SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
to admin: stavba domaceho AC TIG ma zaujala. Podla clanku
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007072701
ste jeho stavbu (tiez narychlo) skusali tiez. Na akej urovni sa vsak (aj ked ste poznamenal ze nebudete komentovat) da takto zbuchanou TIGovackou zvarat hlinik? Najviac ma zaujmaju parametre vplyvajuce na pevnost zvaru (dosiahnutelna cistota, porovitos, prievar...) estetika ma az tak netrapi. Nakoniec, brusit sa da vzdy
Neziadam precizne vyjadrenie podlozene testamy, potesil by ma aj Vas teoreticky, empiricky odhad/predpoklad, co by sa s takehoto typu konstrukcie dalo poriesit za nejakych 15000Kc, ked by sa napr. doladila stabilita obluka, HF zapalovanie a pod. Napriklad, je mozne aspon v nejakom zmysle mozne porovnat tejto AC TIG s DC/AC TIG na urovni 45tis?
Je mozne povedat ze svojim AC charakterom je aj na kolene postavena AC TIG lepsia ako akakolvek nepulzna MIGovacka?
Mnohokrat som totiz zazil situaciu, ze kvalita zvaru sa davala za vinu zvarovaciemu zariadeniu a zanedbali sa zvaracove schopnosti a cit. Narazam na to, ze keby "15papierove baubau AC TIG" bolo teoreticky schopne urobit pevnostne zodpovedny zvar, a absencia nastavovanie parametrov, ktore sa za tieto peniaze urobit nedaju (pomer amplitud, frekvencia, pocet impulzov...), by sa ciastocne vykompenzovala tvrdohlavostou a usilim zavaraca, tak potom je to idealna investicia pre garaz, nie? Dakujem
Offline
A taky trochu pro jasnovidce. Nejlepší je opravdu provést srovnávací testy obou typů zařízení. Takže klasika, příčná zkouška tahem svarového spoje, lámavost svaru (tříbodový ohyb), makro, hodnocení porezity a DAS pomocí obrazové anylýzy. Pokud by o tohle byl opravdu zájem což asi zůstane pouze u akademické debaty tak u nás není problém tyhle testy provést na připravených zk. tělesech.
Offline
low-end zariadenie, male rozpocty, vyrobok "kusovka", si casto musia vystacit s "low-end pristupom". Keby som zvazoval vyrobit aspon malu seriu, bolo by to ine kafe. Pokial ale cenu jedneho kusu nechem slusnymi testami zdvojnasobit, musim si vystacit aj s nezavaznym nazorom cloveka znaleho, ktory pri tom bol . Mne by stacil len hruby opis napr.:
-zvaranie nemozne,
-zvaranie na hranici pouzitelnosti pretoze napr zvar penii, necisti sa, nie je mozne tymto riesenim dosiahnut spolahlivy obluk a pod...
-zvar umerne trpezlivosti zvaraca pevny, avsak nepohladny,
-zvar by mohol byt pevny pri vacsich hrubkach, kde je mozne vnasanim vacsieho mnozstva tepla vynutit hlbsi prievar, avsak nemozne zvarit tenke plechy,
-zvaranie ktore ma predpoklady dosiahnut viac parametrov na uspokojivej urovni,
-ne/dosiahnutelna citliva regulacia vnasaneho tepla (tenke plechy).
-mechanizmus "samocistenie versus chladenie elektrody" by mal byt zachovany...a pod.
Pochopim ak sa nic s toho neda predpokladat. Asi by bolo zaujimave oslovit pana ktory s tym zacal, vsak?
Aj tak dakujem
Offline
Tak jsem to vymyslel. Odpovím formou článku. Dostal se mi pod ruku další "primitivoTIG AC". Nemůžu napsat "BauBauTIG", protože jako základ slouží masivní svářecí trafo JS90. Už jsme s tím včera svařovali. Dnes budeme pokračovat a připravím pokračování toho článku, ve kterém se budu zamýšlet i nad tou užitnou hodnotou. Tedy to, čemu jsem se chtěl původně vyhnout....
Offline
Super. Díky ti Admine. Už se těším. A nezapomeň přiložit fota provedených pokusných svarů a reálného zapojení toho zdroje.
Offline
parada, tiez sa tesim
Offline
Pepo Z. co kdybysme to teda vyzkoušeli? Myslím ty zkoušky svarů u vás. Alespoň zkoušku tahem. Viděl bych to na tupý svar na plechu typu AlMg tl. 3-5 mm. Svar provedený továrním AC TIGem a a BauBau AC TIGem. Jaké velikosti by měly zkušební vzorky mít, aby jste je mohli otestovat?
Offline
Není problém. Dle ČSN EN 895 by pro tuto tloušťku plechu měla být šířka svařených pásů 25 mm, délka pásů stačí 200 mm. Dle normy bude lepší udělat delší závar (stačí 100 mm) a vyříznout 2 až 3 pásy zprostřed (start a ukončovací kráter se dává pryč. Je vhodné mít rozšířené konce zk. tyčí aby se to trhalo v pracovní části a ne v samosvorných upínačích (tvar psí kost). Jsem opravdu zvědav jestli vyhoví a lom bude v základním materiálu a ne ve svaru nebo v TOO. Pro doladění detailů mě kontaktuj na mail.
Offline
PEPA.Z. : Tak už se na tom pracuje. Dnes jsme udělali vzorky BauTIGEM a zítra chceme svařovat továrním TIGem (máme k dispozici GAMU 200 AC/DC). Tloušťka materiálu je 2 mm.
Pošlete mi na e-mail adresu kam to pak mám zaslat, ju?
Offline
takze minimalne "nejako" to ide .Som zvedavy na vysledok
Offline
To Admin: Nechcete ty plechy nejdříve vyfotit a zveřejnit je než je pošlete? Taky jsem docela napnutej, jak to vaří.....
Offline
zatial nic nove?
Offline
Zatím se toho moc neudálo. Majitel "BauTiga" se totiž trochu zalekl důležitosti úkolu a odnesl si ho domů na "dopilování" Ale příští týden už by měl být zpět u nás. Naštěstí máme nafoceno jak to vypadalo původně, takže o to nepřijdete. Budou to navíc prý jen kosmetické změny.
Sice jsme svařili několik vzorků, ale ještě si na to pozveme TIG AC profíka.
Offline
ono zase, ked "dopilovane" stale este niekde pod sumu 15-17tis je aj tak menej ako polovica za najlacnejsiu AC-TIG masinu. Ci su aj vlastnosti polovicne, to uz je ina otazka (ktora ma zaujima)
Offline
Ahoj. Taky mám doma jeden nevyužitý svařovací transformátor (2f, 60-180 A) takže bych se do přestavby rád pustil ale čekám až to za mě někdo doladí abych to mohl jen sprostě okopčit. Ta investice je na dnešní poměry minimální a výsledek vypadá docela slibně. Jen bych chtěl upozornit všechny rádoby opraváře a ladiče motocyklů že svařování a opravy rámů je dost ošemetná záležitost a to by chtělo asi už profi stroj a hlavně fůru zkušeností.
Offline
Ak sa da zverejnit postup na stavbu TIG s trafka. Mna len tak napodlo /som iba zvedavy/ co bo sa stalo taka mala prstavbva len TIG AC napijit natvrdo na trafko /ved je AC/ na - horak s vol.elektrodou /zapalovat naskrabnutim / a + na kostru. Ja som len zamicnik mozna je to blbost?
Offline
It-pek a tento článek je o čem? Já myslel, že to je přesně to, co uvádíš. Nebo ne?
Je tam jen malá změna: ten ionizátor na HF zapalování je tam nutný. Ono totiž při použití trafa na síťové frekvenci 50Hz nejen, že nejde naškrábnout oblouk, ale po zapálení bez běžícího ionizátoru zhasíná. Takže HF musí v tomto případě běžet neustále i při svařování.
Offline
Este len tak pre autora ake trafo pouzil ked som sa na fore docital ze je pri metode TIG AC treba napatie okolo 90V a tie hoby maju do 50V. Potom vraj nejde zapalit obluk vobec.za odpove dik
Offline
Zdravím, chtěl jsem se jen informovat jestli ty zkoušky pevnosti svarů proběhly a jaké byly výsledky?
Díky
Offline
Admin: Taky by me ty testy svaru moc zajimaly, neb jsem se stal hrdym majitelem AC TIGu :-)) Puvodni svarecku 110A jsem vyztuzil MOTem, kvuli zvyseni napeti na prazdno, ionizatorem z feritovyho trafa z telky se svickou coby jiskristem (indukovani do sekundaru svareciho trafa je podle me fakt zbesila metoda), dokonce par relatek co resej predfuk a dofuk. Na testy rad ZAPUJCIM, vari to dle myho nazoru hezky, ale srovnani pevnosti svaru udelanyho profi masinou by mohlo byt fakt zajimavy.
Offline