SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-07-2020 10:57:31

bosakobyla
Člen
Registrovaný: 07-07-2020
Příspěvky: 8

Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Zdravím,

Nechal jsem si vyrobit jeklové sloupky k staronovým obnovovaným dnes už pozinkovaným kovaným plotovým polím a
uvnitř sloupků je asi problém s neuzavřenou spárou. (hloubka spáry <8mm, šířka 1mm a míň)
Dole ve sloupku mezi plocháčem (tl. 8mm) a jeklem (tl. 3mm) je po obvodu z vnitřní strany sloupku (tj. DUTINY jeklu) neuzavřená mezera-spára, ve které, jak jsem se dočetl z instrukcí od zinkoven, rádo zůstává kyselina po moření-respektive hygroskopické soli kyseliny, které budou zdrojem koroze. (Ten plocháč s navařenou trubkou je totiž vložený do jeklu.)

Nevím, co s těmi sloupky udělat.
1. Jestli nepředělávat-nechat tak, jak to je, protože má obava je neopodstatněná, a po vyvrtání technologických otvorů dát žárově pozinkovat, nebo
2. Mezera je velký problém a měla by se zavařit
    - to by znamenalo dostat se do vnitřku- tj. zcela uříznout spodek s plocháčem tj. uříznout jekl těsně nad plocháčem,
         zavařit uvnitř tu mezeru průběžným svarem dookola,
     zpětně přivařit spodek s plocháčem k odříznutému jeklu a pak dát pozinkovat

Sloupky jsou vyrobené, ještě nepozinkované, ještě bez technologických otvorů pro žárové zinkování.
Spodní trubka není na obou koncích zaslepená. Plocháč ve spodní části nemá seříznuté rohy, je přivařen zespodu.
Viz foto: https://imgway.cz/13xJ/sloupek.jpg
http://imgway.cz/m/13xJ.jpg

Nevím si rady s tou mezerou a rád bych znal názor vás odborníků, co byste poradili.
(Technologické otvory nebudou problém - v tom mám jasno.)

Editoval bosakobyla (07-07-2020 11:34:46)

Offline

 

#2 07-07-2020 12:56:18

Krupp
Člen
Místo: Těšín
Registrovaný: 03-01-2011
Příspěvky: 139

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Ten "trn" z trubky bude zabetonovaný v patce nebo jinak ukotvený? Po jekl nebo hlouběji?

Offline

 

#3 07-07-2020 14:12:14

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

větší obavy ze zbytků kyseliny které způsobí korozi bych měl z nevhodně provedených technologických otvorů, jde o to že v jeklu se nashromáždí voda, v zimě zmrzne a led z jeklu udělá trubku.
Ověřeno praxí - a jekl může být třeba 5mm tl.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 07-07-2020 14:58:47

bosakobyla
Člen
Registrovaný: 07-07-2020
Příspěvky: 8

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

@Krupp

Ten trn z trubky bude zalitý zálivkovou hmotou, takže hmota bude i uvnitř trubky. Jinak řečeno, otvor v zídce se zalize zálivkovou hmotou a sloupek se vloží do zálivkové hmoty. Výškově to bude zasazené tak, že mezi spodkem jeklu a vrchem krycí kamenné desky bude mezera cca 5 až 7 mm, která bude utěsněna silikonem.

@bourač

Dole budou na boku jeklu dva technologické otvory, takže kondenzát vyteče z jeklu ven. Dále do trubky se případný kondenzát skoro nedostane, protože vrch trubky nekončí v úrovni dolní či horní plochy plocháče, ale trubka je skrz plocháč protažena dál výše a přesah je 2 cm a svar trubka-plocháč je nejenom dole, ale i nahoře plocháče.

Offline

 

#5 07-07-2020 15:41:15

Krupp
Člen
Místo: Těšín
Registrovaný: 03-01-2011
Příspěvky: 139

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Vy si s tim teda hrajete... Nejvetsi riziko koroze je na tom spodku prave. Pokud to chcete nechat otevrene tak bych ty otvory umistil do nejnizsiho mista (plochac) aby pripadna vlhkost vytekla. Na boku to podle ne nebude tak dobre. Pokud to budete navic zadelavat, tak bych spodek liznul tim silikonem, stejne tak ho nacpal do tech otvoru a nic se tam nema sanci dostat.

Offline

 

#6 07-07-2020 17:48:55

bosakobyla
Člen
Registrovaný: 07-07-2020
Příspěvky: 8

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

@Krupp

Asi jste odpověděl na něco jiného, než jsem se ptal. Nebo jsem nějak nepochopil odpověď.
Já mám obavy z MEZERY, která je uvnitř na dně sloupku. Je to mezera mezi plocháčem a jeklem, protože z horní strany plocháče není svar.  Je to mezera, ke které se nelze dostat jinak než rozříznutím sloupku na dvě části. Mám obavy, když to dám pozinkovat, tak to po pozinkování začně extrémně korodovat z důvodu, který jsem uváděl výše. Viz např. doporučení ohledně konstrukcí určených k zinkování: "Vyvarovat se úzkých mezer mezi částmi konstrukce"...

Očekávám, že mou obavu bude zde sdílet někdo další z fóra, že někdo mou obavu potvrdí jako opodstatněnou, že by zinkování za daných podmínek bylo spíše kontraproduktivní, protože se solemi kyseliny v mezeře se už nedá nic dělat.
Nebo někdo zde z fóra přijde s námitkou či řešením, o kterém ještě nevím.
Zatím si stále myslím, že ta mezera není vůbec banální problém, protože je to právě místo, do kterého steče po stěně jeklu kondenzát.

Takže zpět k mému dotazu:
"Nevím si rady s tou mezerou a rád bych znal názor vás odborníků, co byste poradili."
A název vlákna zní:
"Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?"

Offline

 

#7 07-07-2020 20:14:36

Krupp
Člen
Místo: Těšín
Registrovaný: 03-01-2011
Příspěvky: 139

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

No pokud jsem vás pochopil dobře tak by to mělo vypadat nějak takto- Chybějící svar a mezera jak je žlutá šipka.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2538_cccc.jpg
Nikdy dřív jsem o tom neslyšel a schválně jsem si tu příručku našel. Podle toho textu je to spíše estetická než funkční záležitost. To množství kyseliny které vám tam eventuelně zateče bude minimální a zinek ho překryje. Ptal jsem se, protože si myslím že to malé množství zreaguje a pokud to celé zaděláte tmelem (silikonem), uzavřete to proti atmosferické korozi a ta pokračovat nebude. Já osobně bych řezání a další svařování nedělal.
Aby to nebylo nutné rozřezávat a přece jen to vylepšit, napadlo mne navrtat tu otvory zespoda, tak aby braly svar a hranu a ta kyselina měla větší šanci vytéct. Plus navíc nebudete mít žádný otvor z boku.

EDIT: Pokud bude sloupek uzavřený a vzduchotěsný tak vám tam žádný kondenzát stékat nebude.

Editoval Krupp (07-07-2020 20:16:02)

Offline

 

#8 07-07-2020 20:22:40

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

nelze jednoduše odpovědět, lze pouze nabídnout své vlastní zkušenosti z praxe.
Pokud mají sloupky vydržet 50let - tak předělat.
Opravu neprovádět obalenou elektrodou - struska z obalené elektrody zateče i dovnitř kolem lázně, dokonale odstranit nepůjde, může přežít proces přípravy galvanizace a odloupnout se až při zinkovací teplotě = stejný problém. Takže oprava MIG (MAG) nebo TIG.
Sváry si polohovat aby se zajistil dokonalý průvar celé 3mm stěny.
Ocel pod vrstvou zinku běžně koroduje, pokud není příprava pečlivě provedená, koroze není vidět protože tlustá vrstva žárového zinku zůstává kompaktní a porucha se objeví po velmi dlouhé době (desítky let) vlivem namáhání, korozní úbytek je tak velký že se ocel rozpadne ale konstrukce drží dál jen tou zinkovou vrstvou.
Ledu v té zalité trubce bych se nebál - pokud je trubka otevřená případný ledový špunt vyleze nahoru. I do velmi pečlivě provedené uzavřené konstrukce se dostane voda, trvá to dlouho ale dostane. Proto bych ty otvory dole rozhodně neucpával. Ucpou se samy - prachem, pylem, hmyz tam natahá bordel. Zejména při tak malé výšce nad zídkou.

Pane Kruppe, dle mých zkušeností silikon, takovej ten transparentní, sice na oceli drží ale uplný spoleh na to není. Zvlášť tady u té aplikace co kolega tvoří, silikon nepřilne - třeba jen někde pár desetin mm spára a voda už má cestu kudy do oceli. Sloupek mu za 35 let upadne. smile

Editoval bourač (07-07-2020 20:28:12)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 07-07-2020 20:45:13

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 334

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Z vlastní praxe můžu říci, že ty sloupky vydrží 50 let i bez jakokoliv oprav. Sám mám plotové sloupky z trubek 70x3mm a po 50ti letech jsou prorezlé jenom těsně u země a i tak by dalších 20let dali bez ztráty kytičky. Naposledy se natírali před 30ti lety.


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

#10 07-07-2020 20:52:12

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Souhlas, velkou roli hraje lokalita, materiál trubek, blízkost solené komunikace, atd. atp. Těsně u země se vždy drží vlhkost + odlišná tepelná roztažnost ocel / beton. Nejvíc namáhané místo.

70mm už bych nenazýval sloupky nýbrž sloupy big_smile

Editoval bourač (07-07-2020 20:53:32)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 07-07-2020 21:22:28

Krupp
Člen
Místo: Těšín
Registrovaný: 03-01-2011
Příspěvky: 139

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

-bosakobyla píše že v zídce, s nějakou krycí stříškou. navrchu. Tak myslím že těch 30cm od země určitě. Od vlhka, jako normální pletivo-plotová trubka v zemi to určitě neurezene. Resp. v takových podmínkách by to vydrželo i bez toho zinku. Za mně nejlepší u plotu vždy udělat tu patku aby se k tomu nedostala hlína a ještě líznout po obvodu asfaltem. Ale to už není řešení na pohledový plot.

-Pane bourač, obyč silikon bych tam taky asi nedával.. pan píše silikon tak snad má vymyšlené. Když už tak bych šel do něčeho jako je medvědí houno.

-sloupky to jsou sice velké ale ten spoj dole bude slabé místo

Offline

 

#12 07-07-2020 21:29:43

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Uvnitř dutiny bych  obecně se zinkem  moc nepočítal. Ať  už  se ta spára vyvaří  nebo  nevyvaří.  A to  z toho  důvodu, protože zinek  dovnitř může natéct,  ale nikdo  nezaručí,  že tam  jsou  z  předúpravy před zinkováním  odstraněné,  odmořené  okuje nebo  třeba nějaká  rez a tudíž nezaručí,  že tam  ten  zinek  přilne.
Správně provedené  žárové  zinkování je totiž  mnohovrstevné, tloušťka žárového  zinku  je zhruba od 60 až  třeba do  150 mikronů,  podle toho, jak  moc je v podkladovém  materiálu  křemíku  a tuším  taky uhlíku. A potom  jak  moc je podkladový  materiál  hlazený  nebo  naopak  třeba hruběji  otryskaný. Čistý  zinek  z té  vrstvy je jen  asi 1/3 až  čtvrtina tloušťky. Zbytek  vrstvy žárového  zinku  jsou  slitiny zinku  a železa  v různém  poměru,  až  nakonec poslední  vrstva je s malým  obsahem  zinku  a vysokým  železa. Proto  na dobře připraveném  povrchu  má  žárový  zinek  vysokou  přilnavost.
Ale uvnitř dutin  k  těm  slitinám  nemusí  dojít,  může tam  být vrstva zinku odělená  od vrstvy oceli nějakou  slabou  vrstvičkou  oxidů  nebo  nečistot. Zinek  tam  potom  bude chránit proti  korozi  pouze systémem obětované  elektrody,  kde ve vlhku  dochází  ke koroznímu úbytku  zinku  až  desítek  mikronů  za rok. takže za pár let žárový  zinek  zmizí  a začne korodovat vlastní  ocel jakožto  úplně nechráněná.
Jinak  jako  poměrně dobrý  nápad se mně jeví  vyplnit vnitřek takových  sloupů  betonem. Beton  reaguje alkalicky a z tohoto  důvodu chrání  běžnou  černou  ocel  před korozí. Ta ochrana přestane až  když  se beton  zkoroduje,  alkalické  látky v něm se zneutralizují  vzdušným  oxidem  uhličitým a beton  se stane neutrální.  Ale dovnitř těsného sloupku se oxid uhličitý  nedostane.

Co  se týká  silikonů,  těch  je spousta druhů. Je silikon univerzální,  ten  je acetátový  a nepřilne tuším  téměř k  ničemu. Ze silikonů  je ale mechanicky nejpevnější. Pak  je silikon,  neutrální,  ten  ke kovu  přilne velmi  dobře. je ale hodně mechanicky měkký,  takže se snadno poškodí a neodolává  plísním. Pak  jsou  silikony žáruvzdorné,  ty jsou obvykle taky acetátové a potom  existují  různé  mixy silikonu  s jinými  tmely, které  mohou  mít různé  vlastnosti.
Ale na  toto než  silikony by měl být lepší nějaký polyuretanový  tmel  pro  venkovní použití.

Editoval Radim (07-07-2020 21:37:10)

Offline

 

#13 08-07-2020 08:01:23

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Nepochopil jsem presne ale z praxe - kyselina se dostane vsude i do sebemensich mist ale zinek ma vetsi hustotu a tak se nikam nedostane. Po vytazeni staci prvni dest nekdy jen vytece kyselina z maleho mista a je rez vsude - znici i zbytek jinak dobreho zinku. Husta zinkova barva vyplnujici mista kde neni zinek je tak asi jedine reseni.

Offline

 

#14 08-07-2020 08:10:58

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Tady se jedná přece o žárové zinkování. Nedovedu si představit, že by se někde udržela v roztaveném zinku kyseliny po mořící lázni. Spíš mám zkušenost, že se malé otvory zalejí úplně.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#15 08-07-2020 09:19:42

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Je to tak stalo se mi to mockrat. Zinkovani nemam rad a jako estetickou upravu to nesnasim. Je to jedovaty a pri svareni zinkovanych profilu to smrdi

Offline

 

#16 08-07-2020 09:35:23

bosakobyla
Člen
Registrovaný: 07-07-2020
Příspěvky: 8

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Stále Váhám, co se sloupky udělat.
A jaký máte názor na ten současný svar ze spodní strany po obvodu jeklu na té fotce?
Nepotřeboval by zesílení z horní strany?

Offline

 

#17 08-07-2020 11:37:10

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

názor na ten svár co je na fotce? je hnusnej, účel to splní, sloupek bude držet (pokud s tím plotem nebude někdo lomcovat)
ale nevařil to zkušený (pečlivý) svařeč. není to dobře provařené, je to velmi dobře vidět podle zabarvení jeklu v místě housenek.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#18 08-07-2020 13:44:07

Ikovlabs
Člen
Registrovaný: 16-02-2017
Příspěvky: 115

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Nekdy mne napada ze je levnejsi to udelat z nerezu i plot - nemusim resit barvu,zinek  a pod. to je dnes uz dobra palka.


Berlan BPS 40,BWIG 180,BMIG 140

Offline

 

#19 08-07-2020 13:50:16

bosakobyla
Člen
Registrovaný: 07-07-2020
Příspěvky: 8

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

http://imgway.cz/s/Dxk
http://imgway.cz/m/Dxk.jpg

http://imgway.cz/s/Dxl
http://imgway.cz/m/Dxl.jpg

http://imgway.cz/s/Dxm
http://imgway.cz/m/Dxm.jpg

http://imgway.cz/s/Dxn
http://imgway.cz/m/Dxn.jpg

Po shlédnutí všech těch svarů kolem jeklů na fotkách tedy zastáváte názor, že svary kolem jeklů jsou dostatečné a není je nutno doplňovat o svary z horní strany? Když s tím třeba zajdu k nějakému zámečníkovi a budu mu tvrdit, že ty svary jsou málo a chtěl bych je z tohoto důvodu doplnit z horní strany, tak ať se na mě divně nedívá, že co to po něm chci.

Editoval bosakobyla (08-07-2020 13:59:11)

Offline

 

#20 08-07-2020 17:14:07

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 334

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Adamw140 napsal(a):

Je to tak stalo se mi to mockrat. Zinkovani nemam rad a jako estetickou upravu to nesnasim. Je to jedovaty a pri svareni zinkovanych profilu to smrdi

Přesně tak. Ale lidi jsou líný vzít do ruky jednou za x let stětec a napatlat barvu. Já třeba nechci zinkovanou bránu a jsem za exota.


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

#21 08-07-2020 19:12:46

Krupp
Člen
Místo: Těšín
Registrovaný: 03-01-2011
Příspěvky: 139

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Za mně ten zinek a otvory můžou napáchat víc škody. Ve vlhku to stát nebude takže když to necháte opískovat+natřít nějakou dvousložkovou barvou tak to bude "na věky".
PS: Zkuste si jeden sloupek pořádně ukotvit do svěráku za tyčku a zkusit s ním zaverglovat. To spojení dole není ideál (dva svary to nevyřeší). Lepší zjisitit že je to slabé teď než až to bude napevno.

Offline

 

#22 08-07-2020 21:19:13

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Bajka o oslovi který umřel hlady
stál osel mezi dvěma otýpkami chutného sena a nevěděl do které se pustit
váhal a vybíral tak dlouho že nakonec zemřel hlady.

Naprosto tě bosákobylo nechci urazit, pokud se tě to dotýká přijmi omluvu. No ale když už kobyla, to je příbuzný osla. big_smile
Svařování a ocelové konstrukce nejspíš není tvůj obor, určitě vynikáš v něčem jiném.

Trochu ty sváry oklepej nějakým špičatým želízkem aby odpadly zbytky strusky, zkus to trochu okartáčovat ocelkartáčem. To měl po sobě udělat ten "svářeč". Je to součást procesu.
Vyvrtej otvory dle požadavku zinkovny a odnes to tam.

Plot vydrží velmi dlouho, než stačí případná koroze něco provést, dřív na plot spadne strom nebo do něj někdo nabourá.

Až ho tedy budeš po té havárii opravovat ty čtverce z pásoviny udělej rozměrově ne dovnitř jeklu ale ven, čtverec stejného rozměru jako je jekl. Svařit potom natupo. Tu trubku také natupo koutovým svárem na tu pásovinu - ovšem bez nějakého prostrkávání zkrz, žádné vrtání díry.
Nynější provedení je zbytečně předimenzované. Na plot a odhaduji že není moc vysoký - 120cm(??) určitě vyhoví dobře provedený svár od svářeče.
Ten kdo vařil toto současné provedení svářeč není, je to lepič.

Pokud ale chceš aby tvoji pravnuci (nebo kdo bude nemovitost za 80let vlastnit) se mohli stále z toho plotu radovat - předělej to.

Pořiď pásovinu šířky jako jsou rozměry jeklu (50/50??) tl. 8mm je OK. Sloupků vidím 7ks, tak 7 čtverců. Žádné vrtání děr pro trubku.
Současné sloupky lze použít, budou cca o 10mm kratší, to nebude vadit. - Škoda že nevím jak máš provedený vršek sloupku - jestli je tam nějaký ozdobný prvek? Dají se koupit, lepší železářství prodávají různé ozdobné odlitky na ploty. Tedy nevím jak vypadá vrch sloupku. Na spodu současného sloupku odřízni tu trubku, jekl co zbyde zabrousit do roviny k té pásovině, vznikne vršek sloupku, rovný s dírou uprostřed (20mm??). Na opačnou stranu jeklu navař nové čtverce dle mého návrhu a taky trubku.
Toto provedení splňuje tvůj požadavek aby nebyla žádná spára. Musí to ale zavařit jiný svářeč a musí metodou Mig céóčkem, taky "drátem" - všechno různé názvy pro jednu metodu.
Proč tuto metodu vysvětluju výše, obalená elektroda není optimální.
Na ty díry co jsou nyní nahoře na sloupku jsem nezapoměl, u mého avataru vidíš kde sídlím, věnuji ti velké ocelové kuličky z nějakého ložiska, mají průměr cca 30mm, ty můžeš dát tomu zkušenému svářeči ať je přivaří na ty díry. Design smile
Všechno platí pouze pokud při obrácení sloupků vyhoví rozteč pásovin pro připojení těch kovaných polí.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#23 08-07-2020 21:37:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

Všechno  nakonec jednou  zrezne a zničí  se. Je to  třeba jen  dělat  tak, aby ten  materiál  a ta práce na něm  byla co nejvíc využita neboli  aby to  co  nejdéle vydrželo.
Udělané  to  už je,  tak  bych navrhoval vyvrtat  díry podle pokynu  technologa zinkovny a dát to  žárově pozinkovat. V postaveném  plotu  potom  vnitřky důkladně vystříkat  konzervačním  voskem. Případně pokud je to  shora otevřené,  zaplnit jemnozrnným betonem až  po  vrch. Na ty čepičky na vrchu,  jak už  psal  Bourač,  ale i  na různé  otvory se dá najít na internetu  spousta krytů  i  všelijakých  plastových  špuntů.
Pro  příští plot vedle úprav,  které  navrhuje Bourač a které  mně připadají  praktické  bych  navrhoval  zvážit použít otevřené sloupky bez  dutin. typu  L,  U nebo  I atd , případně jejich  kombinace. Právě tam  se nejvíc projeví  síla toho  žárového  zinku, případně ještě doplněná nástřikem  dobrou  práškovou  barvou s dobrou  předúpravou  pod práškem.

Offline

 

#24 09-07-2020 14:44:16

bosakobyla
Člen
Registrovaný: 07-07-2020
Příspěvky: 8

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

http://imgway.cz/s/1tC9
http://imgway.cz/m/1tC9.jpg

http://imgway.cz/s/1tCa
http://imgway.cz/m/1tCa.jpg

http://imgway.cz/s/1tCb
http://imgway.cz/m/1tCb.jpg


Díky za odpovědi. Chtěl bych věci dělat správně. Záleží mi na kvalitě. A provedení těch sloupků není ideální.
Pokud ten sloupek nejde udělat hermeticky uzavřený, tak se tam bude srážet vlhkost a zrovna to bude kapat do toho blbého místa. Betonem ho zalít nemůžu, protože vrch je přivařený a přístup je jen přes 2cm otvor v trubce.

Napadla mě varianta, jak to ještě jinak rozebrat, to bych udělal vlastnoručně. Viz obrázky a komentář dole.
1. Po obvodu říznout sloupek 1cm od dolního okraje tenkým kotoučem úhlové brusky do hloubky 3 až 4 mm. V té výšce 1 cm by už neměl být žáden svar. Takže celý plocháč s trubkou půjde vytáhnout.
2. Odříznout plocháč od trubky. Zůstane pouze trubka, která se použije.
3. Nový plocháč bude mít tloušťku 10mm, aby kompenzoval ten uříznutý 1cm.
4. Svařit trubku s plocháčem, který bude mít uprostřed předem vyvrtaný otvor 10mm kvůli zinkování.
5. Přivařit plocháč k jeklu.
Tato varianta ale závisí na tom, že svar trubka-plocháč bude dokonalý. Svar v tomto místě stačí jeden nebo se má případně zesilovat dalšími svary?
Když to bude dělat další lepič, tak mě asi trefí šlak. Mám tu výrobu poptat někde u zámečníka? Kdo umí dneska z řemeslníků  kvalitně svařovat?

Offline

 

#25 09-07-2020 15:52:24

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?

bosakobyla napsal(a):

... Kdo umí dneska z řemeslníků  kvalitně svařovat?

Svářeč?


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče