SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-05-2007 17:38:06

pacička
Člen
Registrovaný: 03-05-2007
Příspěvky: 2

invertor a tenký plech

dají se invertorem svařovat plechy tloušťky cca 1 mm bez využití metody TIG ? Pokud ano, jaké elektrody použít ? Děkuji

Offline

 

#2 03-05-2007 23:27:20

Danny
Člen
Registrovaný: 21-01-2007
Příspěvky: 12

Re: invertor a tenký plech

Hodně těžce nejlépe co nebo bodovat ale zaleží na co to je.

Offline

 

#3 04-05-2007 13:53:47

pacička
Člen
Registrovaný: 03-05-2007
Příspěvky: 2

Re: invertor a tenký plech

Půjde třeba opravit prorezlé místo na autě?? CO je pro mé využití na domě příliš velké a pro běžné  potřeby by mi stačil invertor. Občas nějaký ten plech ale zavařit potřebuji.

Offline

 

#4 23-05-2007 22:07:02

heldy
Člen
Registrovaný: 23-05-2007
Příspěvky: 6

Re: invertor a tenký plech

Ja som tenke  ocelove plechy zvaral s nerezovkami FINOX s kyslym obalom, bodovanim a malym prudom (asi 40A).Je to ale drahsie, ale kedze nerezovky maju nizsi bod tavenia ako ocel, riziko prepalenia je mensie. Zvar vyzeral ako by to bolo spajkovane mosadzou.

Offline

 

#5 02-06-2007 08:26:25

Taťka Šmoula
Člen
Registrovaný: 02-06-2007
Příspěvky: 11

Re: invertor a tenký plech

Zkus ty plechy rutilkama E-R 117 zapojené na (-) pol co nejmenšího průměru max 2.0, proud cca 40-70 Ampér a půjde to pěkně. Krátké tahové housenky bez rozkyvu.

Offline

 

#6 02-06-2007 09:34:06

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: invertor a tenký plech

Nejtenčí běžně dostupné elektrody jsou o průměru 1,6 mm. Ty jsou přímo určené na tenké materiály. Mohu doporučit elektrodu ESAB OK 43.32 pr. 1,6. Je to rutilka, takže jak píše Taťla Šmoula, musí se dát na MÍNUS pól. Co nejmenší proud a půjde to. V některých prodejnách svářecí techniky se tyto elektrody dají koupit i kusově, protože v balíčku je těchto "párátek" opravdu hodně smile V minulosti se vyráběla i ta ER 117 v průměru 1,6 ale byla nahrazena právě typem OK 43.32, nebo OK 46.00.

Offline

 

#7 09-09-2007 11:55:05

vladimmirkral
Člen
Místo: Chrudim
Registrovaný: 08-09-2007
Příspěvky: 2

Re: invertor a tenký plech

je velký rozdíl mašli nové plechy 1mm rovně ustřižené a čisté nebo na autě nakorodovany plech 0,6 až 0,8 který ješte musíš opucovat flexou mužeš zkusit svařet spodloženim sváru medenou podložkou aspon 3mm silná mužeš použit cokoliv zmedi nejlepe ploche vinuti z civek ze starych traf  triodin tlumivek aneb nové ja použivám na větši proud pasovinu z držáku měd. okapu lze běžně koupit .ale vše nepodložíš pak už jen dat plech na diru min.0,1 aby nehořela hrana abodovat tou rutilkou lepe chytá oblouk  je to vše takový zoufalý pokus lépe se stim do auta  vubec nepouštet .apujčit co2 tig autogen  ale nne ten propan dalši zoufalý pokus nebo leda snim vše spajet mosazi ale to se zkroutí .   vše chce asi své..

Offline

 

#8 22-10-2007 20:21:57

Pavel
Člen
Registrovaný: 14-10-2007
Příspěvky: 26

Re: invertor a tenký plech

admin napsal(a):

Nejtenčí běžně dostupné elektrody jsou o průměru 1,6 mm. Ty jsou přímo určené na tenké materiály. Mohu doporučit elektrodu ESAB OK 43.32 pr. 1,6. Je to rutilka, takže jak píše Taťla Šmoula, musí se dát na MÍNUS pól. Co nejmenší proud a půjde to. V některých prodejnách svářecí techniky se tyto elektrody dají koupit i kusově, protože v balíčku je těchto "párátek" opravdu hodně smile V minulosti se vyráběla i ta ER 117 v průměru 1,6 ale byla nahrazena právě typem OK 43.32, nebo OK 46.00.

Jsou to elektrody vhodné do svářecího trafa bez usměrňovače? Pavel

Offline

 

#9 22-10-2007 20:41:35

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: invertor a tenký plech

Ano Pavle, všechny citované elektrody jsou s rutilovým obalem a jsou vhodné pro střídavý proud, tedy pro trafosvářečku bez usměrňovače. V případě usměrněné svářečky se připojují na minus pól.

Offline

 

#10 15-02-2008 16:05:05

branda
Člen
Registrovaný: 06-12-2007
Příspěvky: 40

Re: invertor a tenký plech

Po přečtení jsem zkusil svařit tenké plechy cca 1,5 mm invertorem.Zkusil jsem baz.elektrodu /+/ a docela to šlo.
Pak jsem zkusil 2mm rutilku /polarita -/a úplně výborné,potřebuje menší proud,dobře drží oblouk.
U auta jsou většinou slabší plechy a napadené rezem,tam by to moc nešlo,nebo jenom na málo místech.
Nejlepší je CO případně doplnit co by nešlo plynem.


V minulosti trafo samo-domo,pak Triodinka,teď:UTA 200-1,UTA-200.1+Tig 20,Gama 160,CO2-Daco 160 + binzel

Offline

 

#11 02-03-2008 09:50:53

branda
Člen
Registrovaný: 06-12-2007
Příspěvky: 40

Re: invertor a tenký plech

Kdysi mě jeden starej svářeč poradit jak vyvařit větši mezery materiálem.Jde to v případech,kdy není vyžadována pevnost spoje.Samozřejmě mluvím o klasické metodě MMA.Stačí do oblouku přidávat silnější
drát pr.4-5 mm,co se používá pro svářením plynem.Chce trochu cviku a výsledek byl nad očekávání dobrý.


V minulosti trafo samo-domo,pak Triodinka,teď:UTA 200-1,UTA-200.1+Tig 20,Gama 160,CO2-Daco 160 + binzel

Offline

 

#12 26-03-2008 01:02:05

Maxon
Člen
Registrovaný: 22-02-2008
Příspěvky: 4

Re: invertor a tenký plech

Zdravim všechny vařiče autoplechů!Není nic lepšího než elektrika!Je fakt, že se to musí trochu umět,ale nekroutí se to,nic okolo se nespálí,auto většinou nechytne.Začínal jsem před lety s 2.5 eletrodama(jiný na montáži nebyly)a s JS90 na Spartakovi-no jo to ale byly plechy!Průběžně celý život vyvářím auta jen eletrikou,nyní mám Fronia ,malýho,obyč.,do 150A a udělal jsem si k němu pomocný obvod,který do nastaveného malého svařovacího proudu(např 20A)občas šlehne proudový impulz třeba 80A.Jasně,že proud pulzu,doba pulzu(řádově stovky ms)a mezera mezi pulzy(řádově s)se nechá nastavit.S touhe blbinkou získal ten invertor uplně bezvadný vlastnosti na tenký plechy.Koupil jsem ho rozbitej za babku a když jsem ho spravoval,rovnou jsem to tam zabudoval,protože jsem nějak už při sváření předchozíma svářečkama čul,že právě tohle by pomohlo-a fakt.U jiný svářečky než u invertoru tato skoková regulace bohužel není možná,tady to pro řídící elektroniku není problém.Před lety jsem s tímto vyměnil celé přední blatníky  a části boků na Neretvě(autobus),blatníky jsem si dělal sám z plechu 0.75 a vařil jsem to poctivě celé,žádné bodování a kyt,tak to byly metry svárů a šlo to výborně-eletrody nějaký rakouský 1.6,kupuju je u Choboly,celou škatuli za 320,- a je jich tam hafo(ale jde to i 2kama,musí se najíždět hodně zešikma,ne kolmo).Na bocích to po přebroušení občas někde "vypadlo",tak sem to přejel znova a bylo to.Ale žádný kroucení a překlepávání,kila kytu  a vystrojování vozu jako u autogenu-to by mi jeblo. Na Š1203 jsem takhle dělal 1/2 kastle,naŽigulu blatníky,na š120 prahy........, nikdy jsem nic nepodkládal,protože nebylo kudy,ale starej praktik mi jednou říkal,že je to dobrý na velký plochy,že se to hlavně nekroutí.No,a pro ty,kdo si teď říkají,nojo to se mu to vaří s Froniem,tak teď jeden poznatek-léta jsem to vařil samodomorobo svářečkou, kterou jsem si postavil ve 20ti letech a používám jí dodnes pro vynikající dynamické vlastnosti oblouku.Je to obyč. stavební trafo 24V/2kW s cívkami přepojenými do serie(U naprázdno cca 54V) a tomuhle trafu je předřazená tlumivka od 2kW metalhalogenidové či sodíkové výbojky ze stavebního reflektoru(prostě to,co bylo po ruce...),která má z vinutí vytažených několik odboček a přepínají se ve dvou sekcích,takže celkový rozsah je 60-140A v 8mi stupních.Díky tomu,že tlumivka má "hodně železa i mědi" (je větší než trafo)má tahle primitivní svářečka nevídanou proudovou charakteristiku,která dovolí i to lepení autoplechů. Tak hodně zdaru při lepení,můj "válečný pokřik" v začátcích při přilepení eletrody při malém proudu byl: Lepička,slepička,pepička!A hned na to dostala svářečka pár kopanců....    Tak  čágos   Maxon.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče