SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
ake mate skusenosti s kalibraciou zvaraciek, ako casto ju treba robit a treba to mat aj nejako podlozene nejakymi protokolmi?
Offline
Při kalibraci se nastavují měřící přístroje na zdroji (pokud je má) a nastavují se otáčky motoru (podle specifikací výrobce k danému typu). Každopádně, je potřeba na to mít zkalibrované měřící přístroje a to mít podloženo platnými kalibračními protokoly. Pak je možno vystavit kalibrační protokol na zdroj. Četnost kalibrací si určuje firma. Doporučená je jednou ročně. Je to slušná birokracie
Offline
Nejjistější je si k dané problematice nastudovat příslušnou část "Zákona o metrologii", kde je i popsáno co musí splňovat organizace, která kalibrace a validace provádí. To se netýká jen přístrojů na svářečkách všeho druhu, ale i třeba regulačních ventilů na tlakových lahvích, teploměrů a vlhkoměrů ve skladech přídavných materiálů atd. Firma si pak v jednotlivých plánech určí termíny a způsob provádění jednotlivých typů kontrol, kalibrací, údržby apod. Jen pro příklad malá část předepsané dokumentace k pracovišti s autogenem: hadice u autogenu se podle norem kontrolují (prokazatelně) denně a nejméně jednou za měsíc se na nich (prokazatelně) provádí zkouška těsnosti.
Zpět k dotazu - každý svařovací zdroj by měl mít ve firmě certifikované ve svařování svou kartu údržby, ve které jsou popsány jednotlivé kroky údržby, termíny těchto kroků, poruchy a opravy. A pro jistotu pečlivě pročíst příslušná ustanovení v ČSN EN ISO 3834-2.
Offline
nieco by mala o tom hovorit norma EN ISO 17622, objednal som ju tak som zvedavy co bude tam, vsade sa pisalo len o kalibracii meracich zariadeni. A veru je to birokracia jak hovado, ked mate vo firme 50 zvaraciek, a zatial com som zistoval, kazda firma robi kalibraciu len svojich zvaraciek, napr. FRONIUS ma cenu 40 € za kus, keby to mame kazdeho pol roka platit..... to by mohli byt aj moje premie
Offline
nerozumiem prečo sa majú kalibrovať zváračky, ich meracie prístroje sú len informatívne, na začiatku vývoja sa nastaví -5% a +10% a to je všetko. Stačí kalibrovať stroje na ktorých sú testované počas výroby.
Dusan, na stránke www.sutn.gov.sk som tú normu nenašiel, ako sa volá tá norma?
Offline
Kalibrace svařovacích zařízení je požadována proto, že ve WPQR používaných v certifikované svářečské výrobě a následně ve WPS jsou zaznamenány, rep. určeny svařovací parametry, které mají zaručit kvalitní opakovatelnost výroby a samozřejmě také předepsanou zpětnou sledovatelnost. Jak jinak by pak měl svařovací technolog předepsat svařovací parametry kdyby každá svářečka ukazovala něco jiného?
Offline
Nevim jak jinde, ale unas dostal na starost svařeci inženyr i servisy svařeček obednani servisni firmy zaznamy karet všech svařovacich stroju včetne 3 svařecich robotu, dale starost svařečum o svařečaky jejich prodlužovani, školení svařeču obednani firmy na školeni do firmy atak dale jeto německa nadnarodni firma v česke republice ma nekolik poboček včetne našeho města...
Offline
To co vsetko dostane na starosti zvaraci inzinier zalezi ako sa dohodne resp. ake dostane zodpovednosti, niektore zakladne su predpisane normou. no a k tej norme na sutn : http://www.sutn.sk/eshop/public/standar … x?id=99703 je to toto, zajtra by mi mala prist do firmy, tak pevne dufam ze sa docitam viac.
Offline
Jirka ja chápem čo myslíš, ale má sa kalibrovať aj ukazovatel na potenciometri na 120eurovom invertore z baumaxu? Alebo co urcuje kedy a kde maju byt zváračky kalibrované? Aj mna sa vela krát pýtaju zákazníci, podla coho kalibrujeme alebo aká je presnost, tak im píšem ze EN 60974-1 to určuje, ale potom dodatočne už si nepýta kalibráciu táto norma.
Taký príklad, tachograf na aute je kalibrované lebo to vyžaduje zákon, ale rýchlomer a otáčkomer v aute neni kalibrovaný.Prečo?
Editoval arno (19-02-2011 20:43:44)
Offline
Arno, to je takový mlýnek na peníze, něco podobného jako svářečské zkoušky. Prodávané nové zařízení (jakékoliv) nemusí být ani kalibrováno, ani validováno, prakticky stačí prohlášení o shodě. Externí auditor jakosti svařování ale kalibraci a validaci vyžaduje. A stačí mu k tomu odkaz na dodržování Zákona o metrologii.
Příklad z posledního týdne:
Pro naši firmu důležitý zákazník si přijel udělat zákaznický audit svařování. Shodou okolností jsme pořídili do skladu přídavných materiálů nový kombinovaný měřič vlhkosti a teploty. První otázka auditora při vstupu do skladu a pohledu na úplně nový přístroj zněla "Můžete mi ukázat k tomuto měřidlu kalibrační list?". Protože vím o co jde, tak jsem ho už měl připravený (cena za tento papír 570 Kč). Namátkově byla kontrolována i jedna svářečka.
Jen pro pobavení - auditor kontroloval detailně i WPQR vystavené akreditovanou organizací. Nalezená chyba v jednom výpočtu vnesené energie na pWPS znamenala prohlášení této jedné WPQR za nedůvěryhodnou a pro zákazníka za neplatnou. Ještě že se podle ní dosud nesvařovalo.
Offline
V zákoně o metrologii najdete rozdělení měřidel na " Pracovní měřidla stanovená " a " Pracovní měřidla nestanovená ". Stanovená měřidla a termíny jejich kalibrací jsou uvedeny ve vyhl. 345/2002 sb. U měřidel nestanovených by měla být provedena prvotní kalibrace. Tady by mohlo být řešení pro nové svařovací zdroje ( ale i jiná měřidla ), požadovat tuto prvotní kalibraci na prodejci, výrobci či dovozci daného měřidla. Následný termín rekalibrace měřidel nestanovených je už pouze na vedoucím metrologovi dané firmy. Pokud tak však neučiníte je tato prvotní kalibrace na vás. Jen taková zajímavost. Je zakázáno aby vám kalibrační středisko určovalo jakýmkoli způsobem termín následné rekalibrace. To znamená, že vám to ani nesmí vyštípnout na nálepce o provedené kalibraci.
Offline
ďakujem za objasnenie, ale ešte stále to poriadne nechápem. Mi vyrábame zváračky, každý merací pristroj, podľa ktorého sa nastavuje zváraci parameter stroja pri výrobe, musí byt kalibrovaný a kontrolovaný podľa určitých intervalov, ten ktorý nie, je musí mať nalepku informatívny. Takže každá jedna zváračka je kalibrovaná presným pristrojom. Ale potom sa už nesleduje (alebo neviem o tom) že by sa dodatočne kalibrovali po X rokoch tie zváračky, lebo ani to niekedy neni jednoduché, musi sa ist do servisného módu a to môžu ist len naši zamestnanci alebo zmluvný servisáci.
tak neviem v reále ako to funguje.
Offline
Arno, takhle to není. Zákazník nikdy nedostává se svařovacím zdrojem doklad o kalibraci měřidel. Takže nová svářečka není kalibrovaná, ale seřízená. A v tom je ten rozdíl. Samozřejmě, že seřízení musíte provádět kalibrovaným měřidlem, ale vlastnost kalibrace přístrojů se při výrobě nepřenáší. Zákazník pak dostává doklad o shodě. to ale kalibrační protokol nenahrazuje. Kalibrace přístrojů se provádí měřidly, která nejsou používána k výrobě.
Offline
Vsetko to aj tak zalezi od poziadaviek zakaznika alebo od aktivity nejakeho inspektora. Je to ako zo vsetkym pri tomto biznise, nemusite nic, pokial sa nato neopytaju
Offline
Bane , mám každoroční audit a nahlížení komisaře do kalibračních protokolů je normálem . Mám na starost i laborku , tak se u mne dost vyřádí . A vlastní kalibrační interval je domluven s auditorem . Je lépe se domluvit předběžně , než pak prokazovat , že námi navržený a ve lhůtníku uvedený interval postačuje .
Offline
Offline
Mám dotaz, kalibrovaný invertor MMA dodává méně proudu než je na ampérmetru.Rozdíl je cca 5A.Jde o to, jestli je toto v toleranci(i když 5A je při použití některých elektrod znatelnej rozdíl), nebo dát svářečku překalibrovat.Zkouška byla prováděna pomocí klešťového ampérmetru.Díky
Offline
Stránky: 1