SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
varok napsal(a):
Jejda, podavač za skoro 2 a půl papírů a není tam ani kladka. Tak teď už se opravdu asi vybulím.
Voják se stará voják má.... odjinud podavač stal asi 2200,- i z dph a je vceně i klaka i doprava nejdražší byl ten motor podavače...
Offline
Já jsem to myslel tak, že dáte do své svářečky další 2500,- kč a to už je fakt pálka. Mě je to osobně jedno, ale takovým způsobem dělat svářečku je jaksi neekonomické. Sice to tak dělá myslím i Discovery, ale pokud vás to baví? Jste blázni, myšleno v dobrém. Není to myšleno jako urážka.
Editoval varok (20-10-2010 19:49:44)
Offline
varok napsal(a):
Já jsem to mislel tak, že dáte do své svářečky další 2500,- kč a to už je fakt pálka. Mě je to osobně jedno, ale takovým způsobem dělat svářečku je jaksi neekonomické. Sice to tak dělá mislím i Discovery, ale pokud vás to baví? Jste blázni, myšleno v dobrém. Není to myšleno jako urážka.
discovera postavil komplet novy stroj z fleku podavač discoveru stal stejne peněz.. ja jdu trochu oklikou ke stejnemu cíli svařecí trafo stalo stejny peníz..
Offline
varok: Tohle už je koníček....a musíte to tak brát, že svářečka vlastně vyjde na stejné, ne-li větší peníze než kdyby si ji koupili už s lepším vybavením, tak to už je věc druhá a nejspíš pravdivá. Ale když to někoho baví přestavovat tak proč ne.
Offline
Omlouvám se, že vytahuji tohle starší vlákno. CHtěl bych se zeptat zkušenějších na problém s vyhlazovacími kondenzátory.Použil jsem již třetí generaci kondíků a vždy to dopadlo špatně. První byly 10 000mf/ 40V, ty bouchly po půl hodině svařování. Další byly 10 000mf/ 60V , ty vydržely týden.Třetí jsem použil 10 000mf/ 100V a ty fungovaly asi rok, ale potom se také odporoučely, za strašného smradu, do kondenzátorového nebe.Protože , ale opravdu pozoruji lepší svařovací vlastnosti svého telvinka, pokud má zapojeny tyto kondenzátory , nechci se jen tak vzdát a chci použít generaci čtvrtou a to 10 000mf/160V.Je mi ale divné, že nikdo nemá tyto potíže, jen já. Zapojení jsem použil přesně dle návodu zde uváděného, k vybíjení kondíků se nejlépe osvětčila obyčejná malá žárovka na 220V/10W, odpory také nevydržely, napětí naprázdno u mého stroje je 19V až 31V.Diví mě, že kolega Alll slaví s kondenzátory takové ůspěchy. Já je slavím taky, ale jen dočasně.
Offline
I ty nejlepší kondy (ty se šroubovacími přívody) vydrží namáhání pulsním proudem kolem 20A trvale. Za těchto podmínek výrobce garantuje asi 1000 hodin provozu.
Vy je ovšem namáháte proudem i 5x vyšším, pak jejich životnost rapidně klesá. Podívejte se, jak je řešený kondík v stroji OMI165: http://www.oblibene.cz/userdata/shopimg … OMI165.pdf
Ano, je to řešeno pomocí pomocného usměrňovače a malé tlumivky. Tlumivka omezí proud na cca 5A a to už ten kondenzátor vydrží ...
EDIT: Tak jsem schválně hledal v datasheetech BCC Components a při 2,5 násobku dovoleného proudu klesá životnost až 40x.
Editoval Martin (25-03-2011 10:14:26)
Offline
Tady na fotce je vidět OMI podle pana Discovera: http://svarforum.cz/forum/zobrobr.php?i … 176_15.jpg
Opravdu pak stačí obyčejný malý kondík
Offline
U většiny běžných elektrolytů je při průchodu maximálním dovoleným impulzním proudem jen velmi malé oteplení , jen o takových 10, u lepších maximálně 20 st C.
A teplo projde velkým elektrolytem zevnitř na obal za řekněme 10 minut. Pokud se tedy během 10 minut čtvrtina času vaří a zbytek stojí, může být maximální oteplení elektrolytu o 2,5 až 5 st C neboli na pohmat musí být elektrolyty úplně studené. U 50 na 50 to může být 5 - 10 st C, tedy pohmatem sotva poznatelné.
Pokud se při práci hřejou elektrolyty podstatně víc, prochází jimi větší než dovolený impulzní proud a jejich životnost bude nejspíš podstatně zkrácena.
To jsou orientační hodnoty pro neznámé a běžné elektrolyty. Pokud se jedná o známý elektrolyt, tak tam je oteplení při průchodu maximálního dovoleného impulzního proudu uváděno v dokumentaci. U speciálních elektrolytů může být i větší...
Offline
Moc děkuji za odpovědi. mnohé se tím vyjasnilo. Jediná záhada je, že jsem na tyto problémy narazil pouze já.Držel jsem se naivně zde inzerovaného zapojení a nestačil jsem se divit. První co bylo.že regulace jela neustále na max. otáčky, pak odcházel vybíjecí odpor. tavily se vodiče ke kondenzátorům a nakonec bouchaly i samotné kondíky.Vidím, že kolega all má asi více štěstí, že ho dosud nic takového nepotkalo.
Offline
Zdenále, já se přiznám, že jsem na tento problém narazil už velmi dávno, když jsem se pokoušel vylepšit kamarádovo Einhela, ale tenkrát se mi to vyřešit. Když jsem viděl schéma OMI165, bylo mi jasné proč.
Když tady alll psal, že dodal kondíky, tak jsem čekal, kdy bude psát, že mu začaly střílet. Ale jak jsem psal, ona se ta doba života zkrátí asi 40x, takže pokud kondík za ideálních podmínek má životnost 2000 hodin, tak takhle má životnost asi 50 hodin nepřetržitého svařování. Alll prostě nesvařuje, ale píše do fóra, takže se mu to ještě neprojevilo
Zdenále, kupte za 2 x 25Kč dvě diody, za 500Kč cívku a za 100,- nový kondík, zapojte to, jak je to u té OMI165 a uvidíte, že budete spokojený.
EDIT:
Jestli chcete, tak Vám můžu dát fotky, jak vypadá instalace do Berlan BMIG140. Asi před 4 týdny jsem to dělal známému
Editoval Martin (25-03-2011 14:04:50)
Offline
ja svařím zatim jen o vikendech tedkom spiše takove male veci, jinak ješte než originalni trafo einhel zhořelo tak byl usmernovač vymenen za original omi 165 podle toho se take zapojil kondík.... a malou tlumivku.. na vic... pro zdenala regulace posuvu mi zezačatku take šla na max tak jsem se rizhodl pro vymenu tehdy za polskou jednotku založenou na ne 555 , taz nejakeho duvodu odešla a zani jsem musel sehnat nahradu padla volba na ktc 112 omicron a z tou jsem velmi spokojen...
Editoval alll (25-03-2011 21:07:35)
Offline
O jaké kondenzátory se jednalo? Výrobce, provedení přívodů...
Já mám ve svářečce 3ks 10 000uF/63V, šroubovací vývody, provedení s nízkou impedancí. Zatím fungují, Mám je umístěny poblíž chladícího ventilátoru, takže doufám že něco vydrží. Sehnal jsem je z téměř nového zdroje s výstupním proudem max. 100A
V zapojení bych problém nehledal. Když stejně zapojené to může mít i fronius variostar. Tak já taky
Offline
Ja mam jeden velky kond 40 000MF 95V max prímo nanej fouka ventilator je hned vedle usmernovače v obimce visí zvrchu dolu na hornim deklu svařečky a ma šroubovací kontakty vybijecí odpor je 2x 330 R 15w tak že ho ten odpor vybíjí dostatečne rychle.. stejne odpory jsem nedavno použil do softstartu me svařečky takovy problem jak tvrdí martin jsem mel pouze v začatku badaní a upravovaní menění kondenzatoru až jsem použil toho macka a ten několik svařovani cele dny přečkal bez problemu a přívodni kabely ke kondu nejakem zahřívaní ani neví mam použito jako privod ke kondu kabely o pruřezu 10mm2 takže značně nad dimenzovane...
Offline
Teď možná budu za blbce, ale možná proto jsem zatím nenainstaloval kondenzátory. Za ty prachy mi to nestojí a divím se, že vás to pořád baví. Jak tady čtu, tak je to asi tak, že kondíky zvýší jakoby účinnost svářečky a lépe se s tím svařuje. Proč ale tedy nedávají kondíky do svářeček přímo výrobci? Proto aby ušetřili? Já si myslím, že je to z jiného důvodu. Jak tady teď psal pan Zdenál, že mu vydrží jen nějakou dobu, tak asi svařuje hodně často. Elektrice trošku rozumím a myslím si, že tohle celé je postavené na hlavu. Lepších parametrů se dosáhne jedině lepším trafem, které tyhle levné svářečky určitě nemají. Omi 165 lépe pracuje už sz důvodu pořádného trafa vinutého mědí, které je podle mě dost tvrdé nato, aby dodalo potřebný proud při určitém napětí.
Dražší svářečky mají tvrdé trafo, které mají napětí třeba 20V a proud 100A. Toto napětí je na trafu naprázdno i při zapálení oblouku. Podle velikosti oblouku se mění jen proud, napětí zůstává stejné.
Levnější svářečky mají trafo měkké a při napětí opět 20V a proudu 100Aje nestabilní a napětí klesá při zatížení. Proto jsou u těchto svářeček na trafu napětí naprázdno např. i 30V a po zapálení oblouku spadne na 20V. O proudu už ani nepíšu. Nedávno jsem byl svědkem, jak jeden chlápek měřil napětí a proud na takovéto levné CO2 svářečce nějakými speciálními měřáky a byla to katastrofa. Nepoužíval prodlužováky!!!
Napětí naprázdno třeba 28V, po zapálení oblouku spadlo na 21V. Proud nastaven třeba na 90A a značně kolísal mezi 65A-90A. Byla to nějaká svářečka GUDE, typ nevím. Tyto svářečky jsou opravdu asi jedny z nejhorších, podle mě.
Jak pořád píšu, buď si koupíte levnou hobby svářečku a s jejími parametry musíte počítat. Máte to na občasné prskání.
Nebo si koupíte něco dražšího a pořádného atam už jste se sv. parametry úplně jinde.
KUTÍLŮM ZDAR.
Offline
Kondenzátor za usměrňovačem svádí střídavou složku tepavého usměrněného proudu. Jestli je usměrněný proud (svařovací) třeba 100 ampér při 50 herzech, střídavý proud 100 herzů kondíkem o hodnotě desítek tisíc MF za usměrňovačem bude cca jeho třetina, takže kolem 33 ampér. Jestli jsem to odhadl správně.
Pak záleží na vnitřním ohmickém odporu toho kondenzátoru.
U nekvalitních nebo opotřebovaných elektrolytických kondenzátorů může mít třeba 10 ohmů i víc. Potom při poměrně nízkém napětí 20 voltů ohmický odpor účinně omezuje proud kondenzátorem a kondík může i poměrně dlouho držet. Zase ale tu svářečku nijak zvlášť nevylepšuje. Ohmický odpor uvnitř kondenzátoru bude potom kondík za provozu dost ohřívat.
Nebo může mít ten ohmický odpor nízký , tak do 1 ohmu, potom tu svářečku účiině vylepšuje, ale je jednoznačně přetěžován a rychle odejde.
Určitý vliv na toto bude mít i charakteristika trafa, ale tyto věci jsou mně málo známé.
Editoval Radim (26-03-2011 04:09:50)
Offline
Já viděl takové řešení v jedné bývalé firmě, kde bylo takového kondenzátoru použito v ohraňovacím lisu. Byl tam jakovy na vyrovnávání špiček v elektrice. Původní byl velký, na délku asi 10cm a na průměr asi 6 cm. Měl šroubovací vývody. Jednoho dne odešel a koupily v GME a měl poloviční rozměry. Měl vývody na pájení a vydržel tam asi půl roku. Takže není to jen o kvalitě. jedině že by v GME prodavali šmejdy, což se mi moc nezdá. Na štřídavý proud jsem viděl staré kondenzátory, ale ty měli kapacitu max. 8 mikrofarad. Používaly se jako rozběhové k motorům v pračkách apod. Tam to ale vydrželo dlouho, nebyly přetěžované. U svářeček je to něco jiného, tam to trpí jak prase. Kondíky nejsou stavěné na tak obrovskou zátěž.
Nevím proč, ale u svářeček na obalovanou elektrodu se namá používat kondík, pak se lepí elektrody k materiálu. U CO svářeček to bude asi něco jiného, že?
Offline
u usmernovaču na elektrody z transformatorem se kondiku používa jen k snadnejšímu zapalení elektrody s pomocnym usmernovačem tak mi to tchan elektrikař a radio amater vysvetlil ... muj kond v ceočku ma prumer 8 cm a jeho delka je 13cm bez kontaktu.. ty jsou šroubovací. a mam ješte jeden stejny do nahrady..
Editoval alll (26-03-2011 10:30:39)
Offline
varok napsal(a):
Já viděl takové řešení v jedné bývalé firmě, kde bylo takového kondenzátoru použito v ohraňovacím lisu. Byl tam jakovy na vyrovnávání špiček v elektrice. Původní byl velký, na délku asi 10cm a na průměr asi 6 cm. Měl šroubovací vývody. Jednoho dne odešel a koupily v GME a měl poloviční rozměry. Měl vývody na pájení a vydržel tam asi půl roku. Takže není to jen o kvalitě. jedině že by v GME prodavali šmejdy, což se mi moc nezdá.
Není elektrolyt jako elektrolyt. Na jeden se použije tenká hliníková foĺie, na druhý silná a rázem tady je rozdíl ve velikosti i povoleném průchozím proudu..... Na jeden se použije řídký elektrolyt s vysokým ohmickým odporem a na druhý koncentrovanější s malým ohmickým odporem a zase tady je rozdíl ve vnitřním odporu a ve svodovém proudu.... Na jeden se použije hladká hliníková fólie a na druhý naleptaná hliníková fólie, která má na stejné množství fólie značně větší plochu a rázem je jeden kondenzátor velký a druhý o stejné kapacitě a napětí poloviční nebo ještě menší...
Navíc tady jsou staré elektrolyty socialistické Tesly, které se dělaly s kapacitou navíc mezi 20 až tuším 80 % , zatímco dneska se kapacita elektrolytu směřuje přesně na uváděnou hodnotu +- takových 20 % , tudíž socialistickému elekrolytickému kondu odpovídá dnešní kond s formálně 1,5 - 2x větší kapacitou.
Offline
varok napsal(a):
Proč ale tedy nedávají kondíky do svářeček přímo výrobci? Proto aby ušetřili?
Přesně tak jiný důvod mě nenapadá. Dám jednoduchý příklad. Moje Gude 155/6W stála 5000,- pokud bych kupoval třeba v GM kondenzátory stejné kvality zaplatím za 1ks 500,-
Je potřeba si uvědomit, že při výrobě tísíců kusů i desetikorunová položka udělá hodně. Krátké přívodní i zemnící kabely, nekvalitní ventilátor, mizerné zemnící kleště...
varok napsal(a):
Lepších parametrů se dosáhne jedině lepším trafem, které tyhle levné svářečky určitě nemají. Omi 165 lépe pracuje už sz důvodu pořádného trafa vinutého mědí, které je podle mě dost tvrdé nato, aby dodalo potřebný proud při určitém napětí.
Jasně, že lepší (dražší) trafo znamená lepší svařovací parametry i bez přídavných kondenzátorů. S tím souhlasím, proč ale používá kondenzátory třeba Fronius Variostar 1500 (viz schéma v mém předchozím příspěvku)? A to dokonce 68mF! Asi to nebude z toho důvodu, že montuje levné nekvalitní trafo...
Offline
Omi 165 lépe pracuje už zdůvodu pořádného trafa vinutého mědí, které je podle mě dost tvrdé nato, aby dodalo potřebný proud při určitém napětí. a proto jsem trafo omi 165 včetne usmernovače namontoval a upravil tlumivku podomacku delanou primotanim dalších zavitu slabším dratem jen pro učel přídavneho usmernovače a kondiku tak jak je v omi 165..
Editoval alll (01-04-2011 16:17:45)
Offline
Alofok: já to plně chápu. Výrobci používají dnes hoodně nekvalitní díly z důvodu šetření. Tyhle malé hobby svářečky by se s kvalitními díly určitě nedostaly na cenu kolem 10 000,- kč, ale spíš kolem 15 000,- kč a výše. S tím by se ale neprosadily v obchodech mezi těmi profi a poloprofi svářečkami. Hliníkové vinutí sv. trafa, krátké přívodní šňůry, krátký kabel kostry, kolikrát chybějící spínání sv. trafa, ventil plynu jen levný mechanický v rukojeti hořáku a spoustu dalšího vede výrobce k ušetřeným penězům a jak jste psal, tak ve velkoseriové výrobě se to hoodně vyplatí.
Ale pořád si budu myslet, že chybějící kondenzátory jsou příčinou něčeho jiného než šetření.
Offline
Tak jsem se trošku pídil po parametrech těch kondů, co dává seriově Fronius do svého Variostara a ten kond vydrží při životnosti 2000 hodin proud 120A.
Jako náhradní díl se prodává za 1200,- Kč.
Offline
A jak se liší rozměry, případně svodovým proudem od běžného kondu se stejnou kapacitou a stejným napětím prodávaného za střelím stovku ?
Offline
Podle mě dávají do těch svářeček nějaké speciální kondíky. Možná si je ty firmy nechávají někde vyrábět na zakázku.
Offline
alll napsal(a):
alll napsal(a):
Dobry den svařecka s vadnou elekronikou einhel BT GW 170 se blízi do finale mechanicky je napajeci trafo namontovano a stykač a je pripravena ridici jednotka ktc 112 http://www.gamasvar.cz/1970-plosne-spoj … cb-ktc112/ jen vše propojim draty otestuji zda vaří jak ma seřídim posuv na jednotce a mechanicky namontuji do vnitř namontuji 2 pouzdra do panelu na pojistky na na jisteni řídíci jednotky a vystupu na stykač.Po celkovem vyskoušeni svařečky ji budu konečne moci po delší době zakrytovat a používat. http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300002.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300003.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300004.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300001.jpg obrazek 1 detail rídici jednotky ktc 112, obrazek 2. napajeci trafo 125 VA 24 V, obrazek 3 detail elektro ventilu shermen_ z polskeho aukra napajeni 24V odběr proudu 7 VA, obrazek 4 celkovy pohled provizorniho skusebniho zapojeni ve svařečce einhell BT GW 170 tim prestavba svařečky nekončí svařečka svařuje ted vytečne i na 1 a 2 stupen svařovaciho proudu konečne posuv dratu nehoupe jako s puvodni řídíci jednotkou kde byl motor posuvu napajen ze svařovaciho napeti ktere dost houpalo.
stroj je zatim dokončen pridavam další fotky ze kterych jde videt , že prestavba takoveho stroje stojí zato, url=http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/1360_s6300001.jpg]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300001.jpg[/url]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 00002e.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1360_e.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300004.jpg
url=http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/1360_s6300005.jpg]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300005.jpg[/url]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300007.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300008.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300009.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300010.jpg
url=http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/1360_s6300011.jpg]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 300011.jpg[/url] url=http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/1360_s6300001r.jpg]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 00001r.jpg[/url] každy si udělá obrazek sam jak lze svařečku svymi silami predelat tak aby fungovala pridavam foto eurokoncovky jak je namontovana v einhell je to fotka s podobneho stroje povermat ulovena na polskem aukru na fotce je stejny podavač dratu jako v mem stroji podavač nedela žádne problemy. ješte zbyva dořešit predehrev plynu aby redučak nezamrzal predehrev plynu s byl koupen na poskem aukru je vyskoušen dokonce i zvlada ohrat plyn natolik ze jde bez problemu vařit is hasičakem se stoupací trubkou kdyz do predehevu jde vylozene sních a on ho rozehreje tak že jde normalní plyn ma v sobe i nejaky termostat snad nevim zatim jsem kryt nerozebiral uvidíme pak jsem zase dám fotku predehrevu.
Pane Alll dostal jsem se také k tunění Einhell BT-GW 170, předělal jsem bowden, řídící jednotku se samostatným napájením a zajímájí mne kondenzátory mezi svářecím trafem a tlumickou jak to máte Vy, mohl by jste mi poskytnout schéma s popisem součástek. Díky za ochotu.
Offline