SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Při pájení hliníku je základní problém spojen se stabilitou povlaku oxidu hliníku na povrchu, kterému je prakticky nemožné se vyhnout. Pájení hliníku a jeho slitin je z tohoto důvodu velmi obtížné.
Uvedu zde způsob, jak se tomuto vyhnout a připravit povrch Al tak, že je možno provádět pájení i běžnými cín-olovo pájkami ap., jak je tomu např. u mědi a většiny slitin mědi.
Jde o způsob odstranit trvale vrstvičku oxidu Al z povrchu a nahradit ji spolehlivě difuzně přilnutou vrstvičkou stříbra. Po této úpravě se vlastnosti Al nezmění a pájení lze provádět kdykoliv po úpravě, neboť stříbro je za normálních okolností stálý kov.
Úprava se provádí použitím dusičnanu stříbrného, který se nanese v tenké vrstvě na povrch Al a předmět se zahřívá nad teplotu 444°C, nejlépe od 450 ° C až 550 °C kdy dochází k rozkladu AgNO3 na Ag a oxid dusíku. Oxid dusíku reaguje s Al2O3 na dusičnan hlinitý který se zároveň odpaří a na povrchu Al je vytvořena inter-difúzní vrstva stříbro - hliník. Hliník se stříbrem nevytváří žádné intermetalické (křehké) sloučeniny. Tato stříbro-hliník inter-difúzní vrstva zabraňuje reformaci povlaku oxidu hliníku. Jako výsledek, pájení lze provést později. Konvenční pájené spoje jsou potom na stříbro-hliníkové difúzní vrstvě povrchu. Typické pájky, jako jsou kadmium pájky, cín-olovo, zinkové pájky, atd., mohou být použity.
Editoval Frank (18-11-2009 17:09:16)
Offline
Parada Frank. toto je navod k veci.
Sice TIG je fajn ale toto skusim tiez ked zozeniem suroviny.
Offline
Dobrý den,
když tak čtu o pájení, musím reagovat.
Neshánějte kolego žádné suroviny. Pájením a svařováním hliníku se zabývám velmi dlouhou dobu. Samozřejmě met. Tig - Wig. Dá se i plamenem, ale až zkusíte Tigem, tak budete nadšen.
Léta opravuji klimatizační chladiče a trubky svařováním. To však bylo někdy doprovázeno pory ve svaru a provozní tlak je údajně cca 24 atm., takže spoj musí být perfektní.
Vše řeší speciální pájka a metoda Tig - Wig. Paráda. Typ pájky v případě zašlu mailem.
EWP - Boža.
Offline
Můžete prosím tu vaši metodu popsat?
Offline
Pavel ZRX napsal(a):
Můžete prosím tu vaši metodu popsat?
též se přidávám,o pájení hliníku Tigem slyším poprvé
Franku - díky za článek!
Editoval Szabitch (21-02-2010 19:51:02)
Offline
Ano,
zatím velmi stručně, ale to stačí.
Zakoupíte pájku, která je téměř k nerozeznání od přídavného materiálu - drátu průměru obvykle 2.0 mm. Materiál klasicky mechanicky očistit, odmastit. Střídavý proud vhodné velikosti, argon min. 99.995%. No prostě vše stejné, jako když svařujete Tigem hliník s klasickým příd. materiálem. Budete překvapení velice. Ano, je důležitý typ pájky. V případě vážného zájmu zašlu mailem. Jde to fakt samo. Postupová rychlost je jen trochu větší. Spoj vypadá jako normální svar. Povrch je stříbrně lesklý, hladký, spoj absolutně těsný. Opravuji takto klimatizační trubky od průměru cigarety a tl. stěny méně, než mm. Samozřejmě i různé další díly z hliníku a jeho slitin.
Pokud budu vědět, zodpovím Vaše další dotazy.
Zatím
Bož
Offline
Napište prosím, jaký typ pájky pro trubky klimatizace používáte a zda používáte nějaké tavidlo. Chci to vyzkoušet.
Offline
Szabitch napsal(a):
Pavel ZRX napsal(a):
Můžete prosím tu vaši metodu popsat?
též se přidávám,o pájení hliníku Tigem slyším poprvé
Franku - díky za článek!
TIGem to lze, to není zase tak nic moc nového. Ono vlastně když používáte na čistém Al materiálu přídavný drát AlSi12 jde de-facto taky o pájení, neboť teplota tání slitiny AlSi12 je o několik desítek stupňů nižší.
Ale ten můj článek pojednává úplně o něčem jiném. Tam se právě nejedná o použití TIG. Tou metodou lze pájet Al s jinými materiály, např. s mědí, ocelí ap., běžnou cínovou, cín - olovo a cín - kadmium, nebo cín - zinek pájkami.
Jinak samozřejmě existuje celá řada možností pájet hliník.
Tady jsou odkazy na koupi a použití pájek pro tvrdé pájení AL Zn materiálů, které lze jen velmi obtížně, nebo vůbec svařovat TIG metodou. Jsou to některé odlitky z tzv. White metal. (Z této slitiny jsou vyrobeny složité odlitky jako karburátory ap.)
Dále pájky a pasty pro veškeré možné pájení i dvou rozdílných kovů, např. Al s Cu a jejími slitinami:
http://www.thomasnet.com/products/brazi … 507-1.html
http://www.lucas-milhaupt.com/en-US/pro … rmetals/1/
http://www.wipo.int/pctdb/ja/wo.jsp?WO= … SPLAY=DESC
Když zkusíte už zde diskutované HTS 2000
http://www.aluminumrepair.com/
dosáhnete spoj s pevností a zatékavostí lepší a bez použití TIG metody. Ta metoda jež je poisována v tom odkazu není dokonalá. Použitím pájecí pasty s cesiem (fluorid cesia) dosáhnete úplného zázraku v pájení touto pájkou. Nicméně nelze tímto pájet Al s Cu.
Offline
BOŽETĚCHU,popsal jsi to moc hezky,ale to nejdůležitější jsi stejně nenapsal.Jakou konkrétně používáš tu pájku??? To ostatní si už dokážu domyslet,protože já ty trubičky svařuju a je pravda,že někdy to jde docela blbě.Takže to pájení by mi to dost usnadnilo.
Offline
Nevím,mně to přijde jako nesolidní jednání něco na diskuzním fóru nakousnout, hrubě nastínit,ale to hlavní- podstatu celé věci si nechat pro sebe se sdělením že to bude zpřístupněno pouze vážným zájemcům na základě mejlu.Je to takové "přihřívání své polívčičky" a nejen v tomto vlákně.Mně však nepřísluší tohle soudit, takže pouze vyjadřuju svůj podiv nad tímto neobvyklým jednáním.
Offline
Pripajam sa k Ladesovi, pride mi to cudne.
Offline
Možná trochu kecá ....... :-) ?
Offline
Nechci se Božetěcha moc zastávat, ale když se podíváte do "Pravidel" pro příspěvky, najdete tam zmínku o nepovolené reklamě. A pokud Božetěch odpovídá zájemcům přímo po e-malu není problém si mu napsat.
Offline
No to s tou reklamou je tazke, ak prosim o radu a niekto mi odporuca postup a uvedie aj znacku materialu, ktory na to pouzije nevidim v tom problem. Inak to ani nejde, ti z nas co sa tym nezivia jednoducho potrebuju poradit aj s konkretnou znackou. To by sme museli striktne zakazat aj menovat znacky nasich strojov a pod. Podla mna je vyhodou fora to, ze si precitam prispevky k teme ktora ma zaujima a ak najdem pre mna pouzitelnu odpoved, je vyhodou ak viem co mam zhanat aj bez toho aby som zhanal mailom nejake dalsie detaily. Pokusy o reklamu boli myslim zlikvidovane aj po upozorneniach uzivatelov, ak sa im nepozdavali. Takto sme schopny udrzat uroven aj rovnovahu medzi nepovolenou reklamou a vysokou vypovednou hodnotou prispevkov.
Uffff, skoro ako grafoman.
Offline
Mně spíš zaráží definice"vážného zájemce"-co to obnáší-napadá mě takovej "příměr" s hubnutím."Vážným zájemcům za ofrankovanou obálku se zpáteční adresou a vloženou padesátikorunou poradím jak zaručeně zhubnout." A odpověď ? "Nežer".Taky mi nesedí něco na diskuzním fóru nakousnout a pak dělat drahoty.Taky se může jednat o tzv.skrytou reklamu-pošlu mejla jako zájemce a budu zaplaven nevyžádanými produkty které dotyčný nabízí.Já tohle znám z jiných fór kde se dělím o zkušenosti a vždycky raději problematiku zveřejním kompletně než abych potom čelil desítkám soukromých zpráv a mejlů které mě zdržují od dalších poviností.
Editoval Ládes (23-02-2010 23:16:35)
Offline
Jestliže napíšu,že se jedná např. o drát AlMg5,nejde o reklamu! O tu by se mohlo jednat jen tehdy,pokud by dotyčný uvedl i výrobce,a o to upřímně řečeno nikdo nestojí.Důležité je chemické složení,většina z nás má stejně už toho ,,svého " výrobce vyzkoušeného a bere zboží od něho.Takže Božo .... všichni tady jsme vážní zájemci,tak nedělej fóry,nezdržuj se mailama a pokud opravdu něco takového víš,tak to sem napiš.... Prosím tě ...
Offline
Mne vaše obviňování vůbec nevadí. Vždy hraji čistou hru. Ale chápu, v dnešní době krize je nasraný každý druhý. Přesto trošku mírníte výrazy, že kecám a že snad budu vybírat, jako u doktora 30,- Kč.
Za prvé, nepíši v mé svařovně a označení pájky nenosím v hlavě.
Za druhé, vždyť jsem nabízel, že zájemcům pošlu typ mailem. Do té doby bych zjistil označení.
No a za třetí, čekám další připomínky, protože se někde udává, že to je svařovací drát. Taky jsem se divil. Jen na některých odkazech je uvedeno, že se jedná o pájku pod původním označením
OK TIGROD 18.05 a nynější označení je
OK TIGROD 4047.
Přeji příjemný den s netrpělivým očekáváním dalších připomínek.
Boža
Offline
TIGROD 4047 = Drát typu AlSi12
Z http://products.esab.com/Templates/T041.asp?id=131635 kopirujem:
OK Tigrod 4047
GTAW
OK Tigrod 4047 bol pôvodne vyvinutý ako spájka, aby sa využila jeho nízka teplota tavenia a úzke teplotné rozmedzie tuhnutia. Navyše má vyšší obsah kremíka ako OK Tigrod 4043 (AlSi5) , čo zvyšuje tekutosť zvarového kúpeľa a znižuje zmŕšťovanie pri tuhnutí. Horúce praskanie sa výrazne zníži, keď sa ako prídavný materiál použije OK Tigrod 4047. Materiál možno použiť na aplikácie pracujúce trvalo pri vyšších teplotách. Nie je vytvrditeľný.
Editoval Miki2t (24-02-2010 11:45:57)
Offline
AlSi 12 pro svařování a AlSi12 pro pájení se v pár detailech liší.
Zatímco pájky Fontargen A 407 L nebo UTP 4 lze klidně použít i pro svařování, tak WIG dráty Union AlSi12 a UTP A 48 se pro pájení nehodí. Neptejte se mě, kde přesně ty rozdíly jsou. Ale tipnul bych si zbytková množství dalších prvků, např. Mn a Fe. Však také ten pájecí drát je asi o polovinu dražší, než svařovací.
Online
Tuto pájku - 4047 -používá firma, která opravuje pájením plamenem nové klimatizační chladiče. Mají různé vady, ty jsou povoleny opravit a po různých tlakových zkouškách jsou pak dále používány. Až jsem se tomu trochu divil.
Jinak se provádí pájení v indukční peci.
Já jsem s ní ovšem velice spokojen na Tigu.
Bož
Offline
Vždyť o nic nejde.Mně jen poněkud zarazilo tohle nezvyklé jednání.Třeba já jsem se před hodinou vrátil z dílny,mám ve schránce 14 mejlů a 22 kousků ve SPAMu(ten stejně musím projít protože mi tam občas chodí i normální vzkazy).Takže pro mně je daleko jednodušší a rychlejší zveřejnit všechno kompletně.To že za takovým jednáním vidím nějakou nepravost je tím že už jsem párkrát pěkně naletěl.
Omlouvám se jestli jsem se vás nějak dotknul.
Offline
Takže žádnej novej objev. Nakonec je to prachobyčejná AlSi12.
Pro Jardu K :
Taky mi není příliš jasné, co může být za rozdíl v tom, že drát stejného složení (AlSi12) může být doporučován jednou jako pájka i příd. mat. pro TIG, podruhé zase jenom pro TIG.
Může tam v té určené pro pájení být nepatrný rozdíl ve zbytkovém množství prvků, ale taky tam může být záměrně přidáno malé procento jiného prvku. To obvykle výrobci pečlivě utajují. Jako např. u zde diskutované HTS 2000. Analýzou lze zjistit přítomnost Germánia a Cesia.
Offline
Dobry den,sleduji tuto diskuzi a rad bych pajku AlSi 12 a pro svařování AlSi12 vyzkousel v praxi.Muze nekdo poradit.kde se da objednat,jedna tak druha.Dekuji
Editoval fabia04 (25-02-2010 17:19:24)
Offline
Dotaz na pana Božetěcha: jaké je nastavení zdroje pro použití pájky ALSI 12 a jaký je podle Vás rozdíl mezi pájkou a normálním tigovým drátem ALSI 12?
Offline
Nastavení zdroje, je stejné, jako při svařování hliníku. Proud střídavý AC. Pájka se taví při nižší teplotě, takže tomu úměrně nižší svař. proud.
Rozdílnost bude jistě ve složení, ale uspokojivé odpovědí jsem se nedopátral.
Bož
Pájku jsem objednával ve Svařečské technice - obchodě.
Offline