SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-06-2020 09:18:34

Michal56
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 02-06-2020
Příspěvky: 5

Výrobek

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu součást, kterou mám vyrobit. Tuhle věc dělám poprvé a mělo by to být jednoduché, jenže jsem udělal chybu asi hned na začátku. Nejdřív jsem z druhé strany navařil kulatinu, protože strana kterou vidíme je bez sváru. A potom jsem se ji pokoušel srovnat na pravý úhel, jenže jak jsem do toho různě mlátil, tak se samozřejmě ohnul i plech. Když srovnán plech, tak se kulatina vrátí do křivého stavu a naopak. Jde to nějak srovnat a nebo vytáhnout kulatinu a zkusit ji dát rovněji? Všichni v práci pořád tvrdí, jak je železo jednoduché a co je křivé, tam stačí fláknout kladivem, nebo nahřát. Tak jsem to udělal a takhle to dopadlo. Zkušenost v oboru mám několik let, ale nikdy jsem nedělal pravé úhly, takže je to pro mě teď docela problém... http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9685_e8c9baa0-4819-4a2b-b5d6-eeebb68b88a1.jpeg

Editoval Michal56 (02-06-2020 18:44:19)

Offline

 

#2 02-06-2020 13:36:43

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Výrobek

Asi najlepšie odrezať a navariť znova. Ked potrebujem pravý uhol, tak si to len bodujem na troch-štyroch miestach a nechávam chladnúť, aby som videl, či sa to nekláti na jednu stranu. Pomaly obváram po kúskoch, vždy oproti.

Offline

 

#3 02-06-2020 17:45:59

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Výrobek

A pak je z toho slepenec ktery po obrouseni upadne.
Lepsi postup: udelat osazeni (misto pro svar) malym heftem max2 heftama chytit porovnat, zkouknout ze vsech stran a varit najednou. Necham - li svar jako ozdobu bude mit vyssi pevnost.

Offline

 

#4 02-06-2020 18:59:37

Michal56
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 02-06-2020
Příspěvky: 5

Re: Výrobek

Tak jsem tu kulatinu vytáhnul, plech srovnal a uvidím, jak to zítra dopadne. Horší je, když dostanu 3mm plech a na něj mám navařit 8-10mm plech s 5tkou svárem. Spodní plech se hned dokroutí a to mám na něj navařit ještě 3 další plechy. Takže nechápu, podle čeho se potom řídit. I když jsem tento plech dopředu nabodoval, stejně vždy o kousek uhne + se ohne spodní plech. Bylo mi řečeno, že mám např. při vaření jeklu na plech přitlačit všechny strany a neřešit pravý úhel, protože se plech stejně prohne a po srovnání bude všude 90 stupňů. Kolikrát jsou to ale věci, které se ani nevejdou na lis, kvůli rovnání. A šaškovat po dílně a ptát se, jak se to dělá se mi moc nechce. To oni by se měli starat, když dojde nový zaměstnanec. Na co se nezeptám, to se prostě nedozvím... že by třeba někdo přišel, jestli to jde nebo něco. Nechápu některé firmy. Do toho úplně šílené výkresy, kde půlka věcí chybí.

Offline

 

#5 02-06-2020 19:14:06

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Výrobek

No jestli te jen nechteji jako noveho trochu poskadlit. Ono jde po zkrouceni udelat svar proti tahu puvodniho a stahne se to do roviny. Svar vybrousis a jsi rovne - tezky a slozity i pracny.

Offline

 

#6 02-06-2020 19:38:58

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Výrobek

Michal56 napsal(a):    Na co se nezeptám, to se prostě nedozvím....
Připadá mi, že takto je to všude a se vším. Kdo se málo ptá, málo se dozví. Ptát se je fajn.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#7 02-06-2020 19:57:13

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Výrobek

ak by to bolo z plechu 8/10mm odpadla by automaticky ta vyztuha,osobne by som tam ani nic nezvaral ten kolik aj tu rurku by som dal na zavit ale neviem ake tam mas moznosti obrabania (rezanie zavitov)

Offline

 

#8 02-06-2020 20:12:04

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Výrobek

Adamw140, zatial neupadlo nic, ale uznavam, ze o zvarani viem vlastne prd. Kvoli tomu si taketo veci navrhujem s osadenim, ktore mi drzi polohu, moc to ulahcune pracu, ked sa to da vyskladat ako lego. Asi kazdy nema tu moznost zostavovat si len vlastne navrhy...

Offline

 

#9 02-06-2020 20:55:31

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 567

Re: Výrobek

Welda napsal(a):

Michal56 napsal(a):    Na co se nezeptám, to se prostě nedozvím....
Připadá mi, že takto je to všude a se vším. Kdo se málo ptá, málo se dozví. Ptát se je fajn.

Naprosto přesně!

Michal56 napsal(a):

... Zkušenost v oboru mám několik let, ale nikdy jsem nedělal pravé úhly, takže je to pro mě teď docela problém...

Michal56 napsal(a):

... A šaškovat po dílně a ptát se, jak se to dělá se mi moc nechce. To oni by se měli starat, když dojde nový zaměstnanec...

Žáden učený z nebe nespadnul. Připadá mi ale, že občas by neškodilo projevit trochu zájmu, snahy i pokory...


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#10 02-06-2020 22:11:54

Michal56
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 02-06-2020
Příspěvky: 5

Re: Výrobek

Já jsem to myslel trochu jinak. Navíc mě ta práce hodně zajímá. Když se dojdu zeptat, tak jsou ochotní, ale sám od sebe nikdo nedojde. V minulé práci si školitel sedl ke mě do boxu a klidně celý den sledoval, jak dělám a co třeba dělám špatně. Chápu ale, že na to není všude prostor. Tady je to tak, že se zaseknu už při výkresu, protože tam chybí několik kót a nebo sváry. Potom minimálně 30 minut hledám člověka, který mě má zaučovat a tím pádem akorát ztrácím čas a celá práce se protáhne i o 2 hodiny. Sice prý nemám ten čas řešit, když jsem sotva nastoupil, ale stejně to řeším. Zrovna u té věci nahoře jsem se nechtěl jít nikoho ptát, protože vím, jak to chodí. Ten člověk to sice vysvětlí, ale za 15 minut pravděpodobně všem vykecá, že neznám základní věc.. Nejvíc mi asi vadí to, že se vše bere jako samozřejmost, potom se jdu zeptat a nakonec tomu “školiteli” stejně dojde, že to podle výkresu nejde pochopit, proto najdeme tu věc už hotovou a dělá se to podle ní.

Editoval Michal56 (02-06-2020 22:13:15)

Offline

 

#11 03-06-2020 18:43:32

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Výrobek

Zdá se mi, nebo nezdá, že zde dochází k matení pojmů. Pokud někdo přichází do firmy a tvrdí, že je zkušený svářeč, tak se nemůže divit, že bude zařazen do výrobního procesu. Pokud někoho firma přijme jako svářečské ucho, pak je vhodné mu přidělit školitele. Jenže ten má samozřejmě svou práci, takže řeší jen dotazy. Pokud máš Svářečský certifikát tak přece musíš znát základy svařování. Mezi ně jistě patří schopnost podle tloušťek materiálů určit potřebnou velikost svárů, svarové mezery, předehnutí atd. a pak je zhotovit. Jako svářeč bys měl znát normy EN 5817 a EN 3834-2. Čtení výkresů je zajisté základem úspěchu svářeče.

Offline

 

#12 03-06-2020 20:19:04

Michal56
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 02-06-2020
Příspěvky: 5

Re: Výrobek

No přiznejme si, že zámečnická výroba/svařování je hodně široký pojem. A tím pádem - pokud dělám několik let ve výrobě z trubek, kde se nepoužívá svářečský stůl, ani se nedělají pravé úhly, protože se hlídá jen úhel trubek a aby byly ve váze. Pravý úhel při vaření nějaké věci na trubku se hlídá jen od oka, protože se nedá ničím změřit. Od nástupu, než jsem začal dělat tolik práce, jako ostatní uběhlo 10-12 měsíců. Kdokoliv tam přišel, tu práci prostě nezvládal a buď se do toho dostal, nebo konec.
Takže já můžu být jednička v jedné firmě, ale jakmile přejdu někam kde se dělá úplně jiná práce (v mém případě obrovské množství různě velkých součástí), tak to pro mě bude novinka a nebudu o tom vědět nic. S nějakými zkušenostmi tam sice jdu, ale většina z nich mi k ničemu nebude. Podle mě by každá firma měla počítat s tím, že na nováčkovi bude nějakou dobu prodělávat a ten nováček dost možná několik věcí udělá špatně a bude je muset opravit.
Výkres je základ, s tím souhlasím. Problém nastává, když ti ve výkrese chybí polovina kót, někdy i velikosti svárů. Potom ta věc nejde normálně udělat a já musím někoho nahánět po dílně.
Ještě jedna zajímavost : jeden člověk z této firmy mi řekl, že svařoval nějakých 25 let jinde a myslel si, že umí svařovat... ale jakmile nastoupil sem, tam mu prý došlo, že mu to zase tak dobře nejde. Druhý zase, že dělal pořád tu samou věc, všechno mu nachystali a nic nového se tam nenaučil. A v této firmě se za pár let naučil strašně moc.
Proto nesouhlasím s tím, že můžu jít do zámečnické výroby jenom jako “hotový” chlap.
A přiznám se, že tyto normy neznám, protože jsou pravděpodobně součástí úředních zkoušek, které ještě nemám. A co vím, nemá je tam skoro nikdo a to ani Tigaři. A i přesto je ta práce na vysoké úrovni.
A co jsem se bavil s “hotovými” chlapi z této firmy před důchodem - vedení by chtělo, aby předali svoje zkušenosti za 30 let nováčkovi za 1 rok. Což je nemožné, tím pádem si tím vším musí nováček projít/naučit se/získat zkušenost/učit se z chyb sám. Proto si neumím představit, že bych měl hned všechno umět. Spíš bych se ale měl víc ptát. Já to vidím takhle, ale třeba máš s tím jiné zkušenosti.

Editoval Michal56 (03-06-2020 20:20:30)

Offline

 

#13 03-06-2020 20:27:49

Michal56
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 02-06-2020
Příspěvky: 5

Re: Výrobek

Dnes jsem si dokonce koupil novou multifunkční svářečku na doma od Alfainu, tak můžu trénovat i doma.

Offline

 

#14 04-06-2020 08:15:37

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1502

Re: Výrobek

Michal56 napsal(a):

... Spíš bych se ale měl víc ptát. Já to vidím takhle, ale třeba máš s tím jiné zkušenosti.

Rozhodně se ptej, je to nejlépe investovaný čas. Nečekej, že za tebou bude někdo chodit a ptát se tě zda se chceš na něco zeptat. Už dávno jsem zjistil, že pokud si chci vr....t, tak si o to musím říct. Jak má ta holka jinak vytušit, co chci? A se vším ostatním v životě je to stejný.
Neptej se jak se to dělá, ale jak to dělají tady. Je normální když se nováček ptá na místní věci. Důležitý je, neptat se na stejnou věc dvakrát, to je lepší přiznat, že vysvětlení jsi nepochopil a vznést doplňující otázky.
Za chvíli budeš vědět kdo co umí, kdo jakou má povahu a dá se s ním mluvit, zapadneš nebo pro svou schopnost úkol vyřešit budeš v dobrém vyčnívat.

Offline

 

#15 04-06-2020 18:07:15

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Výrobek

No a hlavne zjisti co pijou rozchlastej to a uvidis ze problemu pak bude pul. Prines neco dobryho a uvidis jak to funguje.
Praci si domu nenos z toho nic dobreho nekouka leda unava, mensi vykonnost, stres, hnus. Nejsem zadnej svarec ale tak to je vsude a taky jsem se neco 20 let ucil tak kdyz prijde nekdo novej predam mu to jen kdyz si budu myslet ze je to spravny.

Offline

 

#16 04-06-2020 19:10:00

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Výrobek

Rady mohou být různé.
Ve firmě z AUTOMOTIVE bylo běžné, že pracovník přistižený na směně s alkoholem (a to i technici na nejvyšší úrovni) byl tzv. na hodinu propuštěn. Dokonce to postihlo i personalistu.
V soukromé firmě se 45 zaměstnanci odešli kvůli alkoholu ze dne na den špičkový obráběč na centru a jeho kámoš technolog obrábění. Pan majitel firmy je v tomto směru tvrdý.
No, a na montáži jsme chlastali někdy o zlaté vidle. Jen do dne, kdy nám jeden kolega usnul na konstrukci lešení a spadl do odstaveného kotle z asi 10 m. Pak jsme všichni dýchali a byl to superprůšvih. Jenže svářečů bylo málo, tak sice nikoho nepropustili, ale prémie ten měsíc nebyly. Od té doby ráno při příchodu do práce jsme namátkově funěli do trubiček. Občas někdo nadýchal a při montáži na kotlařině chybí každá ruka.

Offline

 

#17 04-06-2020 19:39:05

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2434
Web

Re: Výrobek

K tomu chlastu na pracovišti... No, povídejte mi o tom pane moderátore! big_smile Já když jsem kdysi pracoval na stavbě JE Dukovany tak se ze mně stal málem alkoholik. big_smile Díky Polákům a Moravákům! big_smile Tam se chlastalo poměrně dost a chvílemi jsem trnul hrůzou, aby se nestal nějaký průser, jak popisujete. Jinak ti Poláci byli většinou špičkoví svařeči. Jednou jsem dokonce chtěl odehnat kolegu Poláka, který doslova v podnapilém stavu svařoval bez jakéhokoliv zajištění asi v 10m výšce, svařoval nerezovou oblicovku na reaktorovém salu a balancoval tam na lešenové desce mezi životem a smrtí. Za Boha se nedal vystřídat a naštěstí vše dopadlo OK. Tady v USA, když jsem toto vyprávěl, nevěřili, že je něco podobného myslitelné!!! Ale na druhou stranu, když jsem pracoval u fy. FAB-TECH, tak tam klidně přišel majitel uprostřed směny a přinesl basu piva s tím, že kluci stopněte práci, tento měsíc vše vyšlo nad očekávání dobře dejte si do trumpety. smile

Offline

 

#18 05-06-2020 02:37:27

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Výrobek

dam hned niekolko prikladov,v bani sa vzdy pilo,samozrejme ked sa prepusta ak si kazdy rozmysli ci nafuka alebo nie kaamrat nafukal 2,6 na vodica lokomotivy je to podla mna uz dost big_smile

kamarat pracuje vo firme kde vyrabaju rozne zvarane konstrukcie maju a aj vela pouzivaju lekde lisy 250/350ton no a chlapik ktory jeden obsluhuje nafukal tak ho vyhodili dva tyzdne trvalo vedeniu kym sa dozvedelo ze nikto iny ten lis nevie obsluhovat tak ho zobrali spa a do tretice

iny kamarat pracuje v zavode...s drevom prakticky vsetko ide na vyvoz,dvaja uz dochodcovia sa ozrali ale totalne nasracky tak ich oboch vyhodili ale do tyzdna boli spat,obsluhuju frezy zo 60tych rokoch ktore nevie nikto nastavit a hlavne za tie prachy co tam oni dostavaju im tam nikto nepojde robit

spomenul som si este na jeden pripad z velke potravinarskej firmy veduca mala narodky a tak doniesla flasku a nechala ju na satni nech si dievky daju ale uz im neprezradila ze ma znizit stavy,po obede prisla aj z bespečakom dat dievkam fukat

Editoval pavol.sk (05-06-2020 02:37:59)

Offline

 

#19 05-06-2020 05:34:00

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Výrobek

Já  jsem  ten  konec alkoholu  na pracovišti  zažil. V 86, když  jsem  přišel  ze školy,  tak  se ještě normálně v práci pilo. Jsem  třeba šel  na dílnu,  tam  na svařovně známý  mě odvedl  k  svačinovému  koutu,  tam  byly skříňky,  rozhlédl  se, jestl i se někdo  nedívá  otevřel  skříňku,  nalil mi velkou  štamprli  slivovice. A se slovy Já  mám  dneska narozeniny... V oddělení  se slavily svátky a narozeniny,  nosily se zákusky, vařilo  kafe a rozlévala kořalka. Postupně to  přituhovalo, kořalka se nalévala čím  dál  víc pokradmu a tak  někdy v 88 až  89 se už  na oddělení na svátky a narozeniny alkohol  přestal  nosit. Akorát alkoholici  a vyznavači  adrenalinu  pili v práci dál.
Tam  vůbec bylo  toho  alkoholu  hodně. Já  jsem  třeba ještě s kolegyní  coby absolventi v září nastupovali  na "náhle" uvolněné  místo projektanta,  co  byl  odejit kvůli  alkoholu. Pak  mi  vyprávěli,  jak  to  s ním  bylo  na konci. Jak  jim  třeba volali z dílny ze svařovny,  aby si  přišli pro  kolegu,  vylezl na podsítění  dopravníku 10 metrů  nad hlavami  lidí  na dílně a tam  vytuhnul  a usnul,  všem  na očích. On  vždycky jak  ráno  přišel, byl  dost  špatný,  ale během  hodiny okřál  a byl  perfektní.  Jak  se to provalilo,  tak  všechny ty láhve s alkoholem,  co  měl v práci všelijak poschovávané,  byly vyhozeny a on  se nemohl  napít. Bylo  to  v létě,  bylo  horko,  ale on  se v absťáku  třepal zimou.  Tak  sebrali  kdesi  pořádnou  deku  a do  ní  ho  zabalili ,  ale on  se pořád třepal  zimou. Po  odchodu  z podniku  dostal na ten  alkoholismus invalidní  důchod a tak  pil  dál. Nakonec se za dalších  asi 10 let nějak  moc opil,  vlezl  na koleje a zabil  ho  vlak.
Ještě v roce 89 jsme se v našem  oddělení  loučili  s kolegou,  pro  změnu  zase kvartálním  alkoholikem. Dokud měl  "kvartál"  jednou  za rok,  dva roky a stačila mu  na něj  +- dovolená,  tak  to  ještě šlo. V 88  to  začalo  gradovat,  šel  na protialkoholní  léčení,  vrátil se někdy v první  polovině 89 roku a byl  v pohodě. Do  nějak  listopadu  nebo  začátku  prosince 89. To  jsme byli  z práce na nějaké  akci  Občanského  fóra či  veřejné  schůze,  jsem  s ním  seděl u  stolu  a on  byl  nějaký  hodně veselý,  asi  už  měl  vypité. Od té  doby ho  nejméně měsíc nikdo  v práci  neviděl. Propil  výplatu,  propíl  peníze,  co  měla rodina na knížce či  co  šlo  jinak  snadno  sehnat...  Po  novém  roce se pokorně vrátil  do  práce,  celý  oteklý  od chlastu... Ale to  už  bylo  po  sametu,  doba se změnila a nebyl  problém lidi  propouštět.  Podnik  se zbavoval problémových  lidí, alkoholiků,  těch,  co byli  nespolehliví  a zmeškávali  směny... Śel  okamžitě v nejbližším  výpovědním termínu na dlažbu...
Škoda,  že skončilo to  poslední  obecné  téma,  napsal  bych  tam o  tom  víc.  Třeba jak  se kdysi  v souvislosti  s alkoholem  svařovalo...  Tady v tomto  vláknu by to  bylo  příliš od věci.

Offline

 

#20 06-06-2020 20:43:13

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Výrobek

Tyyjo snad bych teda mel pripomenout ze moje doporuceni bylo mysleno po pracovni dobe.😀😀😀

Vypit par panaku rozhodne nema nic spolecnyho s alkoholismem. Prochlastat se do bohnic neni uplne fajn treba uz jen proto ze jsem tam kdysi pracoval a tyhle notory mel na dennim poradku.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče