SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-02-2011 12:44:11

LukasS
Člen
Registrovaný: 27-06-2007
Příspěvky: 24

Výroba kotle

Začal se mi roztékat plechový kotel, který vyrobil děda z nějaké černé oceli. Kotel sloužil dobře, tak bych podle jeho vzoru rád vyrobil nový, s regulátorem tahu a hlavně z nerez oceli, pokud možno aby mě přežil. :-) V kotli se bude topit koksem, dřevem možná uhlím.
Potřebuji poradit jakou nerez ocel použít, aby byla pro kotel vhodná a cenově dostupná. Svařoval bych to rád metodou MMA, ale mám možnost použít TIG nebo i MIG. Celková hmotnost kotle při použití 5mm plechu mi vychází na cca 240kg.

Pro představu přikládám odkaz na řez kotlem.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/X … directlink

Offline

 

#2 14-02-2011 14:05:29

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Výroba kotle

Naše firma používá na kotle na dřevo mat. 17240 (1.4301), podle mého stačí tloušťka 4 mm. Děláme si kontrolní měření a po 10 letech provozu prvních kotlů, jsme nenaměřily žádný úbytek. Myslím, že uhlí i koks, jsou ještě méně agresivní než dřevo. Jen je u tohoto materiálu potřeba zajistit, aby všude,kde je teplotně exponován, nepřesahovali jeho teploty přes 300 st. C.
Pro spoj při metodě MMA použít materiály 308 a pro spoj nerez z "černým", mat. 307(309). Jinak my pro metodu MAG, používáme z důvodu jednoduchosti mat. 307 i na spoj s nerezem.
Samozřejmostí je, že venkovní a korozí nenamáhané plechy, jsou z obyč, oceli tř. 11375.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#3 14-02-2011 20:51:48

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Výroba kotle

LukasS napsal(a):

aby byla pro kotel vhodná a cenově dostupná

mohl bys sem hodit nějaké obchodníky s nerez ocelí? (pokud budeš kupovat nový materiál) stačí firma, odkazy nejsou nutné - použiju strejdu gůgla. dík


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 15-02-2011 09:15:31

LukasS
Člen
Registrovaný: 27-06-2007
Příspěvky: 24

Re: Výroba kotle

kirkmen: Bál jsem se přechodu nerez x běžná ocel, pokud to není problém tak asi udělám vnější plášť z černého plechu, odpadne i problém se sháněním nerez návarů.

bourač: plechy chci nechat nařezat laserem, tak jsem plánoval kontaktovat firmy zabývající se výrobou z nerezi. Jinak na internetu jsem našel tenhle e-shop: http://www.eshop-rychle.cz/www-nerezocel-cz

Offline

 

#5 15-02-2011 09:27:29

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Výroba kotle

LukasS napsal(a):

kirkmen: Bál jsem se přechodu nerez x běžná ocel, pokud to není problém tak asi udělám vnější plášť z černého plechu, odpadne i problém se sháněním nerez návarů.

Tak to se bát nemusíš, dokonce je i možné, pokud jsou svary mimo korozní oblast použít i nízkouhlíkové elektrody (nemusí být nerez C max. 0,03). Ale ten materiál 307 máme odzkoušen a i závar je dobrý, jen nedoporučuji tuto jakost od firmy esab, mají moc velký obsah C. Lepší je lincoln (C 0,08 jako mat. 17240). Jak na tom je Bohler nevím, to by mohl říci JardaK. Mluvím tedy o drátu do Céočka, elektrody mají obsah C asi vyšší.
No mezi pláště vnější a vnitřní použij jako tlakové výztuhy obyčejné kousky účka nebo elka, k vnitřnímu plášti přivaříš nerez 307 a k vnějšímu pak obyčejnými.
Jo kdybys chtěl, mohl bych ti zařídit u nás exkurz a mohl bys okuknout jak to v kotlích řešíme. Možná jednodušší než to všechno popisovat.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#6 15-02-2011 16:09:54

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Výroba kotle

No, nepíšu o svařování....
LukasS: Já bych radil k výrobě kotle samodomo přistupovat trochu střízlivěji. Dneska se tvrdě jde po pevných i plynných exhalacích , ale ještě se neví přesně jak. Mohou se třeba zakázat další pevná paliva, jako je uhlí , mohou se zakázat kotle bez atestu výrobce, mohou se tyto kotle zatížit každoročním vysokým poplatkem..... Z takového kotle za několik let může být nepotřebný kus železa....
Co se týká konkrétního provedení kotle, ten nákres vypadá jako 30 let starý typický kotel pro výrobu samodomo pro méně kvalitní paliva, uhelné kaly či brikety z NDR. Výhoda toho kotle je, že se na něm nedá skoro nic zkazit, nevýhoda malá tepelná účinnost. Topení tuhými palivy za současnou cenu se v něm prodraží. Teplosměnnou plochu to chce udělat podstatně větší nebo rovnou okopírovat nějaký současný kotel....

Offline

 

#7 15-02-2011 17:22:27

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Výroba kotle

Radim napsal(a):

Mohou se třeba zakázat další pevná paliva, jako je uhlí , mohou se zakázat kotle bez atestu výrobce, mohou se tyto kotle zatížit každoročním vysokým poplatkem..... Z takového kotle za několik let může být nepotřebný kus železa....

Tak jestli se vydá Evropa americkou cestou, tak zcela určitě. Tady je zakázáno topení hnědým uhlím už dávno. V některých státech (California) je zakázané dokonce topení i dřevem... Dovoleno je používat pouze zemní plyn, elektřina, Propan-butan, topný olej, ale pouze ve spojení se speciálními vysokotlakými hořáky s dokonalým spalováním.

Offline

 

#8 15-02-2011 17:34:29

LukasS
Člen
Registrovaný: 27-06-2007
Příspěvky: 24

Re: Výroba kotle

kirkmen: Děkuji za nabídku, rád se přiučím. Kde vaše firma sídlí? Stačí kraj.

Radim: Samozřejmě se nebráním úpravám kotle pro zvýšení účinnosti. Uvažuji o obložení spodních 15 cm šamotem pro dokonalejší spalování. Plocha výměníku je možná větší než třeba u viadrusu U26, a šla by zvětšit přidáním dalších žeber.

Offline

 

#9 15-02-2011 19:39:26

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Výroba kotle

Frank napsal(a):

Radim napsal(a):

Mohou se třeba zakázat další pevná paliva, jako je uhlí , mohou se zakázat kotle bez atestu výrobce, mohou se tyto kotle zatížit každoročním vysokým poplatkem..... Z takového kotle za několik let může být nepotřebný kus železa....

Tak jestli se vydá Evropa americkou cestou, tak zcela určitě. Tady je zakázáno topení hnědým uhlím už dávno. V některých státech (California) je zakázané dokonce topení i dřevem... Dovoleno je používat pouze zemní plyn, elektřina, Propan-butan, topný olej, ale pouze ve spojení se speciálními vysokotlakými hořáky s dokonalým spalováním.

Joj, no amerika mě nepřestane překvapovat, spalování kusového dřeva (v kotlích na dřevo) je zdravější než topení plynem. Studie to jasně ukazují. Ekoteroristé zase řádí, ale má to logické pozadí. Dřevo totiž jako palivo jde špatně zmonopolizovat, kdežto plyn a další ano. To dřevo si mohou lidí i sami nadělat a to pak naše současné levicové vlády nemají daně a to to jde především. Prachy a závislot lidí.

Editoval kirkmen (15-02-2011 19:43:24)


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#10 15-02-2011 19:42:50

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Výroba kotle

LukasS napsal(a):

kirkmen: Děkuji za nabídku, rád se přiučím. Kde vaše firma sídlí? Stačí kraj.

Radim: Samozřejmě se nebráním úpravám kotle pro zvýšení účinnosti. Uvažuji o obložení spodních 15 cm šamotem pro dokonalejší spalování. Plocha výměníku je možná větší než třeba u viadrusu U26, a šla by zvětšit přidáním dalších žeber.

Královohradecký, další info kdyžtak přes mejl.
Ano správná volba, při klasickém spodním odhořívání jsou šamoty pro lepší spaliny dobré. Ale pokud se dnešní levicový úředník rozhodne, tak neprojde ani sebelepší výrobek. Řešení se, ale dá vždy nějaké najít :-)


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#11 15-02-2011 22:28:37

hanzel 30
Člen
Místo: trenčín
Registrovaný: 31-01-2011
Příspěvky: 157

Re: Výroba kotle

no keby zakazali drevo ako palivo tak nakoppnem stilku a urobim vyrub v parlamente a to bude palivo


zvarovacie trafo s usmernovačom made in gear
KUTREIBER kitin 170 tig la

Offline

 

#12 15-02-2011 23:32:46

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Výroba kotle

Mam jednu otázku:
Podľa toho čo som tu čítal , tak kotle podliehaju ešte nejakému úradnému dozoru?
To si nemôžem dať kotol aky chcem vo vlastnom dome ?

Offline

 

#13 16-02-2011 06:30:29

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Výroba kotle

m.evil napsal(a):

Mam jednu otázku:
Podľa toho čo som tu čítal , tak kotle podliehaju ešte nejakému úradnému dozoru?
To si nemôžem dať kotol aky chcem vo vlastnom dome ?

Kotle na pevná paliva s ručním přikládáním tuším do 50 kw se řeší podle normy EN 303-5, tam je vše nejnutnější popsáno. to se týká výroby. Pokud si ovšem vyrobíte kotel svůj a po kolaudaci domu si namontujete, vlastně podle mne dnes ještě můžete, ale pokud máte ruzná pojištění proti požáru apod., nic v případě pohromy nedostanete. Protože jakmile to chytne v kotelně, tak zjistí, že kotel nemá prohlášení o shodě a nepřošel zkušebnou a pak máte prostě smůlu. Jak tu ale bylo psáno, až soudruzi z EU rozhodnou o dalším snížení našeho soukromí a neomylně rozhodnou co zemi škodí a co ne, tak začnou běhat měřící technici po domech a za velmi "malý" poplatek vám sdělí, že váš kotel nevyhovuje (a věřte, že mnohdy to budou i kotle, které budou mít razítko "vyhovuje", ale po několika letech provozu už to nebude pravda, protože je něco jiného topení ve zkušebně v novém kotli a něco jiného v reálu) a je nutno si zakoupit nový a jestli u vás najdou doma vyrobený, tak možná příjde i něco jiného.
Vy s úsměvem vyberete euro naspořené a zakoupíte ekologické topidlo a to bude "velmi" levné, protože co je ekologické je levné :-)


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#14 16-02-2011 07:09:07

hanzel 30
Člen
Místo: trenčín
Registrovaný: 31-01-2011
Příspěvky: 157

Re: Výroba kotle

alebo brokovnicu


zvarovacie trafo s usmernovačom made in gear
KUTREIBER kitin 170 tig la

Offline

 

#15 16-02-2011 07:19:20

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Výroba kotle

A nejenom to , už vyhrožují , kvůli dani , že na kotle na pevná paliva nad určité kilowaty uvalí další daň , takže se budeš muset něčím prokázat .

Offline

 

#16 16-02-2011 07:49:43

hanzel 30
Člen
Místo: trenčín
Registrovaný: 31-01-2011
Příspěvky: 157

Re: Výroba kotle

to som zvedavi ako to budu preukazovat naši romvia


zvarovacie trafo s usmernovačom made in gear
KUTREIBER kitin 170 tig la

Offline

 

#17 16-02-2011 08:13:20

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Výroba kotle

No už se v Bydžově sešli starotové a uvažují kromě odebrání dávek na dluhy i o zákazu pobytu . Dobře to řekl ten bydžovský starosta , že zatímco našinec tvrdě maká a bojí se opráci , tak cikáni , řekl cikáni , si sedí v pohodě na náměstí a užívají života . On už i ten maďar ve Frankreichu přiznal , že multikulti nejde . Takže to nejde v I , Fr , D a těžko u nás .

Offline

 

#18 16-02-2011 09:24:14

LukasS
Člen
Registrovaný: 27-06-2007
Příspěvky: 24

Re: Výroba kotle

Legislativní opatření bych moc neřešil, zelení jsou už odepsaní.  Mě při topení koksem v dědově kotli se z venku nedalo poznat že topím. Ze dřeva šel jen světlý nevýrazný kouř. Každopádně mě se..u sousedi topiči kterým se valí černý smradlavý dým z komína, u těch je asi jedno v jakém kotli topí, když tam sypou kdejaké smetí. Pokud ale chcete cítit opravdový sajgon, zajeďte si večer nejlíp za inverze do nějaké polské vesničky, tam topí téměř výhradně bordelem. :-(

kirkmen: Dík za nabídku, ale mám to trochu z ruky. Moravskoslezský.

Offline

 

#19 16-02-2011 11:52:55

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Výroba kotle

Já jsem taky z Moravsslezského kraje....
Problém je podle mně v tom, že i když dnešní koncentrace škodlivin v ovzduší je cca desetinová proti koncentraci škodlivin za socíku, lidi jsou nemocnější mnohem víc. Částečně proto, že dřív děcka běhala venku a dospělí chodili kilometry pěšky, venku makali , zpotili se a ty škodliviny dostali ven z těla, dneska sedí bez pohybu doma u počítačů a jezdí auty.
Problém se tedy bude "nějak řešit" i bez zelených.
Zdroje škodlivim jsou průmysl, doprava a vytápění tuhými palivy.
Průmysl už tady na severní Moravě zkrouhli, když přitlačí ještě víc, firmy se naštvou a odejdou  a lidi budou bez práce. S dopravou to je totéž v bleděmodrém, když by ji omezovali, navíc naštvou lidi . Jedině u topení tuhými palivy naštvou jen menší část lidí, chudší vlastníky baráků, ostatní budou tleskat....
Vidím to tedy tak, že bez ohledu na zelené politici v krátké době vynaleznou "něco" co to topení tuhými palivy podstatně omezí. Možná regionálně podle znečištění ovzduší, okolí Ostravy bude první na řadě, možná celoplošně bez výjimky.
Podle mně minimálně se zakáže topit uhlím nebo jen hnědým uhlím a briketami, ty jsou nejhorší. A pokud i nadále všelijací tydýti budou v kotlech na dřevo pálit plasty, možná nakonec se dojde k zákazu topení všemi tuhými palivy.... Teď je přechodná doba, neví se, jak to politici vymyslí, až to bude hotové, bude čas začít to studovat a teprve pak něco vymyslet. 
Kromě toho je na obzoru směrnice EU, od roku 2015 nebo nejpozději 2020 budou muset být nové nebo rekonstruované domy všechny pasívní, to znamená izolované tak, že odpadní teplo z 1 - 2 kilowattů běžných spotřebičů by mělo v zimě stačit na vytápění, 10 - 15 kilowattové kotle tedy všechny postupně zmizí.

Offline

 

#20 16-02-2011 14:48:30

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Výroba kotle

kirkmen napsal(a):

Joj, no amerika mě nepřestane překvapovat, spalování kusového dřeva (v kotlích na dřevo) je zdravější než topení plynem. Studie to jasně ukazují. Ekoteroristé zase řádí, ale má to logické pozadí. Dřevo totiž jako palivo jde špatně zmonopolizovat, kdežto plyn a další ano. To dřevo si mohou lidí i sami nadělat a to pak naše současné levicové vlády nemají daně a to to jde především. Prachy a závislot lidí.

Tak, to mně taky a to tady žiju přes pětadvacet let. smile Ať už je to soustava měr a vah, elekrické sítě, nebo jakýchkoliv norem. Téměř vše je zde jinak, ve srovnání s Evropou. Na jedné straně si připadáte jak v rozvojový zemi, na druhou stranu jsou zde ty nejmodernější technologie. smile
Ten ekoterorismus se tady projevuje taky, řekl bych, že jiným stylem, než v Evropě. To, že zakázali v celých USA topit hnědým uhlím však považuji za pokrok. Když jsem pobýval v ČR a byla topná sezóna tak mi to tam místy činilo potíže dýchat. Zejména při inverzích.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče