SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 26-11-2010 20:14:43

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Hliník TIGem na DC?

Ležím v posteli s horečkou a tak mne napadají různé šílenosti. Jednou z nich je zda by nešlo svařovat hliník i TIGem v DC.  Samozřejmě že ne čistým DC ale pulsem. Vtom případě je totiž na DC proud na superponován AC proud. A nyní je jen potřeba odfiltrovat DC proud. V elektronice je to běžná úloha - střídavá vazba mezi zesilovači. Do cesty je potřeba dát kondenzátor. V tomto případě by ale musel být asi dost velký vzhledem k velikosti procházejícím proudům. Další probléb by bylo HF zapalování. Na tak velké napětí by musel být dimenzován kondenzátor. Tady by se ale toto dalo vyřešit překlenovacím relé. V okamžiku kdy by HF bylo aktivní, tak relé bz ykratovalo kondenzátor a po zapálení oblouku by se relé rozepnulo.  Další problém by asi byl, že při startu by byl velký proud ale přes kondenzátor by tak velký proud netekl.
To je asi tak vše co mne teď napadlo.  Pro vysvětlení, Tig nevlastním a tak jen teoretizuji. S Tigem jsem ve fázi přesvědčování manželky že TIG naše domácnost prostě nutně potřebuje a tlakové hrnce z Tescomy zas tak moc nutné nejsou a i ten mixér ještě docela funguje a pod. :-)

PS. chřipka s anginou je sviňa a zvlášť když to má celá rodina.


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#2 26-11-2010 20:24:36

maha007
Člen
Registrovaný: 08-11-2010
Příspěvky: 29

Re: Hliník TIGem na DC?

tak kup tiga nahliník zrovna a zavařš tím všechno
http://viewitem.eim.ebay.cz/AC_DC_TIG_W … 96078/item
mám doma a funguje cena byla 13000kč s dodáním až do domu


einhell 190,WSME-200 AC DC TIG

Offline

 

#3 01-12-2010 16:47:22

barborka
Člen
Místo: Sabinov,SR
Registrovaný: 10-08-2010
Příspěvky: 60

Re: Hliník TIGem na DC?

chcem sa spytat a ako funguje ??? si s nou spokojny ?? a ako dlho ju mas doma ?? vdaka za odpoved


Kuhtreiber KIT IN Majster 1700HF
Bodovka STIFO
Zvaranie MIG,MAG,TIG,

Offline

 

#4 01-12-2010 21:49:25

maha007
Člen
Registrovaný: 08-11-2010
Příspěvky: 29

Re: Hliník TIGem na DC?

mám jií doma 14 dní a žádný problém vaří hliník  i nerez bez problému  nato že sem stím vživotě nesvářel tak uplná pohoda jen sem chvýli laboroval co jak nastavyt ale šlape jak hodinky


einhell 190,WSME-200 AC DC TIG

Offline

 

#5 04-12-2010 15:05:25

vilko
Člen
Registrovaný: 11-11-2010
Příspěvky: 5

Re: Hliník TIGem na DC?

Zvárať hlinník s DC by sa dalo. Dokonca to mám odskúšané. Ale kvalita zvaru je šialene zlá.
Ochranný plyn by si potreboval hélium namiesto argónu.
Horák TIG dáš na + polaritu. tým pádom sa zváračka chová ako keby si zváral taviacou sa elektródou, preto potrebuješ hrubý wolfrám aby ti nezhorel.  A potom už iba zvárať.
Nedá sa to ale porovnať s AC/DC zváraním.

Offline

 

#6 07-12-2010 11:27:20

xlibor
Člen
Místo: Ostrava!!!
Registrovaný: 15-12-2009
Příspěvky: 115

Re: Hliník TIGem na DC?

Taky jsem si to ze zvedavosti zkusil smile, bylo to zajimave, horelo to takovym zelenym obloukem, velice stabilne, ale ten oxid je svina, i po dokonalem ocisteni se sice vytvorila svarova lazen, ale byla pokryta takovym skraloupem, ze svarit dve plochy je nemozne.


KITin 150 TIG LA; TIG SR17 (vyr.cislo 5028106513) ukraden p. Richardem Ryškou (IČO 72976900)

Offline

 

#7 07-12-2010 15:26:09

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Hliník TIGem na DC?

Když tu o tom TIGu v DC a hliníkem tak klábosíte...docel by mě zajímalo jaký je tedy rozdíl mezi MIGem (v mém případě OMI165 překopanou na hlíník) a DC TIGem...xlibor píše, že to zkoušel a svár se mu jeví více škraloupovitý (to je čeština smile   a oblouk je nazelenalý). Já když svařuji hliník, a že už jsem toho navařil bez jakékoliv deformace svým postaveným COčkem smile , tak oblouk je zářivě bílej velice stabilní bez jakéhokoliv uhýbání do stran oproti plnému nerezu pod Argonem (helium nemám, ale zdenál mi udělal nesmírnou radost z nerez trubičkou...i za tu cenu mi to stálo). Použiji před svářením horkovzdušku a hned po ohřevu nerez kartáč a pak rychlo na to. Reguluji jen proud (napětí)...4 stupěň méně drátu a svár je bez housenky provařen a slitý. Pokud dám více drátu housenka je do výškyasi 2mm rovnoměrně táhlá bez výrazných výkyvů. při testu sváru rozříznu a svár nemá póry ani u jedné varianty a svár nechám (pokud je následně zatěžován) vyzrát asi 3 týdny a třebas na motorech a jeho tlakových částech (čerpadla sací potrubí a jiné) nemám problém s jeho homogenitou materiálu.

Takže jaký je tedy takový výrazný rozdíl mezi těmito metodami (TIG DC /  MIG bez pulsu), když každý říká, že NEJDE sávřet hlína MIGem (a ještě 1f strojem co mám....když jim to ukážu na vlastní oči už nic neříkají....takže sem blbej já?...nebo to jen ze strachu nikdo tuhle metodu nepoužívá bez pulsu?). Já tvrdím, že to jde a do konce neuvěřitelně krásně. Takže jediné co mě přesvedčí o rozdílu je vzhled sváru u AC/DC a tuhost sváru (homogenita).

Editoval Discovera (07-12-2010 15:29:13)

Offline

 

#8 07-12-2010 16:44:44

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Hliník TIGem na DC?

xlibor napsal(a):

Taky jsem si to ze zvedavosti zkusil smile, bylo to zajimave, horelo to takovym zelenym obloukem, velice stabilne, ale ten oxid je svina, i po dokonalem ocisteni se sice vytvorila svarova lazen, ale byla pokryta takovym skraloupem, ze svarit dve plochy je nemozne.

To jste ale neměl plus pól na elektrodě, že? Protože v případě, že je plus na elektrodě hoří oblouk méně stabilně, ale čistící účinek je právě největší a veškerý oxid z povrchu Al zmizí v mžiku. Problém je teplota. Na elektodě je vyvíjeno extrémní množství tepla a na zákl. mat. nedostatek. Takže na silnějším materiálu nedojde vůbec k natavení, přitom elektroda se utaví. S předehřevem a použitím He to jde lépe, ale průvar je malý. Je to takové nouzové řešení. Jo a to nazelenalý světlo je způsobeno nepatrným procentem mědi ve slitině. smile Na čistém Al by to být nemělo.

Offline

 

#9 07-12-2010 17:07:12

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Hliník TIGem na DC?

Discovera napsal(a):

...Takže jaký je tedy takový výrazný rozdíl mezi těmito metodami (TIG DC /  MIG bez pulsu), když každý říká, že NEJDE sávřet hlína MIGem (a ještě 1f strojem co mám....když jim to ukážu na vlastní oči už nic neříkají....takže sem blbej já?...nebo to jen ze strachu nikdo tuhle metodu nepoužívá bez pulsu?). Já tvrdím, že to jde a do konce neuvěřitelně krásně. Takže jediné co mě přesvedčí o rozdílu je vzhled sváru u AC/DC a tuhost sváru (homogenita).

Každej? Já toto netvrdím. smile Dokonce dříve, před mnoha lety, už někdy v roce 1975 jsem svařoval MIGem bez pulzu hliník ve firmě FRIGERA KOLÍN. A docela OK. Škoda, že se zde neobjeví nějakej kolega z té doby....
Ale rozdíl v DC TIG a MIG bez pulzu je. U TIGu se spousta tepla vyvine na W elektrodě a musí být bezúčelně odvedena chlazením. U MIGu toto teplo roztaví a přehřeje příd. mat., který je potom snadno přenesen do tavné lázně. Ten pulz u MIGu není nezbytně nutný, nicméně jste o spoustu možností ochuzen. Tolik krátce.

Offline

 

#10 07-12-2010 19:53:25

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Hliník TIGem na DC?

To Frank: Stručně, ale výstižně vysvětleno díky... U toho PULSu je to určitě pravda, ale nějaký doplňkový elektronický forychtung  na obyčejný MIG bez pulsu není takže musím se uskromnit. Ale jak říkám já jsem i s tím co mám velice spokojen...před rokem se mi o tom mohlo jenom zdát (to byl problém už jen sehnat D200ku cívku s AlSi5 a AlMg5  a o Argonu ani nemluvě....teď jej mám kdykoliv chci). A na otázku každej říkám ANO každej.....když jsem s tím začal nebo jen mluvil...nebyl nikdo kdo by mi řekl ...jo to jde jen to není ono...vždy stejná odpověď.....jsem šílenec a svářet MIGem bez pulsu DC zdrojem nejde...jsem si připadal jak vůl. Takže mě těší, když tu někdo znalý řekne, že to jde smile  příští týden vemu fotky a nahraji je sem, aby bylo vidět, jak se s tím dá svářet...už jsem to tu chtěl dát ale pak to zazdil.

Offline

 

#11 08-12-2010 08:46:09

Miki2t
Člen
Místo: Brno , Levice
Registrovaný: 04-11-2009
Příspěvky: 128

Re: Hliník TIGem na DC?

Unas zvaraju AL uzemnenia TIGom DC. Štýl je taký že prídavný materiál sa nasilu tlačí do lázne a v konečnom dosledku to je obdoba MIGu.


Tc226ac/dc
Wlsp 315

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče