SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím. Potřebuji docílit toho aby svár u robotického svařování nebyl vyšší než 1,5 mm při přeplátování. Svářečku mám Fronius CU 1400i. Materiál je nerez. Můžu použít metody, mig/mag, cmt, lsc, pmc. Další důležitá vlastnost je aby nedocházelo k prskání a nezůstaly kuličky na materiálu. Zkoušel jsem už téměř vše - napětí, délky oblouku, rychlost robota. Neměl by někdo nějaký tip jak toho docílit? Děkuji
Offline
Ve Froniusu určitě rádi poradí .Proto si lidé kupujou Fronius aby měli podporu a servis ne ? Na forech jsou všichni chytrý ale robota s Froníkem tu asi kde kdo nemá.
Jinak to určitě půjde s Laserem www.aliexpress.com/item/1005005983717803.html
V Čanjně už to bouchaj všechno tutím protože to asi umí ovládat i opice.
Offline
Něco málo o robotizovaném svařování vím. Proto několik dotazů:
1, Není čístě náhodou Fronius CU 1400i pouze chladící modul?
2, O jakou tloušťku svařovaného materiálu se vlastně jedná?
3, Je ochranný plyn kompatibilní se základním i s přídavným materiálem?
4, Odpovídá průměr přídavného materiálu tloušťce svařovaného základního materiálu?
5, Prskání a kuličkování je vždy způsobeno příliš vysokým napětím na oblouku - příliš velkou délkou výletu drátu z průvlaku (ne z hubice!). Průměru drátu musí odpovídat nastavení tlumivky.
6, Převýšení sváru se nastaví záklonem hořáku a kombinací rychlostí podávání drátu a dopředné rychlosti pohybu robota.
7, Je nutné kontrolovat průvar a mechanickou pevnost sváru. Pěkný svár na povrchu nic neznamená.
Offline
No pracoval jsem v koncernu . No a byly směny , kdy museli vyhodit i několik kastlí za směnu , co se laserem nepodařilo .
Offline
Pro Jirkati :
1. Moje chyba... Svářečka je TPS 320i
2. Svařovaný materiál je tlouštky 1,5mm
3. Plyn nám sedí
4. To si nejsem jistý, ale u nás ve firmě takhle svařujeme již od nepaměti.
6. Teď to mám zatím odladěné tak, že svár se táhne za hubicí, když jsem zkoušel aby spíše tlačil, tak jsem nepoznal příliš rozdíl. Zítra mám speciální školení od froniusu tak jsem zvědavý co se dozvím. Nic méně jejich aplikační technik už předem říkal, že je to přídavný materiál a že s tím nižší svár už prostě neudělám.... Potřebujeme se ale dostat cca ještě o 0,5 mm ještě níže.
Editoval Robo svářeč (15-04-2025 06:14:19)
Offline
ad 4): tenhle argument je obzvlášť hezkej. Bolševik to tady (nějak) dělal 40 let, a blbě.
Ještě tak kdybys napsal "děláme to tak už dlouho, ale tohle je pro nás nový výrobek", nebo tak nějak .... Z toho by šla vycítit pochybnost o správnosti toho postupu.
Offline
Tolik , co tady svařil bolševik za 40 let , se tady již nikdy ani za 200let nevybuduje .....
Offline
Tím jsem chtěl říct, že máme vše v pořádku.... A jinak svařuju drátem 1,0 mm. zkoušel jsem přehodit na 0,8 ale stejně je pořád vyšší než potřebujeme...
Offline
Na sílu mat. 1,5mm bych volil vždy drát 0,8mm. To neznamená, že svar bude nutně nižší, ale budou se lépe nastavovat svářecí parametry. Pokud stroj umí pulz zkuste ho. To by mohlo pomoct. Pokud ne, zkuste sprchu, pokud ani to nepomůže změnte metodu na tig, mechanizovaný tig, nebo laser.
Offline
Takže znovu, Robo svářeč, protože tvá odpověď mně moc neuspokojila.
Určitě nemáte všechno v pořádku, protože by ses tu jinak neptal. Skoro bych uzavřel sázku, že vůbec nemáte svařovacího technologa (ani externistu), který by daný problém měl řešit.
1, možná vám plyn sedí, ale lepší by bylo napsat jeho složení, protože na tom závisí svařovací parametry. Rozhodně není možné použít čistý argon. Schválně nepíšu nutnou kombinaci plynů.
2, pro svařování materiálu tl- 1,5 mm se sice dá použít drát 1 mm, ale musí se to skutečně umět, protože z toho vyplývá dost vysoké svařovací napětí a hlavně vysoká postupová rychlost (nad 10 mm/s). To ovšem znamená velké vnesené teplo s velké deformace.
3, že takhle svařujete odjakživa vůbec neznamená, že svařujete dobře. Ani jako specialista na robotizované svařování bych si nikdy nedovolil říct, že dělám všechno dobře.
4, zkus taky napsat složení základního materiálu a druh (značku a typ) k tomu použitého drátu. Může být problém v kompatibilitě.
5, existuje i robotizovaná verze svařování TIG. Je to poněkud odlišný způsob robotizovaného svařování s poněkud odlišnou technologií přípravy a realizace svařovacího procesu.
Napiš pak, jak dopadla konzultace s technikem od Froniusu, pokud jste si ho skutečně pozvali a neradili se jen po telefonu.
Editoval jirkati (15-04-2025 19:45:52)
Offline
Tohle je robotické pracoviště ve vývoji, takže se všechno zkouší. Svařovacího technologa máme, dělám to ve spolupráci s ním.
Jedno robotické pracoviště už nám tady funguje 3 roky a používáme stejné materiály a všechno co má i tenhle nový robot. Všechny vzorky byly odeslány někde do laboratoří na schválení a vše bylo schváleno. Proto i tento nový robot má stejnou konfiguraci jako ti předešlí. Jen se prostě potřebujem dostat pod 1,5mm.
1.Plyn máme Cronigon 2 - Ar 97,5% Co2 2,5%
2.Tenhle robot má krom přeplátování svařovat i koutový a tupý svár, tam už to máme vyladěné na drát 1,0mm.....
3. Jasně rozumím, každopádně takhle mají svářeči schválené postupy.
4. Druh materiálu zjistím přesně. Drát máme G 19 12 3 L Si. Ale jak říkám, tohle tady máme schváleno a otestováno
5. Pokud se nám to nepodaří, je možné že se přejde na Tig.
Dneska přijede fronius. Jinak, jednou už tady byli, že nám s tím pomůžou ale jako ideální výstup navrhli že zorganizují školení, kde přijede školitel co školil i je. Takže se pak ozvu jak to dopadlo.
Offline
Zkuste trubičkový drát. Pokud to máte napolohováno do vodorovné plohy, tak tl. 1,5 mm zvládnete, na robotu tuplem.
FOXcore 316-T-1, ca. 100-110 A / 22-23V / délka oblouku ca. 3 mm / plyn M21 (běžný, jako na obyč. ocel, Ar+18%CO2), hořák táhnout, ať se nezapeče struska.
Offline