SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#476 19-01-2024 22:42:30

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Tiez som prekvapeny ,ze sa tolko ludi ozvalo . Lebo zivnostnici ci  zvaraci s eserockou za take prachy nikdy nepojdu robit  lebo by im po zaplatenei dani a odvodov vela nezvysilo  big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#477 20-01-2024 08:23:30

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

varok napsal(a):

Podle mě na ohrady základní kurz určitě ne.

Prečo?  :-) Ohrada patrí medzi oplotenie, napr. môžu to byť len kovové stĺpiky, na ktoré privaríš úchytky na osadenie vodorovných drevených guľatín... alebo pozvaraš medzi stĺpikovú výplň ako diel, ktorý sa skrutkami uchytí k stĺpikom... je tam možnosť rôzneho pohľadu, či ide o dynamicky namáhanú konštrukciu, keďže nejde o komplexný výrobok, ale iba diel... napr potrebuješ na privarenie matice k stĺpiku en, keď slúži iba na uchytenie napínacieho drôtu? :-)

Alebo inak, ja mám en a pomocník ho nemusí mať, stačí mu zk, veď len "boduje"... bežná to prax ;-)


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#478 20-01-2024 10:15:17

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2819

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

jirkati napsal(a):

Varoku, podívej se na tento inzerát.

https://benteler.jobs.cz

Takhle to vypadá ve většině firem v systému AUTOMOTIVE. Stačí pohledat.

To by mě zajímalo, co znamená tohle:

"50 Kč věrnostní odměnu za každý odpracovaný rok vyplácenou každý měsíc"

Chápu to tak, že dostane za rok 6 stovek navíc. Nebo každý měsíc 4 koruny? smile

Editoval pafik1605 (20-01-2024 10:16:38)

Offline

 

#479 20-01-2024 18:37:39

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4444

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Pokud mám info od syna, který tam pracuje patnáct roků jako svářeč a kontrola po robotech (teď už dva roky ještě jako seřizovač robotů na svařovacích linkách) tak je správně varianta A. Sice pracuje na tři směny a dojíždí autem z Jablonce nad Nisou (denně 26 km), ale jeho to baví a plně za ty peníze vyhovuje.

Offline

 

#480 20-01-2024 21:53:41

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2440
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Tak by mně zajímalo z čiré zvědavosti, jakému platu svářeče by odpovídalo dnes, když jsem si v Průmstav Praha tehdy v sedmdesátých vydělával měsíčně mezi 5000 - 6000 kčs hrubého. big_smile A na Dukovanech ještě asi o 1500 víc. big_smile

Offline

 

#481 20-01-2024 22:50:51

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

No to si mal Kralovsky plat na tu dobu .Banici mali niekde aj dvakrat viac  .Celkovo otec bol  stavebny inzinier architekt a sa stazoval ,ze ma mensi plat ako take profesie bez vysokej skoly co mi hovoril. Dnes ma fakt  dobry zvarac priblizne 2az  3000e u nas a 4 az 6 tisic ked robi na seba  na zivnost alebo v zahranici .  Tak ci tak dnes by tu elektrraren  stavali  este raz tak dlho a stala by niekolko nasobne viac lebo by sa muselo xy firiem na tom nabalit  smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#482 20-01-2024 22:58:20

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4444

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Ano Franku, to jsou stejné platy, které jsem měl jako svářeč na montážích v té době také. Ještě výrazně lepší to bylo při zahraničních montážích ať na "Východě" tak na "Západě" díky docela vydatným dietám ve valutách. Bohužel, současný stav financí svářečů na montážích neznám.

Offline

 

#483 20-01-2024 23:41:28

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2440
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Jasně, já vím, jirkati, zahraniční montáže byly finančně fajn. Měl jsem tehdy pár známých, kteří tam pracovali. Za rok v Libyi bylo možný koupit v Tuzexu auto, nebo na venkově barák... Žel. já jsem neměl ten správný politický názor a ven jsem se nikdy nedostal.
Jak uvádí Joe66, tak cca 3000 Euro za měsíc je slušný. Asi tolik jsem měl v dolarech tady v USA ze začátku. Potom po různých kurzech a zvýšení kvalifikace tak těch 5000 dolarů. Nutno brát v úvahu, že jsem 11 roků v penzi a nyní ty platy jsou o dost víc. Avšak šlo to zde parádně do háje zvýšením cen v posledních dvou letech... Zejména pro nás důchodce sad Oni nám přidávají 3% ročně, ale poslouchal jsem senátora Kennedyho a ten tvrdil, že ceny některých potravin stouply i o 177%...

Editoval Frank (20-01-2024 23:46:58)

Offline

 

#484 21-01-2024 08:32:46

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Franku, však to je i tady v ČR. Co z toho že vám firma přidá třeba 1000,- Kč jednou za 3 roky, když neustále zdražují potraviny, nájem atd.? Obchody už neví kde by zákazníky okradly a ošidili, marže mají kolikrát vyšší i než 100%, ale pořád se jen na něco vymlouvají. A co tady někteří píší, že na mé místo čeká dalších 10 lidí, tak ať si sundají ty růžové brýle


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#485 21-01-2024 08:42:35

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Za socíku to ale byly dost výjimečné platy. Odborník svářeč s krátkou praxí nebo horší měl dělnickou třídu D7, dlouhodobě pracující svářeč D8. Výše to nikdy na normální práci ve fabrice nešlo. Na D7 bylo tak 2200  čistého a na D8 tak 2600 - 2800 čistého. neškvalifikovaný pomocník byl tak D5 a měl tak kolem 1800 čistého.
Možná když s ek tomu tehdy přidalo seřoiizování frobota a podobně , tak mohl mít svářeč u robota D9. U vládou sledovaných provozů nebo u staveb, jako byly ty Dukovany, šlo nejspíš na taková pracoviště nacpat dělniuckou třídu výrazně vyšší plus tam byla spousta příplatků.

Offline

 

#486 21-01-2024 10:55:24

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 420

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Za rok zvyšujou plat o 50kč měsíčně, to je třeba za 15 let o 750kč měsíčně na víc. To nepokreje ani desetinu toho jak se zdražilo!
Franku, no jakýmu? Stačí to porovnat s dnešníma cenama, třeba nájem bytu byl: "Byt 3+1 o 70 metrech čtverečních tak stál měsíčně pouhých 175 korun československých.
Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/banky-a-sp … _sov" dneska za 3+1 chtěj i  15KKč/měsíc, takže tehdejšímu platu 5 - 6 KKč by dnes odpovídalo 428 - 514KKč!!!
Podle ceny chleba by 5-6KKč dneska odpovídalo 83-100KKč. Pro rejpaly lháře fašisty a buržousty: podle ceny PC 1270Kč, ale zkuste ho sežrat.

Editoval alkoholik (21-01-2024 11:27:04)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#487 21-01-2024 11:14:08

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2819

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

jirkati napsal(a):

Pokud mám info od syna, který tam pracuje patnáct roků jako svářeč a kontrola po robotech (teď už dva roky ještě jako seřizovač robotů na svařovacích linkách) tak je správně varianta A. Sice pracuje na tři směny a dojíždí autem z Jablonce nad Nisou (denně 26 km), ale jeho to baví a plně za ty peníze vyhovuje.

Fakt 6 stovek za rok? To nestojí za řeč. Kdyby tak aspoň 6 tisíc, to už by stálo za zveřejnění. 6 stovek je směšný.
To když si obráběč strčí do kapsy dvě TK frézy a prodá je na aukru, tak to má doma. A nemusí být "vděčnej" za tu věrnostní almužnu.
Nebo, abychom zůstali v oboru, čtyři TIG elektrody a je na taky svém.
Ne že bych někoho naváděl, ale stačí se podívat na aukro. Prodej TK frézy za 250,- když u dodavatele stojí 4-5x tolik a bez DPH ....  ?

Editoval pafik1605 (21-01-2024 11:14:28)

Offline

 

#488 21-01-2024 11:37:57

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 420

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Pafiku, logika: Okrádá mě buržoust, nevadí přilepším si zlodějnou. Proto jsme v takový prdeli! K čemu je takovej kretén co se nechá zdírat z kůže od buržousta ještě mu přitom skáče šipky do řiti a aby nechcíp hlady tak krade, nejlépe kolegům kterejm to nechá buržoust zaplatit a k tomu je rovnou vyrazí na dlažbu! Tohle si už vyndejte z hlav a chovejte se jako lidi!!!

Editoval alkoholik (21-01-2024 11:39:29)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#489 21-01-2024 12:04:34

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2819

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

To v lidech přetrvalo z dob bolševika. "Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu". A mladí se učej rychle, a navíc se jim nechce moc makat.
Nicméně, co si budeme namlouvat. Buržoust si za to může sám, když do vedoucích funkcí obsadí bývalé bolševiky, nebo ty mladý, co uměj prd, ale myslej si, že sežrali šalamounovo hov.o. Prostě "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá". To je v lidský přirozenosti. Většina těch vedoucích si o podřízenejch myslej, že jsou póvl, taky se k nim tak chovaj, tak těžko můžou čekat něco jinýho. U firem, kde jsou mezi vedením a prostým lidem dobré vztahy, tam se obvykle takové věci nedějou. A když se někdo takovej najde, tak ho rychle vypakujou.
Dělal jsem ve více firmách, někde to bylo tak a někde jako za socíku. Na ty, kde to bylo dobrý, vzpomínám rád. Dokonce jedna byla zpočátku vzorem mezilidských vztahů, ale pak jí koupil někdo jinej a šlo to do pr...

Offline

 

#490 21-01-2024 12:25:17

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 420

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Bolševik upřednostňuje prospěch většiny, nad prospěchem osobním. Ti o kderých píšeš se nazývaj menševici (upřednostňují svůj osobní prospěch nad prospěch většiny) a patřej mezi ně nejen kapitalisti všeho druhu, ale i ten zlodějskej ksindl a anální alpinisti. Bolševismus neni politickej směr ani ideologie.

Editoval alkoholik (21-01-2024 12:28:02)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#491 21-01-2024 13:00:11

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2440
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Radim napsal(a):

Za socíku to ale byly dost výjimečné platy. Odborník svářeč s krátkou praxí nebo horší měl dělnickou třídu D7, dlouhodobě pracující svářeč D8. Výše to nikdy na normální práci ve fabrice nešlo. Na D7 bylo tak 2200  čistého a na D8 tak 2600 - 2800 čistého. neškvalifikovaný pomocník byl tak D5 a měl tak kolem 1800 čistého.
Možná když s ek tomu tehdy přidalo seřoiizování frobota a podobně , tak mohl mít svářeč u robota D9. U vládou sledovaných provozů nebo u staveb, jako byly ty Dukovany, šlo nejspíš na taková pracoviště nacpat dělniuckou třídu výrazně vyšší plus tam byla spousta příplatků.

Tak jasně, já uvedl ty platy v hrubém a se všemi možnými příplatky, různými odměnami a prémiemi. Z toho pochopitelně byla tax, už přesně nepamatuju, ale asi kolem 20%... Třídu jsem měl tehdy po státních zkouškách na potrubí jak elektrodu tak TIG myslím 8.
Na Dukovanech jsme pracovali 14 dnů v kuse, soboty i neděle a potom následoval týden volna. Na Dukovany jsem byl poslán podnikem Průmstav Praha, jako zkouška k poslání na montáž do Libie. Nakonec mně státní orgány vyhodily, jakožto nespolehlivého a cesta do Libye mi byla zrušena. A tak jsem nakonec skončil v Americe. big_smile
Tady se mi podařilo sehnat dokument ze spisu StB co vedla proti mojí osobě...
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/213_ukoneeni_dukovany.jpg

Offline

 

#492 21-01-2024 13:11:43

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Pafik1605: Mám stejné zkušenosti. Já povażuji za slušnou firmu tu, kde i mistr a vedoucí výroby normálně pracují. Ale dnes je v módě že mistr i vedoucí výroby dané práci vůbec nerozumí, jen na hubě, chodí po dílně s rukama v kapsách, vysmátí a berou za to minimálně dvojnásobek běžného dělnického platu. Když takový přijde a začne vysvětlovat jak se má co dělat a vůbec nemají ponětí o čase jak dlouho co trvá, to mám radost.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#493 21-01-2024 14:04:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Frank: možná víc než D osmičku.  Ony ty platby byly stanoveny celostátně dost natvrdo, víc platit moc nešlo a když tehdy chtěli mít v podniku dost lidí, snažili se u nových linek či staveb, kde to šlo zdůvodnit nějakou důležitostí, předepsat pro ty pracoviště co nejvyšší třídy. A stavby jaderek byly nejspíš důležité hodně.

Offline

 

#494 21-01-2024 14:14:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

varok napsal(a):

Pafik1605: Mám stejné zkušenosti. Já povażuji za slušnou firmu tu, kde i mistr a vedoucí výroby normálně pracují.

To je tím, že firmy dnes rezignovaly na postup zaměstnance uvnitř firmy.  Dříve bylo běžné, že z lidí, co nastoupili jako dělníci, se vybraní dobří stávali časem mistry nebo i nižšími techniky a technology. A po nějakých samovzdělávacích kurzech a dalších letech zamířili i výš.
Dneska dělníci jsou furt dělníc, výš se prakticky nedostanoui a když chtějí obsadit mistra nebo  nějakého technika  a technologa, automaticky dnešní personalisté berou někoho z venku, kdo má příslušný diplom nebo maturitu.  Neboli upřednostňují teoretiky, co se o tom učili ve škole a praktici utřou.

Offline

 

#495 21-01-2024 14:44:51

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 420

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

"upřednostňují teoretiky, co se o tom učili ve škole a praktici utřou" nemělo být: praktiky udřou?


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#496 21-01-2024 15:55:49

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4876

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Pánové, nevím, kde jste kdy pracovali, ale u nás za doby třeskutého socializmu měl mistr plat menší než si mohl vydělat dělník. Proto se na toto místo nikdo moc nehrnul. Vždycky jsem říkal: dobře zaplatte mistra a budete si moci vybírat. Protože mistr byl "THP" tak nebyl nijak moc placený.
Co se týká postupu, tak nyní se nepovažuje za vhodné, aby někdo z kolektivu se stal šéfem. Jednak proto, že bývá problematická změna přistupu z kolegiálního na šéfovskyý, druhak proto, že přes nového šéfa z cizího prostředí neznalého  skutečných poměrů se jednodušeji uplatňují požadavky vyššího vedení.
Samozřejmě plně souhlasím s tím, že mistr musí mít přirozenou autoritu opřenou o znalosti. Jako příklad uvedu : K nám do jídelny chodili učňové vedení mistry odborného výcviku. Nedovedete si představit, jakou srandu měli učni, když se dva mistři odborného výcviku před nimi vážně hádali o to, kdo ukořistil větší moučník.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#497 21-01-2024 16:27:17

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Frank a teraz kde konkretne v Usa zijes ?  Inak ceny energii u vas tam vraj nesli hore,ze cim drviva vacsina americanov vykuruje?  V kalifornii co mam kamarata tak tam ficia na klimatizaciach. Ale teraz ked v Usa zavladlo zimne pocasie a napadlo kopec snehu a silne mrazy udreli tak by ma to aj zaujimalo.    Rad si pustam teraz neake spravy a videa ako pred zamrznutymi tesla nabijackami stoja zamrznute vybite  tesly  big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#498 21-01-2024 16:50:19

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4444

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

S tím "šéfováním" na nejrůznějších úrovních to není u nás dobře vyřešeno.
Přesto uvedu zcela konkrétní příklad jak to také lze dělat. Když jsem nastoupil do zcela nové německé firmy AUTOMOTIVE vybudované zde od nuly tak jsem docela zíral. Po dvouletém rozjezdu firmy už byli na všech řídících pozicích jen domácí odborníci. Zarazila mně ale obrovská fluktuace na dělnických pozicích. Problém byl totiž v tom, že byl zaveden německý styl práce na všech úrovních. Technické pozice se stabilizovaly docela rychle, u dělnických byly značné problémy. Hlavní změnou, kterou lidé v dělnických profesích často nedokázali pobrat byla nutnost pracovat celou směnu. Zdá se to jako samozřejmost, ale mnozí nechtěli pochopit, že odejít bez nahlášení na WC a tam si dát kuřáckou přestávku drasticky zkomplikuje chod robotizovaného systému výroby až tak, že docházelo k zastavení výroby daného dílu. Přitom pracovní tempo na takových pracovištích není nijak závratné a vzhledem k vysokým požadavkům na kvalitu ani být nemůže.
Časem se všechno stabilizovalo a všichni si na systém zvykli. Z nejlepších pracovníků se vyškolili seřizovači robotických pracovišť a z nich se pak dále vybírají mistři jednotlivých pracovišť. Ze dvou seřizovačů, kteří mají maturitu v černém řemesle se dokonce stali vedoucí celých projektů a jeden z nich se stal po čase i vedoucím jednoho ze samostatných závodů.
Problémy byly i se svářeči za robotickými pracovišti. Všichni přicházející měli jen základní kurzy a nechápali, proč musí hned do kurzů na zkoušky podle EN ISO. Firmu to stálo dost peněz a to ještě někteří v kurzech neuspěli a co bylo ještě horší - někteří kurzisté neuspěli ani v následující praxi. Nedokázali přijmout to, že musí pracovat prostě celou směnu a ještě mít zodpovědnost za to, že přes ně neprojde svařenec s nepřípustnými vadami. A ještě dodám, že svářeči mají platy na úrovni seřizovačů.

Editoval jirkati (21-01-2024 19:28:50)

Offline

 

#499 21-01-2024 17:57:24

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2440
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Joe66 - Mnoho let jsem žil ve státu Vermont, v městě Burlington. Později, když jsme koupili dům, tak v Grand Isle. Firma, kde jsem pracoval je ve městě Williston. Potom, když jsem odešel do penze, ten dům ve Vermont jsme prodali a koupili domek ve státu New York. No, zimy jsou zde dost kruté oproti Česku a Slovensku. big_smile Ale já rád žiju na venkově a příroda je zde krásná. smile
Ono je to tady v US dost různé stát od státu a to i ceny. Tady na severu je velmi levná elektřina, díky kooperaci mezi dodavatelem elektřiny z Canady, Hydro Quebec. Teď trochu podražili, ale do nedávna spousta lidí vytápěli domy elektřinou. Zdražily všechny energie a paliva i když ne moc drasticky. Nejvíc zemní plyn, nafta i benzin. Co kupodivu nezdražilo je LPG(kapalný propan) a spousta lidí právě přešla na toto topení. Hodně lidí zde na severu a na venkově topí dřevem.
v posledních dvou letech za Bidena zdražily nemovitosti, zákl. potraviny a všechno co se týče bydlení a nájmů! Dnes bych tady znovu začínat nechtěl. Asi tak sad

Co se týče elektroaut, nejsem příznivcem. Jsou příšerně drahá a mnoho nevýhod. Možná jako doprava ve městech...

Offline

 

#500 21-01-2024 18:08:49

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Ze ked to tak porovnavam tak v podstate  vsade vo svete vo velkych mestach sa topi plynom-v rusku a inde napriklad elektrinou .A na dedinach stale ostava uhlie alebo drevo. A je jedno ci  v Rusku alebo Cine  alebo Amerike  .      A vsade vsetko zdrazuje  sad


Kutil s.r.o.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče