SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Offline
Ano, take jsem se dival na toto video https://www.youtube.com/watch?v=bOfFH9vLxGU&t=632s Uz mi tyto lidlacke videa pripadaji dost tendencni, propagacni. I Killeroz si musi pamatovat, ze ty predchozi verze, ktere recenzoval mely tlumivku (https://www.youtube.com/watch?v=fNyFg5mziOc&t=445s a https://www.youtube.com/watch?v=1LaAA8mU_o4&t=1075s). Ta posledni verze ale zapaluje pekne.
Pokud ale stoji 2000 Kc, tak z jeho zkousek i dalsich videi, co jem videl, myslim je to dobra koupe a rozhodne lepsi, nez nejaky Powermat apod. srajdy :-)
Pri cene blize k 4000 Kc uz bych zase koupil Gamu, Kitin..., ktere maji plnomost. Vsechny tyto svarecky jedou na doraz - 2 tranzistory na primaru, zpravidla 2 dvoudiody na vystupu.
Ty navarky na te desce maji nejaky vyznam, nebo to jsou zkusebni svary?
Editoval Jakobo (10-10-2021 23:24:24)
Offline
Koupil jsem ji na zkoušku v akci za 1.299,- kč. Věděl jsem, že má zapalovací napětí 80V, tak jsem si říkal, že za ty peníze to zkusím. Že Po zkušenostech s neusměrněným tafem a později s invertorem Berlan to asi horší nebude. S elektrodou jsem bojoval a nedokázal jsem si představit, že bych vyvařil v kuse ve stoje bez opory celou elektrodu. Hlavně začátek dlouhé elektrody mi dělal problém, proto jsem ji někdy dokonce stříhal napůl. Strašně se mi to vždy lepilo a oblouk jsem třeba ve stoje moc dlouho neudržel. Jsem hobík a do teď jsem vyvařil za celá léta asi 50 elektrod, takže praxe a zkušenosti 0. Ke svářečce jsem připojil normální svářecí měděné kabely (ty originální hliníkové jsem ani nerozbaloval) a začal jsem zkoušet. Překvapilo mne, s jakou lehkostí jde chytnout oblouk a jak je tolerantní k jeho délce. Tak se začínám učit, jak svařovat elektrodou. Začal jsem pokládáním housenek- zapálení, udržení oblouku, výšky, rychlosti, sklonu el., roviny.... s univerzální lidláckou elektrodou 2,5mm připojenou na - pól. Když elektrody došly, přesedlal jsem na staré zásoby 2,5mm ER 118. Měřil jsem klešťákem proud a odpovídá označení na stupnici, jen je trochu potíž to přečíst, protože při zapáleném oblouku kolísá nahoru a dolů kolem nastavené hodnoty. Ještě zkusím elektrodu přilepit, jestli se proud ustálí. Včera jsem na zkorodovaném cca 6mm plechu trénoval za sebou asi 40 elektrod 2,5 na 70 až 90A a jela jako drak, bez jediného zaváhání. (Viz foto) Až se naučím pokládat housenky, zkusím pak koutové sváry. Ale za ty peníze fakt dobré a z učení mám konečně radost.
PS: Jsem samouk, tak ještě jedno hezké výukové video, které mne zaujalo: https://youtu.be/zWdgEaXWDxQ
Offline
Otazne je kolko ta zvaračka vydrži zvarať.
Offline
Standardní záruka je 3 roky, bezproblémové reklamace, max. náklady na vlastnictví cca 433,- kč/rok, to je zadarmo sranda. Pokud vydrží déle, tím lépe. Zatím bych ji pro moji potřebu koupil i za ty 2.000,-, co stojí normálně. Ještě upozorním na šílený smrad z kabelů. Neprozřetelně jsem je nechal chvíli v dílně a pak šly.....Větral jsem to celý den.
Vím, že profíci obrací "oči v sloup", ale mějte prosím pochopení i pro nás - nenáročné hobbíky.
Offline
Dobre jsi vybral, vubec nic nad tim nespekuluj. Kdyz jsem videl, jak svarecka ve videu krasne zapalovala a drzela oblouk, tak i kdyz odejmu cast propagandy je to furt parada. A pokud jsi uz vyvaril 40 elektrod, tak uz ted se ta svarecka zaplatila - naucil ses svarovat, drzet oblouk, pocitam i znovuzapalit atd.
Kdybych mel moznost za ty penize svarecku beru hned. Uz jako otloukanka a na pucovani (uz mam jednu z Ciny pro ten ucel a pak lepsi stroj od Lincolna s hf TIGem). Do te cinske jsem investoval dost casu na vylepseni (tlumivka, softstart, gumovy kabel, EMI filtr) a ta B3 toto vsechno ma uz v zakladu, plus zaruka.
Pokud by nahodou neco streilo po zaruce, dost pravdepodobne to budou jen vykonne polovodice, kde kus koupis do 150 Kc. Diody DPG120C300QB IXYS a tranzistory GT50JR21(STA1,E,S) TOSHIBA, mely by byt pouzitelne na vsechny tyto svarecky s polomostem.
Editoval Jakobo (11-10-2021 14:07:52)
Offline
Prikladam video aby ste videli ako sa panovy dari zvarať z bazickymi elektrodami.Ani zapalovacie napetie 80v neni všeliek https://www.youtube.com/watch?v=YM1Cw8U5tf0&t=32s
Offline
jopo166 vidim ze si skuseny zvarac,jasne ze je to nepouzitelny srot z lidlu,vies poradit nejaku inu zvaracku v tejto cene ktora ma lepsie vlastnosti ? staci mi aj 2r zaruka !
Offline
Ona ta zvaracka zrejme stale nema hot start ktory by tomu pomohol ale konecne uz do nej zabudovali rele softstartu aby pri zapinani uz nevyhadzovala istic.
Offline
pavol.sk napsal(a):
jopo166 vidim ze si skuseny zvarac,jasne ze je to nepouzitelny srot z lidlu,vies poradit nejaku inu zvaracku v tejto cene ktora ma lepsie vlastnosti ? staci mi aj 2r zaruka !
Neviem lebo aj ja mam taku ktora poriadne bazicke nevie.Ale aspon nenahrajem video kde bazicku zapaluje ako to urobil killeroz ked ju zapalovat nevie a treba tukať ako datel.Nechapem čo stoho mate ked niečo vychvalite do neba.
Offline
Jopo, tady nejde o propagaci Lidlu, narozdil (mozna) od Killeroze. Spis si uvedom, ze svarovat tenkostenne jekle jakoukoliv elektrodovou svarecku bazickyma alektrodama je nesmysl. I s rutilkama to zvladne jen svarec - machr, ktery ma pevnou ruku a prave, ze zvladne zapalit elektrodu bez hot startu! Spis jak bazicke tady budou lepsi rutilky, ci rutil-celulosky do 2 mm - ER 117, 6011, OK 43.32, OK 46.00... nevim, neco takoveho.
Pokud by mel plochac tl. 6 mm a dal vyssi proud, tak si myslim problem s bazickyma nebude.
Take svarecka je topologii polomost, na primaru je jen 1 tranzistor (na jednu vetev, celkem 2). Ty svareci vastnosti, stabilita oblouku asi budou vzdycky horsi nez u plnomostu.
Editoval Jakobo (11-10-2021 18:03:34)
Offline
Veškeré vysvětlení vychází ze způsobu přenosu svarového kovu u dvou zásadních druhů elektrod t.j. rutilek a bazických. Zatímco u rutilek je přenos svarového kovu "sprchový" u bazických elektrod je přenos "kapkový". Při sváření rutilkami při sprchovém přenosu, t.j. v drobných kapkách nedochází ke zkratu. Při sváření bazickými elektrodamí dochází k přenosu většími kapkami a tedy i ke zkratům. Proto svářečka musí mít takové dynamické vlastnosti aby rychlým zvýšením proudu zkrat odpálila a ihned nato zvýšila napětí tak, aby se oblouk okamžitě zapálil. U invertorů to zajišťuje elektronika, u klasických usměrňovačů, to zajišťuje tlumivka, která vzhledem k pracovní frekvenci má dostatečnou indukčnost.
Nedostatek takových invertorú řeší Killeroz přidáním tlumivky, která má dostatečnou indukčnost. Avšak pro vyhlazení výstupního napětí je zbytečně veliká. Takže se vlastně jedná o účinnou kompenzaci nevhodné dynamické charakteristiky invertoru.
¨K napětí naprázdno pro bazické elektrody. Narozdíl od obalu rutilového, který je elektricky vodivý, je obal bazických nevodivý. Kromě toho obsahuje kazivec (fluorid vápenatý). Vliv zde vzpomenul Zdeněk 11. Proto budou lépe zapalovat při vyšším napětí. Ale i při 65V není jejich zapalování velký problém.
K tomu videu: Ten člověk svářet neumí, nejspíš se živí "trubkařením" a hledá náměty o čem by ještě něco natočil. Tady také známe takové. I ten Killeroz, ktrého jsem zezačátku pokud se jednalo o opravy svářeček sledoval. Nedávno jsem viděl jeho test elektrod. Stačilo mě.
Offline
Aj u invertora aj klasickeho usmernovaca res tyristoroveho, je tam tlmivka z jednineho dovodu. Ked su tranzistory vypnute res tyristory, tak prud do obvodu dodava tlmivka. Inak by vam obluk zhasinal a prskal.
To sa presne deje u tych osidenych inverotroch bez tlmivky pri maly prudoch je nizka strieda 30% tj na vystupe je napatie v kratsich casovych usekoch chvilku macimum a chvilku 0 trj je tam viacej. Pri vysich prudoch to uz tak nevadi lebo strieda je velka blizi sa 100% tak ze k vypadkom nedochadza, tak to ako tak zvara dobre.
Ta tlmivka je tam pre bazicke proste nutna, pokial ale pouzijete elektrody na stroedavy prud, tak to asi pouzitelne bude.
Editoval Atlan (12-10-2021 09:20:58)
Offline
Nechci to více rozvádět, ale pro vyhlazení prouu o frekvencí řádově desítek kHz, není potřeba tlumivka tak velké indukčnosti. Tak velká tlumivka je potřeba jen když nemá stroj dobrou dynamickou charekteristiku. U takovéto svářečky na malé proudy používat rutilky (RC, RB) a nebo upravit dynamickou charakteristiku přidáním velké tlumivky. V tom s Atlanem plně souhlasím.
Offline
No dobře, ale má ta střída, o kmitočtu desítek kHz, vůbec vliv na svařovací oblouk? Vždyť to jsou tak kratičké intervaly, že konec té elektrody i svařované místo zůstane pořád stejně žhavé a potom na naskočení oblouku stačí jen minimální napětí, protože ty žhavé konce vysílají ionty už jen z titulu své vysoké teploty.
Offline
Ale je tam ten problém, že zůstává zkrat mezi elektrodou a svařecem tekutým kovem. Proto to chcípne.
Offline
To napeti naprazdno zrejme nemusi mit ani tech 65 V, spousta lepsich invertoru ma "jen" 50 V a bazicke zapali. Napr. ja mam svarecku Lincoln Invertec V160, u ktere vyrobce uvadi napeti na prazdno 48 V. Je to stary invertor, tehdy jeste nic jako VRD neexistovalo, melo by to teda byt i zapalovaci napeti. A bazicke jsou v pohode vc. znovuzapaleni. Asi ten invertor ma tak dobre dynamicke chovani, ze umoznuje zapaleni a udrzeni oblouku i pri tech 48 V.
Offline
Famater napsal(a):
Ale je tam ten problém, že zůstává zkrat mezi elektrodou a svařecem tekutým kovem. Proto to chcípne.
Myslím si, že je to trochu inakšie. Pri skrate totiž prúd tečie ďalej viacmenej v rovnakej hodnote. Tá kvapka, ktorá urobila skrat je však tekutá a rýchlo pretečie na stranu zvaru. Vtedy je tendencia prerušenia toku prúdu, avšak tlmivka pri poklese prúdu zabezpečí zvýšenie napätia hoci aj nad hodnotu zapalného napätia, najmä ak je vodivý kanál chudobnejší na ionty. Ten efekt sa viac prejavuje u nižších frekvencii kde sa vyžaduje aj vyššia indukčnosť, viď odbočkové stroje.
Offline
80V napätie naprázdno je pekné, ale stále to nie je záruka že s bázikami to bude fungovať. Na Rilandke mám "len" 53V a predsa varí s bázikami dobre. Keď som skúšal JetTigmini s bázikami tak to bolo také rozpačitejšie hoc má Uo 71V zapálenie bolo horšie ako na Rilande a ani zváranie neprebiehalo tak pekne.
Offline
Seniore, já jsem popisoval případ invertoru, který má tlumivku jen na vyhlazení. Proto při malých proudech, kdy se tvoří větší kapky oblouk snadno při bazických elektrodách zhasne. Proto je zavedena funkce ARC Force, která udělá rychle prakticky to, co udělá tlumivka u řízených usměrňovačů, nebo indukčnost rotačních strojů. V podstatě něco jako elektronická tlumivka.
U odbočky to je jinak, tam je dost tvrdý zdroj napětí, kdy při zkratu vzniká automaticky okamžité zvýšení proudu. V kombinací se značnou indukčností. Tlumivka je vřazována pro doladění dynamické charakteristiky.
Napětí naprázno se projeví jen při zapalování. Zbytek je věcí dynamické charakteristiky. Proto bývají takové rozdíly mezi inertory.
Takhle to vidím já.
Offline
Při zkratu může být automaticky okamžité zvýšení proudu i u invertoru. Je to akorát otázka volby součástek zpětné vazby.
Offline
Vždyď to Radime píši. Většina inverorů to umí bez velkých tlumivek- je to kouzlo funkce ARC Force. Mám TP1500, má možnost nastavit dynamiku (Arc Force) ve 3 stupních. Na rutilky ji vypínám. Partner 200TIG Pulse má nastavitelnou ARC Force plynule. Na tvrdosti oblouku je nastavení dobře znát. U invetrotů, které to neumí, můža pomoci dodatečná tlumivka.
Offline
Když jsem nastavil svařovací proud na 90A a přilepil 2,5mm elektrodu, proud krátce vyběhl na 190A a pak klesl na cca 35A, pak kolísal kolem 25-40A. Tedy jestli se těm skákajícím údajům dá věřit.
Offline
Je pravděpodobné, že se jednalo o zafungování ARC Force a následně Antistick. V Praxi záleží jak rychlá je ta reakce. Tady zmizel jeden příspěvek o použití EB121 na této svářečce. K tomu co bylo v tomto příspěvku: U bazických držet délku oblouku stejnou jako je průměr elektrody.
Offline
Zkoušel jsem bazické 2,5mm EB 121 a OK 48 a není to žádná hitparáda. Je to úplně něco jiného než rutilky. Bude to chtít hodně cvičit. Ze začátku se mi lepily, po pár elektrodách už to bylo lepší. Když se ale přilepí, drží jako klíště. Rutilka jde lehce odlomit do boku, ale bazická drží. Zdá se mi, že potřebují mnohem kratší oblouk než rutilové, téměř jsem je tahal po materiálu a svár měl pěknější, celistvější kresbu. Na druhou stranu se utěšuji tím, že to je asi opravdu v rukách a kdo to tam nemá, tomu nepomůže ani TransPocket https://youtu.be/y7yrHsBg1Bg
Offline