SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 11-12-2020 19:46:08

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Problém těchto úprav je, jak již podotkl bonobo, že umístím-li termostat na chladič, tak při jeho sepnutí při 40°C už může být teplota polovodiče na horní provozní teplotě a budu-li pokračovat v práci, velmi pravděpodobně nestihne větrák dostatečně rychle odvést teplo z chladiče, který je nadimenzovaný na stálé proudění chladícího vzduchu.
Trochu jiná situace by byla v případě použití PWM regulace řízené termistorem, kdy by probíhalo kontinuální profukování a při prvních náznacích zvýšení teploty plný chod.
Jednodušší varianta by byla dvoustupňová regulace otáček na poloviční a plný chod.
V každém případě je to zásah do koncepce výrobku, který se v nejlepším příípadě projeví pouze zkrácením životnosti elektroniky zvýšenou teplotou.
Dále bych podotkl, že zátěž uvedená u zmiňovaných termostatů, je míněna odporová, nikoli indukční, což má vliv na životnost kontaktů.

Offline

 

#27 11-12-2020 21:00:10

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Bobobo už jsi někdy svářel s TP 1500? Běžel ventilátor po zapnutí? Tušíš, jak to je udělané? Spuštění ventilátoru vs tepelná ochrana?  Nevím co je kravina. Přečetl jsi, jak jsem to udělal u svého Partnera? Tak ti to zopakuji: Po zapnutí 2s ventilátor naplno abys poznal, že je v pořádku a že se může točit. Pak přejde na regulaci dle teploty a to tak, že pod 20°C jede ventilátor na 25% pak se s teplotou zvyšují otáčky a při +40°C dosáhnou maxima. Čidlo je vedle čidla ochrany. Regulace PWM. Tak co je tedy kravina!
Znáš Ty vůbec něco jiného, než "samej blábol" "zase kravina" ap.
Pokud je řešení s vypnutým ventilátorem, tak musí být dostatečný rozdíl mezi teplotou při které zasáhne ochrana proti přehřátí a snímač (termostat) spínající termostat je vedle snímače ochrany. Předpokládám, že výrobce umístil snímač ochrany na součást, která představuje nejchoulostivější místo z hlediska teploty. T.j. při dosažení teploty v místě umístění snímače ochrany mají ještě všechny součásti rezervu. Tak co  podle tebe kravina!
Prosím tě, jednou už konečně přispěj něčím konkretním, abychom poznali, že jsi opravdu takový machr, že si můžeš dovolit takovým způsobem dehonestovat názory druhých. Místo toho bys vysvětlil,  v čem se mýlí a to odborně a detailně.

Editoval Famater (11-12-2020 21:01:16)


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#28 11-12-2020 21:14:31

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8500

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Famater: Podobně to máme v práci na mašinách Lorch. Po zapnutí se načítá software mašiny a krátce se spustí ventilátory na maximum. Zhruba taky 2 vteřiny a podle mě mašina kontroluje že jsou ventilátory v pořádku. Pak je celou dobu ticho. Hned při zapálení oblouku se zapne čerpadlo vodního chlazení. Při delším svařování na vyšší proudy se spustí i ventilátory, které běží ještě chvíli po zhasnutí oblouku.
Tak mě napadlo že tohle by byla taky možnost ne? Mám to tak i u Gamy 1900Hf, že když nesvařuji tak je ticho a po zapálení oblouku jede ventilátor naplno. Kdyby to bylo i u hobby COček, tak za mě pohoda. Když člověk jen něco chystá a nesvařuje, tak je škoda že musí poslouchat ten kravál. Sice třeba můj Gamastar zase takový kravál nedělá, ale jiné svářečky.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#29 11-12-2020 21:21:56

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

bobobo napsal(a):

... pokud ochrana počítá s plněběžícím ventilátorem , znemožníš ji funkci !! ...

Selský rozum, neznalý elektroniky, mi říká, že by měla tepelná ochrana bez běžícího ventilátoru vypnout dříve.
Jak tedy zpomalené proudění vzduchu (zřejmě v závislosti na jeho teplotě) znemožní její funkci?
Má tedy nějaké nastavení od - do st.C a mimo tyto meze je v pr...?

No než jsem to dopsal, objevily se další příspěvky a objasnění.

Editoval davor (11-12-2020 21:26:34)


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#30 11-12-2020 22:02:20

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Davor, no jedine, ze by ochrana bola samostatne a bola ofukovana vzduchom od chladica. Ja netvrdim, ze by to nebolo mozne, ale to by nespravil hadam ani sfetovany cinan smile

Offline

 

#31 11-12-2020 22:25:46

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

bobobo napsal(a):

Zase kravina , pokud ochrana počítá s plněběžícím ventilátorem , znemožníš ji funkci !! To je zase nápad !

Co to plácáš za hňupoviny? Ochrana buď funguje, nebo nefunguje. Když funguje, tak při dosažení vypínací teploty vypne. Je jedno, jestli větrák běží nebo ne. Nejhorší, co se může stát je, že se to bude díky špatně nastavenému čidlu vypínat každejch 5 minut, ale to se dá doladit.
O záruce se nebavím, pokud bych porušil nějaké plomby, nebo by nebyly ty úpravy vratné v případě záruční poruchy, tak bych do toho nešel.

Offline

 

#32 12-12-2020 04:13:23

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

aktivně se chová ventilátor u Lorchu, kontrolně se spustí při zapnutí a pak nic, jen při rychlém vyvaření 1/2balíku 3,15 se ventilátor spustí. Po přerušení práce vychladí invertor za pár sec.
Věřím že výrobce počítal i s tepelnou setrvačností.
Aby to nebylo jednoduché mám Taiwan plasmu 120A ta má větráky dva, jeden běží nonstop a ten druhý jsem nikdy nezjistil zda se spouští.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#33 12-12-2020 09:25:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8500

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Ono to je podle mě i jak výrobci šetří na materiálu a miniaturizují. Ty známe firmy na které tady každý nadává mají velké chladiče, tedy vydrží jet bez aktivního chlazení delší dobu, než ty nejlevnější hračky od žlutých ve velikosti nabíječky autoakumulátorů. Ty mají klidně jako chladiče jen kousek ohnutého plechu tl. 3-4mm.
Tak mě napadlo, že by možná pomohlo dát do svářečky na ty chladiče nebo někam poblíž ventilátor z PC jako bývá na procesoru a napájet ho aby měl nižší otáčky a nedělal kravál. To by potom mohl jet ten zadní hlavní ventilátor na nižší otáčky.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#34 12-12-2020 09:46:37

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

varok: to víš, že je to z důvodu výrobní ceny. Ojebat to, kde to lze, to je krédo těch "výrobců".

Offline

 

#35 12-12-2020 10:09:35

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8500

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

No právě. Jinak by se určitě nedostali na cenu kde jsou teď.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#36 12-12-2020 10:31:33

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Ono  to  je dvousečné.  Když ventilátor běží  furt a invertor se hodně používá  v prašném  prostředí, tak  se časem  zanese chladič a součástky a začne se to  někde přehřívat. Takže když  ventilátor pracuje jen  když to  je skutečně teplé, zvyšuje se životnost  invertoru. A v krajním  příapdě i  životnost  ventilátoru, pokud nejde postřehnout sluchem,  že ventilátor běží.

Offline

 

#37 12-12-2020 10:55:08

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

On ten bobo moze mat pravdu, dame tam nejaky zraAci odpor co sa bude dost griat ale nevadi, ved je ofukovany ventilatorom, idelalne pri kondiku.
Tym ze to odstavite, chladic a trafo to mozno zvladne ale trpi odpor a okolie dosky.

Pri najhorsom, dajte na vystup 60v rele, ked zacnete zvarat odpadne a zapne ventilator na plno. Ked nezvarate drzi a mozete vemtilator spomalit na bezpecne otacky odporom, alebo stabilizatorom.

Offline

 

#38 12-12-2020 11:01:46

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8500

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Asi pro kutily největší přínos by bylo, kdyby některý z odborníků zkusil u různých mašin zapojení na umělou zátěž a nějakým přesným teploměrem změřil jak se součástky a chladiče ohřívají. Jak tady bylo ale často prezentováno, z většiny invertorů, jak MMA tak MAG jde při běžné práci jen studený vzduch. Takže ty maximální otáčky jsou podle mě zbytečné, ale třeba se pletu. Kdyby šel z ventilátoru teplý vzduch, tak je to něco jiného. Ale výrobci podle mě šetří jak psal pafik 1605, ale ne jenom na chladičích, ale i na té regulaci, i když by stála třeba jen 100,- kč. Moc se mi zamlouvá myšlenka kterou jsem psal a to je aby ventilátor běžel třeba na poloviční otáčky a po zapálení oblouku nebo po zahřátí se zapne ventilátor naplno.
Nemyslím to co psal Rellík, ale klasický dvoustupňově. To nevím jak udělat.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#39 12-12-2020 11:04:13

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Atlan napsal(a):

On ten bobo moze mat pravdu, dame tam nejaky zraAci odpor co sa bude dost griat ale nevadi, ved je ofukovany ventilatorom, idelalne pri kondiku.
Tym ze to odstavite, chladic a trafo to mozno zvladne ale trpi odpor a okolie dosky. ...

Myslíš "kurvítko"? Jestli je dimenzované tak, aby to odešlo dva měsíce po záruce, tak když se nebude soustavně chladit, odejde ještě v záruce. Chlazení se vrátí do původního stavu a hurá na reklamaci.

Offline

 

#40 12-12-2020 11:10:23

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

varok napsal(a):

Asi pro kutily největší přínos by bylo, kdyby některý z odborníků zkusil u různých mašin zapojení na umělou zátěž a ......

Nejlepší by bylo, kdyby si kutilové kteří to myslej se svařováním vážně, kupovali slušný stroje a ne sr....ky.  Pak by nemuseli nad takovejma pí..   vlastně věcma bádat. Pokud je někdo odborně na výši a je schopnej si něco takovýho upravit včetně rozvahy o širších souvislostech, tak ať si klidně koupí tu nejhorší sr.... a upraví si jí k obrazu svému. Nebo ať si to postaví zgruntu od začátku.

Offline

 

#41 12-12-2020 11:21:07

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Mě vyhovuje, jak tom mám u Partnera. U TP1500 nejede ventilátor vůbec a je po zahřátí sepnut. Stalo se mě, že jsem TP1500 půjčil sousedovi ( tomu, kterému jsem ho půjčit mohl). Volal že je to pokažené, že neběží ventilátor.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#42 12-12-2020 11:25:30

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

varok napsal(a):

Moc se mi zamlouvá myšlenka kterou jsem psal a to je aby ventilátor běžel třeba na poloviční otáčky a po zapálení oblouku nebo po zahřátí se zapne ventilátor naplno.
Nemyslím to co psal Rellík, ale klasický dvoustupňově. To nevím jak udělat.

Když použiješ proudové relé do přívodu ke svářečce, pozná, kdy jede na "volnoběh" a kdy je v zátěži. Pak není problém přepínat mezi dvěma stupni.
Další varianta je použít malý proudový transformátor opět na přívodní kabel a výstupem řídit PWM reguláor, což už je poněkud složitější.

Offline

 

#43 12-12-2020 11:27:39

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Famater napsal(a):

Mě vyhovuje, jak tom mám u Partnera. U TP1500 nejede ventilátor vůbec a je po zahřátí sepnut. Stalo se mě, že jsem TP1500 půjčil sousedovi ( tomu, kterému jsem ho půjčit mohl). Volal že je to pokažené, že neběží ventilátor.

U mýho Picotiga to samý; ten má dostatečně dimenzovaný chladiče, a roztočit větrák se mi povedlo párkrát, když jsem vařil hliník s 200A.  Naopak Lincoln Speedtec , ač drahej jaxviňa, jel pořád. Powertec si po zapnutí zatočí ventilátorama, aby mě nasr...l, protože jsou hodně hlučný, a pak je vypne a zapíná je podle potřeby.

Offline

 

#44 12-12-2020 11:35:46

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Varoku. Mě se točí ventilátor u Partnera od 25% (přesně od 23%) do skoro 100%. Při 50% to dělá ještě hodně velký kravál na to abych to měl vedle stolu v mé "přiruční dílně", kde jsem sám a je tam ticho.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#45 12-12-2020 12:05:39

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8500

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Famater: A to jste si prosím vás dělal sám?

Pafik1605: Tak myslím že jsou i horší sra...y mašiny než mám já.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#46 12-12-2020 12:19:26

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Aktivní ventilátor u nové svářečky MMA

Tady je naprosto primitivní regulace, kterou zvládne snad každý... http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/regul_vent.htm Max napětí je 37V, takže v pohodě zvládne ventilátory 12 i 24V bez nějakých úprav...
Případně tady http://www.craftcom.net/10_minibast/tisk_minibast.htm je k tomu i trochu víc povídání... Ovšem je to opět jen na ty "jednoduché" svářečky s minimem chladičů... Čidlo pak musí být umístěno vedle teplotního čidla svářečky, které vypne svářečku při přehřátí. Většinou je jen jedno na místě, které nejvíc topí...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče