SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-12-2010 10:00:53

dalenka
Člen
Registrovaný: 05-08-2008
Příspěvky: 4

Prosím o radu

Dobrý den,
můj manžel vlastní řezací stůl Nessap 1600. Má na něm nějakou Ceboru. Jenže milá Cebora špatně řeže nerez a tady je můj problém.
Jsem výtvarnice a nutně potřebuji řezat plazmou nerez. Většinou řežu plech tloušťky 1,5 mm. Hledám proto nějakou malou plazmičku, kterou bych připla místo Cebory a mohla si řezat svoje kytičky, ornamenty, pejsky a hvězdičky.
Poraďte, je něco takovýho možný? A neposílejte mně na laser, protože jednak jsou drazí, a za druhý o takový sestavy, jáký mám já nemaj většinou zájem...smile

Offline

 

#2 03-12-2010 12:27:32

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Prosím o radu

Zkuste plasmu od firmy Frónius http://www.fronius.cz/cps/rde/xchg/SID- … 9_5778.htm a nebudete mít ani problém z okysličenou (černou), hranou po řezu. Počítejte, ale že přesnost je u plasmy vždy horší než u laseru.
Jinak nevím jak cebory, ale lepší verze od hyperthermu mohou řezat dusíkem a to je právě pro ty nerezy a barevné kovy, ikdyž jdou samozřejmě i vzduchem.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#3 03-12-2010 17:51:42

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Prosím o radu

kirkmen napsal(a):

Zkuste plasmu od firmy Frónius http://www.fronius.cz/cps/rde/xchg/SID- … 9_5778.htm a nebudete mít ani problém z okysličenou (černou), hranou po řezu. Počítejte, ale že přesnost je u plasmy vždy horší než u laseru.
Jinak nevím jak cebory, ale lepší verze od hyperthermu mohou řezat dusíkem a to je právě pro ty nerezy a barevné kovy, ikdyž jdou samozřejmě i vzduchem.

Asi ještě lepší je dusík s malým procentem vodíku, nebo jiného redukčního plynu. Řez je potom úplně čistý.
Tady je něco kolem řezání plasmou:
http://www.thefabricator.com/article/pl … d-aluminum

Nemám čas to celé přeložit, tak překlad (poněkud kostrbatý) z Googlu:
http://translate.google.com/translate?h … 6prmd%3Div

Offline

 

#4 03-12-2010 19:03:34

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Prosím o radu

dalenka napsal(a):

Dobrý den,
můj manžel vlastní řezací stůl Nessap 1600. Má na něm nějakou Ceboru. Jenže milá Cebora špatně řeže nerez a tady je můj problém.
Jsem výtvarnice a nutně potřebuji řezat plazmou nerez. Většinou řežu plech tloušťky 1,5 mm. Hledám proto nějakou malou plazmičku, kterou bych připla místo Cebory a mohla si řezat svoje kytičky, ornamenty, pejsky a hvězdičky.
Poraďte, je něco takovýho možný? A neposílejte mně na laser, protože jednak jsou drazí, a za druhý o takový sestavy, jáký mám já nemaj většinou zájem...smile

Dobrý den paní dalenko,
síla materálu 1,5mm, kterou uvádíte zvládne každá plasma, která dodá cca 40A. Nepopisujete, jak plasma řeže jiný materiál, ale to je jedno. CEBORA by neměla mít potíže s nerezí. Snad by pomohla prohlídka odborníka popřípadě rada.
Napište jak se plasma chová. Jak ten řez vypadá. Potom se uvidí.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#5 04-12-2010 17:48:14

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Prosím o radu

Mám k plasmě Hypertherm sadu na řezání tenkých plechů Fine Cut a nerez řeže obstojně i vzduchem. Mimo to jsem měl možnost vyzkoušet i Fromius,který řezal s kapalným mediem,ale nevyhovoval mi výkon a konstrukce hořáku. Ale samozřezmě laser je laser,ten plasma nepřekoná.

Offline

 

#6 07-12-2010 16:30:52

toms1
Člen
Registrovaný: 21-07-2010
Příspěvky: 8

Re: Prosím o radu

Opravdu kvalitní řez se vzduchem neuděláte. Na nerezi se používají směsky plynů ArH2, F5, N2... Dále se použijí i jiné spotřební díly - elektrody(katody) s Wolframovým čípkem namísto klasického Hafnia. Jestliže dbáte na kvalitu dejte to raději na laser nebo k někomu kdo má plasmu se zdrojem Kjellberg (od HiFocus 160i) nebo Hypertherm (HPR130) a hlavně zkušenosti s pálením nerezi.

Offline

 

#7 08-12-2010 11:37:19

dalenka
Člen
Registrovaný: 05-08-2008
Příspěvky: 4

Re: Prosím o radu

Dobrý den,
děkuju všem za rady. Ještě k tomu laseru, já vím, že laser je přesnější, ale pro mně to znamená svěřit svůj výtvor někomu cizímu a čekat až bude mít na něj čas. Nehledě na to, že nejsou nadšení z pálícího plánu, kde je rozkreslenej šípkovej keř....
To víc se mi zamlouvá ten fronius s tou kapalinou....to bych vlastně mohla pálit ručně a jako bonus bych měla krásně rozklepaný kontury, který prostě v solid edge nejsem schopná nakreslit.

Offline

 

#8 08-12-2010 11:44:26

dalenka
Člen
Registrovaný: 05-08-2008
Příspěvky: 4

Re: Prosím o radu

zdeště napsal(a):

dalenka napsal(a):

Dobrý den,
můj manžel vlastní řezací stůl Nessap 1600. Má na něm nějakou Ceboru. Jenže milá Cebora špatně řeže nerez a tady je můj problém.
Jsem výtvarnice a nutně potřebuji řezat plazmou nerez. Většinou řežu plech tloušťky 1,5 mm. Hledám proto nějakou malou plazmičku, kterou bych připla místo Cebory a mohla si řezat svoje kytičky, ornamenty, pejsky a hvězdičky.
Poraďte, je něco takovýho možný? A neposílejte mně na laser, protože jednak jsou drazí, a za druhý o takový sestavy, jáký mám já nemaj většinou zájem...smile

Dobrý den paní dalenko,
síla materálu 1,5mm, kterou uvádíte zvládne každá plasma, která dodá cca 40A. Nepopisujete, jak plasma řeže jiný materiál, ale to je jedno. CEBORA by neměla mít potíže s nerezí. Snad by pomohla prohlídka odborníka popřípadě rada.
Napište jak se plasma chová. Jak ten řez vypadá. Potom se uvidí.
S pozdravem Zdeště

Zdravím,

já své problémy s Ceborou vyfotím, to bude nejlepší....Děkuji za ochotu a toleranci, vím že chci asi nemožnou věc. Manžel jen protáčí oči a evidentně je mnou otráven, ale vás je tady přesila, tak snad mi pomůžete.

Offline

 

#9 31-12-2010 11:39:55

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Prosím o radu

Nevím,jak se Vám bude zamlouvat cena Froniusu,je to docela drahý přístroj.Cena nového přístroje někde kolem 75.tisíc Kč,ale spíš se informovat u nějakého prodejce.

Offline

 

#10 02-01-2011 12:35:45

toms1
Člen
Registrovaný: 21-07-2010
Příspěvky: 8

Re: Prosím o radu

romann12 napsal(a):

Mám k plasmě Hypertherm sadu na řezání tenkých plechů Fine Cut a nerez řeže obstojně i vzduchem. Mimo to jsem měl možnost vyzkoušet i Fromius,který řezal s kapalným mediem,ale nevyhovoval mi výkon a konstrukce hořáku. Ale samozřezmě laser je laser,ten plasma nepřekoná.

Chtěl jsem se zeptat na ten Fronius. Co to má za hořák ? Předpokládám, že ho Fronius nevyvíjel od nuly, ale základ okopíroval, vylepšil a navrhl tvarově jiné spotřební díly. Osobně jsem ho neviděl a čím díl častěji se setkávám se zmínkami o tomto výrobku. Navíc na netu nemohu najít žádné data - teda kromě jednoho obrázku ze kterého nic nepoznám. Pokud máte někdo odkazy, plz dejte je sdílet.

Offline

 

#11 02-01-2011 12:56:34

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Prosím o radu

Myslím,že si Fronius ten hořák vyvinul vlastní cestou,protože nevím o výrobci s podobným řešením. V hořáku je jakási spirála,která po nahřátí před řezáním odpařuje kapalinu a ta pak vytvoří plazmový plyn.Před zahájením práce je třeba vyčkat asi půl minuty až minutu. V invertoru je asi 1,5litrový zásobník,který se plní kartuší podobnou ,jako je třeba spray.Já jsem se rozhodl pro Hypertherm pro to,že mán hořák se kterým jedu přímo po páleném materiálu,kdežto Fronius,ale i spousta ostatních mají ještě drátěnou klec,což mi nevyhovovalo. Jejich hořák jsem měl i rozdělaný,ale jen k vůli elektrodě.Jinak tam stejně není co k vidění.Nejlepší by bylo,domluvit si nějakou předváděčku od obchodního zástupce Fronius,tak jak jsem to udělal já.Bohužel fotky jsem nepořídil.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče