SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-09-2020 18:45:26

Daver213
Člen
Registrovaný: 21-04-2020
Příspěvky: 23

Svařování/ broušení - vdechování výparů a částic

Ahoj. Myslím, že tak nějak všichni víme, že svařování a následné broušení není nic moc pro zdraví. Občas ale v práci zazní debata na toto téma a pak z toho má člověk bobky... Nedávno to bylo např. o svařování nerezi/hliníku. Prý maximálně okolo 6-7 let a mělo by se skončit. Potom neplodnost, vypadávání vlasů, zubů, plíce v háji. Z každého povolání bude mít tělo později problémy, ale tohle mi přijde jako extrém. Nerez vařím pár měsíců a až teď jsem se dozvěděl, co je to vlastně za svinstvo hlavně kvůli Chromu.. sice čistá práce, ale zdravotně katastrofa (údajně).
Nevím jestli špatně hledám a nebo o těchto věcech neexistují skoro žádné informace. Jestli se tomu dá vůbec věřit atd.
Zásadní problém vidím v přístupu firem. První firma - svářečská kukla za 1500Kč, druhá firma něco od esabu okolo 3000Kč, třetí firma konečně speedglas, ale opět bez filtrace.
Můj zaměstnavatel se chlubí a je pyšný na to, že je ve firmě ventilace, která je asi 3 metry nad svářečským stolem. Mezitím ten bordel 100x vdechnu a ještě ten dým pozoruju, jak stoupá až ke stropu.
Myslím si, že ve většině českých firem to bude podobně.
Otázka je, jestli filtrace např. Adflo + svařování/broušení nerezi vůbec pomůže, nebo se problém jen přesune na později. Jestli filtr vůbec zachytí všechny částice a jestli tyhle škodliviny nejdou do těla např. přes pokožku.
Tyhle věci bohužel nikdo neřeší a neříká. Je naopak smutné, jak většina svářečů svařuje úplně bez jakékoliv ochrany a je jim to úplně jedno. Navíc ještě za plat, který už dnes má i pokladní v Lidlu, která nemusí nad ničím přemýšlet. Kdyby mě to nebavilo, tak tuhle práci už dávno nedělám.
Určitě se chystám koupit speedglas s adflo + štít na proušení, jen je otázka, jak moc to pomůže. Snad ve všech firmách pořád poletují částice po broušení a člověk to asi stejně vdechne.
Navíc jsou podle mě tyhle filtry na celodenní (8h) práci, tzv. ne na šontačky typu - odjehlit, hodinu chystat a pak 10 minut svařovat. No jsem z toho hodně zmatenej ....

Ještě dodatek - pokud se teda vykašlu na nerez a budu svařovat jen ocel - pomůžu si tím, nebo to bude skoro nastejno?

Editoval Daver213 (08-09-2020 18:51:52)

Offline

 

#2 08-09-2020 19:56:54

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: Svařování/ broušení - vdechování výparů a částic

To jsem zvědavej co tady k tomu kdo napíše, já když si při broušení vezmu respirátor tak mi zase netěsí nebo se mlží brejle, takže jsem se rozhodl že radši ať mi nic nevlítne do oka, i tak jsem už na očním v mládí byl...  Řežu a brousím venku, protože dělám doma nerez i ocel a rezavý tečky jsou všude v okruhu snat 8 metrů. Jako řikám si že to neni ještě tak jako ve firmách kde jsem byl na několika exkurzích, tam se maká furt, já dělám když se mi chce a když se mi nechce tak nedělám. Z toho brusnýho prachu by prý měla být fibróza i z železnýho.

Offline

 

#3 08-09-2020 20:19:11

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svařování/ broušení - vdechování výparů a částic

No, nevím, kde jsi slyšel takové pitomosti o svařování, ale rozhodně to nejsou pravdivé informace. Jsou tu lidé. kteří se točí kolem svařování i třicet a více roků a nemají ani vypadané vlasy, ba ani zuby. A plno jich ještě i kouří, takže ani ty zvěsti o zničených plicích nebudou tak žhavé. Jediné, co se z toho nechá vypíchnout je působení chromu na pokožku. Existují lidé, kteří mají alergii kůže na rukou na chrom. Netýká se to ale nerezových ocelí, tam je chrom zakotvený ve slitině s ostatními kovy. Pokud používáte kožené svářečské rukavice tak dostáváte takovou dávku chromu z činění kůže, jakou z dotyků s nerezí nikdy nedostanete.
Broušení a odsávání je samostatná kapitola!
Jakékoliv brusné produkty určitě mají vliv na čistotu plic. Zvláště tzv. těžké kovy zůstávají v plicích i několik let, než se zcela vyloučí. A třeba uhelný prach se zcela nevyloučí nikdy. V oblasti svařování je takovým typickým škůdcem prach wolframu, který se může do plic dostat při neodborném broušení elektrod pro metodu TIG.
Odsávání při svařování má být tak účinné, aby nebyly překročeny povolené hygienické limity. Dá se to snadno změřit, stačí požádat hygienickou stanici, je to běžně poskytovaná služba. Je ale potřeba si uvědomit, že jedině svářečské jelito svařuje tak, aby mu šly svařovací aerosoly do dýchací zóny. Normální svářeč si dá svařovaný předmět co nejvýše, nejraději do výšky ramen. Pak se všem smradům spolehlivě vyhne protože mu daná poloha nedovolí se nad oblouk nahnout a žrát ty dýmy.
Odsávání se umísťuje nad svařovací místo, protože podle zákona pana Archimeda teplý vzduch stoupá nahoru i se všemi splodinami. Výkon odsávacího zařízení se dá celkem snadno spočítat. Komu se do toho nechce, ten to řeší jednoduše odsávací jednotkou na vlastním místě svařování.
Nejsem moc velkým příznivcem vhánění vzduchu do svařovací kukly, ať se to jmenuje jakkoli. Zvláště po vydatném obědě s fazolemi. big_smile

Offline

 

#4 08-09-2020 20:37:17

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Svařování/ broušení - vdechování výparů a částic

dalsi zdroj znecistenia su karbidove kotuce ktore dokazu v dielni paradne narobit bordel
ano rozne nanopasty a podobne vsetky tieto pripavky maju v uvedene aky typ ochrany sa ma pouzivat.
Co sa tyka zvarania plamenom a kurenarcina plynarcina a rozne tie asfaltove izolacie tak unas v rodine
mame cloveka co po 30-35r mal nasledky dost ludi ma problemy s pazerakom a zaludkom ale skor z tych asfaltov.

ak sa chce bat nech cita OSHA alebo ISHN pripadne nejake case studies. pripadne si moze nieco pekne najst
a u zamestnavatela si vyziadat CleanAir alebo si ho kupit za svoje premie... smile

Moje okolie vratane mna pouziva polomasky 3M tie maju silikonovy lem a pekne dosadnu na tvar tesni to aj pod maskou.
dalsia vec 3M alebo pozrem co to za znacku predava silikonove brile tesnia aj oci mlzia sa ak si neotvoris ventil
brile niesu spojene polomaskou preto staci aj bocny maly ventil pri gumickach polomaska tesni zase para nejde do brily.. tolko pre nellospeed-a

PS: moj model uz nieje skladom ale vyzeraju UVEX na tvar nejako takto
http://www.lubica.eu/produkt/3/17660/g1000
http://www.lubica.eu/produkt/3/3837/uvex-ultrasonic

a polomaska 6xxx/7xxx rada.

Editoval ihlan (08-09-2020 20:46:05)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#5 08-09-2020 21:20:41

Daver213
Člen
Registrovaný: 21-04-2020
Příspěvky: 23

Re: Svařování/ broušení - vdechování výparů a částic

Dozvěděl jsem se to od 3 svářečů, všem je přes 60 let a navzájem se neznají. Jeden řekl, že na hliník musí být 100% ochrana jinak ty zuby, vlasy, krev z nosu atd. Myslím, že se tohle stalo právě jemu. = výpary vdechuješ, proto ty zuby, krev z nosu atd. Proto jsem jeden den odmítl vzít v práci hliník, když mi druhý svářeč řekl - proč? Vždyť vaříš nerez a je to stejnej princip. Tak mu říkám tu věc s hliníkem a následovala půlhodinová debata o tom, že nerez je daleko větší svinstvo. Chrom + ostatní přísady v nerezu jsou jed pro člověka atd. Prý se mám zeptat ostatních chlapů, kteří tam vaří vesele tigem několik let bez filtrace. Několikrát jsem zaslechl i - ta nerez nám na dlouhověkosti zrovna nepřidá..
Jasně, dokonce můžu u svařování i sedět, ale občas se tomu vdechování prostě nevyhnu, jinak bych nic neviděl.
S tím odsáváním jsme se špatné pochopili. Sice je dobře, že je nahoře, ale stůl mám asi 1,5 od stěny haly a výpary projdou nahoru okolo potrubí. Takže se vlastně nic neděje. Proto se dávají ty mobilní jednotky přímo nad hořák, aby svářek nevdechl vůbec nic. To ale není tento případ. Pokud ses díval někdy na svářeče a sám jsi neměl kuklu, tak moc dobře víš, že všude okolo něho jsou výpary, plyn ....... je úplně jedno, jak si k tomu stoupne.
Covid neřeším big_smile

Editoval Daver213 (08-09-2020 21:27:41)

Offline

 

#6 09-09-2020 19:45:22

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Svařování/ broušení - vdechování výparů a částic

Souhlasím  s Jirkatim,  že rozhodující  jsou  hygienické  limity . Ty jsou  dělány,  +- zhruba tak,  aby průměrný  člověk,  který  s tím  pracuje denně a ty limity nepřekračuje,  vydržel  v práci těch  svých  30 nebo  tak  nějak  let,  než  přijdou  zdravotní  problémy nebo  nepřijdou  vůbec. Neboli  ty hygienické  limity jsou  stanovovány tak, aby,  pokud se dodržují, nemohl  ten  pracovník případné zdravotní  problémy nárokovat  jako  nemoc z povolání. Je pár škodlivin,  kde to  udělat nejde, jako  třeba prach  v dolech, potom  třeba silikóza plic horníka je relativně běžná  nemoc z povolání. Ale u  většiny škodlivin  jsou  hygienické  limity stlačeny tak  dolů,  aby nějaké  dlouhodobé postižení nebylo pravděpodobné  nebo  výrazné.
Platilo  to  za socíku,  kdy si  komunisti  nemohli  dovolit u  pracujících  hromadné  nemoci  z povolání  z  ideologických  důvodů a platí  to  i  dnes,  kdy je pro  systém nemoc z povolání  pracujícího velice nákladná,  kvůli  placení rozdílu  mzdy a kvůli  invalidním  důchodům.

Offline

 

#7 09-09-2020 20:31:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Svařování/ broušení - vdechování výparů a částic

nellospeed napsal(a):

To jsem zvědavej co tady k tomu kdo napíše. Jako řikám si že to neni ještě tak jako ve firmách kde jsem byl na několika exkurzích, tam se maká furt, já dělám když se mi chce a když se mi nechce tak nedělám.

Pěkné big_smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 09-09-2020 20:47:37

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Svařování/ broušení - vdechování výparů a částic

Ten kdo viděl film K19 Stroj na smrt  Tam sářeči svařovali  a také moc dobře nevypadali. Asi špatné odsáváni  big_smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče