SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-03-2011 09:37:24

xavantes
Člen
Místo: Komjatice
Registrovaný: 02-12-2010
Příspěvky: 31

vzorky pre WPQR - problém

Zdravím všetkých!
Mám menší/väčší problém a tu mi vždy poradili, preto sa obraciam sem opäť.
Mám takýto problém. Vo firme budeme robiť WPQR pre zváranie potrubia na tupo, Y zvar, materiál 17248, priemer 219, hrúbka 12 mm. Vzorka potom pôjde na vizuálnu skúšku, kapilárnu skúšku a RT skúšku, a potom všetky možné deštruktívne skúšky + mikro a makro... Zvárať sa to bude 2,5 elektródou od Boehleru. Objednali sa teda vzorky potrubia, narezali sa na 150 mm (podľa STN EN ISO 15614) a spravili sa úkosy. Priniesli mi ich a neveril som vlastným očiam. Orazenie úkosu z jednej strany je hrubé cez 3,5 mm a z druhej strany 1 mm... ????? Myslel som si, že odfláknutá robota sústružníka, tak som dal spraviť úkosy inej firme ešte raz, ale odtial mi hneď volali, že s tým nič nespravia, pretože potrubie má velkú ovalitu cez 3 mm, hádže im to na sústruhu.
Preto sa vás pýtam, aká je cca toleranica na ovalitu potrubia (nikde som nič také nenašiel), poprípade ak by sa to dalo na zváranie, podľa mňa buď by sa koreň z jedej strany neprevaril, alebo by sa z tej tenšej prepadol.
Čo si o tom myslíte? Mám to risknúť, nie je to až taká vada alebo to mám kompletne vrátiť?


http://svarforum.cz/forum/uploads/thumb … es0813.jpg

Ďakujem všetkým!


IWE
Gamastar 170 - MOG (Metal only gas)

Offline

 

#2 03-03-2011 10:27:57

Dirtytommy
Člen
Místo: Chomutov
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 39

Re: vzorky pre WPQR - problém

Vzhlem k tomu že se jedná o vzorek na WPQerku tak bych do toho nešel, na WPQerku potřebujete atest k materiálu, tam najde i mezní hodnoty.

Offline

 

#3 03-03-2011 10:59:39

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: vzorky pre WPQR - problém

Jako jedna z možných technologií přípravy svarových ploch, se může použít broušení. Je to sice nehezká práce, ale funguje. Pokud tedy neseženete jiného dodavatele trubek a práci musíte odvést, řešením je to co soustruh neobrobí, dodělat broušením.
A pro zajímavost pokud nepoužijete přesné trubky, tak u trubek dle ČSN 425715 je mezní úchylka průměru nad pr. 194 +- 1,5% a při vašich 219 mm, je to právě oněch 3 mm, takže to vypadá, že trubka je v normě. Hledejte nerezové přesné, jestli tedy jsou.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#4 03-03-2011 16:36:26

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: vzorky pre WPQR - problém

Asi by se ta ovalita dala odstranit stažením na soustruhu z vnitřní strany.
Jen mi není jasné, proč chcete dělat tak velkou trubku? Oprávnění pak budete mít na poloviční průměr až nekonečno. Tloušťka materiálu bude 3 až 24 mm.
Já bych to udělal na trubce 60/10 nebo pokud by si svářeč netroufal tak 89/10 a zvýšíte si rozsah na průměru.

Offline

 

#5 03-03-2011 19:00:59

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: vzorky pre WPQR - problém

Pro úkosování před svařováním je normou obecně předepsáno třískové obrábění. Při broušení nelze zabránit zachycení různých částí brusných kotoučů ve svarové ploše a ty se potom na RTG zobrazují jako nepřípustné vměstky. To by mohlo znamenat neuznání WPQR. Při ovalitě na maximu se zcela běžně třískově obrobí vnitřní hrana trubky pod úhlem 15°. Tak velký zvolený průměr trubky je neobvyklý a jak píše Petr značně to omezuje platné rozměry do následných WPS. Ještě jeden detail - při vysokém požadavku na jakost se u takto velkých tlouštěk stěny obvykle dělá kořen metodou TIG.

Offline

 

#6 03-03-2011 22:03:26

xavantes
Člen
Místo: Komjatice
Registrovaný: 02-12-2010
Příspěvky: 31

Re: vzorky pre WPQR - problém

Ďakujem všetkým, čo sa mi na túto tému ozvali smile
Čo sa týka toho brúsenia, ano je tam možnosť, že sa do úkosu dostanú aj nejaké zvyšky z brusiva, to riskovať nechcem. Čo sa týka priemeru, áno, viem, ale na týchto kusoch si budú zároveň zvárači vykonávať pracovné skúšky, preto je tam zvolený taký priemer aj hrúbka, inak by mi stačili aj menšie rozmery. Inak budeme robiť zároveň ešte niekolko WPQR, takže rozmery budeme mať pokryté, len s týmito trubkami je problém. Rozmýšľal som, že to nechám obrobiť z vnútra, ale už by nesedela hrúbka (zmenšenie hrúbky steny o 3 mm :-/ ) pre tie pracovné skúšky zvárača. Okrem toho hrúbka steny nie je všade rovnaká, začínam mať pocit, že sú to dosť šmejdové trubky :-/ Zajtra sa rozhodne, aký osud ich čaká, či ich vyreklamujem, alebo ich nechám celé obrobiť a použijem ich len na WPQR... Problém ale je, že ma tlačia termíny


IWE
Gamastar 170 - MOG (Metal only gas)

Offline

 

#7 04-03-2011 06:31:52

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: vzorky pre WPQR - problém

jirkati napsal(a):

Pro úkosování před svařováním je normou obecně předepsáno třískové obrábění. Při broušení nelze zabránit zachycení různých částí brusných kotoučů ve svarové ploše a ty se potom na RTG zobrazují jako nepřípustné vměstky. To by mohlo znamenat neuznání WPQR. Při ovalitě na maximu se zcela běžně třískově obrobí vnitřní hrana trubky pod úhlem 15°. Tak velký zvolený průměr trubky je neobvyklý a jak píše Petr značně to omezuje platné rozměry do následných WPS. Ještě jeden detail - při vysokém požadavku na jakost se u takto velkých tlouštěk stěny obvykle dělá kořen metodou TIG.

Hledal jsem v normě ČSN EN 29692 - Ruční obloukové svařování,svařování v ochrannýh plynech a plamenové svařování - Připrava svarových ploch pro svařování ocelí a nic jsem o předepsaném třískovém obrábění nezjistil. Zajímalo by mě o jakou normu se tedy jedná, která broušení vylučuje.
Co vím, tak se broušení nedoporučuje u litiny, kde dojde k rozmazání grafitu po svarové ploše a ztížení svařování, kvůli vměstkům to ale není.
Svarové plochy dle WPS, brousíme včetně nerezu normálně, dříve byl pro zkoušku EN-287 pro TUV, požadován rentgen, nikdy jsme ve svarech neměli vadu vměstku.

Děkuji za odpověď


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#8 04-03-2011 12:41:29

Dirtytommy
Člen
Místo: Chomutov
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 39

Re: vzorky pre WPQR - problém

Žádná norma broušení nevylučuje, jen je nutné dodržet určitá pravidla, pro svařování nerezu je najdete ČSN EN 1011-3

Offline

 

#9 05-03-2011 16:48:18

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: vzorky pre WPQR - problém

kirkmen napsal(a):

Hledal jsem v normě ČSN EN 29692 - Ruční obloukové svařování,svařování v ochrannýh plynech a plamenové svařování - Připrava svarových ploch pro svařování ocelí a nic jsem o předepsaném třískovém obrábění nezjistil. Připrava svarových ploch pro svařování ocelí a nic jsem o předepsaném třískovém obrábění nezjistil. Zajímalo by mě o jakou normu se tedy jedná, která broušení vylučuje.
Co vím, tak se broušení nedoporučuje u litiny, kde dojde k rozmazání grafitu po svarové ploše a ztížení svařování, kvůli vměstkům to ale není.
Svarové plochy dle WPS, brousíme včetně nerezu normálně, dříve byl pro zkoušku EN-287 pro TUV, požadován rentgen, nikdy jsme ve svarech neměli vadu vměstku.

Děkuji za odpověď

Zdravím. Já tedy nevím, zda toto je nějakou normou určené, už jsem z Čech nějaký ten pátek pryč. Pokud jsem pracoval na stavbě JE Dukovany, tak tam na přípravu sváru potrubí bylo používáno třískové obrábění. Používali jsme takovou přenosnou elektrickou úkosovačku. Pokud jsem pracoval jinde na potrubí  (Průmstav Praha - vodohospodářské stavby) tak tam jsme úkosy dělali autogenem a dobrušovali. To na RT nešlo.
Jinak ale stoprocentně broušení svářecích ploch je zakázané při svařování spec. mat. jako Titan, Monel, slitiny mědi, Zirkon atd... Právě ty ulpělé částečky z brus. kotouče způsobují značné defekty v těchto materiálech. Teplotou se rozkládají a reagují s kovem, vznikají tak porosity a tuhé minerální vměsky což se na testech určitě projeví. Místo brusných kotoučů se u těchto mat. používají Wolfram-carbidové frézky, čili třískové obrábění. Tolik krátce na vysvětlení.

Editoval Frank (05-03-2011 17:26:32)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče