SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Staří topenáři občas doporučovali i nový kotel na uhlí nejdřív pořádně zajet čistě jen dřevem. Třeba i v režimu menšího množství vzduchu nebo vlhčího dřeva, aby to poněkud kouřilo a na oceli se udělal vrstva dřevěného dehtu. A teprve potom, po nějakém dni najet na topení uhlím. Že prý se na tom povrchu vytvoří ochranná vrstva.
No dávalo by to určitý smysl, protož ve dřevě není síra nebo je jí velmi málo. A potom chlór. A právě kyselé zplodiny hlavně síry v uhlí by měly v prokorodování při kondenzaci dělat největší paseku.
Jinak to přirozeně jsou všechno povrchové jevy. Nízkoteplotní koroze závisí velmi na tom, jaká ochranná vrstva se vytvoří na povrchu oceli a jak dobře je v okolním prostředí obnovována. A to závisí na obrovské spoustě podmínek. Železo v oceli je tak reaktivní, že pokud by tam ta nějaká ochranná vrstvička, teřba oxidů železa nebo třeba dehtu atd nebyla, tak při relativní vlhkosti cca 80 % a vyšší a při té teplotě v kotli by 5 mm plech prokorodoval za pár měsíců topení. Jestli někomu kotel prokorodoval za 4 roky a někomu drží třeba 20 let, tak akorát v prvním případě je ta ochranná vrstva, co na tom plechu v kotli vzniká, o něco horší.
Online
Radim zmínil veledůležitou věc - čištění kotle. Jak se bude kotel čistit od sazí, dehtu a prachu? Jednou za týden či dva bude potřeba kotel vyčistit, myslíte na to?
Bobobo, kotel spalující uhlí a neušlechtilé palivo je k nezaplacení, v této době o to víc. Snahy EU a různé zelené kliky jen podporují business a zdražují život v Evropě. A zvládání současné energetické situace jde mnohem lépe, jen se o to musí vedení snažit, jak ukazují ty tři státy co jsi vyjmenoval.
Offline
Když budou v teplosměnných trubkách ty segmenty, tak se kotel klidně může čistit i za chodu bez odstavování. Akorát musí být pod výměníky studenější prostor, kde ty saze a další nečistoty spadnou a budou se hromadit, dokud nebudou nějakým otvorem z kotle vybrány. A akorát při vlastním čištění by se měl vypnout komínový ventilátor či rovnou uzavřít přívod do komína, protože jinak půjde během toho čištění do ovzduší velká dávka prachu.
Online
Radim napsal(a):
se kotel klidně může čistit i za chodu bez odstavování...... uzavřít přívod do komína, protože jinak půjde během toho čištění do ovzduší velká dávka prachu.
a velkou dávku prachů bude stát odstranit následky takového počínání,
Offline
Tak úplně stejně jako když se předchozích 100 let emise prachu z kotlů nijak neregulovala a nesledovala.
Editoval Radim (31-08-2022 09:39:36)
Online
Ono to jaksi je postavené na hlavu i teď. Automat vychrlí prachu a popela z komína více jak klasický odhořívací či prohořívací kotel. Foukání vzduchu do pánvičky, u některých navíc ventilátor na odtah spalin a najednou na množství spáleného uhlí zbyde málo popela, spíše jen škvára a kousky. Zbytek vyfrčí komínem. Pak se ženské diví, že mají od jisté doby zadělané peřiny, když je dali větrat ven. A ta jistá doba je od instalace automatu u souseda. Hlavně že při testování soundou v kouřovodu zjišťují smrady v kouři, ale mechanické nečistoty jsou jim u zádele.
Offline
tak ono částečně jde proti sobě účinnost využití tepla, účinnost spalování neboli množství emisí nespálených uhlovodíků sazí a oxidu uhelnatého a množství prachu. Když se hoření nastaví tak, že se jedno výrazně sníží, tak se zvýší něco jiného. Ani to řízení plamene či spalování uhlí v kotli mikroprocesorem nebude dokonalé.
Navíc dnešní kotel mají kvůli yvsoké účinnosti výměníků ty cesty tak malé a je v nich takový odpor, že se do komína musí nutně dávat spalinový vebntilátor, protože teplota spalin v komíně je nižká a přirozený komínový tah nestačí.
Online
Náhodou se zvyšováním tříd kotlů se právě množství pevných částí ve spalinách asi nejvíce papírově snižuje . Snížit vodní páru a CO2 jaksi nejde , je dáno výkonem . Sirnaté věci jsou dané dolem a kromě NxOx se jinak nic změnit nedá , bavíme se o domácích kotlech . Naopak spalováním dřeva se prachový bordel v ovzduší mnohokrát zvýší . Ono je to dané i v automatu tím , že se používá drobnější frakce uhlí , které má s tím i zvýšený obsah malých částic , které unikají s podporou ventilátoru do ovzduší . Ale papír ze zkušebny je papír . Já si myslím , že si od toho hlavně než věci výše popsané myslí ti cenzoři , že se hlavně nemůže přikládat nic jiného , než právě drobné uhlí , pelety vynechám . V tom mají pravdu , ale jen v tom .
Offline
No, když se na kotli nastaví nejvyšší účinnot, tak se musí poněkud přiškrtit přívodní vzduch a do komína jde potom pponěkud víc oxidu uhelnatého, sazí nebo dokonce nespálených uhlovodíků. Když se naopak přidá toho spalovacího vzduchu trochu víc, skoro všechno shoří na CO2, a do ovzduší jde naopak víc drobného prachu z popela a při poněkud nižší tepelné účinnosti. A víc oxidů dusíku. A kotel se pomaleji zanáší, protože částečky prachu z popela se v kotli na teplosměnných plochách drží méně než částečky sazí při poněkud menším množství spalovacího vzduchu.
Množství pevných částic ve spalinách se papírově snižuje nejvíc proto, protože to v posledních letech mediálně nejvíc probírané a nejznámější. Z marketingových důvodů je to tak jeden z hlavních parametrů plus to, že to je ta klasifikace kotlů do tříd, podle kterého se určuje, který kotel může běžet a který se nesmí vyrábět a nesmí se v něm topit. A komerční kotle se konstruují v první řadě tak, aby ty prachové emise byly nízké. Až v druhé řadě jsou další kritéria.
Editoval Radim (02-09-2022 12:16:10)
Online
No co jsem koukal v Polsku , tak tam platí stejné normy jako tady , čili tam nový klasický kotel na uhlí nekoupíš . Bohužel Ukrajinu neznám a nwm jak tam a je to daleko . Kdyby jsi měl čas , zkus sem dát prosím odkazy na kotel mechanického rozložení tak DOR 16 na Ukrajině . Tady v ČR se dělají jen dva a to na boční přikládání a ne odhořívací , takže na nic , a ještě mají zblble připojení . O cenách ani nemluvím .
Offline
Polsko je součástí EU, takže, co se týká emisí z kotlů, musí platit taky po schválení Poláky příslušné bruselské normy na emise kotlů. Ukrajina členem EU není.
Online
Polsko je clenom ale ked som bol v obchode. Tak sa tam dal kupit klasicky prehorievaci aj odhoruevaci kotol vylozeny na palete v obchode A v ukrajine duplom . Pozriem ci mam doma este neaky prospekt z ukrajiny na kotliky
Offline
To s tím Polskem to je dobrý vědět. Pro kotel už se vyplatí dojet a nehrozí, že na hranicích to celníci nebudou chtít pustit. Nařízení a zákazy z EU jsou často nesmyslný, jak která klika kde zatlačila. Ještě donedávna se mělo topit hlavně plynem nebo elektřinou. Ted zas vymýšlí jak netopit když se jim podařilo zlikvidovat vytápění.
Offline
I odhořívací kotle splňují současné požadavky minimálně třídy 3 a u nás se vyrábějí a tudíž i prodávají.
Viděl jsem několik kotlů vyrobených v Polsku, jak automaty, tak i klasické přikládací. Svary stříleny od oka, teda svary, smrkance. Neměly žádný řád. Plechy zkroucené, centimetr sem, centimetr tam, lícování příšerné. Povrchová úprava, prostě polito barvou. Ale cena automatu necelých 60k peněz, srovnatelný od českého výrobce 90k peněz. A Polák ho přiveze i sem do ČR. Asi je třeba si uvědomit, že když to v topné sezóně klekne, tak náhradní díl do druhého dne mít nebudu, z Polska to bude chvíli trvat.
Offline
Radim napsal(a):
Dneska mě to zajímá spíš už jen tak ze zvědavosti.
Kdysi jsem se o to dost zajímal, hledal vhodné kotle, které by se na to mé samotížné topení hodilo, ale pořád mi vycházelo kompletní předělání. Uvažoval jsem taky nad vlastní verzí kotle, jako základ jsem vzal automatické kotle na uhlí nebo pelety. Ale měl jsem problémy nejdřív s přívodem sekundárního vzduchu, kde aby byl sekundární vzduch dostatečně ohřátý a aby ta tryska přívodu sekundárního vzduchu pro dokonalé spalování byla dlouhodobě stabilní, mně jako jediný rozumný materiál vycházela žáruvzdorná nerez, což je trochu nad mé technologické možnosti. A potom regulace toho kotle, zvláště vhodná čidla. Třeba na regulaci intenzity přívodu sekundárního vzduchu. Podle mne totiž není problém tam jakousi procesorovou regulaci dát, ale je třeba, aby se to na začátku topné sezóny nastavilo a potom ta regulace, mimo nějaké jednoduché čištění čidel, žádné další bnastavování nepotřebovala. Nemá cenu tam dát regulaci, která by se například musela každý týden zdlouhavě nastavovat, protože to už první topnou sezónu omrzí a nakonec to je nastaveno jen tak nějak univetzálně a nehospodárně, ale nemusí se do toho šťourat. A jak se tehdy začalo blbnout s těmi emisními třídami kotlů, co se týká vedel CO a emisí uhlovodíků taky prachových částic a začala se tím vyžadovat certifikace kotle od ejho výrobce, jsem to úpně skončil.
Co se týká těch výměníků, chybí mně tam segmenty na průběžné čištění, které současně zdržují spaliny ve výměníku a způsobují jejich víření, takže dochází k intenzívnějšímu předávání tepla. Bez těchto segmentů se mně jeví, že těch trubek v tuším prvním výměníku je příliš moc a mají příliš malý půměr. U kotle na tuhá paliva by pak docházelo dost rychle k nanášení sazí a popela dovnitř těch trubek a tím mimo zhoršování přestupu tepla taky k velmi nerovnoměrnému proudění spalin v těch trubkách. V okrajových trubkách by byla větší vrstva, tím menší průřez a tím by jimi proudilo výrazně méně spalin, zatímco v těch trubkách uprostřed by proudila většina spalin a tím by se hodně tepla z těch spalin nedostalo do vody. Na druhé straně zase instalace těch segmentů a hlavně jejich pohyb při průběžném čištění povrchu trubek od sazí a popela dost zvyšuje emisi prachových částic z kotle.
Můžeš si udělat interiérový kotel, tam se zatím emise neřeší.
Co se týká čištění výměníku. Jeden čistící otvor bude vespod výměníku nad výstupem kouřovodu. Není tam nakreslen.
Další bude horním výměníku, tam kde se otáčí proud spalin. Ale počítám, že tuto část budu upravovat, tak jsem ho tam zatím nedělal. celý horní výměník půjde odendat/odklopit.
Offline
Jen abys tam měl také co nasypat . Ukazovali kilometrové fronty aut před prodejci uhlí . No a ještě na to mít . Objevil jsem jeden plátek-reálně šířený a tam píší lidé ze života . Něco ke čtení na pár minut : uhlí a naco škola
Offline
Co se týká uhlí, řekl bych, že teď je nákupní horečka a že za takové tři měsíce může být uhlí ve skladech nadbytek, lidi už budou mít uhlí plné sklepy a zájem už nebude. A uhlí bude o třetinu levnější.
Co se týká Polska, tam podle mně může být rozdíl v důraznosti předpisů. U nás stačí podnět souseda a už úředníci klepají u dveří domku a dožadují se vstupu a prohlídky kotle. A mají na to dle našich zákonů právo. A když majitel papíry nedoloží, že kotel má příslušnou třídu emisí, tedy bylo to o dva roky odloženo, tak budou úředníci zlí. Zvláště když to bude nějaké mladé kopyto, bydlící v paneláku, kde se uhlím netopí a už zblblé už ze školy zelenou propagandou.
V Polsku to asi bude mírnější.
Online
Hlava mi to nebere co se děje kolem kotlů v posledních letech. Milostivý odklad o 2 roky v nařízené výměně kotlu. Pořádný všestranný kotel nelze koupit.
Když si představím barák na vesnici, kolem domu zahrada, za humny les, čas od času se něco kutí ze dřeva což vygeneruje spoustu dřevěného odpadu a do toho je majitel nucen koupit certifikovaný kotel nejlépe na plyn nebo elektriku, zelenými teroris... Plyn není zaveden, elektrika je drahá a tak nakonec koupí kotel na ušlechtilé palivo a dřevěné zbytky odváží do sběrného dvoru místo stopení a kupuje ušlechtilé palivo na místo dřeva z lesa. Ve stejnou dobu jsou světové velmoci které kašlou na ekologii, rozšiřuje se lodní a letecká doprava, staví se plovoucí plynové terminály s velmi negativním dopadem na životní prostředí (aby bylo dost plynu třeba na to topení na místo uhlí).
Tak docela rozumím, že se najdou chytrý státy které to s vymáháním hloupých nařízení EU až tak neprožívají.
Editoval Charon (04-09-2022 15:41:36)
Offline
A bude hůř. Volodymir Fiala propaguje tepelná čerpadla a soláry. Podezřele i EON v reklamě tlačí. Není divu, eleltřinu odkoupí za 30 halířů a až ji budeš potřebovat, tak ti ji zpět za dvacku prodají. Taky si s tím splní povinný poměr eleltřiny z obnovitelných zdrojů. O hořících barácích od solárů, které nějak přibývají, se nemluví. Že ti na tepelným čerpadle.odejde samotné ćerpadlo po pěti letech v ceně 100 litrů, se taky nějak do médií nedostane. A že tepelko není do staršího baráku, už vůbec. Ale firma ti ho natlačí, ono to pak dotopí elektřinou.
Cenu uhlí, dřeva i pelet si posrali lidi sami. Kdyby neblbli, tak cena nahoru nepoleze. Ale oni s hrůzou v očích nakoupí na několik let dopředu a zvýší obrovsky poptávku. A když se zvýší poptávka? Cena později jen tak nesleze, sklady budou mít nakoupeno za vysoko, tak přece nebudou prodělávat.
Tak půjde do kotlů opět vše, co se najde.
Offline
Bohužel máte pravdu. Vytápěním tepelným čerpadlem jsem připravoval v novostavbě. Deklarované účinnosti a tím také ekonomičnost provozu tepelných čerpadel jsou uváděny pro nízkoteplotní rozvody vody. Ideálně podlahové vytápění celou podlahou. Jenže většina současného vytápení je pomocí radiátorů spočítaná na vodu kolem 50 stupňů a to čerpadlo sice dá, ale ne úsporně. Teplo se bere ze vzduchu - nejméně úsporné a hlučné a pokud udeří mrazy tak se musí přitápět elektřinou. Nebo ze země z hloubek kolem 1 metru, to pak na zahradu přichází jaro o měsíc později a rostlinstvo trpí. Nebo z hloubek 100 a více metru kde firma zapomene říct, že nějakou dobu trvá než se tam teplo vrátí a tak účinnost opět klesá. Že má někdo pod zemí řeku je vyjímkou.
Upnul jsem se na solární elektřinu a planuji instalovat panely, ted sbírám informace. Nejspíš to budu dělat svépomocí, neboť firmy slabý místa nechávají na řešení zákazníkovi a dotace není vázaná na instalaci firmou.
Offline
Tak čím dál vic lidí je v panelácích, kde jim teplo někdo dovede a oni jen platí, nevidí, jak se to teplo získává. Čím dál méně lidí je v rodinných domcích, kde si to teplo dělá vlastníma rukama, řeže dřevo, uhlí háže do sklepa, denně přikládá do kotle atd. Děcka jsou už 20 let futrována zelenou propagandou už v prvních třídádch základních škol. A nyní už první z té generace začínají být voliči.
Tak se nedivte, že zelení sabotéři lidské společnosti prosadili v Evropě sebevražedný zelený Kreten Deal a všecko, co funguje, prodražují, zdaňují a ničí.
Ještě možná budeme russákům vděční za to, že Ukrajinu napadli tak brzo, a vyšroubovali ty ceny energií výrazně zvýšené Kreten Dealem do absurdna ještě v době, kdy tady v Evropě máme ještě nějakou klasickou infrastrukturu, nějaké fungující doly na uhlí, nějaké na uhlí fungující elektrárny a teplárny, nějaké zdroje fungující na topné oleje a v domcích ještě má hodně lidí obyčejné kotle na uhlí nebo dřevo. Takže sice zima bude krušná, ale pravděpodobně ne devastující a lidi si vytvoří nějakou představu, jak by to tady v Evropě fungovalo, tedy nefungovalo, kdyby se ten Kreten Deal a Fit for 55 naplno zrealizovalo, klasická infrastruktura zničila a my fungovali jenom na Občasné zdroje elektřiny.
Online
Charon napsal(a):
...Nejspíš to budu dělat svépomocí, neboť firmy slabý místa nechávají na řešení zákazníkovi a dotace není vázaná na instalaci firmou.
Obávám se, že to tak není.
Offline
Je tam připojení do sítě a zprovoznění. To je podmíněno revizí a tak je jistota, že nejde o podvod. Ale uvidíme až to nastuduji.
Offline
Já jsem se dokud jsem byl zaměstnaný, zabýval dost ekonomií energetiy (a řízením ES). Proto mám velký problém pochopit, jak se mohlo stát, že se cena elektřiny stanovuje podle ceny ze závěrných elektráren. A nikdo to nenapadl. Je to jako kdyby pekař upekl vánočku, dal do ní 3hrozinky. Cenu pak stanovil tak, že by vánočku zvážil a vynásobil cenou hrozinek.
Zařekl jsem se, že tady nebudu zabíhat do politiky, ale tohle jsem napsat musel.
Offline