SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 31-01-2021 11:48:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

PFC není odrušovací obvod.  Je to  naopak  další  impulzní  zdroj,  který  pokud se nepovede,  může rušit taky a téměř stejně intenzívně. Je ale pravda,  že pokud ruší vlastní  imnpulzní zdroj  invertoru,  tak  při  správné  konstrukci invertoru se to  rušení musí  nejdřív "procpat" přes obvod PFC, aby se navzdory odrušovacímu  filtru invertoru mohlo  šířit přes připojovací sňůru do  sítě. V takovém  případě správně postavený PFC obvod přidaný  do  invertoru  rušení  do  sítě snižuje.

Offline

 

#52 31-01-2021 11:54:22

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Tak pak ano. Plně to chápu, já bych se také nechtěl handrkovat. Pro vysvětlení: Mnohokrát jsem byl osloven k řešení hluku v ústředním vytápění.  Ve velkém procentu případů se po změření hlučnosti hygienou ukázalo, že vše bylo v normě. Takto vyškolený, jsem se díval i na tento případ.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#53 31-01-2021 11:58:43

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Již v zásadě nikdy neuvěřím , že někdo v Čechách pošle jakékoliv zařízení na změření vyzařování rušení . To měření bude stát jako drahý invertor . Druhá otázka je , jak používá radio . Jestli ještě na AM , tak se není co divit . A u FM je důležitá blízkost vysilače=síla pole . Famater v Hradci má vysilače za zadkem , to já jsem na tom o hodně hůře a třeba Prahu na FM beru jen tak tak . Radio mám přímo na svářecím stole . Takže oblou mívám blíže než 1m od radia . No a to je slyšet vždy . Ale to je podmínkami , špatným signálem i zdrojem rušení . Krášně rušit umí téměř všechny různé nabíječky i adaptery do zásuvky . 100%ně nevyhovují normám o rušení . Ale na to snad všichni kašlou . Hovořit o rušení ve fabrikách nemá vůbec smysl . Tam co dělám nemá cenu radio ani zapínat .

Offline

 

#54 31-01-2021 12:06:29

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Rádio posluchám na FM, žiaden diaľkový príjem Radia Luxemburg (tí skôr narodení pamätajú na tamté časy :-)  ). Rušenie zváračky bolo silnejšie v dolnej časti frekvenčného spektra, t.j. od 88 MHz zhruba po 100 Mz... V tej hornej časti od 100 MHz po 108 MHz rušenie bolo slabšie, ale predsa len bolo jasne počuteľné.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#55 31-01-2021 12:10:50

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Oblouk je v principu vysílač, ten bude slyšet vždycky, když bude přijímač dostatečně blízko. Odolnost přijímačů proti rušení je dána jejich mechanickou konstrukcí, vlnovou délkou a nejvíc samozřejmě elektrickou konstrukcí, potažmo typem modulace.  AM choulostivější než FM choulostivější než digitální modulace .....
Speciální telekomunikační přijímače dokážou vytáhnout užitečnej signál ze spektra "šumu" (šum je všechno jiný, než užitečnej signál), kde užitečnej signál je několik dB pod úrovní šumu. Ale to v dílně asi neposlouchá smile

Offline

 

#56 31-01-2021 13:35:40

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Tady se teď řeší, co rušení je nebo není. Ale podstatou vèci je to, že to Třebíč za půl roku nevyřešil a asi ani nechtěl. Na reklamaci jsou nějaká pravidla a ta byla porušena. Po této zkušenosti bych se žlutému zázraku vyhýbal obloukem. A mluvit u Omicronu o tuzemském výrobku je úsměvné.

Offline

 

#57 31-01-2021 16:10:02

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

pafik1605 a Ihlan: Nikdo mi nic nemusí vysvětlovat, nebo jak se to česky řekne. Prostě jsem koupil Omicron mašiny, protože rád podpořím českou firmu(i když píšete že přeprodávají jen čínu). Každý si může myslet co chce, ale já osobně jsem podobného názoru jako pan ZDENÁL. Firma Omicron už je na trhu dost dlouho, nevím přesně kolik. Určitě už prodali spoustu svářeček, jak odbočkové tak invertory. Musím zaklepat, já zatím žádné problémy s mašinkami nemám, ani s Gamou ani Gamastarem. Nikdy jsem netvrdil že je to jsou TOP mašiny na trhu, ale takový slušný základ. Sám jsem tady kdysi řešil Jasic, ale už neměli u Choboly typ který jsem chtěl. A? Cenově byl zhruba stejně, i když Jasic má v ceně asi i kabely a hořák, Omicron ne. Nevím jak jsou na tom mašinky co mám v garáži se zatěžovatelem, ale ani jednu jsem zatím nepřehřál, ukazují na displejích co mají, regulace jde jak má pěkně plynule po krocích. napíšou v návodu že jede třeba od 30 do 170A a ve skutečnosti tolik přibližně dá. Né jako spoustu čínského póvlu na trhu. A teď nemyslím jen Powermat. Taky mají své mouchy, ale v základu slušné mašinky. A nechce se mi věřit, že zrovna Omicron by tohle udělal a zachovali se jak je psáno.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#58 31-01-2021 16:32:02

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

varok napsal(a):

pafik1605 a Ihlan: Nikdo mi nic nemusí vysvětlovat, nebo jak se to česky řekne. Prostě jsem koupil Omicron mašiny, protože rád podpořím českou firmu(i když píšete že přeprodávají jen čínu). Každý si může myslet co chce, ale já osobně jsem podobného názoru jako pan ZDENÁL. Firma Omicron už je na trhu dost dlouho, nevím přesně kolik. Určitě už prodali spoustu svářeček, jak odbočkové tak invertory. Musím zaklepat, já zatím žádné problémy s mašinkami nemám, ani s Gamou ani Gamastarem. Nikdy jsem netvrdil že je to jsou TOP mašiny na trhu, ale takový slušný základ. Sám jsem tady kdysi řešil Jasic, ale už neměli u Choboly typ který jsem chtěl. A? Cenově byl zhruba stejně, i když Jasic má v ceně asi i kabely a hořák, Omicron ne. Nevím jak jsou na tom mašinky co mám v garáži se zatěžovatelem, ale ani jednu jsem zatím nepřehřál, ukazují na displejích co mají, regulace jde jak má pěkně plynule po krocích. napíšou v návodu že jede třeba od 30 do 170A a ve skutečnosti tolik přibližně dá. Né jako spoustu čínského póvlu na trhu. A teď nemyslím jen Powermat. Taky mají své mouchy, ale v základu slušné mašinky. A nechce se mi věřit, že zrovna Omicron by tohle udělal a zachovali se jak je psáno.

Já ti nic nevysvětluju, to mě jen ihlan hecoval smile. Moje první svářečka byl Omicron (i když jen MMA), a spokojenost.. Teda pokud nepočítám autobusový dynamo, který jsem měl za bolševika smile.
Jak je to s čínou a třebíčskejma strojema, to jsem tu někde psal. Ale už jsem to samozřejmě zapomněl smile

Offline

 

#59 31-01-2021 16:35:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Jasně chápu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#60 31-01-2021 18:22:58

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Hlavne sa mi paci ako chce niekton100% zatazovatel pri 140A pri 35st.
No neviem ale pri teploten35st vonku ma napadaju ine veci co sa daju robit, ako zvaranie jednej elektrody od druhej.

Offline

 

#61 31-01-2021 19:05:41

Béda
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 23

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Mám Gamastar 196LS PFC a taky ruší rádio. A při svařování máš poslouchat praskání oblouku a né rádio :-)


Amatér a věčný začátečník, Gama 141, Gamastar 196LS PFC, kukla kwx730

Offline

 

#62 31-01-2021 19:08:47

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

bobobo napsal(a):

Již v zásadě nikdy neuvěřím , že někdo v Čechách pošle jakékoliv zařízení na změření vyzařování rušení . To měření bude stát jako drahý invertor ...

Proc? Rozumny vyrobce svarovacich stroju by mel mit svoji vyvojovou laborator vc. near field EMC mereni pro tzv. precompliance testy (orientacni predcertifilkacni). Neni nic jednodussiho nez reklamovany kus premerit vlastnimi prostredky jednou z dostupnych metod a porovnat s benchmarkem bezvadneho kusu. Ale pokud ten vyrobce neni vyrobce v pravem slova smyslu, nenavrhuje doopravdy ty zdroje a je spise prekupnikem, tak je samozrejme situace bidna a bude se vymlouvat a kroutit.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#63 31-01-2021 19:41:49

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Béda napsal(a):

Mám Gamastar 196LS PFC a taky ruší rádio. A při svařování máš poslouchat praskání oblouku a né rádio :-)

Súhlasím, ale u mňa to bolo tak, že so zapálením prvého oblúka sa rušenie spustilo, no po ukončení zvárania to neprestalo. Musel som fyzicky prísť ku zváračke a vynúť na nej hlavný vypínač. Až teraz rušenie v rádiu skončilo.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#64 31-01-2021 20:18:25

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Petsem> tak at ti to ted vari, po te anabazi.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#65 20-04-2021 14:19:04

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

"Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky" vraví staré príslovie, a ja - hlupák - som sa nepoučil. Preto, pánové, aby ste vedeli aspoň Vy:

Minulého týždňa som kúpil nový invertor. Po pečlivom prieskume trhu, porovnaní cien, parametrov a najmä na ubezpečení technika z OMC, že zváračka s funkciou PFC bude z titulu elektromag. rušenia úplne bezpečná.... Som kúpil zváračku GAMA 1500 L PFC.  A musím povedať, že pán technik sa mýlil. Zváračka (zapnutá naprázdno, nie pri zváraní) neruší hrajúce rádio iba vtedy, ak je umiestnená min. 3 m od rádia, no hlavne, ak je napojená na inú fázu 230V než rádio. Inak rušenie značne počuť. Navyše el. oblúk zváračky je taký nejaký tvrdý, nepokojný, poskakujúci....


Občas zváram so starou GAMA 1900 L PFC je to však niekoľkoročný stroj - úplne z prvých sérií, kedy sa začal tento model vyrábať. Nemôžem mu nič vytknúť, zvára krásne, žiadne rušenie, proste spokojnosť. Ale tie nové súčasné invertory s Třebiča? Jednoducho, som opäť sklamaný a ja teda už GAMU viac nekúpim, ani ju osobne nikomu neodporúčim.  A už súhlasím aj s Vami, čo tvrdíte, že v dielni sa má zvárať, nie počúvať rádio".

Pekný deň všetkým!


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#66 20-04-2021 17:34:21

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

radio je v dielni jedno z najpotrebnejsich zariadeni vobec,to si ani neviem predstavit tam daco robit bez zapnuteho rozhlasoveho primaca !
ja mam na tie potreby staru hifi vezu,kazetak a cd prehravac nefunkcny ale radio je luxusne a bude sluzit pokial mu nezhniju vsetky elektrolity smile

Offline

 

#67 20-04-2021 23:44:34

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Presne stare aivi -poctive hifi veze su v dielni skoro nesmrtelne co sa tyka radia big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#68 21-04-2021 00:08:35

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

pavol.sk napsal(a):

radio je v dielni jedno z najpotrebnejsich zariadeni

může být, jen jako pozadí - potichu.
Velká spousta odborných řemeslných činností vyžaduje proces slyšet !
Čím větší neumětel tím víc Watů. big_smile

tady odkaz pro Klimbíka (počet shlédnutí) big_smile
https://www.youtube.com/watch?v=tAGnKpE4NCI

Editoval bourač (21-04-2021 00:18:16)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#69 21-04-2021 08:09:36

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Pavol, pokud je to rádio dost staré, tak je pravděpodobné, že původní ellyty budou nyní lepší něž právě koupené.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#70 21-04-2021 12:13:15

tarzan
Člen
Místo: Makov na Slovensku
Registrovaný: 20-06-2015
Příspěvky: 527

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

do dielne ku zvaračke najlepšie počuvat radio cez internet


kutil - zvarač začiatočnik, na pracu s drevom profik,
.MAHE Hyper MIG 400 DPS Plus-3..Hyper TIG CWK 400...
https://www.modrastrecha.sk/blog/martin … a-radost/#

Offline

 

#71 23-04-2021 07:49:06

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Rušenie rozhlasového vysielania

Jestli se to  šíří  síťovým  přívodem a ne rušením  elm vlnami ...
Kolik  má  to  radio  odběr,  20 wattů? To  je proud ze sítě 0,1 ampér. Co  takhle sehnat  co  nejtenčí  siťovou  dvoulinku,  nejtenčí ,  co  jsem  viděl,  měla průřez tuším 0,15 mm,  udělat z  toho  tak  2 - 3 metry dlouhou  prodlužku a napájet to  radio přes tu  prodlužku  jako  přes určitý  filtr rušení.  A z  nějaké vzdálenější  zásuvky. Přirozeně tak  tenká síťová dvojlinka je mechanicky problematická,  drátky se snadno  přeruší a kdoví  jak  to  je s odolností  proti  proražení, asi  by to  chtělo,  když  se v dílně nepracuje,  mít to  ze zásuvky vytažené.
Nebo  na tak  malý  proud není  problém dát do  síťového  přívodu  důkladný  odrušovací  filtr. Na tak  malý  proud je odrušovací filtr za pár korun.
Nebo použít radio napájené stejnosměrným  proudem,  na baterky či poskládané  autoradio a zdroj  pro  radio mít někde dál  a radio  tak  napájet káblíkem  se stejnosměrným  proudem. Plus případně taky do  přívodu  zařadit filtraci. Která  může být,  protože se jedná  o  stejnosměrný  proud,  výrazně intenzívnější.
Nebo  třeba radio  napájet z vyřazené  autobaterky. Mimo  dobu  nabíjení baterky pak  bude radio úplně odpojené  od sítě.

Editoval Radim (23-04-2021 07:56:02)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče