SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 31-03-2021 14:57:45

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Tomáš Junek napsal(a):

Ano bavíme se o metodě TIG.

Bohužel zařízení je už převzaté a nyní řešíme reklamaci. Dodávka zařízení byla včetně montáže tak jsme na to nepřišli dříve. Na tyto problémy s kořeny svarů jsme přišli jen náhodou, jelikož praskl jeden ze svarů na přírubě a část potrubí jsme museli demontovat a následně při pohledu dovnitř jsme našli oxidační výkvěty - jestli to tak správně nazývám.

A právě se jedná o to zda-li my jako zadavatel jsme jim při zadání měli přesně specifikovat jak to mají vařit, že mají použít inertní plyn, atd.....

Zeptám se takhle:Měl zhotovitel dostatek relevantních podkladů o tom jak svařovat nebo minimálně k čemu bude zařízení sloužit aby si dokázal nějakým způsobem stanovit nutnou kvalitu provedení?Jako strojař určitě víte že bez přesných podkladů se vyrábí velice špatně a tolerance mezi výrobkem a zmetkem můžou být setsakra úzké a ošemetné.Sám se se tím poměrně často setkávám-jen to trochu slízni,tady to bodni,támhle kousek uber ale fakt jenom kousek.Bez definice nějaké měrné veličiny jsem prostě v.....


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#77 31-03-2021 20:36:20

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

frank> neviem, ci sa bavime o tej istej demineralizovanej vode - demineralizovana voda je voda zbavena mineralov, ma tendenciu na seba viazat prvky, napr. kovy z potrubi - naopak, je vysoko agresivna - preto sa jej hovori aj "hladova voda"

napr.
Odstranění tvrdosti, tzv. změkčení vody pro teplovodní kotelny, zabraňuje již zmíněnému usazování vodního kamene. Touto úpravou však stoupá agresivita vody vůči kovům, proto se pro změkčenou vodu ustálil výraz „hladová voda“..................
http://www.chos.cz/uprava-vody-pro-teplovodni-kotelny/

ta nadrz, o ktorej hovorim, sluzila prave ako zasobnik na demineralizovanu tuto vodu vo famaceutickej firme
bolo na to viacero odbornych posudkov, ten zvar sa musel vyrezat a zavarit znovu

Editoval rcp (31-03-2021 20:37:27)

Offline

 

#78 31-03-2021 21:23:34

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Ale tady se asi nejedná o jeden svar ale  dílo nějaké firmy co si na práci naptala  nějaké divočáky  kteří dělali co uměli. Já mám pocit ,že je to fajn sem tam někoho takto vyškolit. Firmy si potom začnou vážit svých odborníku . také jak si psal  i zadavatel  se musí občas vyškolit.

Offline

 

#79 31-03-2021 21:24:51

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

rcp... Tak já vám nevím. Není vždy pravda co se objeví na netu... Musel bych vidět nějaké porovnání agresivity běžné pitné vody a srovnání s tou demineralizovanou. Nám vždy ve firmě kde jsem pracoval důrazně požadovali na tlakových zkouškách používat jedině demi-vodu... Ta voda se zbavuje minerálů,právě proto, aby nebyla agresivní. Má také podstatně menší elektrickou vodivost a tudíž nepodporuje vznik elektrolytických reakcí atd... Co já vím, tak se právě všude používá právě proto. Jak může stoupat agresivita vody, která je zbavená všech agresivních látek? Snad jedině když je nasycená kyslíkem... Chcete tvrdit, že když by se používala voda plná stopových látek jako vápenaté sloučeniny, dusitany, dusičnany, chloridy atd... že bude méně agresivní? Proč se potom důrazně požaduje na elektrárnách, reaktorech, parogenerátorech tedy právě jedině demi-voda?  To nemá logiku.

Když jsem přečetl ten odkaz, tak se asi bavíme každý o něčem jiném. Tam je popisováno změkčování vody pomocí chemikálií. To není zdaleka totéž jako voda zbavená všech minerálů... podobná vodě destilované. A právě zde bych uvedl zajímavý případ. Mám destilační přístroj na vodu, kde varná nádoba je z nerezu 304. Přístroj jsem používal pravidelně mnoho let neboť voda v mojí studni obsahovala podle rozboru větší množství dusitanů vápníku ap. nežádoucích látek. V té nádobě se po každé destilaci nahromadila vrstvička usazenin. Jednou jsem byl mimo domov na návštěvě vlasti a ten přístroj byl 3 měsíce ponechán. Potom jsem jej opět uvedl do provozu a nestačil se divit. provrtané dno desítkami malých otvorů. Pittig corrosion. To způsobily ty usazeniny ponechané v přístroji dlouhou dobu.

Editoval Frank (31-03-2021 21:46:40)

Offline

 

#80 31-03-2021 21:43:19

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Rcp voda v kureni-uzavretom systeme ked je zbavena kyslika a ,,prevarena,, nad 90 stupnov tak praveze zabranuje vnutrornej korozii ,ze nenarusa potrubia a kurenari jej  hovoria ,,mrtva ,, voda ked ma pamat neklame .
Frank ked sa uz rozprava o vode,ze  ked sa pouziva ,,tazka voda,,, tam platia ake pravidla co sa tyka potrubia ?


Kutil s.r.o.

Offline

 

#81 31-03-2021 21:51:36

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Joe66 napsal(a):

Rcp voda v kureni-uzavretom systeme ked je zbavena kyslika a ,,prevarena,, nad 90 stupnov tak praveze zabranuje vnutrornej korozii ,ze nenarusa potrubia a kurenari jej  hovoria ,,mrtva ,, voda ked ma pamat neklame .
Frank ked sa uz rozprava o vode,ze  ked sa pouziva ,,tazka voda,,, tam platia ake pravidla co sa tyka potrubia ?

Těžká voda je úplně jiná kapitola. Normální voda je chemicky H2O, kdežto těřká voda je tvořena deuteriem, to je izotop vodíku a chemicky je to D2O. Ta se používala v určitých typech atomových reaktorů...

Offline

 

#82 31-03-2021 22:21:03

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Ja viem,ze je to ina kapitola,ze preto ma to zaujalo ,ze ake tam su podmienky na potrubie


Kutil s.r.o.

Offline

 

#83 31-03-2021 23:08:46

Janči
Člen
Registrovaný: 26-01-2020
Příspěvky: 20

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

rcp napsal(a):

ved aj posledny zvarac (resp. adept na zvaracske remeslo) vo zvaracskej skole fuka do nerezovej trubky argon, alebo formovaci plyn!


alebo?????...........

Spomenul som si na jedno staršie video.
https://youtu.be/7dsmffr_Qpc
Treba si prečítať aj komentáre k tomu videu. smile

Offline

 

#84 01-04-2021 06:18:57

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

"Pretože používajú. Dokonca mi osobne Marián vysvetľoval kde sa nadstavuje o koľko skôr má zváračka vytvárať ochrannú atmosféru."

"Ahoj , pekna praca. mam otazku : nevadi vyfukovemu systemu ked nie je prevareny aj z vnutra ? nehadze to nechcene zvuky pocas pouzivania?"


mas pravdu, niektore komentare su zabavnejsie, ako cele video big_smilebig_smilebig_smile

Offline

 

#85 01-04-2021 07:47:21

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Tento sa zjavne vyzná: Argon sa v tomto pripade určite použiva, bez toho nerez nezvaríš dobre. Pri zvarani elektrodou obteka argon elektrodu a vychadza cez dyzu tak nepotrebuješ žiadnu pridavnu hadicu kukni si poriadne zviaranie mig mag

Offline

 

#86 01-04-2021 08:09:59

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

3in1- to musi byt naozaj spickovy vyfuk, ked je zvarany vsetkymi metodami naraz...... big_smilebig_smile

Editoval rcp (01-04-2021 08:10:40)

Offline

 

#87 01-04-2021 18:37:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

rcp napsal(a):

frank> neviem, ci sa bavime o tej istej demineralizovanej vode - demineralizovana voda je voda zbavena mineralov, ma tendenciu na seba viazat prvky, napr. kovy z potrubi - naopak, je vysoko agresivna - preto sa jej hovori aj "hladova voda"

Já  jsem  se s tím kdysi  setkal  třeba v galvanovně. Sušicí  odstředivky na drobné  díly, pokud používal i na oplachy demi  vodu, korodovaly,  respektive jejich  materiál  ubýval  mnohem  rychleji než  když  předtím  používali  obyčejnou  čistou  vodu.

Je to právě chemie velmi málo  rozpustných  látek  ve vodě.  Například jako  jsou třeba oxidy a hydroxidy železa. V běžné  vodě je obvykle víc iontů  železa než  kolik  odpovídá  jejich  rozpustnosti,  proto  se další  ionty do  vody nerozpustí  a povrch oceli  zůstává  stálý. V demi vodě jsou  tyto ionty železa odstraněny,  proto  jakmile se demi  voda ocitne v kontaktu  s povrchem  oceli,  kde je vždy vrstva oxidů  železa a v případě vlhkosti  i  hydroxidů  železa,  začnou  se rozpouštět. A protože se bavíme o  povrchové  vrstvě v mikronech na jinak  reaktivním  kovu, co  se rozpustí  do  demi vody, je okamžitě nahraženo  oxidací kovu. Výrazně větší  množství demi vody,  o několik  řádů,  ne  je hmotnost  toho  dílu,  pak  udělá  viditelný  korozní  úbytek.

Offline

 

#88 01-04-2021 20:38:09

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Tomáš Junek napsal(a):

hledám cokoliv

co smlouva s pojišťovnou? Krytí podnikatelských rizik...

osobně mám vyzkoušený způsob, v podobném případě - cena průšvihu se rozdělí mezi investor, zhotovitel a subdodavatel pěkně na 3 díly.
To ovšem vyžaduje že všichni tři mají jako proritu vydělávat prací, né tím že použiju cokoliv abych vydělal.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#89 01-04-2021 20:46:31

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

radim> nie som chemik, ale zvarajuci slaboprudar big_smilebig_smilebig_smilebig_smile
nerozumiem tomu big_smile

dostal som sa k tejto skusenosti tak, ako som pisal - riesili sme reklamaciu, ked zvarac omylom pouzil drat nizsej kvality a asi po pol roku zacala demi voda v nadrzi rozkladat zvar, ktory bol inak v poriadku
ludia, co riesili tu reklamaciu to zdovodnili presne takto

robime nadrze na slanu vodu, kyseliny, a ine agresivne latky - ta demi voda prekvapila aj nas
napr. autocisterna (ADR) 30m3 z materialu 316Ti
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_dsc_038.jpg

podobnu skusenost mame aj na prevadzke, kde morime nerezove diely
na oplach vymoreneho dielu sa pouziva prave demi voda, aby neostavali na povrchu "mapy"
demi vodu vyrabame reverznou osmozou - ccz za 5 rokov nam to "rozozralo" zasobnik hotovej demi vody z materialu 316L

Editoval rcp (01-04-2021 21:07:50)

Offline

 

#90 01-04-2021 21:13:44

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Zajímavé téma.O "hladové vodě" je známo že ten svůj hlad po minerálech ukájí z prostředí kde se vyskytuje.Nevím jestli nemá vliv způsob její výroby-jestli je vyrobená destilací,reverzní osmózou,deionizací nebo elektrodialýzou.....


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#91 01-04-2021 21:39:04

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

No a mě by zajímalo  jaký je lepší materiál než 316L ?

Offline

 

#92 01-04-2021 21:45:29

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Ládes napsal(a):

Zajímavé téma.O "hladové vodě" je známo že ten svůj hlad po minerálech ukájí z prostředí kde se vyskytuje.Nevím jestli nemá vliv způsob její výroby-jestli je vyrobená destilací,reverzní osmózou,deionizací nebo elektrodialýzou.....

Je možné, že záleží na způsobu výroby. Já osobně jsem se nikdy nesetkal s tím, že by zásobník na demi vodu, kterou jsme mnoho let ve firmě používali na tlakové testy a testy těsnosti za vysokého tlaku armatur, jako ventilů, cryo ventilů a zařízení pro veškerá odvětví průmyslu, někdy prorezavěla díky tomu že obsahovala právě demi-vodu. Existuje množství názorů, např. jeden čas se tvrdilo, že je škodlivá na pití atd... No a nakonec v takovém Izraeli jinou vodu pomalu nepoužívají, než tu odsolenou, což je osmoticky dmineralizovaná. Já tedy osobně nevěřím, že když se odstraní nepatrné množství minerálů, že to může mít zásadní účinek na takové obrovské zvýšení její korozivní účinnosti. Tam muselo být něco jiného. Vím, že se drasticky zvýší koroze schopnost vody, pokud je v ní rozpuštěný kyslík a nejvíc v podobě ozónu. Nebo, když se přidá peroxid vodíku... nebo oxid uhličitý... Jak už jsem psal výše. Musela by existovat nějaká relevantní studie porovnání, jinak se bavíme o ničem.

Offline

 

#93 01-04-2021 22:02:02

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

taky bacha na čpavek,
zavedená ostravská firma, která realizuje práce nejen v čr.
Postavila v chemičce zásobníky na čpavek. Objem 1000 kubíků. Tloušťka plechu 28mm. Černá ocel.
Zvenku kvalitní nátěr, uvnitř nic.
Po pár letech začaly propouštět sváry!
V rámci záruky bylo nutno dva zásobníky vyhodit a postavit nové - svařené příslušným PM.
V zadání bylo nepoškodit betony pod.
Horní polokoule sem rozřezal a naházel dovnitř. Vysbíral jeřábem.
Spodní polokoule + sloupy řezáno v součinnosti s jeřábem.
Firma si vyžádala pár kusů s původními sváry pro účel dalšího zkoumání.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_epavek3_017.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_epavek6_001.jpg


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#94 01-04-2021 22:02:37

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

pat napsal(a):

No a mě by zajímalo  jaký je lepší materiál než 316L ?

Lepší, co se týče koroze, než 316 a 316L je 316Ti, potom special nerez  AL-6XN superalloy, nebo Monel.

https://www.penflex.com/chloride-chlori … selection/

https://www.shallcrossbolt.com/sea-wate … he-rescue/

https://www.csidesigns.com/products/superalloys/al-6xn

Offline

 

#95 01-04-2021 22:08:50

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Franku jaký materiál by jsi doporučil jako nejlépe odolný vůči žáru? Vůbec se nebude vyskytovat slaná voda, ani chlor, atd.
Jen suchý vzduch a blízko od plasmového hořáku. Ochranný kryt.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#96 01-04-2021 22:20:39

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Zdravím Bourači. Měla by měla vyhovovat AISI 310 / X15CrNiSi25-20. Samozřejmě je jich víc, tohle je narychlo z hlavy... Musel bych se podívat víc, ale myslím, že tohle by mělo být OK.

Offline

 

#97 01-04-2021 22:26:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

díkes Franku, byl jsem línej pátrat v tabulkách.
Nakoupil jsem velké množství spotřebního materiálu pro plasmy (trysky + elektrody).
Nyní kopíruji system Hypertherm - řezáky aby to fungovalo jak má.
Budu hledat matroš jak píšeš.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#98 01-04-2021 23:26:26

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Hledej ekvivalenty 17 255 dle bývalé ČSN.Občas se vyskytne i inconell a podobný "chuťovky"
Frank:Když vodu sytíš CO2-sifon,získáš tak vlastně kyselinu uhličitou.....

Editoval Ládes (01-04-2021 23:32:24)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#99 01-04-2021 23:46:18

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Bourači- není zač. Jak píše Lades, tam určitě existují i jiné matroše a ekvivalenty, pokud by nebyla zrovna 310. Jinak vidím, že si užíváš. big_smile Myslím ta demontáž nádrže amoniaku... big_smile

Ládes - jasně, kyselina uhličitá. Velmi slabá kyselina, která kovům prakticky neublíží. Reaguje trochu se železem, zejména rozpouští některé oxidy a uhličitany smile

Editoval Frank (02-04-2021 01:10:06)

Offline

 

#100 02-04-2021 16:34:58

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Jak na co. Třeba vůbec není pravda, že víc legovaný materiál má automaticky vyšší odolnost korozi.
Třeba na kyselinu dusičnou se používá obyčejná nerez ocel 308L, stabilizovaná 347 je horší a stejně tak je méně vhodná 316L, která má víc niklu a navíc i molybden.
A třeba zředěná kyselina může napáchat vyšší škody, než koncentrovaná. Dále záleží samozřejmě na teplotě.
Jinak existují tabulky korozní odolnosti, kde se volí dle média, koncentrace, teploty, povoleného úbytku, ale skutečný poklad je zkušený konstruktér a ten by měl mít hlavní slovo, ne svářeč, byť sebešikovnější, nebo u firem čím dál povinnější manažer přes úspory.   



pat napsal(a):

No a mě by zajímalo  jaký je lepší materiál než 316L ?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče