SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-09-2020 18:28:28

malarad
Člen
Registrovaný: 20-08-2015
Příspěvky: 31

Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Co říkáte na soustruh Proxxon PD 400? Byl by na menší věci,. Jde mi o přesnost. Prý jsou čínské na nic

https://www.hanzal-naradi.cz/stolni-mik … xon-pd-400

Offline

 

#2 17-09-2020 18:40:22

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

asi 3mes spatne som diskutoval o PD 250/e mam nejake YT video (link dodam neskor)
kde typek na to kupoval prislusenstvo a sice je dostupne ale stalo tolko co to male struhadielko
nechcem pisat o 250-tke len aby si vedel ze tato znacka ma svoje special prislusenstvo dost predrazene.

idem pohladat video PROXXON 250/E
https://www.youtube.com/watch?v=MCHznzJHff4
je to malicky ty chces vacsi ale pozri na vyhotovenie co zvlada malicky a potom na konci co dokupil
ak rozumies anglicky hovori aj ceny..

Editoval ihlan (17-09-2020 19:09:19)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#3 17-09-2020 18:46:44

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

neviem ci je toto forum to prave na pokec o kovoobrabacich strojov ale ked uz,proxxon je rozhodne to lepsie co je na trhu,45kg sustruh za skoro 60 litrov fuuu,ono pri cinach nejde ani tak o presnost ako o jej spracovanie ktore moze dost kolisat,osobne by som siel asi radsej do niecoho masivnejsieho napriklad http://www.cnc1.eu/sk/sustruh-ss330.htm ale tym nechcem tvrdit ze je to lepsi sustruh ako ten proxon no jeho ponencial je niekde uplne inde

Offline

 

#4 17-09-2020 18:52:06

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

skor ako budes palovu linku na judasa zvazovat si pozri este special temu k tym malym sustruhom
https://www.svarforum.cz/forum/viewtopi … 10&p=3 od 1 strany po konec
judas ma cinu len to maskuje takymi trapnymi nazvami ako COMP-ASS a kadeco ine ale je to cina..

mozes usetrit 30kolikov ceskych €1000 https://www.amazon.de/-/en/Dema-6133-Sp … B000RY0SBK

pri cine vs. proxxon mas jednu vyhodu existuje kooooppaaa nahradnych dielov aj vyrabanych USA/EU pre tie ciny
bez toho aby si ich musel upravovat pri proxxone sice mas kvalitne diely ale viac si musis vyrobit sam ak to nechces
kupit ako ich origo diel.

Palo uz si u neho konecne bol pozret pustil ta? hmmm?

Editoval ihlan (17-09-2020 19:24:16)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#5 17-09-2020 19:24:14

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Mám malý čínsky, dá sa s tým spraviť aj na stotinu, ale trvá to. Aj kalenú oceľ to obrobí, ked sa na to ide opatrne. Skôr je problém s tým, že do toho dokopy nič neupneš, lebo sklúčidlo je malé, priechodzý otvor je malý. Bolo by k tomu treba lunetu. Závity moc nenarežeš, jedine, že budeš čarovať s kolečkami a to je otravné. Ak máš miesto, tak za 60 litry je už SN, žebrák a pod v dobrom stave. Aj SV18 pred GO sa nájde. Ja mám doma SN281, veľké sklúčidlo a je to v pohode. Ale radšej robím na SV18, to je moc luxusný sústruh.

Offline

 

#6 17-09-2020 21:03:31

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Mam přiznanou čínu.

Odkaz co jsi uvedl na Proxxon PD 400 mi připadá děsně drahý, za polovinu peněz se dá sehnad sice číná,  ale propracovanější. Např zde mi chybí rychloposuv koníku - zde se fixuje koník šroubem, není zamknutí pinoly - zde bych se bál povolování, koník z hliníku, suport - zinkový odlitek .... Prostě na mě moc hliníku a zinkových částí. Snad jedině že to nebude reznout, ale jakou to může mít přesnost a pevnost?

Editoval Charon (17-09-2020 21:05:02)

Offline

 

#7 17-09-2020 21:42:51

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

malarad napsal(a):

Co říkáte na soustruh Proxxon PD 400? Byl by na menší věci,. Jde mi o přesnost. Prý jsou čínské na nic

https://www.hanzal-naradi.cz/stolni-mik … xon-pd-400

Že je to nesmysl a za ty peníze předražený šunt. Pokud chceš vědět více, polož dotaz na CNC fóru.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#8 18-09-2020 09:45:51

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Ten Proxxon je hračka za obrovské peníze. Ekvivalentní čína by stála polovinu.
Na cnc forum nemusíš, vím přesně, co ti tam odpověděj. "Sežeň si starej poctivej soustruh třeba na bazoši".
Bude to velmi pravděpodobně velká kráva, velmi pravděpodobně ho budeš dávat rok do kupy, abys na něm mohl dělat v přesnosti lepší koupené číny, A vrazíš do toho fůru peněz, abys tohoto stavu dosáhnul.  Pokud máš čas a místo, a možnost práce na velkých strojích, protože něco třeba bude potřeba udělat znovu, proč ne. Nakonec získáš bytelnou mašinu, vhodnou i pro živnostníka. Když budeš mít obzvlášt velký štěstí, padneš na pozůstalost, kde takovejhle "krám" překáží v garáži, nejde tam strčit auto a dědicové to chtěj mít hlavně pryč za odvoz plus něco. Ale pravděpodobnější je, že koupíš poloviční šrot, na kterým budeš muset makat dost dlouho.
Sám mám čínu, koupil jsem jí na výrobních strojích, kde ti to za poplatek při prodeji seříděj a vyčistěj, což si jinak musíš udělat sám.  Jak píše jean, dá se s tím dělat na setiny, ale trvá to dlouho, protože tě nedrží tuhost stroje a musíš finální stovky brát na několikrát. Je to malý a v podstatě můžeš začít dělat hned.
Jinak u těch čínskejch strojů, sice stejný, jako třeba Proma, ale mnohem lepší z hlediska kvality, jsou třeba Optimum, Warco, ..... na další si nevzpomenu smile
Výrobní stroje si držej taky slušnou kvalitu,  Nešpor si vybírá u dodavatelů a než by vzal šunt, tak to radši vyřadí z nabídky. Kdybys chtěl Optimum, tak pokud jseš někde u germánskejch hranic, tak doporučuju si radši dojet přímo tam, než to vzít od Bow.  Ale je to na tobě.

Editoval pafik1605 (18-09-2020 09:48:18)

Offline

 

#9 18-09-2020 12:54:18

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

"Sežeň si starej poctivej soustruh třeba na bazoši" je správna rada

Offline

 

#10 18-09-2020 12:55:03

malarad
Člen
Registrovaný: 20-08-2015
Příspěvky: 31

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

pafik1605 napsal(a):

Ten Proxxon je hračka za obrovské peníze. Ekvivalentní čína by stála polovinu.
Na cnc forum nemusíš, vím přesně, co ti tam odpověděj. "Sežeň si starej poctivej soustruh třeba na bazoši".
Bude to velmi pravděpodobně velká kráva, velmi pravděpodobně ho budeš dávat rok do kupy, abys na něm mohl dělat v přesnosti lepší koupené číny, A vrazíš do toho fůru peněz, abys tohoto stavu dosáhnul.  Pokud máš čas a místo, a možnost práce na velkých strojích, protože něco třeba bude potřeba udělat znovu, proč ne. Nakonec získáš bytelnou mašinu, vhodnou i pro živnostníka. Když budeš mít obzvlášt velký štěstí, padneš na pozůstalost, kde takovejhle "krám" překáží v garáži, nejde tam strčit auto a dědicové to chtěj mít hlavně pryč za odvoz plus něco. Ale pravděpodobnější je, že koupíš poloviční šrot, na kterým budeš muset makat dost dlouho.
Sám mám čínu, koupil jsem jí na výrobních strojích, kde ti to za poplatek při prodeji seříděj a vyčistěj, což si jinak musíš udělat sám.  Jak píše jean, dá se s tím dělat na setiny, ale trvá to dlouho, protože tě nedrží tuhost stroje a musíš finální stovky brát na několikrát. Je to malý a v podstatě můžeš začít dělat hned.
Jinak u těch čínskejch strojů, sice stejný, jako třeba Proma, ale mnohem lepší z hlediska kvality, jsou třeba Optimum, Warco, ..... na další si nevzpomenu smile
Výrobní stroje si držej taky slušnou kvalitu,  Nešpor si vybírá u dodavatelů a než by vzal šunt, tak to radši vyřadí z nabídky. Kdybys chtěl Optimum, tak pokud jseš někde u germánskejch hranic, tak doporučuju si radši dojet přímo tam, než to vzít od Bow.  Ale je to na tobě.

Díky všem za odpovědi!
Pafik, co máš přesně za soustruh z obchodu výrobní stroje ?
Má soustruh o hmotnosti 200 kg slušnou tuhost? Na obrábění kovů?

Offline

 

#11 18-09-2020 13:07:17

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Tohle:  https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ … 0x550g/828
Původně jsem chtěl CMJ250, ale tehdy Nešpor říkal, že se pohoršily, že už je nebere, ale jestli na tom trvám, tak ho doveze. Netrval jsem smile
Ocel, nerez, závity, není problém. Upichování těhle materiálů - to už není sranda, ale dá se. Nicméně pokud to jde, upichuju pásovou pilou smile . Musej se přehazovat kola kvůli závitům, to je opruz. CMJ to má všechno uvnitř, jen vakláš pákou. Nicméně závity zase tak často neřežu. Další plus, co má CMJ, je strojovej příčnej posuv. Jelikož jsem línej točit kličkou, dal jsem tam krokáč a mám ho taky a plynulej. Jen to něco stálo. Co mi naopak hóódně vadí na CMJ a co jsem nevěděl do doby, než jsem ho viděl u kamaráda je, že má vřeteno nafest spojený s přírubou univerzály. Kamarád má jednu třípaknu a "vyhovuje mu na všechno, je s ní spokojenej" (jak jsem dostal, prodávám smile ). Já mám dvě kleštiny, třípaknu, nezávislou čtyřpaknu, závislou čtyřpaknu a lícní desku. Kdybych to měl vždycky nastavovat na nulu, když bych to měnil, tak bych se picnul. Spíš bych to prodal a koupil jinej soustruh,

Editoval pafik1605 (18-09-2020 13:08:41)

Offline

 

#12 18-09-2020 14:10:27

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

pafik1605 napsal(a):

...
Na cnc forum nemusíš, vím přesně, co ti tam odpověděj. "Sežeň si starej poctivej soustruh třeba na bazoši".
...

Dříve to tam tak chodilo. Každý to bral "podle sebe soudím tebe". A protože je tam hodně živnostníků a fachmanů dělající větší věci, tak to podle toho bylo. Přece jen je to strojírenské fórum, ne modelářské. Ale první je otázka, na co má ten soustruh sloužit? Jestli na modelařinu, dílenskou práci třeba kolem domu, či autoservis nebo veterány, parní stroje, opravdové lokomotivy nebo třeba dřevěné misky, svícny, talířky atd, atd...A každá činnost má svoje specifické potřeby, takže se stává, že těch různě velikých soustruhů má pak třeba dotyčný od každého jeden  wink


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#13 18-09-2020 14:24:45

malarad
Člen
Registrovaný: 20-08-2015
Příspěvky: 31

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

pafik1605 napsal(a):

Tohle:  https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ … 0x550g/828
Původně jsem chtěl CMJ250, ale tehdy Nešpor říkal, že se pohoršily, že už je nebere, ale jestli na tom trvám, tak ho doveze. Netrval jsem smile

No jo, ale proč tam tedy ty soustruhy CJM dál na internetu prodává, když se prý zhoršily?

Jinak samozřejmě opět díky za odpověď. Líbí se mi jejich nabídka na vyčištění a seřízení strojů.

Offline

 

#14 18-09-2020 14:26:34

malarad
Člen
Registrovaný: 20-08-2015
Příspěvky: 31

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

j.bill napsal(a):

pafik1605 napsal(a):

...
Na cnc forum nemusíš, vím přesně, co ti tam odpověděj. "Sežeň si starej poctivej soustruh třeba na bazoši".
...

Ale první je otázka, na co má ten soustruh sloužit? Jestli na modelařinu, dílenskou práci třeba kolem domu, či autoservis nebo veterány, parní stroje, opravdové lokomotivy nebo třeba dřevěné misky, svícny, talířky atd, atd...A každá činnost má svoje specifické potřeby, takže se stává, že těch různě velikých soustruhů má pak třeba dotyčný od každého jeden  wink

Prvně chci soustruh na naučení se, zkušenosti mám prakticky nulové, obrabet budu kovy.

Offline

 

#15 18-09-2020 16:40:08

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Dobrá. Chceš si hrát nebo vyrábět? Uvažuješ, že až se to naučíš, koupíš něco jiného podle potřeby, nebo chceš pouze jeden stroj? Jaký máš rozpočet? Jakou představu o velikosti a hmotnosti? Jak cca velké a těžké budou obrobky? Počítáš s pár tisíci až desítkami na ostatní výbavu? (Měřidla, nože, vrtáky, upínače, hlavy, lícní deska, lunety, kleštiny, pouzdra přípravky atd...)
Je určitý rozdíl pracovat na malém stolním hobby soustruhu a na opravdovém produkčním stroji.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#16 18-09-2020 16:50:44

malarad
Člen
Registrovaný: 20-08-2015
Příspěvky: 31

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

j.bill napsal(a):

Dobrá. Chceš si hrát nebo vyrábět? Uvažuješ, že až se to naučíš, koupíš něco jiného podle potřeby, nebo chceš pouze jeden stroj? Jaký máš rozpočet? Jakou představu o velikosti a hmotnosti? Jak cca velké a těžké budou obrobky? Počítáš s pár tisíci až desítkami na ostatní výbavu? (Měřidla, nože, vrtáky, upínače, hlavy, lícní deska, lunety, kleštiny, pouzdra přípravky atd...)
Je určitý rozdíl pracovat na malém stolním hobby soustruhu a na opravdovém produkčním stroji.

1. Chci se naučit, zatím neplánuju nějakou produkci na výdělek

2.až se něco naučím, mužů pak koupit něco lepšího

3.rozpočet cca 50 za soustruh
4 .hmotnost a velikost asi tak tohle zhruba

https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ … 0x550g/828
Ale tento soustruh jak psal kega prý nemá automat.příčný posuv, tak nevím, jak moc je to na závadu. Ale na naučení snad by stačil tento soustruh

5.obrobky budou menší, prostě na naučení se, řekneme tak 40 cm délka a 8cm průměr

6. S další investicí na další výbavu počítám

Offline

 

#17 18-09-2020 17:38:48

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

To vyzera ako dudasova ss550, este pozri sustruhy paulimont, tiez cina ale pre nemecko snad mozno, lepsia kvalita ako ten odpad pre sk cz.

Offline

 

#18 18-09-2020 17:57:57

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

malarad napsal(a):

https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/soustruhy/hrotove-soustruhy-/stolni-soustruh-na-kov-d250x550g/828
Ale tento soustruh jak psal kega prý nemá automat.příčný posuv, tak nevím, jak moc je to na závadu.

Ta velikost, jak psal kega, je tak akorát. Je to cca řada "500".
Nejmenší řady číny na kov jsou "třístovky" Třeba něco jako Proma SM-300. To je takové to nejmenší modelaření.
Pak řada "500". Třeba Proma SPA-500/500P. To je kolem 130kg s točnou délkou kolem 500mm. Na tom se dá jak modelařit, tak si trochu hrát se soustružením. Myslím, že pětistovka by mohla pro tebe být rozumný kompromis. Další řada je 700, 1000 atd. Roste to s točnou délkou, točným průměrem, hmotností a použitelností.
Na to CNC fórum se ale určitě podívej a prostuduj si to tam. Je tam dostatek informací.
Klíčová slova: stolní soustruh, čína, Warco, Proma, Bernardo, Sieg, Dudáš, Čau-čau, Optiturn, Výrobní stroje, Paulimot, MN80, Tumlíkovo, Rotwerk, Asist, Ferm, Weiss, Holzmann...atd
Příčný strojní posuv na učení moc řešit nemusíš. Čelo si zarovnáš točením kličky, stejně tak upichování. Základní verze stolních hobby soustruhů ho nemají a moc to nevadí.
Pokud bys nechtěl nový, dá se na naučení levněji pořídit i starší. Ať už čína nebo něco z klasické produkce.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#19 18-09-2020 18:15:45

malarad
Člen
Registrovaný: 20-08-2015
Příspěvky: 31

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

j.bill napsal(a):

malarad napsal(a):

https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/soustruhy/hrotove-soustruhy-/stolni-soustruh-na-kov-d250x550g/828
Ale tento soustruh jak psal kega prý nemá automat.příčný posuv, tak nevím, jak moc je to na závadu.

Ta velikost, jak psal kega, je tak akorát. Je to cca řada "500".
Nejmenší řady číny na kov jsou "třístovky" Třeba něco jako Proma SM-300. To je takové to nejmenší modelaření.
Pak řada "500". Třeba Proma SPA-500/500P. To je kolem 130kg s točnou délkou kolem 500mm. Na tom se dá jak modelařit, tak si trochu hrát se soustružením. Myslím, že pětistovka by mohla pro tebe být rozumný kompromis. Další řada je 700, 1000 atd. Roste to s točnou délkou, točným průměrem, hmotností a použitelností.
Na to CNC fórum se ale určitě podívej a prostuduj si to tam. Je tam dostatek informací.
Klíčová slova: stolní soustruh, čína, Warco, Proma, Bernardo, Sieg, Dudáš, Čau-čau, Optiturn, Výrobní stroje, Paulimot, MN80, Tumlíkovo, Rotwerk, Asist, Ferm, Weiss, Holzmann...atd
Příčný strojní posuv na učení moc řešit nemusíš. Čelo si zarovnáš točením kličky, stejně tak upichování. Základní verze stolních hobby soustruhů ho nemají a moc to nevadí.
Pokud bys nechtěl nový, dá se na naučení levněji pořídit i starší. Ať už čína nebo něco z klasické produkce.

Díky všem za odpovědi, jdu studovat. I když na to vůbec nemám čas, prace od rána do večera...

Offline

 

#20 18-09-2020 18:27:06

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

j.bill napsal(a):

pafik1605 napsal(a):

...
Na cnc forum nemusíš, vím přesně, co ti tam odpověděj. "Sežeň si starej poctivej soustruh třeba na bazoši".
...

Dříve to tam tak chodilo.

Chodí to tam tak pořád. " Když chceš něco většího, kup si většího. Když menšího na modelařinu, kup si MN80. jen ne proboha čínu" smile
Příčnej posuv se dá samozřejmě utočit kličkou, pokud točíš pr. třeba 20mm. Pokud točíš pr. 100, tak je na čele vidět jak nepravidelně kroutíš kličkou. Aspoň u mě to tak bylo, proto jsem to dodělával. Je to hezký s tejnoměrný (jasně, u středu je menší obvodová rychlost, když vyjedeš z optimálních řezných podmínek nože, je to vidět taky

Editoval pafik1605 (18-09-2020 18:30:43)

Offline

 

#21 18-09-2020 18:47:48

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

MN80 je předražená sháněj na doma S28 TOS Žebrak  nechají se sehnat v dobrém stavu s cenou okolo 50 tisíc a máš perfektní stroj na doma ke kterému se nechá sehnat příslušenství  a je univerzál  Uděláš na něm prakticky vše  do jeho točné délky a průměru
Ten tvůj cos dával odkaz je hračka  ne soustruh  co se týká přesnosti taky to nebude to pravý

Editoval Carls (18-09-2020 18:50:06)

Offline

 

#22 18-09-2020 19:40:59

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

S28 je velká a těžká kráva.  Pro modelařinu naprosto zbytečná.
Možná by ses divil, co všechno jsem na ní "uhrál". Jasně, brzdový kotouče na tom nepřetočím, ale dá se na tom udělat fůra seriozních věcí.

Offline

 

#23 18-09-2020 19:40:59

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

carls, ja by som tiez sustruh... doporucujes s28, ten ma 1200kg a to je problem... co tak doporucit nieco do 200 - 300kg v cene 50tis... myslim ze viacery by sa potesili... nejaku lepsiu cinu, je mi jasne ze nigdy tuhostou tieto cinske stroje nebudu jak stroje co maju 1000kg a viac ale ja by som tiez rad nieco na domace fusovanie... mn80 v dobrom stave a v dobrej cene to je nemozne...


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#24 19-09-2020 02:31:23

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Dobrý den  malarad  já mám  v dílně tři soustruhy různých velikostí na kterých pracuji a na základě mých zkušeností bych radil zhruba následující.
Pokud nechcete vyrábět velké díly a hledáte spíše malý kvalitní soustruh tak vzhledem k vaší cenové představě 50 - 60  je podle mne reálné koupit soustruh MN 80 v dobrém stavu s kompletním příslušenstvím které obsahuje nejen sady vnitřních i vnějších kleštin p ro upínání , dělicí kotouč na vřeteno i na suport i výškový suport a spoustu dalších věcí a tak se dá na soustruhu udělat i spousta nesoustružnických operací.
V žádném případě bych vám neradil kupovat něco starého ve špatném stavu, když nemáte zkušenosti s obráběním a možnost opravovat to za použití dalších strojů. Já jsem sice nějaké starší stroje do dílny pořídil ale mám možnost si spoustu věcí vyrobit a i tak jsem občas měl co dělat aby se mi to podařilo zprovoznit. Na soustruhu MN 80 jsem za cca 30 let vytvořil už spoustu věcí a tak pokud hledáte malý stroj mohu ho rozhodně doporučit.
Někdo může namítnout, že za ty peníze se dá koupit soustruh mnohem větší ano je to pravda a může to být výhodnější pokud ovšem hledáte soustruh větší. Na větším soustruhu se dají udělat samozřejmě větší věci a obrábění bude  , vzhledem k tuhosti stroje produktivnější ale zase potřebujete více místa, větší nosnost podlahy a nebude tak bohaté příslušenství jako u MN 80
Někdo už tu zmiňoval například soustruh S 28 ten je podle mne také reálné v této cenové hladině sehnat a je to profesionální soustruh ( v dílně mám  S 32 což je v podstatě novější model tohoto soustruhu. Je podle mne ve svojí kategorii také dobrou volbou ( samozřejmě zcela jiné velikoisti než MN 80)
Tyto soustruhy jsou oproti jiným poměrně hlučné  neboť mají náhon pomocí ozubených kol ale pracuji na něm často a mohu ho ve své kategorii také doporučit.
Ještě vlastním soustruh Svoboda JSO je to taková hezká velikost něco mezi malým a velkým točná délka 500mm ale ten bych ke koupi nedoporučoval
protože jsou to už starší strojě a že by se sehnal ve stavu , kdy by se nemusel oipravovat a byl hnd na práci je myslím velice nepravděpodobná.
Se soustruhy čínské produkce v kategorii o které uvažujete  zkušenosti nemám ale po tom co jsem nějaké viděl bych si ho nekoupil. Rozhodně bych nechtěl tvrdit , že všechno čínské je špatné ( měl jsem možnost 3x lidovou čínu pracovně navštívit ) a například rýži nebo čaj mají velmi kvalitní smile
Zdravím Štěpán

Offline

 

#25 19-09-2020 08:31:26

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Tady máš MN 80  https://www.sbazar.cz/llochman/detail/9 … olman-mn80 Ten inzerát tam visí skoro půl roku   Bude lepší jak čína ale je to furt jen na hraní Já jsem zvyklý na pořádný mašiny dělám na soustruhu celý život  Na velký mašině jde udělat malý šprdlík ale obráceně ne
Ten žebrák pokud je dobrý moc hlučný není  záleží jen jak je vyrasovaný  Já mít místo tak je už v pididílničce ale to už bych tam nic jiného neudělal a ni nedal

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče