SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-03-2021 07:44:53

v4s1m4
Člen
Registrovaný: 26-01-2020
Příspěvky: 27

HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Chtěl bych prosím radu, jestli můžu zavařit HEB profil 100 mm na roznášecí desku 25 x 25 cm x 14 mm silnou. Moje svářečka umožňuje nastavit pro 0,8 drát pouze 6mm tlustý materiál. Dotaz je jestli zavařit jedním koutovým svárem nebo je možné/nutné v tomto případě sváry překrýt. Případně použít raději elektrodu nebo koupit 1 drát. Díky za rady


Ideal Expert Mig 215 Lcd Synergia

Offline

 

#2 02-03-2021 11:11:24

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

V každém případě bude lepší použít obalovanou elektrodu, v daném případě maximální, kterou svářečka spolehlivě "utáhne". Mně by stačila i 3,2 mm a stvořit svár cca a8 - a10. Šudlat to MAGem 0,8 mm drátem nebo 1 mm se taky dá, ale zde elektroda je elektroda.
Stejně si to uděláš nakonec podle své momentální finanční situace a nálady.

Offline

 

#3 02-03-2021 17:38:26

RHtronix
Člen
Registrovaný: 19-02-2020
Příspěvky: 24

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Ni to samé (deska 12mm) svařoval známý elektrodou... na druhou stranu pokud to je něco jako podpěra krovu (jako u mne), tak tam bude zatížení převážně svislé a svár tam je hlavně pro fixaci té desky a svár není namáhán a stačilo by to i tím MAGem nabodovat.

Offline

 

#4 03-03-2021 08:08:44

v4s1m4
Člen
Registrovaný: 26-01-2020
Příspěvky: 27

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

RHtronix napsal(a):

Ni to samé (deska 12mm) svařoval známý elektrodou... na druhou stranu pokud to je něco jako podpěra krovu (jako u mne), tak tam bude zatížení převážně svislé a svár tam je hlavně pro fixaci té desky a svár není namáhán a stačilo by to i tím MAGem nabodovat.

přesně jak píšete je to podpěra, takže převážně svislé zatížení, elektrody 3,2 myslím mám, tak to zkusím těmi, díky


Ideal Expert Mig 215 Lcd Synergia

Offline

 

#5 03-03-2021 08:14:27

v4s1m4
Člen
Registrovaný: 26-01-2020
Příspěvky: 27

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

jirkati napsal(a):

V každém případě bude lepší použít obalovanou elektrodu, v daném případě maximální, kterou svářečka spolehlivě "utáhne". Mně by stačila i 3,2 mm a stvořit svár cca a8 - a10. Šudlat to MAGem 0,8 mm drátem nebo 1 mm se taky dá, ale zde elektroda je elektroda.
Stejně si to uděláš nakonec podle své momentální finanční situace a nálady.

svár a8 - a10 je řekněme výška sváru v mm (od rohu směrem ven po konec sváru) chápu to dobře? díky


Ideal Expert Mig 215 Lcd Synergia

Offline

 

#6 03-03-2021 10:30:26

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

v4s1m4 napsal(a):

jirkati napsal(a):

V každém případě bude lepší použít obalovanou elektrodu, v daném případě maximální, kterou svářečka spolehlivě "utáhne". Mně by stačila i 3,2 mm a stvořit svár cca a8 - a10. Šudlat to MAGem 0,8 mm drátem nebo 1 mm se taky dá, ale zde elektroda je elektroda.
Stejně si to uděláš nakonec podle své momentální finanční situace a nálady.

svár a8 - a10 je řekněme výška sváru v mm (od rohu směrem ven po konec sváru) chápu to dobře? díky

To je "jirkotivština" ; řeč, které my amatéři nerozumíme a proto si vždycky musíme otevřít google a najít si význam smile
Taky co bys chtěl od asi největšího odborníka na svařování tady na fóru, že? big_smile

Editoval pafik1605 (03-03-2021 10:30:43)

Offline

 

#7 03-03-2021 10:55:52

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Pafiku1605, vím, že si děláš srandu, protože každý svářeč na světě ví, co znamená označení koutového sváru a8. Ale pro naprosto neznalé dané problematiky, a pro nesvářeče, je to výška pravoúhlého trojúheníka vepsaného do kolmého řezu koutovým svárem, přičemž odvěsny leží na svařovaném materiálu. Průvar kořene se nezapočítává, ale natavený být musí. Stačí taková definice, nebo to mám zase kreslit?
V daném případě, kdy se jedná jen o statické zatížení, stačí i koutový svár o velikosti a6.

Offline

 

#8 03-03-2021 11:51:49

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Né, nemusíš nic kreslit. Jako nesvářeč jsem si to kdysi našel na googlu smile.
Akorát se vždycky musím podívat, jak se to liší písmenama, A a Z.
Vymyslel jsem si taky mnemotechnickou pomůcku, abych na ten google nemusel lézt tak často. Z jako rozměr Základny smile .

Editoval pafik1605 (03-03-2021 11:52:03)

Offline

 

#9 03-03-2021 11:56:14

v4s1m4
Člen
Registrovaný: 26-01-2020
Příspěvky: 27

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

jirkati napsal(a):

Pafiku1605, vím, že si děláš srandu, protože každý svářeč na světě ví, co znamená označení koutového sváru a8. Ale pro naprosto neznalé dané problematiky, a pro nesvářeče, je to výška pravoúhlého trojúheníka vepsaného do kolmého řezu koutovým svárem, přičemž odvěsny leží na svařovaném materiálu. Průvar kořene se nezapočítává, ale natavený být musí. Stačí taková definice, nebo to mám zase kreslit?
V daném případě, kdy se jedná jen o statické zatížení, stačí i koutový svár o velikosti a6.

měl jsem dát obrázek, který jsem našel. Potřeboval jsem jen potvrdit, že jsem našel správně. Díky moc.


Ideal Expert Mig 215 Lcd Synergia

Offline

 

#10 03-03-2021 12:24:59

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Je to výška trojúhelníku od středu základny k vrcholu , jako je ryska pro kolmici na trojúhelníku do školy

Offline

 

#11 03-03-2021 12:33:24

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

https://www.myshirt.sk/files/img/test/15077014325200-4600-1115-aa4379f1699b75a6d53e4e1dae44c0f6.jpg

a to "z" vypocitas jednoducho - krat priblizne 1,41

inak suhlasim s moderatorom jirkati, podla CSN 05 0120 by som volil na takyto spoj pre S235 a6 a pre S355 a8.

Editoval 780622 (03-03-2021 12:35:45)


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#12 04-03-2021 01:00:47

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

jirkati napsal(a):

V každém případě bude lepší použít obalovanou elektrodu, v daném případě maximální, kterou svářečka spolehlivě "utáhne". Mně by stačila i 3,2 mm a stvořit svár cca a8 - a10. Šudlat to MAGem 0,8 mm drátem nebo 1 mm se taky dá, ale zde elektroda je elektroda.
Stejně si to uděláš nakonec podle své momentální finanční situace a nálady.

a toto radí největší tady odborník??? 😬

jak mužete radit na koutový svár co největší elektrodu, to nevíte že na kořen koutového svaru z důvodů provaření se má používat maximální průměr 4mm, někdo může vaši radu vzít doslovně a vzít si na to elektrodu když to vezmu ze sortimentu který se dnes vyrábí tak průměr 6,3 nebo sáhne do starých zásob a vezme si 8mm protože třeba vlastní svářečku WTS600 a takový průměr se pro kořenovou vrstvu koutového svaru používat nemá
když se svařuje takto:
https://i.postimg.cc/Cz3TGy8t/DSC_0417.jpg
vznikne toto:
https://i.postimg.cc/JG4tfkdm/DSC_0416.jpg

nebo teda aspoň to tak vznikalo dřív jestli se teď svařuje elektrodama jinak než před padesáti lety kdy byla kniha vydána to už posoudit nemohu nejsem zkušebna

Offline

 

#13 04-03-2021 09:26:34

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Kramlik napsal(a):

jirkati napsal(a):

V každém případě bude lepší použít obalovanou elektrodu, v daném případě maximální, kterou svářečka spolehlivě "utáhne". Mně by stačila i 3,2 mm a stvořit svár cca a8 - a10. Šudlat to MAGem 0,8 mm drátem nebo 1 mm se taky dá, ale zde elektroda je elektroda.
Stejně si to uděláš nakonec podle své momentální finanční situace a nálady.

a toto radí největší tady odborník??? 😬

jak mužete radit na koutový svár co největší elektrodu, to nevíte že na kořen koutového svaru z důvodů provaření se má používat maximální průměr 4mm, někdo může vaši radu vzít doslovně a vzít si na to elektrodu když to vezmu ze sortimentu který se dnes vyrábí tak průměr 6,3 nebo sáhne do starých zásob a vezme si 8mm protože třeba vlastní svářečku WTS600 a takový průměr se pro kořenovou vrstvu koutového svaru používat nemá
když se svařuje takto:
https://i.postimg.cc/Cz3TGy8t/DSC_0417.jpg
vznikne toto:
https://i.postimg.cc/JG4tfkdm/DSC_0416.jpg

nebo teda aspoň to tak vznikalo dřív jestli se teď svařuje elektrodama jinak než před padesáti lety kdy byla kniha vydána to už posoudit nemohu nejsem zkušebna

To je jednoduchý; jirkati kromě zkušeností taky ještě čte, co tazatel píše, a přemýšlí svojí hlavou. Takže si přečte, že když má tazatel svářečku, která dá  maximálně 200A, tak s ní bude svařovat maximálně 4 mm elektrodou. Ale pravděpodobně si vezme elektrodu 3,2 která je běžnější. Což splňuje požadavek na vaření kořene sváru.
Je to tak prosté milý Watsone smile

Offline

 

#14 04-03-2021 12:09:50

v4s1m4
Člen
Registrovaný: 26-01-2020
Příspěvky: 27

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Pánové, poradíte prosím nějakou dobrou knihu, kde bych toto všechno našel, knih je spousta, ale třeba existuje nějáká "nejlepší".


Ideal Expert Mig 215 Lcd Synergia

Offline

 

#15 04-03-2021 12:15:29

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Nejlepší kniha je youtube, má mnoho kapitol a navíc je vizuální. smile
Bohužel je často napsána cizí řečí. smile

Offline

 

#16 04-03-2021 15:19:32

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Kramlik napsal(a):

posoudit nemohu nejsem zkušebna

no já zkušebna jsem, 8mm elektrodu jsem nikdy v životě (za 50let ekonomicky produkčního života) neviděl.
Nějaký 6 doma mám, nepoužívám.
Kromě vlastností dnešních elektrod je velmi důležitý proud, jemné nastavení klidně po 1A (to jde obtížně) takže po 2A!!!
jak píšu jsem zkušebna, vařil jsem elektrodama právě vytaženýma z kýble s vodou. Zkus si to - je to zajímavé a o vodíkové křehkosti nic nepiš.

K úvodnímu tématu - já bych si to nastehoval 2,5 bazikou, (Oerlikon) obvařil všude - s polohováním. Potom bych 3,15 Všechno objel znovu, s rozkyvem.
A na HEBku pořádné úkosy!!.

Knihy jsou dobré ale nestačí, jak je zde již mnohokrát uvedeno svařování je tvůrčí proces, vpodstatě druh umění, to se vyčíst nedá.
Dá se to naučit, pokud má člověk vlohy. Pokud je nemá, čtením návodů to nezachrání. smile

Editoval bourač (04-03-2021 15:23:31)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#17 04-03-2021 17:53:52

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

v4s1m4 - nejlepší kniha se jmenuje Svářečská škola. To je totiž nejlevnější způsob, jak přijít jak k informacím, tak k základům skutečné práce s elektrickým obloukem při různých metodách svařování. A taky k velice důležitému dokumentu. Představa, že si pořídím svářečku, nějakou tlakovou láhev, nějakou knížku, něco pokoukám na internetu a budu umět svařovat je zcela zcestná.
Jak píše bourač, je svařování tvůrčí proces! Já bych tvrdil, že je to často i umění. Neznám nikoho, kdo by se podle knížky a internetu naučil malovat či sochat. O složitějších věcech nemluvě.
Zrovna tak se člověk koukáním do schématu a na internet nenaučí opravit rádio, televizi či počítač.

Offline

 

#18 04-03-2021 18:07:16

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Kramliku, opravdu si myslíš, že jsem takový tupec, abych nevěděl co a jakými průměry se má svařovat? Četl jsi vůbec aspoň základní dotaz na začátku vlákna? Usoudil jsi z toho, že tazatel jako hobby svářeč má k dispozici elektrodovou svářečku aspoň 300 A a ptá se jen tak pro plezír, aby nás tu vyzkoušel? Když už jsi přiložil můj příspěvek, četl jsi všechna písmenka? Proč jsi nevypíchnul mé "šudlání drátem 0,8 nebo 1 mm"? To by asi nebylo tak atraktivní, že?

Nemám vůbec nic proti konstruktivní kritice.
Dokonce mně nerozčílí, když mně někdo nazve hlupákem, protože vím, že nikdy nebudu vědět všechno.

Offline

 

#19 05-03-2021 07:05:55

zlobr
Člen
Místo: Slapany
Registrovaný: 01-02-2020
Příspěvky: 48

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

Pro Bourace, jestli chceš nápis mi adresu do mailu , já ti par 8cek elektrod poslu

Offline

 

#20 05-03-2021 11:56:56

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: HEB a roznášecí deska jaký svařovací drát

jirkati napsal(a):

v4s1m4 - nejlepší kniha se jmenuje Svářečská škola. To je totiž nejlevnější způsob, jak přijít jak k informacím, tak k základům skutečné práce s elektrickým obloukem při různých metodách svařování. A taky k velice důležitému dokumentu. Představa, že si pořídím svářečku, nějakou tlakovou láhev, nějakou knížku, něco pokoukám na internetu a budu umět svařovat je zcela zcestná.
Jak píše bourač, je svařování tvůrčí proces! Já bych tvrdil, že je to často i umění. Neznám nikoho, kdo by se podle knížky a internetu naučil malovat či sochat. O složitějších věcech nemluvě.
Zrovna tak se člověk koukáním do schématu a na internet nenaučí opravit rádio, televizi či počítač.

No, on se to  člověk  naučí  i  koukáním  do  schématu  nebo  koukáním  do  knih. Koukáním na internet je horší  verze,  protože internet nestaví  žádné  zábrany nezkušenému a neznalému  jedinci zveřejnit co  se povedlo  třeba obrovskou  náhodou  nebo  i  zveřejnit to,  co  se spíš nepovedlo a označit to jako  povedené. Takového  balastu  bývá  o  dané  věci na internetu často  většina tématu. A neznalý  člověk  často  balast  nepozná  a neodliší  ho  od správných  rad a postupů

Ale neexistuje,  aby si  člověk  vzal  knihu,  schéma nebo povedené  video,  přečetl  to  nebo  zkouknul a za půl  hodinky nebo  dvě hodinky to  uměl.  Musí  to  číst nebo  se na to koukat  mnohokrát, přemýšlet nad tím, pokaždé třeba i  víc než  hodinu  nebo  dvě, hledat  všemožné  informace a souvislosti  a potom,  když  nad tím  stráví celkem  třeba až  několik  set hodin,  tak  často  může říct,  že se to podle té  knihy nebo  schématu  naučil. Přirozeně pokud se spolehne na rady zkušených,  případně se jich  přímo  zeptá,  tak  spoustu  těch  hodin  může ušetřit a přitom  toho  umět stejně.
Ale stejně tak  neexistuje,  že se nezkušený člověk  zeptá  zkušených, ti  mu  poradí i  správně,  člověk  si  za pár minut přečte a potom  to  umí. To  je nesmysl. Nezkušený  člověk  si  musí  sám  spostu  věcí  nastudovat,  aby rada zkušeného  mu  byla co  kčemu. Jinak  by totiž  ta rada nezkušenému by musela být rozsahem čtvrtiny,  poloviny tluštší  bichle neboli  by to  musel  být obsáhlý  manuál,  který  stejně musí  ten  nezkušený  přečíst a zvládnout,  aby se mu  ta věc povedla.
U svařování  to  tak  vidět  není,  ale krásně to  je vidět tady na fóru, pokud nějaký  člověk  nezkušený  v elektronice žádá  nějakou  radu,  jak  najít na svářečce závadu  a opravit ji,  aniž  by musel svářečku  dát do  drahého  servisu.

Editoval Radim (06-03-2021 06:18:02)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče