SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 14-09-2008 19:40:54

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Sušení elektrod

Zdravím,
občas potřebuji co nejrychleji vysušit pouze několik (5-10) elektrod (na hliník).Dá se na to sehnat něco hotového,případně měl by někdo nápad jak to co nejlevněji sestrojit ?
(napadlo mě třeba použít na to nějakou měďenou trubku a nahřívat ji třeba PB hořákem)

Offline

 

#2 14-09-2008 21:00:54

TomK
Člen
Místo: Čelákovice
Registrovaný: 22-05-2008
Příspěvky: 29
Web

Re: Sušení elektrod

Sender napsal(a):

Zdravím,
občas potřebuji co nejrychleji vysušit pouze několik (5-10) elektrod (na hliník).Dá se na to sehnat něco hotového,případně měl by někdo nápad jak to co nejlevněji sestrojit ?
(napadlo mě třeba použít na to nějakou měďenou trubku a nahřívat ji třeba PB hořákem)

Poslal jsem adminovi článek s asi možná vhodnou sušičkou elelktrod pro tyto případy a je slíbeno, že se objeví časem na stránkách svarbazaru. Tam je vše popsané. Tom

Offline

 

#3 14-09-2008 21:19:26

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Sušení elektrod

Díky,ale to mi moc nepomůže,protože to potřebuji řešit co nejdřív.Je problém popsat to zde ?

Offline

 

#4 15-09-2008 01:01:21

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Sušení elektrod

Strč to doma do rury na pečenie.(elektrickej)

Offline

 

#5 15-09-2008 07:19:03

TomK
Člen
Místo: Čelákovice
Registrovaný: 22-05-2008
Příspěvky: 29
Web

Re: Sušení elektrod

Sender napsal(a):

Díky,ale to mi moc nepomůže,protože to potřebuji řešit co nejdřív.Je problém popsat to zde ?

Ani ne. Záleží na požadované teplotě. Pokud to je do 250°C, skutečně stačí trouba ve sporáku na pečení. Pokud ale potřebuješ výš, tak to jde takhle. Pokud máš doma kus příhodné roury a hlavně horkovzdušnou opalovací pistoli (elektrickou), nastav na ní teplotu kolem 400°C nebo o něco víc a profukuj vzduch rourou, do které strčíš elektrody. Tak je nepřepálíš, protože v rouře bude kolem 300-350°C, což na většinu elelktrod stačí. Dobré je měřit teplotu, ale není to úplně nutné. Já jsem si na tomhle principu udělal maličkou sušičku, v ceně pár korun (pokud nepočítám tu pistoli, kterou jsem stejně doma měl a používal jen občas).

Co se týče sušení v normální troubě na pečení, většina hřeje do 250°C, což jde pro rutilky, ale na většinu elektrod (bazických) nestačí. Tam je potřeba přes 300°C.
Tom

Offline

 

#6 15-09-2008 21:58:07

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Sušení elektrod

Tak jsem to trochu uspíšil a Tomův článek vyjde ve středu ráno.

Offline

 

#7 16-09-2008 10:04:11

ss2men
Člen
Registrovaný: 24-08-2007
Příspěvky: 51

Re: Sušení elektrod

Ono niekedy sa dá vcelku jednoducho "prilepiť" elektroda pod prúdom na pár sekúnd, prúdom sa zahreje a môžeš zvárať. smile


kitin 165

Offline

 

#8 16-09-2008 16:52:06

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Sušení elektrod

Díky všem za názory a informace. Ze všeho nejvíc mi vyhovuje nápad od "TomK". Bude to hned hotový a levně.
Hned se do toho pustím...

Offline

 

#9 16-11-2010 15:40:25

kayakero
Člen
Registrovaný: 17-09-2010
Příspěvky: 22

Re: Sušení elektrod

TomK napsal(a):

. . . . . Co se týče sušení v normální troubě na pečení, většina hřeje do 250°C, což jde pro rutilky, ale na většinu elektrod (bazických) nestačí. Tam je potřeba přes 300°C. . . . .

Elektrické trouby možná; klasická paneláková plynová  má ale opačný problém: i na nejmenší plyn jde na cca. 300°C;  nižší teploty leda s přivětráváním.  Možná lže (levný) teploměr, zatím ho nemám jak ověřit.

Offline

 

#10 16-11-2010 16:48:59

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Sušení elektrod

A co říká výrobce, jak to přesušovat?
Např. UTP elektrody na hliník (UTP 47, UTP 48, UTP 485 a UTP 49 se přesušují 1-1,5 hodiny při 100°C

Offline

 

#11 17-11-2010 08:52:38

kayakero
Člen
Registrovaný: 17-09-2010
Příspěvky: 22

Re: Sušení elektrod

No, nevím jak která chemikálie kterého obalu elektrod MMA reaguje na sušení za teplot (o hodně) vyšších něžli doporučeno, ale nejspíš za vyšší teploty už vyloučí plyny, které by si měla šetřit na uvolnění až do oblouku (aby se mu v plazmě z iontů toho plynu hořelo lépěji) a na svařování už nezbyde.   Já jsem naposled sušil bazické ESABky- v plynové troubě (na plný plyn) - no a pak byly vážně v troubě:  nehořely a nehořely (oblouk neudržitelný - jen samé zoufalé škrtání), jako by to byly holé dráty.  Možná to bylo tím, že byly léta silážované ve vlhké garáži (soli z obalu elektrod se ve vlhku vylouhovaly až do (vlhkem pokrouceného) kartonu krabice),  možná proto že jsem si měl teploměr na pečení opatřit předem (a ne až po selhání elektrod) - abych mohl teplotu nastavit přesně dle předepsání,  a ne odhadem/pubertálně.


foukat >1 hodinu nastavitelným fénem do trubky s elektrodama  (kdy drahou energií zahřátý luft hned vyfučí do okolí - tj.: bez uzavřeného okruhu pro žhavý vzduch), to se musí elektroměr protočit => svařování prodražit.   Navíc: bude zapotřebí fén značkový÷důvěryhodný=schopný tak dlouhodobého provozu: náhražky horkovzdušné pistole z hypermarketů za ≈300Kč, u těch hodina provozu je zhruba rovna délce života (vím o čem mluvím, už mi chcíply 2 takové:  pokaždé po pár desítkách minut práce)


Do polních podmínek mne spíše láká udělat si něco dle popisu Sendera - tedy (silnostěnou) kovovou rouru vytápěnou třeba PB bombou se vhodným hořákem nebo klidně i (volně prodejným - v metráži) topným drátem na 230Volt omotaným kolem roury (zvnějšku obalené tepelnou izolací - třeba minerální vlnou),  do kteréžto roury by se vešlo pár elektrod + teploměr - třeba nějaký takový:
http://www.tescoma-eshop.cz/peceni/kuch … s-981.html
http://www.meteostanice.cz/zbozi/3845/B … y-3845.htm


P.S.: off topic:   JardaK, TomK - nejste vy sourozenci,  bratři pjefkyně Anny K?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče