SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#201 22-06-2021 19:31:57

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Dotaz na lakyrnika

shaolin napsal(a):

Zdravím Vás. Chystám sa renovovať liatinovú vaňu v kúpelni (nechcem sa jej zbaviť a ani sa mi ju nechce vysekávať z obkladu...). Potrebujem však niektoré miesta vytmeliť. Môžem použiť bežný tmel na auto, alebo to musí byť nejaký špeciálny? Prípadne máte nejaký dobrý postup ako na to?
   Povrchovu úpravu si predstavujem napr. EPOLEX farba na vane, dvojzložková, nanášať chcem striekaním. Neviem či je to najlepšia voľba. Viete mi poradiť?

Epolex je podle mne dobrá  volba z  hlediska kompromisu  mezi  cenou  a užitnou  hodnotou. Jiné  barvy určené přímo na opravu  smaltu bývají  výrazně dražší.  Epolex byl  původně za socíku "obyčejná" epoxidová  barva,  až  o  hodně později  po  sametu  výrobce vyhodnotil  její parametrya zjistil,  že lepší  verze je tak  i použitelná  na ty vany.  Jinak  je třeba při používání  vany respektovat,  že Epolex je barva,  ne smalt. Tak  velké  teplotíní  rozdíly,  jako  snesl  smalt a kontakt s tak  tvrdými  materiály,  typu  třeba kovového  kbelíku či  kuchyňského  hrnce,  jaké  snesl  smalt,  Epolex nesnese.

Jinak  Epolex Email  s sebou  nese celý  nátěrový  systém. Pod email Epolex  je  vyráběná základní  barva Epolex a výrobce má  možná  i  nějaké  přípravky na přípravu povrchu  té  vany. Minimálně na přípravu  míst,  kde smalt odešel  a je tam  rez. Každopádně je u  té  vany velmi  důležitá  příprava povrchu, detailní  pečlivé  očištění,  odmaštění,  přebroušení  smaltu.
Tmelení  bych  se raději  vyhnul,  pokud výrobce nemá přímo  tmel  určený  na tmelení van pod Epolexem.  Ale i  tak  bych tmelil  co  nejméně a s co  nejtenčí  vrstvou.  Tmel  totiž  bude velmi  namáhaný  pravidelnými  teplotními  změnami typu  horká  voda do  studené  vany. Případně rozměrovými  změnami,  pokud ve vaně bude delší  dobu  voda stát a tmel  do  sebe nějakou  vodu  pojme a po  vypuštění  vody zase vyschne. Pokud by bylo  třeba vytmelit nějaké  zdrsnění povrchu,  volil bych  raději nátěr jednou,  dvěma vrstvami  hustšího Epolexu  a jakmile nátěr  vyzraje tak,  že se dá  za sucha brousit,  tak jemný  brusný  papír a  vybrousit.
Při  vlastním  lakování  pak  bych  viděl  dvě problematické  věci. Jednak  jakožto  u  dvousložkové  barvy,  aby ten  nátěr  byl  kvalitní, musí  z  barvy vyprchat téměř všechna ředidla dřív,  než se epoxid vytvrdí. V nějaké menší uzavřené  koupelně,  kde vzduch  stojí, se na dně vany může vytvořit vrstva par  ředidla, které  by bránily dalšímu  vysychání. Barva by tak  byla hodně pórovitá,  měkčí  a křehčí. Takže po  nanesení  barvy je třeba kolem  té  vany nechat  nějaké  slabší  proudění  vzduchu,  které  by dosáhlo  na dno  vany a odvádělo  páry ředidla.
Druhá  věc je,  že pokud to  bude v nějaké  malé  koupelně a lakovaná  bude velká  vana, může tam  být z barvy tolik  ředidla, že tam  může vzniknout výbušná  směs. Je asi  dobré  s tím  počítat  dopředu a vypnout všechno,  co  by tam  mohlo  jiskřit. A větrat.
Další  věc, v návodech  se píše,  že barva zatvrdne obvykle za 12,  za 24  hodin  nebo  tak  nějak. To  je ale spíš marketingový  údaj, barva se usazuje,  tvrdne,  zbytky ředidel  vyprchávají ještě týdny a měsíce. Vzhledm  k  tomu , že u  vany je podstatná  tvrdost  a odolnost  barvy,  nechal  bych první použití  natřené  vany tak  aspoň na dobu 14  dnů  po  natření nebo  i  déle.

Offline

 

#202 22-06-2021 20:03:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

Radim: Koupil jsem ten speciální tmel na plasty, tak to zkusím vytmelit tím. Barvu tedy bezbarvý lak tedy dám jen tenší vrstvu a uvidíme.

Co se týče těch epoxidových barev. Ten na vany nevím, ale základ jsem zkoušel a vypadá slušně. Jen poměr míchání je dost blbý, ale dá se to. Tyhle barvy nyní vyrábí Barvy a Laky Hostivař.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#203 22-06-2021 21:50:18

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Dotaz na lakyrnika

davor napsal(a):

SO 545 napsal(a):

...Drzi bez prskliny ...je pravda ze oprava bola tazko nerentabilna.

No a vo tom to je. Laminát bez vakuování nebo alespoň vytěsnění bublin, dělaný samodomo v garáži, stejně tak Varokovy opravy plastů dělaných před garáží nemohou dosáhnout na kvalitu specializovaných pracovišť. Kde už to je ale těžce nerentabilní. big_smile
Raději nový nárazník, třeba i na RS...

Na oprave je dnes nerentabilna len praca.....ta je najdrahsia. Material na opravu nieje az taka ciastka.
Ked naraznik stoji od 400-1200e novy diel.


Myslim ze varok by za pol roka v profi servise pri slusnom vedeni doma dal cokolvek za 1.
Zhaname k nam do partie nejakeho zapaleneho mladasa...a co myslis ?
Niesu jednoducho niet cloveka co by si chcel zarobit slusne peniaze poriadnou pracou.
Taka je dnesna realita.

Offline

 

#204 23-06-2021 04:14:21

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

Kdysi jsem se ptaal různě po karosárnách, když jsem zrovna neměl práci. Taková práce by mě i bavila. Ale všude chtěli jen vyučené v oboru. Na živnost to dělat nechci, vím jaká je dnes doba a neuživil bych se. Takoví ti "rádoby živnostníci" které vidím po firmách, to je výsměch všem slušným lidem.
A jak už jsem psal, mám to jen jako koníček, tak to prosím neustále někdo nesrovnávejte s profi opravou.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#205 23-06-2021 08:51:07

shaolin
Člen
Registrovaný: 07-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Dotaz na lakyrnika

Ďakujem Radim za  odozvu.
Na vani je na niektorých miestch smalt odlúpený a tam je vidno liatinu , no a tá už je výrazne pórovitá, takže na tie miesta plánujem tmel. Poradím sa teda asi priamo s výrobcom farieb, čo by doporučil. To prchanie riedidla v údolí vane a problém s vetraním ma nenapadlo. Na druhej strane prúdenie vzduchu prinesie všeličo čo sa nalepí na povrch....

Offline

 

#206 23-06-2021 10:11:53

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Dotaz na lakyrnika

Na tomto odkazu o tom něco je:
ttps://www.bal.cz/dotaz/oprava-vany-7/


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#207 28-06-2021 16:33:55

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

Dobrý den, tak nárazník nalakovaný. Není to jako z lakovny, ale výsledek docela ujde. Sice je v laku nafoukané trošku bordelu a na zlost mi do čerstvě nastříkaného laku sedla mucha sad
A jak jste mi jednou psali o tom nastavení pistole, tak prodavač v obchodu kde občas jezdím míchat barvy a jiné, tak prý v lakovně používají taky pistole RP co mám já a poradil mi, že mám mít po zmáčknutí spouště do první polohy na tom budíku pod pistolí asi 2,2Bar, tak jsem dal asi 2,5Bar a stříká to fakt dobře. Předtím jsem tam rval přes 3 Bary a asi i zbytečně. Ale na redukčáku kompresoru je asi 6Baru, to je fakt luxus. smile
https://varok.rajce.idnes.cz/Naraznik_Octavia_I_RS/
Tu mouchu a bordýlek zkusím nějak pěkně zaleštit a snad to nebude tak hrozné.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#208 29-06-2021 08:33:54

shaolin
Člen
Registrovaný: 07-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Dotaz na lakyrnika

Pekná robota. Ak by si mal  všetko čo profíci majú k dispozícii, tak by to bolo 100%. Každopádne máš tam ešte nejaké tie Muchy čo musíš pri práci vychytať... smile

Offline

 

#209 29-06-2021 11:25:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

Děkuji. Veřejně přiznám že se zatím učím. Už jsem psal že to není úplně dokonalé. Nemám tolik vybavení jak píšete a prostory

Editoval varok (29-12-2021 14:03:00)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#210 15-08-2021 11:59:04

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

Páni odborníci přes lakování. Chtěl jsem vyměnit rychlospojky na hadici co mám ke kompresoru a zjistil jsem, že hadice kterou jsem celou dobu považoval za 8-9mm vnitřní průměr je doopravdy jen 6mm. Takže proto asi ty špatné výsledky při lakování. Tak sháním novou, ale co bych chtěl poprosit, nemá někdo zkušenosti s nějakou gumovou nebo nějakou která v zimě netvrde? Tu co mám je ta průhledná se síťkou, nějaký typ plastu a v zimě to ztvrdne no hrůza. Samo o sobě manipulace je dost ztížena a když ji chci potom stočit, tak se to různě kroutí do všech stran. Tak novou už koupím doopravdy 9mm vnitřní průměr. Co ty hadice po e-schopech od poláků třeba Kowal nebo Marpol? Nemá s tím prosím někdo zkušenosti?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#211 15-08-2021 12:56:58

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: Dotaz na lakyrnika

Tahle je dalo by se říci ideální.  Mám ji několik let a stále pružná a lehce ohebná i při nízkých teplotách.
https://www.schneider-airsystems.cz/Pro … D730031%2F

Offline

 

#212 15-08-2021 13:00:22

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2717

Re: Dotaz na lakyrnika

varok napsal(a):

Páni odborníci přes lakování. Chtěl jsem vyměnit rychlospojky na hadici co mám ke kompresoru a zjistil jsem, že hadice kterou jsem celou dobu považoval za 8-9mm vnitřní průměr je doopravdy jen 6mm. Takže proto asi ty špatné výsledky při lakování. Tak sháním novou, ale co bych chtěl poprosit, nemá někdo zkušenosti s nějakou gumovou nebo nějakou která v zimě netvrde? Tu co mám je ta průhledná se síťkou, nějaký typ plastu a v zimě to ztvrdne no hrůza. Samo o sobě manipulace je dost ztížena a když ji chci potom stočit, tak se to různě kroutí do všech stran. Tak novou už koupím doopravdy 9mm vnitřní průměr. Co ty hadice po e-schopech od poláků třeba Kowal nebo Marpol? Nemá s tím prosím někdo zkušenosti?

Hadic se dělá neurekom, https://www.kompresory-vzduchotechnika. … lej-plyny/
akorát mě zaráží ta teplota. Ty stříkáš barvu, když je venku mínus deset? Doporučení na pixlách je tuším obecně do plus 10 stupňů.

Offline

 

#213 15-08-2021 13:07:11

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2717

Re: Dotaz na lakyrnika

Hybridní lak Hornbach  https://www.hornbach.cz/shop/Hybridni-l … rtikl.html
Nechám to v tomhle vláknu, které je o lakování, i když to není úplně k tématu.
Byl jsem zvědavej na hybridní lak kterej nabízí (a míchá na libovolnej odstín) Hornbach. Zaujalo mě, že je to alkydová barva, který používám rád, a při tom je ředitelná vodou. Tak je na ho...., jako ostatní vodou ředitelné barvy, který tlačej zelený teroristi.
Rád jsem vám ušetřil peníze za experimentování big_smile

Offline

 

#214 15-08-2021 13:28:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

pafik1605: Ano, hadic je plno, ale jak jsem psal, ty plastové při nižších teplotách tvrdnou, některé se rády lámou atd. Nikdo netvrdí že lakuji pod asi 10°C, ale i už při této teplotě začínají některé hadice ztrácet ohebnost. A při nižších teplotách chce člověk sem tam něco ofoukat od bordelu, nahustit kola na autě nebo na motorce, na kole apod. Proto se ptám jestli někdo má nějakou osvědčenou hadici, která je stále pružná.

Editoval varok (15-08-2021 16:55:28)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#215 15-08-2021 13:43:37

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2717

Re: Dotaz na lakyrnika

varok napsal(a):

pafik1605: Ano, hadic je plno, ale jak jsem psal, ty plastové při nižších teplotách tvrdnou, některé se rády lámou atd. Nikdo netvrdí že lakuji pod asi 10°C, ale i už při této teplotě začínají některé hadice ztrácet ohebnost. A při nižších teplotách chce člověk sem tam něco ofoukat od bordelu, nahustit kola na autě nebo na motorece, na kole apod. Proto se ptám jestli někdo má nějakou osvědčenou hadici, která je stále pružná.

Mám, přijeď se podívat. Nevím, co je zač, dostal jsem jí. Vypadá jako gumová s pletenou vložkou.
Mimochodem, na mašině pod 20 stupňů nejezdím, tak k čemu foukat kola? smile

Editoval pafik1605 (15-08-2021 13:44:39)

Offline

 

#216 15-08-2021 16:57:47

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

Já bohužel jezdím autem i třeba v -20°C a občas potřebuji nafoukat kola. Ale myslel jsem to spíše všeobecně. A to mám jet až do prahy? Nebo nevím odkud jste


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#217 15-08-2021 22:35:20

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Dotaz na lakyrnika

skusil si vymenit ventilky,popripade dat pozret pneumatiky ci ich nemas niekde derave ? tlak v kolesach som na starom aute kontroloval ked som prezuval a ani raz sa mi nestalo ze by som musel nieco dofukovat
ak chces realne vzduchovu hadicu ktora je ohybna aj pri nizskych teplotach tak tu napis,dlzku,farbu a hrubku,popripade aku by mala mat sexualnu orientaciu ja ti hned poslem link kde si ju mozes pozriet ale nikdy si ju nekupis lebo bude urcite cez tvoje financne moznosti
nevymyslaj zbytocne kraviny chod do prveho obchodu s podobnym materialom a tam im vysvetli svoj problem potom ostava uz len kontaktovat ježiška aby vedel co chces pod stromcek,fakt to neni nic zlozite,verim tomu ze to zvladnes vlastne ani tak neverim ako skor dufam

Offline

 

#218 16-08-2021 00:34:19

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

Barva je jedno, délku kolem 15m bude stačit. Teď mám asi 10m a chtělo by to více. Průměr jsem už psal že chci ten vnitřní minimálně 8mm, ale raději 9mm. V obchodech kolem jsem se ptal a mají jen ty plastové s nalisovanými koncovkami.
No nic, zkusím ještě pohledat.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#219 16-08-2021 11:52:29

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: Dotaz na lakyrnika

Varoku, ještě jednou, kup tu z odkazu a budeš spokojen, nic lepšího není a její flexibilitu poznáš při každém smotávání, bohužel je trošku dražší.
Pokud nevěříš, přijeď, bydlím nedaleko v Dětmarovicích a přesvědčíš se sám. :-)
http://eshop.dost-kompresory.cz/hadice- … 0m-996.htm

Offline

 

#220 16-08-2021 12:13:17

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2717

Re: Dotaz na lakyrnika

japa napsal(a):

Varoku, ještě jednou, kup tu z odkazu a budeš spokojen, nic lepšího není a její flexibilitu poznáš při každém smotávání, bohužel je trošku dražší.
Pokud nevěříš, přijeď, bydlím nedaleko v Dětmarovicích a přesvědčíš se sám. :-)
http://eshop.dost-kompresory.cz/hadice- … 0m-996.htm

varok potřebuje ještě 27x pochybovat, pak se rozhoupe big_smile

Offline

 

#221 16-08-2021 12:17:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

japa: Je to jen 10m a to je tak dost natěsno, chtěl jsem spíše 15m. Ale cena zase tak strašná není. A kde jste ji prosím kupoval, přes net nebo v nějakém obchodě v okolí?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#222 16-08-2021 12:54:41

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: Dotaz na lakyrnika

Tak máš možnost si hadici koupit v libovolné délce na metry nebo hotovou s koncovkami v délkách 10 nebo 5 m. Kupoval jsem je přímo u Schneidera i s kompresorem, ale asi před 15 léty.
V okolí by je mohl mít Gerych v Ostravě. https://www.gerych.cz/

Offline

 

#223 16-08-2021 13:29:47

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Dotaz na lakyrnika

Tady se také dá koupit:
https://www.konekt-hadice.cz/MP-EPDM-vi … e-d897.htm

Pozn.: Na Ar používám tuto:
https://www.konekt-hadice.cz/Ragno-PU-d892.htm

Spojky používám tyto:
https://www.konekt-hadice.cz/Hadicova-s … 4-d926.htm

Editoval Famater (16-08-2021 13:33:56)


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#224 16-08-2021 13:44:45

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Dotaz na lakyrnika

Japa,: Aha, vy jste to kupoval už před delší dobou a s kompresorem. Kdyby šlo koupit i na metry byl bych rad. Rychlospojky mám. Děkuji


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#225 16-08-2021 13:51:20

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Dotaz na lakyrnika

No tak si kup delší a udělej si dvě, jednu 15 a druhou 10m.
https://shop.elkomkompresory.cz/hadice- … 0-mm-25-m/

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče