SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-07-2020 14:47:27

ALUKOVO
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 27-12-2019
Příspěvky: 13

Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Ahojte. Chcel by som sa spytat ohladom zvarania palivovej nadrze z nakladiaku. Naco si davat pozor a tak. A zaroven chcem podakovat “vyrobcovi” za uz poskytnute rady.

Offline

 

#2 09-07-2020 15:22:20

JZ
Člen
Registrovaný: 08-07-2020
Příspěvky: 11

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Krom jiného na zbytky paliva, které se uvolňují z pórů materiálu a mísí se vzduchem uvnitř nádrže. Tedy pokud nechceš pořádat memorial Dr. Fausta.

Editoval JZ (09-07-2020 15:23:16)

Offline

 

#3 09-07-2020 15:45:37

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

JZ....  prosím Tě kolik jsi  zavařil nádrži do nafty? Já když jsem ji  vařil zbyla mi tam decka a dokonce hořela  a já pořád proč se mi ta nádrž hřála. Tak že žáden výbuch se nekonal. Tak že vylít do poslední kapky a je to caik. S benzínem je to jinak .Ten je schopen při odpaření udělat výbušnou směs.

Offline

 

#4 09-07-2020 15:48:48

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

To právě někdo dostane nápad  nádrž vyčistit ředidlem a nebo technickým benzínem a to je potom průser.. big_smile

Offline

 

#5 09-07-2020 16:09:19

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Ja varil benzinove nadrze vzdy po okraj naplnene vodou (nebo proste co nejvic to slo tak, aby tam nezbylo misto pro vypary). Sice to dilo ma pak velikou tepelnou setrvacnost a chce to pouzit dost proudu, ale je to z hlediska exploze ci pozaru bezpecne. U nafty se nemusi zpravidla delat nic, jen mit pobliz minimax.

Editoval Dawe (09-07-2020 17:02:00)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#6 09-07-2020 18:06:34

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2402
Web

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Dawe napsal(a):

U nafty se nemusi zpravidla delat nic, jen mit pobliz minimax.

Tak tím bych si tak jistej nebyl!!! Znám případ, kdy se človíček pokoušel vypálit autogenem do sudu od nafty díru a následovala exploze a krom jiných popálenin přišel o ruku... Tam je vzdy potřeba zajistit, aby se příp. zbytky paliva nemohly teplem vypařit a vytvořit poměr se vzduchem na výbušnou směs.

Offline

 

#7 09-07-2020 18:33:07

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Frank> no ja myslel ze se nemusi delat nic specialniho. Otevrit nadrz, vyprazdnit a zajistit ventilaci povazuju samozrejme za zaklad. Ale u benzinu je to daleko daleko kritictejsi a ta voda je jistota.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#8 09-07-2020 18:47:08

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1445

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Údajně stačí nádrž naplnit něčím bez kyslíku, nejlépe dusík nebo výše zmíněná voda, ale četl jsem, že lze i napojit nádrž na výfuk nastartovaného motoru a tim se vyfouká kyslík. Pokud je motor stále v běhu  a dodává výfukové plyny do nádrže, tak by se neměla z čeho výbušná směs vytvořit a uvnitř nádrže bez kyslíku nemá co bouchnout. Odstranění nafty či benzínu je samozřejmostí aby to nemohlo hořet mimo nádrž. 
Nezkoušel jsem to, neměl jsem potřebu.

Trochu mi to připomíná situaci, kdy plynaři autogenem navařili trubku na rozvod plný zemního plynu. Bez kyslíku uvnitř tam také nic nebouchlo.

Editoval Charon (09-07-2020 18:48:50)

Offline

 

#9 09-07-2020 19:44:40

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2402
Web

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Dawe napsal(a):

Frank> no ja myslel ze se nemusi delat nic specialniho. Otevrit nadrz, vyprazdnit a zajistit ventilaci povazuju samozrejme za zaklad. Ale u benzinu je to daleko daleko kritictejsi a ta voda je jistota.

Jasně. O vás nepochybuji, já jen, aby si někdo nemyslel, že nafta, když je těžší frakce uhlovodíků, že je bezpečnější. Jak už zmíněno od většiny - zamezit vytvoření výbušné směsi. smile

Offline

 

#10 09-07-2020 19:52:42

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Uz som niekolko hlinikovych a ocelovych prerazenych a inak poskodenych nadrzi na naftu pozvaral. ALUKOVO ide zvarat svoju prvu hlinikovu nadrz. Ma tam v podstate dve diery ktore som mu poradil opravit preplatovanim. Jedna diera je vacsia, asi 5 cm a druha je mensia. Ja som pri zvarani nadrzi v ktorych bola nafta postupoval tak, ze som nadrz nechal od nafty vykvapkat - natocil som ju tak, aby z nej doslova vsetko vytieklo. To som nechal kludne aj dva dni. Potom som si pripravil zaplaty ktore museli pasovat ako rit na serbel. Nasledne som do nadrze poriadne nafukal CO2 z hasicaku aby sa odtial vytlacil vzdusny kyslik. Pri zvarani som mal nadrz natocenu tak, aby zaplata nebola v hornej polohe pri zvarani, ale pekne na boku, pod urovnou CO2 v nadrzi. Zaplata musi byt taka velka aby presahovala dieru minimalne o 15 mm. Zaklad je aby pri zvarani nepadlo nic zerave alebo horuce do nadrze. Samozrejme ta cast kde sa bude navarat zaplata, tak ta musi byt riadne mechanicky ocistena od necistot a musi byt sucha.
Aj zelezne a hlinikove nadrze som zvaral vacsinou tigom. Raz som jednu hlinikovu nadrz repasoval - navaral som tam druhu neposkodenu cast nadrze - nadrz mala asi 1200L - bola burana. Tu druhu cast som tam vtedy navaral Migom v heliovej atmosfere. Navaral som to prave v technologickom spoji kedze bola vyrobena myslim z piatich modulov s prepazkami.

Editoval vyrobca (09-07-2020 19:54:56)


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#11 09-07-2020 20:03:30

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Také jsem  vařil pásy hliníku kde jsou ty třmeny pod něma byla celá vyhnitá ale jinak dobrá.

Offline

 

#12 09-07-2020 20:09:20

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

To ja som posluchol dobru radu,nadrz som nalial po okraj vodou, zavrel, a pri zvarani vzniklo tolko vodnej pary,zeto drblo jak papinak smile. Odvtedy je ta nadrz trochu zdeformovana, ale stale vyzera celkom fajn. Mam to na kyvacke v povodnom laku z roku 1958, tak som z kazdeho poskodenia laku nestastny. Nakoniec mi pomohlo aj tak az vyliatie epoxidovymi farbami, odvtedy tesni a karbec je cisty

Offline

 

#13 09-07-2020 20:28:49

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

jean> smile No jo, clovek si vsechno hned neuvedomi a zavre tu nadrz automaticky, co?

Frank> no jo, napsal jsem to blbe, mel bych formulovat presneji. Diky.

Editoval Dawe (09-07-2020 20:30:29)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#14 09-07-2020 20:30:17

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4712
Web

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Frank napsal(a):

aby si někdo nemyslel, že nafta, když je těžší frakce uhlovodíků, že je bezpečnější. Jak už zmíněno od většiny - zamezit vytvoření výbušné směsi. smile

čau Franku smile hřbitovy jsou plný statečných svářečů smile . Vono při sváření toho vneseného tepla není moc ve srovnání se švajcem. Takže to co paličovi spolehlivě bouchne svářečovi nemusí.       Nafta bouchá za vytvoření podmínek celkem mohutně.
Podmínky - správná koncentrace výbušné směsi + oheň se klidně vytvoří u 10let otevřených a odvětraných zařízení, nejen ohřátím usazenin v různých lemech a škvírách ale i uvolněním z oceli (hliníku atd) které jsou kupodivu porezní.
Z praxe: používám kyslík k hašení drobných požárů, tlakem kyslíku plamen sfouknu. Když je kyslíku hodně - směs nemá správné parametry a plamen se zadusí.

To co popisuje kolega pat - že mu v nádrži hořelo a nic nebouchalo byla šťastná náhoda, nějak došlo k zahoření (neplést s výbuchem) z hladiny se teplem uvolňovaly plynné uhlovodíky a stíhaly se spalovat i s těmi které vznikaly při sváření - může být. Čest práci big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#15 09-07-2020 20:52:30

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Frank napsal(a):

...... Znám případ, kdy se človíček pokoušel vypálit autogenem do sudu od nafty díru a následovala exploze a krom jiných popálenin přišel o ruku... ....

to dopadol este dobre - je znamy pripad (tusim aj tu na svarfore to niekto spominal), ze chlapovi dekel zo sudu "neznameho povodu" urazil hlavu >> vraj ho zoskrabavali zo stropu......

pred par rokmi (viac ako 10), vo zvaracej skole, si nas instruktor privyrabal (s pozehnanim majitela) podobnymi melouskami big_smilebig_smile
nadrz doniesli dnu, opytal sa, ci ju vyplachli a potom PB horakom "zasvietil" dnu > bezna prax > az do doby, ked sa jedna z nadrzi rozbrehla po dielni a zburala 4 zvaracie boxy >> v tom momente prisiel o pozehnanie majitela big_smilebig_smilebig_smile

Editoval rcp (09-07-2020 20:56:39)

Offline

 

#16 09-07-2020 21:19:24

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2402
Web

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Ahoj Bourači, ahoj rcp. smile  Ano je to přesně tak jak píšeš a stejně tak jak uvádí rcp... a je to možné i u starých zdánlivě odvětraných nádrží... Holt, náhoda je blbec, mi vždycky bylo vtloukáno do hlavy už od mala a není radno bezpečnost podceňovat. Nebo se domnívat, mně se nemůže nic takového stát.
Ono když spadlo letadlo nad NY City, tehdy v roce tuším 1997, letu TWA 800, které spadlo krátce po strtu, vydala vyšetřovací skupina NTSB oficiální zprávu: Zjistila, že pravděpodobnou příčinou nehody byla jiskra(snad statická elektřina) v zahřáté palivové nádrži uprostřed, kde se vytvořila výbušná směs, která nakonec vedla k explozi, která zničila letadlo. No a to letecký palivo je petrolej...což je i značná část motorové nafty.

Offline

 

#17 09-07-2020 21:36:32

peta62
Člen
Registrovaný: 22-09-2012
Příspěvky: 326

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Frank napsal(a):

Ono když spadlo letadlo nad NY City, tehdy v roce tuším 1997, letu TWA 800, které spadlo krátce po strtu, vydala vyšetřovací skupina NTSB oficiální zprávu: Zjistila, že pravděpodobnou příčinou nehody byla jiskra(snad statická elektřina) v zahřáté palivové nádrži uprostřed, kde se vytvořila výbušná směs, která nakonec vedla k explozi, která zničila letadlo. No a to letecký palivo je petrolej...což je i značná část motorové nafty.

Jestli je to ten pripad, ktery myslim, kde prisel zivot i nejaky tenista letici z US Open, tak tam se tehdy dost psalo o omylem odpalene rakete. Potom muze byt oficialni verse hodne divoka.


Zase zacinam - Omicron Gama 161 a ted se jeste ucim na Omi 206

Offline

 

#18 09-07-2020 21:53:51

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2402
Web

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

peta62 napsal(a):

Jestli je to ten pripad, ktery myslim, kde prisel zivot i nejaky tenista letici z US Open, tak tam se tehdy dost psalo o omylem odpalene rakete. Potom muze byt oficialni verse hodne divoka.

To může. Ale to může ale být oboustranné. Ale ono se těžko ututlává něco co vede tým vyšetřovatelů... nicméně dokázat doopravdy človíček jako já nemůže nic. big_smile

Offline

 

#19 09-07-2020 22:01:20

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Frank> ja si tu nehodu pamatuju, byla i v serialu "Letecke katastrofy". Doslo tam, pokud mi pamet slouzi dobre,  k soubehu nekolika udalosti, jednak prazdna centralni nadrz (piloti neprecerpali z kridel), dale jela naplno klimatizace jejiz agregat byl primo pod tou nadrzi, velmi ji zahrival a tim inicioval intenzivni tvorbu kerosinovych vyparu. No a nakonec zkrat ve vodicich ukazatele stavu paliva.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#20 09-07-2020 22:07:13

JZ
Člen
Registrovaný: 08-07-2020
Příspěvky: 11

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Frank napsal(a):

Zjistila, že pravděpodobnou příčinou nehody byla jiskra(snad statická elektřina) v zahřáté palivové nádrži uprostřed, kde se vytvořila výbušná směs, která nakonec vedla k explozi, která zničila letadlo. No a to letecký palivo je petrolej...což je i značná část motorové nafty.

Mám za to, že na základě této nehody bylo také omezeno napětí na vodičích procházejích vnitřním prostorem nádrže na 5V, ale možná se pletu.

Offline

 

#21 09-07-2020 22:07:42

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2402
Web

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Dawe - Ano, díky za upřesnění.

Offline

 

#22 09-07-2020 22:44:32

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Frank napsal(a):

Ahoj Bourači, ahoj rcp. smile  Ano je to přesně tak jak píšeš a stejně tak jak uvádí rcp... a je to možné i u starých zdánlivě odvětraných nádrží... Holt, náhoda je blbec, mi vždycky bylo vtloukáno do hlavy už od mala a není radno bezpečnost podceňovat. Nebo se domnívat, mně se nemůže nic takového stát.

zlate pravidlo, ktore nam vtlkali do hlavy >> ku kazdej nadobe s neznamym obsahom pristupovat, ako keby tam bol obsah hodne nebezpecny...... hrdinov su plne cintoriny, ako pisal bourac big_smilebig_smile

Editoval rcp (09-07-2020 22:45:07)

Offline

 

#23 10-07-2020 06:57:22

ALUKOVO
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 27-12-2019
Příspěvky: 13

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Velmi pekne vam dakujem za cenne rady. Prva nadrz je uz za mnou. Napustil som nadrz Co2. Islo to docela v pohode. No v pohode🤣... chybala mi tretia ruka a to bolo nadavania. Prerazenie bolo na ovalnom rohu. Uz davno som tolko nebrusil wolfram🤣. Ale dopadlo to docela dobre. Este raz dik😉👍

Offline

 

#24 10-07-2020 08:51:29

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

No vidíš  a teď můžeš  zase radit, už jsi mazák. Tady se více  píše jak svařuje.  big_smile

Offline

 

#25 10-07-2020 18:06:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4452

Re: Zvaranie palivovej nadrze z domiesavaca

Ono  by mělo  stačit nádrž  nechat  pořádně vykapat a vyschnout a během  svařování foukat  do  nádrže ,  ideálně na místo  svařování, dostatečné  množství  vzduchu. Pokud tam  půjde takové  množství  vzduchu,  že nevznikne výbušná  směs,  nemůže to  ani  bouchnout ani  zahořet. Spodní  hranice meze výbušnosti  různých  organických  rozpouštěděl bývá  kolem 5 - 15  tuším  objemových procent,  což  v nádrži o  objemu  několik  set  litrů "zajistí"  odpaření odhadem půl  deci  až  deci hořlavé  kapaliny.
Pokud by na stěnách  nádrže  byly nějaké  usazeniny nebo  uhlovodíky absorbované  do  kovu, měly by jít vyhnat  do  plynné  fáze ohřátím těch  míst,  kde se bude svařovat,  vyšší  teplotou z  venku  nádrže. Teplota vznícení,  to  jest  zapálení  hořlavé  kapaliny či  páry ne plamenem,  ale vysokou  teplotou je tak od cca 250 stupňů  výš, běžně ale třeba až  400 st  C, takže pokud v nádrži  není  díra, dají  se takové  usazené  uhlovodíky zevnitř nádrže odpařit šetrným  ohřátím  nádrže plamenem. Za současného  foukání  vzduchu dovnitř nádrže.  Pokud tam  díra je, tak jen horkým  vzduchem  třeba z  regulované  teplovzdušné pistole s nastavenou  teplotou  tak  150  st  C.
Pak  taky záleží,  jak velké  a jakého  průřezu  jsou  otvory do  nádrže. Palivová  nádrž o  objemu  několik  set litrů, pokud tam  je otevřený  jen  plnicí  otvor, se i  tak  v případě výbuchu uvnitř roztrhne. Pokud se ale jedná  o  malou nádrž o  objemu  5 - 10 litrů, podle mne otevřeným  hrdlem  nádrže ten  tlak  při  výbuchu  stihne utéct  a nestane se nic.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče