SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 10-02-2008 11:28:21

dandý
Člen
Místo: Domažlicko
Registrovaný: 09-02-2008
Příspěvky: 21

Jaký průměr elektrody?

Zdravím. Omlouvám se za naprosto laický dotaz. Na co je vhodné použití eletrody s tím a tím průměrem (1,6 - 2,0 - 2,5 - 3,15 atd..)? Zatím vařím s 2,5 s trafem, protože mi bylo řečeno, že takové jsou pro mě nejlepší. Ale na co jsou ty ostatní průměry, mi nikdo pořádně nevysvětlil. Díky.

Editoval dandý (10-02-2008 11:33:06)


Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny vegáč!

Offline

 

#2 10-02-2008 11:35:33

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Jaký průměr elektrody?

Síla materialu . Každá elektorda má daný proud a ten udělá správný průvar v dané síle materiálu .


Kitin 170LA

Offline

 

#3 10-02-2008 20:32:02

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Jaký průměr elektrody?

Nechce se mi věřit, že vám ve svářečské škole nevysvětlili, jaké průměry elektrod jsou vhodné pro různé tloušťky svařovaných materiálů. A co potom funkce obalů elektrod. Určitě používáte ke trafu elektrody s rutilovým nebo i s kyselým obalem. Takže jste určitě nějaké informace dostal.

Offline

 

#4 10-02-2008 21:04:31

dandý
Člen
Místo: Domažlicko
Registrovaný: 09-02-2008
Příspěvky: 21

Re: Jaký průměr elektrody?

Je to sice ostuda, ale neabsolvoval jsem žádný kurz, jsem ryzí samouk. Výše zmiňované rady ("rady") jsem dostal od dvou chlapíků z údržby firmy, kde jsem pracoval na CNC frézách. Teprve před 4 dny jsem při hledání informací o invertorech našel tyhle stránky (jsou naprosto super i pro mě, naprostého neználka) - co se týče MMA jsem přečetl doufám všechno co je zde k mání, ale informace o síle elektrod mi nějak unikla a tak jsem se zeptal :-)
Funkce obalu(ů) elektrod jsem na tomto webu již nastudoval.
Na trafu používám ER 117 prm 2,5mm od ESABu
Můžu poprosit o konkrétnější odpověď. S 2 se dá vařit taková a taková síla, s 3,15 ta a ta atd. nebo odkaz, kde to najdu.
Díky za Váš čas a trpělivost :-)


Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny vegáč!

Offline

 

#5 10-02-2008 21:36:23

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Jaký průměr elektrody?

Vaše představa, že je možné napsat "kuchařku" pro svařování je zcela mylná. Nelze. Tento obor je tak široký a tak výrazně závislý na schopnosti pracovníka, že některé věci jednoduše popsat nejde a složitější jsou rovnou na brožuru. Dám jednoduchý příklad.
Otázka: Jak zavařit transformátorem (tedy střídavým proudem) koutový svár na plechu tl. 2 mm v poloze PD ( nad hlavou)?
Odpověď: Těžko. Elektroda 1,6 mm s rutilovým obalem, svařovací proud cca 55 A. Co ale budou dělat ruce to popsat nelze, protože každý svářeč má jiné tělesné možnosti. Někomu se třesou ruce, někdo nezvládá koordinaci pohybu rukou a vlastní dýchání, každý se dívá přes jinak zabarvené sklo a každý má jiné znalosti z teorie hoření oblouku.
Mnohem jednodušší je dohodnout se ve svářečské škole na zaškolení na danou metodu, jsou to obvykle tři dny, a máte vystaráno, budete umět svařovat a ještě budete mít oprávnění na tuto činnost. Na řízení auta taky máte řidičák, jako samouk byste asi nejezdil.

Offline

 

#6 10-02-2008 21:48:21

dandý
Člen
Místo: Domažlicko
Registrovaný: 09-02-2008
Příspěvky: 21

Re: Jaký průměr elektrody?

Jó, to jste mě nepotěšil :-(

Měl jsem takový tušení, že to bude, jak píšete... Začínám se ohlížet po nějaké škole :-)


Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny vegáč!

Offline

 

#7 13-02-2008 19:00:54

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Jaký průměr elektrody?

Zas bych nebyl naněj tak přísný jestli si chce,,třeba přivařit kousek pásoviny k plotu"tak přece nemusí absolovat zaškolení.Taky si na autě doliji vodu do ostřikovaču,či olej a nejsem vyučenej automechanik.Jsme hold národ takových kutilů.A kde se jinde ptat,odtoho je to forum.Kdo se neptá nic se nedozví.Kolik lidí si doma něco ,,přismrkne" a nemá zaškolení...

Offline

 

#8 13-02-2008 20:47:18

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Jaký průměr elektrody?

Ale já přece nejsem přísný. Proč by měl někdo drahou svářečkou něco "přismrkávat", když je jen otázkou jednoduchého zaškolení podle ČSN 05 0705 naučit se docela slušně základy svařování, na kterých se pak nechá stavět? Existuje ale jedno nebezpečí, které si zpravidla nikdo neuvědomuje. Spočívá v tom, že každý průšvih, který udělá svářeč bez oprávnění, bude potrestán. Žádná pojišťovna nezaplatí požár způsobený svářečem bez oprávnění, protože svařování bez papírů je úmysl! Totéž platí pro upadlou příčku přívěsného vozíku při osmdesátce na silnici. Vždy se hledá viník! A to bych mohl psát o zasažení svářeče elektrickým proudem, o kuličce žhavého kovu v uchu vedle stojícího dítěte. To jsou jen namátkou vybrané případy, které se skutečně staly a které skončily u soudu. A "svářeči" platili, platí a mnozí budou platit třeba do smrti.
Vaše přirovnání k dolití vody do ostřikovače či oleje do motoru silně nesedí. K řízení auta máte určitě řidičák. A v autoškole vás dolití provozních kapalin nebo výměnu pneumatiky určitě učili.

Offline

 

#9 13-02-2008 22:39:45

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Jaký průměr elektrody?

No přiliju si taky trochu . Svařečák nemám a vařím docela dobře myslím .Otec je zámečník tak mi předal zkušenosti , v práci mě dali na TIG tak teď to učím otce , protože se stím nesetkal (59let ) . Jsem elektrikář takže bezpečnost znám . Prostě chci říct , že stačí aby někdo zkušený mě naučil a není nutno chodit do školy a platit když potřebuji jen domácí svařování .


Kitin 170LA

Offline

 

#10 14-02-2008 00:08:40

dandý
Člen
Místo: Domažlicko
Registrovaný: 09-02-2008
Příspěvky: 21

Re: Jaký průměr elektrody?

Co jsem se ptal v okolí, tak svářečský kurz nemá nikdo (nebo se k tomu nepřiznal ani pod nátlakem :-)). A to včetně lidí , u kterých bych to předpokládal - svářejí v různých dílnách atd. Že je to blbě je bez diskuze.
Svařuju jenom pro vlastní potřebu, ale jak jsem psal výše, na kurz zřejmě vyrazím (právě lovím informace).


Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny vegáč!

Offline

 

#11 14-02-2008 11:01:07

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Jaký průměr elektrody?

cipisek32 napsal(a):

No přiliju si taky trochu . Svařečák nemám a vařím docela dobře myslím .Otec je zámečník tak mi předal zkušenosti , v práci mě dali na TIG tak teď to učím otce , protože se stím nesetkal (59let ) . Jsem elektrikář takže bezpečnost znám . Prostě chci říct , že stačí aby někdo zkušený mě naučil a není nutno chodit do školy a platit když potřebuji jen domácí svařování .

Když jste dělal elektrikáře pravděpodobně jste musel asi také dělat nějaké zkoušky a mít různá osvědčení, jaké práce můžete dělat. Představte si, že by si někdo rozvody po celém domě dělal sám. Co by jste si o něm myslel? Těžko by jste při kolaudaci mohl tvrdit, že vás to naučil někdo zkušený.
Pochybuji, že jste jako elektrikáři měli v bezpečnosti tlakové láhve.

Offline

 

#12 14-02-2008 16:57:26

dandý
Člen
Místo: Domažlicko
Registrovaný: 09-02-2008
Příspěvky: 21

Re: Jaký průměr elektrody?

Dneska jsem sháněl ten svářečský kurz. Pouze ve Škodě Welding je pořádají, trvají měsíc- po-pá, 6:00 - 14:00 a cena 11.000,- bez Dph. To je na to moje svařování docela příděl. Nic jiného jsem v Plzeňském kraji nenašel.
Zajímalo by mě, kde je možné absolvovat to zaškolení, jak psal JIRKATI:
...Mnohem jednodušší je dohodnout se ve svářečské škole na zaškolení na danou metodu, jsou to obvykle tři dny, a máte vystaráno, budete umět svařovat a ještě budete mít oprávnění na tuto činnost...
To by mi bylo sympatičtější...
PS: kolik uživatelů tohoto webu má svářečský kurz a zkoušky??


Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny vegáč!

Offline

 

#13 14-02-2008 17:01:28

cancura
Člen
Registrovaný: 14-02-2008
Příspěvky: 11

Re: Jaký průměr elektrody?

Záleží na tom jestli svářečský průkaz využijete. Když budete svařovat pouze pro svoji potřebu doma, tak samozřejmě není nutný.

Offline

 

#14 14-02-2008 17:23:21

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Jaký průměr elektrody?

dandý napsal(a):

Dneska jsem sháněl ten svářečský kurz. Pouze ve Škodě Welding je pořádají, trvají měsíc- po-pá, 6:00 - 14:00 a cena 11.000,- bez Dph. To je na to moje svařování docela příděl. Nic jiného jsem v Plzeňském kraji nenašel.
Zajímalo by mě, kde je možné absolvovat to zaškolení, jak psal JIRKATI:
...Mnohem jednodušší je dohodnout se ve svářečské škole na zaškolení na danou metodu, jsou to obvykle tři dny, a máte vystaráno, budete umět svařovat a ještě budete mít oprávnění na tuto činnost...
To by mi bylo sympatičtější...
PS: kolik uživatelů tohoto webu má svářečský kurz a zkoušky??

Ještě by tu bylo jedno řešení. Nevím, kde jste zaměstnán, ale pokud vám zaměstnavatel potvrdí, že vás bez příslušného kurzu nezaměstná, jde to udělat přes úřad práce v rámci rekvalifikace.

Offline

 

#15 14-02-2008 18:30:48

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Jaký průměr elektrody?

Nemíchejme svářečská oprávnění. V České republice je systém svařování dán normou ČSN 05 0705. Tato norma zcela jasně říká, a je to firmami běžně využíváno, že pro nedůležité svařování, stehování, pálení (řezání) autogenem a řadu dalších svářečských činností lze využít zaškolení pracovníka na danou činnost. Já sám zaškolím ročně až 100 pracovníků na řezání plazmou, odporové svařování či stehování metodou MAG. To, co je zmíněno v předchozích příspěvcích, je měsíční kurz ve svářečské škole zakončený zkouškou před komisařem. To je skutečně pro domácího kutila zbytečné, pokud třeba nechce v tomto oboru podnikat. Nejvyšším svářečským oprávněním je pak tzv. úřední zkouška svařování podle normy ČSN EN 287-1. Tato zkouška, na rozdíl od dvou předchozích, platí i při svařování v zahraničí. Zaškolení vám může udělat každý svařovací technik, který má tzv. pověření k zaškolování a přezkušování svářečů se základním kurzem svařování. Vystaví i průkaz zaškoleného pracovníka s příslušnými metodami svařování. A jistě zajistí i následné přezkušování každé dva roky z bezpečnostních předpisů, kterým se platnost prodlužuje.

Editoval jirkati (14-02-2008 18:32:07)

Offline

 

#16 14-02-2008 19:51:07

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Jaký průměr elektrody?

Takže uzavřu diskusi . jirkati, admin a ostatní profi svařeči budou tvdit , že musiš mít zkoušky amatér který potřebuje svařit doma branku k plotu zase , že je to zbytečné . Ještě takový rejpnutí - jirkati umím řídit BVP ( bojové vozidlo pěchoty ) a žedné zkoušky na to nemám jak je to možné ??? :-)  .  A už dost zbytečných tahanic a řešmé jen věcné problémy .


Kitin 170LA

Offline

 

#17 17-02-2008 15:09:34

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Jaký průměr elektrody?

PS:jelikož mám zkoušky ČSN EN-287.1 jak na metodu 111,136,141 tak nevím,když bych něco při práci např.zapálil,způsobil uraz el.obloukem jestli by za mně pojištovna něco hradila,když by byla chyba moje ikdyž mám osvědčení.Já vím ,že mi řeknete ,že právě to zaškolení byho upozornilo nato co ,,může či nesmí"Kolik z nás si vymění pojistku či zásuvku či vypínač a není elektrikář,tak proč by si ten kousek železa sám nepřivařil ,ale riziko bere samozřejmě samozřejmě nasebe.Jak je to v zahraničí,když tam není základní kurz a každý co si např.doma vaří jednoduché svařence co musí mít za školení?KDYSI tady na foru byl udajně 11 letý kluk a měl otázky jak kdyby chtěl spáchat kdovico,ale tady pán se jenom ptal na základní věci.

Offline

 

#18 18-02-2008 19:46:01

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Jaký průměr elektrody?

Pokud jste sledovali dnes zprávy v 17 hod. mohli jste vidět další požár rodinného domku způsobený starším amatérským svářečem. Bohužel, on sám to nepřežil. To je právě ta nedostatečná informovanost domácích kutilů o bezpečnostních opatřeních.
Představa o úpravách této problematiky v sousedních státech je scestná. V Německu jsou to "Grundpruefungen", stejně jako ve Švýcarsku. Ve Francii jsou to dvě varianty zaškolení. Prostě naše oblíbené svařování není žádná brnkačka ani tam. Je to zcela vážná činnost.

Offline

 

#19 19-02-2008 15:06:21

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Jaký průměr elektrody?

A pokud jsi Ty sledoval dobře Novu 19,30 taka tam byla havarie auta a tem borec měl ŘIDIČÁK . A teď babo raď - byl dostatečně informován nebo nebyl ?


Kitin 170LA

Offline

 

#20 19-02-2008 18:58:27

lahvac
Člen
Registrovaný: 21-01-2008
Příspěvky: 12

Re: Jaký průměr elektrody?

Je to hlavně o člověku.I amatérovi musí být jasné že při použití svařování kdy člověk pracuje se zařízením lehce způsobícím požár, musí být obzvláště opatrný.A pokud používá fén,pračku,žehličku, tak i zásady používání el.přístrojů by mu měly být známy.Tolik asi stačí pro hobby svařování.Normy jako ČSN 050601 nebo ČSN 050630 jsou spíš pro svářeče v průmyslu.Hobby svářeč nemusí určitě vědět že třeba při svařování se zvýšeným nebezpečí je třeba písemného příkazu nebo že ve svář.průkazu musí být potvrzení zaměstnavatele.Zkrátka rozumný a průměrně inteligentní člověk dokáže zvážit nebezpečí i bez těchto hlubších znalostí.

Editoval lahvac (19-02-2008 18:59:14)

Offline

 

#21 19-02-2008 19:41:47

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Jaký průměr elektrody?

lahvac napsal(a):

Je to hlavně o člověku.I amatérovi musí být jasné že při použití svařování kdy člověk pracuje se zařízením lehce způsobícím požár, musí být obzvláště opatrný.A pokud používá fén,pračku,žehličku, tak i zásady používání el.přístrojů by mu měly být známy.Tolik asi stačí pro hobby svařování.Normy jako ČSN 050601 nebo ČSN 050630 jsou spíš pro svářeče v průmyslu.Hobby svářeč nemusí určitě vědět že třeba při svařování se zvýšeným nebezpečí je třeba písemného příkazu nebo že ve svář.průkazu musí být potvrzení zaměstnavatele.Zkrátka rozumný a průměrně inteligentní člověk dokáže zvážit nebezpečí i bez těchto hlubších znalostí.

Má pravdu předsedo :-)


Kitin 170LA

Offline

 

#22 17-11-2010 15:38:25

kayakero
Člen
Registrovaný: 17-09-2010
Příspěvky: 22

Re: Jaký průměr elektrody?

lahvac napsal(a):

. . . . . zásady používání el.přístrojů by mu měly být známy.Tolik asi stačí pro hobby svařování.Normy jako ČSN 050601 nebo ČSN 050630 jsou spíš pro svářeče v průmyslu.Hobby svářeč nemusí určitě vědět že třeba při svařování se zvýšeným nebezpečí je třeba písemného příkazu nebo že ve svář.průkazu musí být potvrzení zaměstnavatele. . . . . .

Zaškolení od machra zachrání totální lamu před úrazy+škodami z naivity, takže kdo o (rizikách při) vaření netuší vůbec nic + nemá zkušenějšího kamaráda který by ho ohlídal v začátcích, pro toho by takový weekendový pidi-kurz na MMA či CO-čko byl přínosem - zvláště když většinu kluků dnes vychovává svobodná matka-samoživitelka, svářečsky negramotná. A je to levnější nežli den lyžování v Alpách - a navíc i větší legrace.  Dost se divím, že agentury na team-building  či zážitkové agentury tohle ještě nemají v nabídce:  vedle paintballu, slaňování, bungee jumpingu, raftingu, střelby.


Se začátky dávno za sebou:  na přivaření pantu ke vratům je mi jedno, že dělám chyby a moje svary mají rezervy - a že nic nevím o röntgenování svaru + jiných testech.  Jako hobbistovi se mi zde investice do sebezdokonalení nikdy nevrátí - ani radostí, už vůbec ne finančně či časově.  Stačí mi, když vím, že abych zvládl svar tlakové nádoby, musel bych ještě hodně cvičit & studovat + když vím, že když praskne svar profi-zahrádky s homologací nebude nikdo obviněn, ale když praskne moje dokonalá bezchybná kopie (a osvobozený kufr při 130km/hod zraní protijedoucího motorkáře), hrozí mi soudní postih.  Když tohle vím - co mi pak může nějaký kurz ještě poskytnout?

Offline

 

#23 18-11-2010 08:09:38

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Jaký průměr elektrody?

Koukám , kayakero , že nemáš co dělat a komentuješ muzeální nálezy na tomto foru . Vypadá to , že chceš místní ve všem vyučit , když to před několika lety nezvládli .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče