne, magnet nechci.

jirkati napsal(a):

j.bill - chtít v prodejně magnetický nerez nemá smysl. Naprostá většina prodavačů ani netuší, na co jsou v takovém případě tázáni. Na druhou stranu - většina chromových nerezavějících ocelí je magnetická. Takže při nákupu pořádný neodymový magnet do kapsy a vyzkoušet která bude nejlépe vyhovovat.

jirkati - to jsi špatně pochopil. To není prodejna. To je velká regionální firma specializovaná na nerezové a hutní materiály a jejich dělení a tváření. Oni to samozřejmě na poptávku také umí někde sehnat, ale objednají to pouze na přání a dodají pouze v základních jednotkách. A to je 6m tyčovina. Ale standartně mají všechno z 1.4301 a dělí podle potřeby. Prostě klasický průmysl.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#12 23-05-2020 21:26:54

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: magnetický nerez

Naopak, pochopil jsem to naprosto správně. Pokud má ona prodávající firma nějaké zásoby nabízeného materiálu, je přece možné si na místě vyzkoušet potřebné vlastnosti. Nebo si myslíš, že ti někdo dá rovnou zodpovědné prohlášení na konkrétní typ materiálu? Neznáme přesné možnosti či potřeby konkrétního výrobku. Kolem elektromagnetů je docela vydatná teorie a skoro kouzelnická praxe. Solidní roli pak ještě u jednotlivých elektromagnetů hraje zbytkový magnetismus v daném aktivovaném materiálu který působí proti samotné síle přítahu. Koercitivní síla, hystereze - to jsou důležité údaje, které je potřeba u jednotlivých materiálů buď předem znát, nebo je s dostatečnou přesností změřit.
To vše se nechá v současnosti buď zjistit z rozsáhlých tabulek materiálů, hodně se dá najít (s určitým omezením) i na internetu.

Offline

 

#13 23-05-2020 22:36:16

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: magnetický nerez

to je divná firma když je specializovaná jen na 1.4301,
  magnetický nerez velikosti "jádra do el. magnetu" ti určitě rád věnuje v rámci programu "Bastlení" nějaký místní šroťák.
Dej sem rozměry.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#14 23-05-2020 23:41:39

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: magnetický nerez

Je to blecha. Mat. cca Ø10x250 mm. Vůbec mě to ale netrápí...
To je možné, že když navštívím nějaký šroťák s magnetem, že se v kontejneru s nerezí něco objeví. Až bude čas, vyzkouším.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#15 24-05-2020 20:36:52

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: magnetický nerez

Je ale otázka,  jak  moc je magnetický  nerez  silný. Neboli  konkrétně jakou  mají  magnetické  nerezy permeabilitu,  zjednodušeně řečeno  kolikrát , pokud je v jádře cívky ten  materiál, ten  magnetismus zesiluje.
Třeba jsem našel  tabulku  na :
https://cs.qwe.wiki/wiki/Permeability_(electromagnetism)
(adresu  vložit přes CTRL+C a CTRL+V ručně do řádku  prohlížeče, přes systém fóra nefunguje, protože systém nebere podtržítko a závorku)

permalloy                                    8000
Železa (99,8% čistota)             5000        
elektrotechnické oceli             4000        
Feritické nerezavějící oceli (žíhaný)         1000 - 1800        
Martenzitická nerezová ocel (žíhaný)         750-950        
Ferit (zinek mangan)                 640 (nebo více)        
Ferit (nikl zinek)                         16-640    

I když  u  těch  feritů  se mně to  nezdá,  u  moderních  feritů  se uvádí běžně permeabilita 2000 i víc.
Jestli  magnetická  nerez používaná  kvůli  jiným  důvodům,  než  že je magnetická, bude mít dostatečné  magnetické  parametry,  jestli  nebude třeba shánět speciální  magnetický  materiál,  třeba permaloy,  příslušně drahý  a v potřebném  tvaru příslušně obtížně dostupný.

Další  adresa:
https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=22374

Editoval Radim (24-05-2020 20:43:06)

Offline

 

#16 24-05-2020 21:06:23

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: magnetický nerez

To je pravda, Radime, co se týče magnetismu, tak jednoznačně parmalloy vede. Tady v tomto případě ty chromové oceli budou na tom co se týče permability asi dost bídně. Jinak v ČR by mělo být vše kolem základních vlastností nerezů dostupné...

http://www.terapol.cz/clanek/no-vap-hlavni-skupiny

Offline

 

#17 25-05-2020 14:07:41

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: magnetický nerez

Ten kamarád má čokoládovnu a potřebuje vyrobit polykarbonátovou formu kde je součástí nerez plech aby se to dalo očistit a zároveň to musí magnetovat. Z nějakýho důvodu při manipulaci - to mi složitě vysvětloval, je to procedůra při výrobě pralinek.  ...No, škoda že mi ten závodník co jsem mu dělal ten výfuk víc nezjistil o tom materiálu protože to byl nerez nebo se to tak tvářilo a magnetoval, ne ve sváru, ale kdekoliv.

Offline

 

#18 25-05-2020 14:50:17

PetrOlomouc
Člen
Registrovaný: 18-05-2020
Příspěvky: 23

Re: magnetický nerez

je to zajímavé, ale spousta kuchyňských spotřebičů v nerezu "magnetují" (ledničky, trouby, atd.). Prostě na nich drží magnety. Ale chápu, že toto moc informací nepřinese.

Offline

 

#19 25-05-2020 14:50:47

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: magnetický nerez

To vám nemusí kamarád sdělovat, nerez materiály, co jsou dostupné snad i v ČR, jsou zde v tabulkách v odkazu.
http://www.terapol.cz/clanek/no-vap-hlavni-skupiny

Nerezové austenitické oceli jsou nemagnetické. Při jejich tváření za studena však mohou vykazovat určitý slabý magnetismus, který je výraznější ve vytvarovaných  rozích, na opracovaných plochách nebo v okolí vyvrtaných děr. Na celkovém výrobku z nerezové austenitická oceli se může tedy vyskytovat  nerovnoměrný slabý magnetismus. Tato nerovnoměrnost je důkazem, že se jedná o austenitickou nerezovou ocel.   
Nerezové feritické, martenzitické i duplexní oceli jsou magnetické.

nellospeed napsal(a):

Ten kamarád má čokoládovnu a potřebuje vyrobit polykarbonátovou formu kde je součástí nerez plech aby se to dalo očistit a zároveň to musí magnetovat. Z nějakýho důvodu při manipulaci - to mi složitě vysvětloval, je to procedůra při výrobě pralinek.  ...No, škoda že mi ten závodník co jsem mu dělal ten výfuk víc nezjistil o tom materiálu protože to byl nerez nebo se to tak tvářilo a magnetoval, ne ve sváru, ale kdekoliv.

Offline

 

#20 26-05-2020 09:46:10

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: magnetický nerez

nellospeed napsal(a):

Ten kamarád má čokoládovnu a potřebuje vyrobit polykarbonátovou formu kde je součástí nerez plech aby se to dalo očistit a zároveň to musí magnetovat. Z nějakýho důvodu při manipulaci - to mi složitě vysvětloval, je to procedůra při výrobě pralinek.  ...No, škoda že mi ten závodník co jsem mu dělal ten výfuk víc nezjistil o tom materiálu protože to byl nerez nebo se to tak tvářilo a magnetoval, ne ve sváru, ale kdekoliv.

že něco  "musí  magnetovat"  je údaj  absolutně k  ničemu.
Musí  být něco  jako "je to  tak  a tak  velké,  takového  a takového  rozměru,  takové  a takové  kvality povrchu a musí  to  být magnetické  aby to  například udrželo  díl takového  rozměru  a hmostnosti při  takové  a takové  manipulaci.
Případně aby to  dělalo  něco  jiného na bázi  magnetického principu,  třeba vychytávalo kovové  piliny a štěpiny ze stroje,  aby nespadly do  těch  pralinek atd.
Nebo  ať  si  zjistí,  jak  a čím  to  dělá  konkurence.
Kolikrát se takové  věci,  které  na první  pohled vypadají  obrovsky složitě a technicky náročně, mohou  zrealizovat  úplně jednoduše,  pokud se problém  začne řešit z jiného  konce a jiným  způsobem.

Editoval Radim (26-05-2020 09:49:17)

Offline

 

#21 26-05-2020 23:47:48

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: magnetický nerez

nad dopravníky mouru do velkých kotlů visí elektromagnety obřích rozměrů, nad dopravníky zrní do mlýna a dále v systému kde putuje mouka jsou opravdu silné permanentní magnety.
Ty permanentní jsem chtěl odtáhnout domů, při manipulaci se mi přicvakly k jiným šrotovaným dílům a nešly utrhnout. Přesto jsem jeden velikosti cihly domů dostal, je přicvaklej zvenčí na kontejneru a zatím ho nikdo nedokázal ukrást. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče