SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-01-2014 07:55:16

skiracer
Člen
Registrovaný: 15-08-2013
Příspěvky: 29

odpovědnost svářeče

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak je to z odpovědností svářeče. Za chybný svar zodpovídá svářeč? Já jsem přesvědčen že ano, ale nedaří se mi o tom přesvědčit svářeče. Nenašel jsem nic, kde by to bylo jasně stanovené. 

Děkuji za odpověď

Offline

 

#2 09-01-2014 13:45:12

peton
Člen
Registrovaný: 30-09-2010
Příspěvky: 25

Re: odpovědnost svářeče

Svářeč pracuje v rozsahu svého oprávnění dle EN ISO 287-1. Ve výkresové dokumentaci a pak v příslušné WPS má uvedeny parametry svaru. Svar se vyhodnocuje podle EN ISO 5817 - Určování stupňů kvality.

Offline

 

#3 09-01-2014 16:07:49

ŽOS
Člen
Registrovaný: 17-07-2012
Příspěvky: 105

Re: odpovědnost svářeče

Svářeč za svou práci zodpovídá v rámci podniku.Pokud je výrobek převzat kontrolorem jakosti ,prošel požadovanými NDT zkouškami a je spolu s osvědčeními o kvalitě expedován zákazníkovi, potom za případné vady svarů během používaní zodpovídá výrobce, tzn. podnik kde byl svařenec vyroben.

Offline

 

#4 09-01-2014 20:39:03

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: odpovědnost svářeče

Pro skiracer - každý zaměstnanec, tedy i svářeči, musí dodržovat nejen pracovní předpisy (např. technologické, WPS, kolektivní smlouvu apod.) a obecně platné normy, ale i zákoník práce. A to samozřejmě znamená práci nejen v nejvyšší možné kvalitě, ale i v množství požadovaném firemními normami. Svářeči si často neuvědomují, co všechno musí jejich práce splňovat a tedy co všechno od nich může zaměstnavatel požadovat. Na druhé straně si ale zaměstnavatel musí uvědomit, že to všechno platí i pro něj. V konfliktu pak musí spolu jednat pracovník, zaměstnavatel a odborová organizace. Navenek mimo firmu platí to, co napsal ŽOS.
Pokud zákazník reklamuje vadu související se svařováním může zaměstnavatel přezkoumáním svařovací dokumentace zjistit, kdo případné vadné sváry svařoval a vyvodit vůči němu podle zákoníku práce nějaké sankce. To ale není vůbec jednoduché, protože se musí přezkoumávat celý výrobní řetězec až po výstupní kontrolu. Vadné sváry pak mohou mít více příčin a svářeč v tom nemusí být sám. A vždy je nutné prokazovat úmysl. Problém je ve firmách, kde zaměstnanci "šetří" a nemají odborovou organizaci. Tam je pozice zaměstnance dost oslabená.

Offline

 

#5 06-01-2021 11:15:59

jinho
Člen
Místo: Chomutov
Registrovaný: 14-08-2020
Příspěvky: 8

Re: odpovědnost svářeče

Ahoj. Prosím Vás existuje nějaká právní odpovědnost pokud hobby svářeč svaří něco sousedovi, kamarádovi atd.?  Bavím se o takových těch teoretických situacích, že například sousedovi svařím něco na jeho lavičce, nebo pro něj klidně celou lavičku. A pár let na to svár rupne zrovna když na lavičce budou sedět dva 100 kg chlapi a pod lavičkou bude batole, které tam hledá zakutálený míček.

Offline

 

#6 06-01-2021 12:17:21

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: odpovědnost svářeče

Samozřejmě že existuje; otázka je, jak moc půjde aplikovat. Teorie (zákon) je jedna věc, praxe druhá.

Offline

 

#7 06-01-2021 12:57:22

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: odpovědnost svářeče

Na toto téma z obecnějšího pohledu už proběhlo hodně soudních sporů. A ve všech vyhráli ti postižení! Zákon totiž nikterak nerozlišuje, jestli děláte sousedovi něco jako firma, nebo jako sousedskou výpomoc. Pak se vytahují i zákony poměrně málo v populaci známé, jako třeba zákon o metrologii apod. A to vždy ještě běží tzv. záruční lhůty a také lhůty obecné zodpovědnosti.
Pokud se nikomu nic nestane, není problém. Pokud se při takové sousedské výpomoci vyskytne úraz, je problém vždy, ať je to špatný svár, propadnutí střechou při amatérské opravě krytiny, nebo třeba pád ze špatně postaveného lešení a desítky dalších možností. Pak si takový ochotný člověk jenom může říkat "Za dobrotu na žebrotu".
Samozřejmě, kde není žalobce, není soudce. Jenže dnešní honba za penězi udělá i z blízkých příbuzných nepřátele na život a na smrt, natož z těch ostatních.
Takže při výpomoci jedině tu nejkvalitnější práci - bude ale ještě levná?

Offline

 

#8 06-01-2021 13:25:16

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: odpovědnost svářeče

Musí se zatloukat, zatloukat .... big_smile
Nikdy jsem nesvařoval, ani nevím, co to je.

Editoval pafik1605 (06-01-2021 13:25:48)

Offline

 

#9 07-01-2021 09:25:48

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: odpovědnost svářeče

Tedy, zatloukat, pokud to jde ...... smile
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/tacho … -zpravy_vb

Offline

 

#10 07-01-2021 09:34:52

jinho
Člen
Místo: Chomutov
Registrovaný: 14-08-2020
Příspěvky: 8

Re: odpovědnost svářeče

Tak to zírám. Žil jsem v bláhové představě, že odpovědnost existuje jen když jsem firma co za to bere peníze. To tedy by člověk dneska měl zvážit jestli půjde sousedovi pomoc míchat maltu na stavbu kozího chlívku, protože když za 10 let bůh ví proč chlívek spadne, tak soudní znalec zjistí, že ta malta v sobě měla o 2 % méně cementu než říká norma.
Možná by se to dalo vyřešit krkolomně a trapně tím, že když sousedovi něco svařím, tak mi podepíše papír, že to bylo svařování na zkoušku a předal jsem mu ten "výrobek" zaúčelem odvozu do kovošrotu big_smile

Offline

 

#11 07-01-2021 10:22:31

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: odpovědnost svářeče

Jo, to by asi bylo řešení. Nebo mu to předat s papírem, že se jedná o dekorační předmět, který není určen k používání ..... (doplnit dle účelu svařeného předmětu), a nechat si podepsat kopii. Kam jsme to v té demokracii dospěli  sad

Offline

 

#12 07-01-2021 11:41:48

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: odpovědnost svářeče

Já tedy nevím o čem je vlastně řeč. To je skutečně možné, že by někdo nenesl odpovědnost za to co dělá a udělá? (Mimo velké firmy jako např. Pfizer u vakcín, kde se zříká odpovednosti-disclaimer) Přece musím si umět zhodnotit na co mám a za co mohu ručit. Když na to nemám, tak to neudělám, nebo si musím doplnit znalosti a dovednosti abych si byl jistý a mohl takovou zakázku přijmout. Nebo sehnat kooperaci. Pokud dělám jako zaměstnanec firmy, tak ta za moji práci navenek ručí, ale vůči firmě za svou práci zopovídám já. Jakýkoli certifikát, je pouze oprávnění, že tu práci mohu vykonávat, ale nezbavuje mě odpovědnosti. Protože mě firma mizerně platí a vývar z mé práce si ponechává, tak nemohu vůči firmě ručit plně, bývají proto zavedeny různé postihy za nekvalitní práci, které ale plně nenahradí mnou způsobenou škodu.
Pokud já jako živnostník způsobím škodu, tak také může být její výše likvidační. Proto existuijí pojišťovny. Ale ty také hlídají, aby nemusely moc vyplácet náhrady škod, tak hledají cestu, jak plnění zkrátit, nebo odmítnout vůbec vyplatit. A jsme zpátky u těch oprávnění a cerifikátů ap..


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#13 07-01-2021 12:40:11

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: odpovědnost svářeče

Moc to zjednodušuješ.
Svaříš někomu lavičku, ona praskne na druhém konci, a ty budeš prokazovat, že tvůj svár nezavinil to, že praskla na druhém konci. A bude tě to stát nervy a peníze, protože právník si účtuje podle sebe a soudy uznávají náhrady podle tabulek.

Offline

 

#14 07-01-2021 12:56:08

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: odpovědnost svářeče

pafik1605 napsal(a):

Moc to zjednodušuješ.
Svaříš někomu lavičku, ona praskne na druhém konci, a ty budeš prokazovat, že tvůj svár nezavinil to, že praskla na druhém konci. A bude tě to stát nervy a peníze, protože právník si účtuje podle sebe a soudy uznávají náhrady podle tabulek.

to asi tažko ked nie je doklad o tom čo ma ta lavička vydržať, dokazovať musia oni tebe nie ty im. Ked nie je k tej lavičke dokumentacia čim chceš argumentovať. V obchodnom vztahu je aj prevadzkovy manual, čo kedy a ako musiš kontrolovať aby si si vedel uplatniť reklamaciu.
Vo firme nesie zvarač zodpovednosť iba za zvar resp jeho prevedenie podľa daného štandardu (WPSka, to zaručuje únosnosť zvaru ale či je zvar dostatočne veľký alebo nie na dane zaťaženie, to nie je zvaračov problem..


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#15 07-01-2021 14:12:35

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: odpovědnost svářeče

AndyS napsal(a):

...
to asi tažko ked nie je doklad o tom čo ......

Už mě unavuje. Když tě bude někdo chtít žalovat pro cokoliv, tak tě zažaluje. Třeba že jsi mu zprznil syna. Najde se svědek, a už se vezeš. A budeš muset složitě prokazovat, žes byl někde jinde, a pokud nebudeš mít silnej důkaz, třena že jsi zrovna v ten den ležel v nemocnici s čerstvým infarktem, tak budeš mít problém.

Offline

 

#16 07-01-2021 14:25:23

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: odpovědnost svářeče

Samozřejmě zjednodušuji.
Bohužel situace je taková jak píšeš. Když nejseš v abnormálním balíku, tak ti velmi brzy dojdou prachy na obhajobu a musíš to vzdát. A když se tě bude někdo chtít zbavit, nak tě nařknou, že jsi podezřelý z braní úplatku, dají tě do vazby a tam se v nestřeženém okamžiku oběsíš. Ale to už bychom se dostali do stiuace, která už na tomto foru byla a skončila zablokováním vlákna.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#17 07-01-2021 14:31:15

jinho
Člen
Místo: Chomutov
Registrovaný: 14-08-2020
Příspěvky: 8

Re: odpovědnost svářeče

To se nám to tu pěkně zvrhlo smile Já spíš chtěl zjistit jak jako hobby svářeč nestrkat hlavu do oprátky. Přeci jenom ty sváry u těch laviček a zahradních stolků zase tak moc nepraskají. A nejsem blázen abych někomu vařil oj od vozíku za auto, nebo nosný prvek u výtahu big_smile Ale informovaný jsem chtěl být i tak.

Offline

 

#18 07-01-2021 14:38:38

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: odpovědnost svářeče

Jirkati to hezky rozvedl; odpovědnost za způsobenou škodu je "obecná" a "speciální"  (moje výrazy pro rozlišení). Obecná je jasná, když někomu svojí nedbalostí nebo úmyslně způsobíš škodu, tak za ní odpovídáš. Speciální vyplývá ze zákonů a předpisů, platných pro konkrétní oblast speciální činnosti. Opět moje vysvětlení, ne terminus technikus. Drž se té obecné smile

Offline

 

#19 22-01-2023 05:15:46

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: odpovědnost svářeče

Tak Hradečáci smile už nebudete bloudit po vašem městě. Lízátka už se montují zpátky! To že zpětná montáž měla být podle projektu již v březnu 2022 svědčí o složitosti stavby, tedy hlavně složitosti v mezilidských a mezi firemních (a institucionálních) vztazích. big_smile
Trošku jsem se těšil že mne pozvou i na zpětnou montáž - a jak celý realizační tým pošlu z vysoka do p.dele. big_smile
Zhotovitel to určitě tušil tak se ani neozval. big_smile
Je milé že moje navařený držáky, navařený za dodržení všech nutných i zbytných parametrů budou čnít nad městem další desetiletí. tongue cool

Editoval bourač (22-01-2023 05:19:04)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#20 22-01-2023 09:21:13

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: odpovědnost svářeče

Já jsem byl teď mimo HK, tak nevím. Jen jsem četl v místním plátku, že se mají montovat. Stadion je velká stavba a jak to u takových staveb bývá, fugují jistě i jiné než mezilidské a firemní vztahy.
Ona instalace je jednodušší než demontáž. Na to se najde víc "klvalifikovaných" zájemců.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče