SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 14-12-2020 09:44:10

Pavel99
Člen
Registrovaný: 02-12-2020
Příspěvky: 2

Re: Pracovní a hygienické podmínky

pafik1605 napsal(a):

Můžeš se na to vys.... Můžeš to zaměstnavateli písemně oznámit (email se počítá, pokud máš vytištěnou kopii). Můžeš ho napráskat na úřadu, když nebudou reagovat. Můžeš odejít. ....
Je jen na tobě, jak se k tomu postavíš.

Jasný, odejití tomu rozumím. A co se týče toho napráskání úřadům, to je anonymní, nebo by mě mohli nějak identifikovat? Díky

Offline

 

#27 14-12-2020 10:01:48

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Pracovní a hygienické podmínky

Pavel99 napsal(a):

pafik1605 napsal(a):

Můžeš se na to vys.... Můžeš to zaměstnavateli písemně oznámit (email se počítá, pokud máš vytištěnou kopii). Můžeš ho napráskat na úřadu, když nebudou reagovat. Můžeš odejít. ....
Je jen na tobě, jak se k tomu postavíš.

Jasný, odejití tomu rozumím. A co se týče toho napráskání úřadům, to je anonymní, nebo by mě mohli nějak identifikovat? Díky

Anonymní, pokud je to tvoje přání. Nicméně, když se mi něco nelíbí a myslím si, že jsem v právu, tak se nestydím za to, že svůj názor prosazuju způsobem, který může vést ke změně. Kolikrát člověk nemá jinou možnost řešení, než to oznámit někomu, kdo má kompetence věc řešit.

Offline

 

#28 15-12-2020 01:42:45

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Pracovní a hygienické podmínky

jirkati napsal(a):

Hygienické předpisy výslovně zakazují přímé vypouštění aerosolů ze svařování do volného ovzduší, pokud se přímo nesvařuje venku. Jen pro hrubý přehled http://www.cws-anb.cz/t.py?t=2&i=52  nebo třeba www.domzo13.cz/dokumenty/vyuka/seminare … rovani.pps

sice starší příspěvek ale jelikož zanedlouho mám dělat přezkoušení tak tohle by mě docela zajímalo ať nedělám nějaké fopá, cosi se mi zdá že jedna z otázek v testu je zrovna o větrání na svářečském pracovišti

už teda neplatí tyto požadavky na pracoviště svářeče? cituji z http://www.suip.cz/_files/suip-1695ded5 … rovani.pdf
...
Výměnu vzduchu na svářečském pracovišti lze zajistit přirozeným větráním, kombinovaným větráním nebo nuceným větráním. Přirozenému větrání dáváme přednost v prostorách, kde se trvale nesvařuje nebo
kde na jednoho svářeče připadá více než 100 m3 prostoru, případně kde při svařování nevznikají jedovaté plyny a páry. Na pracovištích, kde se trvale svařuje, je výhodné použít větrání kombinované. Pro snížení koncentrace škodlivin na pracovišti se využívá místní odsávání. Průniku škodlivin do okolního prostředí či vnikání studeného vzduchu na pracoviště se zamezuje vzduchovými clonami. Při svařování v malých prostorách je třeba zajistit buď odsávání škodlivin, nebo přívod čerstvého upraveného vzduchu přímo do dýchacího prostoru svářečského štítu (kukly). Na pracovištích, kde se svařují těžké nebo lehké kovy (např. kadmium, zinek, mangan, chrom), případně jejich slitiny, kdy při svařování vzniká značné množství jedovatých
zplodin, je třeba použít větrání nucené. ...

konec citace ...atd

Offline

 

#29 15-12-2020 02:12:46

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Pracovní a hygienické podmínky

to je dobrá brožurka, to je z těch knížek co jsi posbíral ve sběrně (někde jsi to psal, možná tady, možná na traktorech:) )

Při některých zakázkách mě zákazník seznamuje s jeho riziky a požaduje moje rizika (písemně) mám na to takovej blábol, nesmyslný kecy, stejně to nikdo nečte.
Ale podle toho Pdfka co jsi postnul by se dalo napsat něco použitelnýho...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#30 15-12-2020 15:33:36

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Pracovní a hygienické podmínky

ale já to citoval z  toho PDF  😆

takže co je správně, udusit se ve smradu a nebo otevřít okno? ať zítra nevypadám u zkoušek jak blbec

edit:
je to teda starší PDF rok 2008

ale v novějším 2011 je to stejné: http://www.suip.cz/_files/suip-a2991f29 … rovani.pdf

je k přečtení i něco novějšího? nějaký odkaz někam? nemyslím tu reklamu kupte si normu tu a tu, to je mi k prdu   😉

Editoval Kramlik (15-12-2020 20:47:49)

Offline

 

#31 15-12-2020 17:01:25

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Pracovní a hygienické podmínky

docela úsměvné čtení: https://www.bezpecnostprace.info/teplot … racovisti/

když si vzpomenu třeba na práci v pneuservisu kde bylo jedno WC které majitel pan Zdeněk Šustek zamknul s tím že kašlat si máme doma, když už nebylo zbytí chodilo se do křoví za dílnu na kanál, pneuservis a výroba ND pro nákladní vozidla Šustek ulice Krátká Vyškov, (dnes už neexistuje ani ta budova, je tam něco nového..) sralo se na kanál, hovínko se klackem promáčklo mříží, lidi z poza plotu (kovošrot Naja) koukali no ale přece neprasknu..

a nebo třeba na kovošrot kde v zimě bylo na dílně -15 a mi obyčejná lůza sme neměli ani blbý boty na zimu, do dílny teklo a někdy byla voda 15cm musela se ráno nejdřív vyzametat z dílny pak teprve se dalo dělat, nejhorší jak nateklo do bot obyčejné komisňáky nejsou boty do vody, já to tehdy vyřešil, na lis na špóny co byl kbelík vazelíny A00 na mazání tak sem nabral hrst naplácal na boty a měl sem nenavlhavé
téměř potápěčské boty, v zimě voda zmrzla a železo se muselo ze země vytloukat krompáčem a nebo 10hodin směna venku na cihelně u Hamilton bez ničeho, ani svačinu sem neměl když sem nechal batoh v tom přístřešku co byl traktor tak mi ji sežrali hladové myši které sem při odchodu vyháněl z toho batohu abych mohl do autobusu aby šofér nehučel že ze mě skáčou potkani, jediné co bylo k dispozici byl autogén, nohy se ohřívali že sem nahřál kus železa a na to si chvilku stoupnul a pálil železo kolem sebe, rukavice sem si nosil z domu takzvané palčáky ty byli lepší než prstové, (rukavice to bylo to jediné co jsme fasovali, rukavice byli fakt kvalitní, tlusté kožené dvojité, ale málo, za dva týdny bylo stejně po nich a muselo se prosit o druhé..), k tomu teplíčku, z vlastní zkušenosti mohu říci že lepší bylo -10 než třeba +5, při té menší zimě bylo protivné mokro a na zemi bahno a naopak při větším mrazu byla zem tvrdá vlhkost ze vzduchu už byla vymražená to bylo pocitově lepší a nebo třeba sněhová vánice 10cm sněhu na zádech a mi hrabali železo jak Nastěnka diamanty v závěji, vaťák sem měl jen takový obnošený děravý propálený donesený také z domu o nový žádat prosit škemrat bylo zbytečné, odpověď bylo "čur.áci co si myslíte hybaj makat ku.r.vy líné" že mám pravdu pane Pavel Štěpán z Kučerova, dodnes tak titulujete svoje zaměstnance??  😬 nebo jak jste tolik zestárnul (vypadáte jako stoletý praděd) tak už jste se i zklidnil, respektive vás manželka zklidnila😂

Offline

 

#32 15-12-2020 17:06:58

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Pracovní a hygienické podmínky

Který debil může napsat nějaké W nebo kW? Co sme topné tělesa? To je problém napsat, kancelářští nic nedělají tak musí mít minimální teplotu 21° atd? To zas sepisoval nějaký "chytrák", který původní soupis s "normální teplotou" přepsal na W a měl splněno...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#33 16-12-2020 07:15:37

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Pracovní a hygienické podmínky

Vsetky teplokrvne zivocichy su topne telesa....

Offline

 

#34 16-12-2020 18:10:04

momák
Člen
Registrovaný: 08-10-2011
Příspěvky: 427

Re: Pracovní a hygienické podmínky

Zdarec.jo pan Štěpán je proslavenej,jezdím denně okolo kovošrotu,ale bohudík jsem neměl čest osobně.Moje kamarádka je jeho snacha,takže tak nějak vím....ale asi není moc spokojenej v životě.Víš,já říkám,že spokojenej člověk se takhle nechová.Osobně jsem zažil v jedné vyškovské strojírenské firmě,manipulaci,vydírání,vyhrožování,šéfa psychopata.Sice jsme měli teplo,boty,hadry.....ale ruku na srdce,tohle mi fakt stačilo.


MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

Offline

 

#35 16-12-2020 20:14:14

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Pracovní a hygienické podmínky

jean: To vím taky, ale tady je to psáno jako bychom byli radiátor... Když jdeš k doktorovi, taky mu říkáš kolik zrovna vyzařuješ watů když máš teplotu? Asi ne co? Proto říkám, že kdo to psal je debil a chtěl být jen zajímavý...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#36 16-12-2020 20:54:03

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Pracovní a hygienické podmínky

Rellik, jak sa to vezme, ak sa riesi vyrobna hala, v mtorej je napr. 500 ludi, tak uz tu produkciu tepla treba zahrnut do navrhu kurenia/chladenia

Offline

 

#37 16-12-2020 21:30:21

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Pracovní a hygienické podmínky

Lord Norton: James, ty kapitalistický srandista
James: ano mylorde?
Lord Norton: James, koľko výrobných hál v ktorých maká päťstohlavý dav momentálne na Slovensku máme?
James: žiadnu mylorde. Iba som si to tak vymyslel.
Lord Norton: James, ty fyzikálny hazardér.

jean, pohoda, trochu jsi mi připomenul nezapomenutelného Mariána Zednikoviče a Stana Dančiaka. Sakra mi chybí jejich humor a scénky. Ale je možné, že nějakou tu halu snad máme, nebo mít brzy budeme.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#38 16-12-2020 22:11:47

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Pracovní a hygienické podmínky

Dospělý člověk o hmotnosti 80 kg produkuje v klidu cca 100 W tepelné enrgie, my tlustí i 150 W. Každý provozovatel kina či divadla velmi dobře ví kolik tepla mu diváci vyprodukují, kolik ho musí pro tepelnou pohodu přidat nebo naopak klimatizací nebo aspoň větráním odvést. Termodynamika je krásná věda, dokonce i pro svářeče.

Offline

 

#39 17-12-2020 07:46:40

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Pracovní a hygienické podmínky

Welda, prid k nam do Nitry, ukazem ti takych hal niekolko. V niektorych robi sucasne cez tisic ludi.

Offline

 

#40 17-12-2020 08:13:00

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: Pracovní a hygienické podmínky

jean napsal(a):

Rellik, jak sa to vezme, ak sa riesi vyrobna hala, v mtorej je napr. 500 ludi, tak uz tu produkciu tepla treba zahrnut do navrhu kurenia/chladenia

my to cítime aj doma, termostat je na chodbe a okolo su 4 izby a v izbe kde sa spalo je rano  o 1-2 stupne teplejšie.

Welda: my mame 5 výrobných hál a cez 4000 zamestnancov z toho 700THP. ZTSky na Považi v časoch najvačšej slávy zamestnávali 15 000 ľudí (napr. Dubnica nad Vahom /Hermann Göring Waffenwerke)

plus logistikcka hala ta je najvačšia ale je tam najmenej ludi

Editoval AndyS (17-12-2020 09:04:57)


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#41 17-12-2020 08:41:37

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Pracovní a hygienické podmínky

Dlouho jsem váhal jestli reagovat. Že člověk produkuje teplo je každému z vlastní zlušenosti jasné. Že jeho množství závisí na tom, jakou  a jak namáhavou činnost vykonává je také jasné. Teplo, které pracovník vyprodukuje je energie ztrátová. Protože se v tomto případě jedná o vytvořenou energii v čase, je to výkon, jehož jednotkou je W. Proto ten W. Toto vytžvořené teplo se musí odvést- dechem, kontaktem se vzduchem a vysáláním. Odvod tepla je malý, nebo akorát, nebo velký. Pak to člověk pociťuje buď jako teplo, horko, akorát , chlad, zima. Podle toho buď svléká, nebo přidává svršky, aby docílil "tepelné pohody". Je to jako u motoru, čím větší výkon podává, tím více tepla se musí odvést, aby motor měl "tepelnou pohodu" je zařazen termostat. To je z pohledu pracovníka. Kromě toho teplo také produkují stroje a další zařízení. Z pohledu projektanta takového prostoru to ale nestačí, musí být tyto pocity kvantifikovány. A to nejen u pracovišť, ale také na př. v drůbežárnách. Jedno  malé kuře vyprodukuje 3-5W. Když jich je 10000 tak to je 30-50kW! To je teplo, které se musí odvést. Pokud by vyvinuté teplo nestačilo, musí se přivést.To jen pro příklad. Nebyla tu ještě řeč o škodliviínách, ap. Zajištění kvality prostředí je dost komplikovaný problém.
Proto uvedená tabulka není jen tak nějaký "inženýrský" paskvil. Vím, jak to v provozech ve skutečnosti často vypadá.
Nemohu tu zacházet do větších podrobností, takže jen takto zjednodušeně.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#42 17-12-2020 09:03:23

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Pracovní a hygienické podmínky

proces jsem v praxi využíval - jezdil jsem kdysi cisternou pro mléko, po kravínech. V zimě byl problém s cisternou když mrzlo. Protože jsem měl první kravín kousek od baráku parkoval jsem cisternu na noc v kravíně. Kravičky fungovaly jako úžasně vytápěná garáž. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#43 17-12-2020 23:12:02

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Pracovní a hygienické podmínky

jean + AndyS, tak alespoň něco. Tady na Liptově, například SCP jako zaměstnavatel kdysi a dnes.. škoda řeči. Jo haly by byly, ale tolik lidu v nich není.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#44 18-12-2020 18:55:11

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Pracovní a hygienické podmínky

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4621_img_9832.jpg

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče