SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 30-01-2008 05:17:01

vlesek
Člen
Registrovaný: 02-01-2008
Příspěvky: 6

Funkce antistick

Jak se prakticky projeví funkce antistick u invertorů ? Odtrhne se přilepená elektroda, pokud bych ji nechal několik sekund  v klidu nebo přichází ke slovu klasický "kývavý pohyb" ? V prospektu se píše, že se elektroda nežhaví. Pokud ale bude těch několik sekund proud procházet, tak se asi přitaví dost silně. "Přilepení" by proto asi mělo být omezeno časově.

Offline

 

#2 30-01-2008 09:13:43

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Funkce antistick

Jakmile elektronika invertoru pozná přilepení elektrody, sníží proud na minimum (třeba 5A). Teď je důležité chvilku (pár vteřin) počkat a nepanikařit. Elektrodu nechte pořád v kleštích. Jakmile elektroda vychladne, stačí jedno kývnutí a elektroda se v pohodě odlepí bez poškození obalu. Elektroda přitom zůstává pořád v kleštích. Invertor odlepení opět pozná a připraví se na nové zapálení oblouku. Důležité je opravdu nezpanikařit a nezačít s eldou kývat okamžitě po přilepení. To ji zase oloupete jak banána smile

Offline

 

#3 30-01-2008 20:46:51

vlesek
Člen
Registrovaný: 02-01-2008
Příspěvky: 6

Re: Funkce antistick

Díky administrátore, perfektní a výstižné vysvětlení, které jsem potřeboval. Dlouhá léta jsem používal trafo a diodový usměrňovač z časopisu urob si sám a nyní si nemohu  odvyknout od "klasiky".

Offline

 

#4 31-01-2008 07:37:42

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Funkce antistick

admine. A viete princíp ako spozná invertor prilepenie elektrody?
Cez napatie:)


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#5 31-01-2008 08:08:32

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Funkce antistick

Já osobně bych to řešil tak, že bych sledoval proud a napětí. Skokově vzroste proud a klesne napětí.

Offline

 

#6 31-01-2008 15:09:41

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Funkce antistick

Jasně, že  elektronika invertoru vyhodnocuje poměry na oblouku díky měření napětí a proudu. Ale proud se měří také jako úbytek napětí na bočníku, nebo jako napětí indukované na měřícím trafu. Takže se vlastně měří pořád jenom napětí smile

Konkrétně u toho Antisticku se to vyhodnocuje jen z napětí, protože proud je nastavený uživatelem a invertor víc "nedá". Po přilepení elektrody tedy dojde k poklesu napětí na výstupu svářečky. Teoreticky by napětí mělo poklesnout k nule (zkrat), ale díky odporu kabelů a různým přechodovým odporům to napětí poklesne na cca 5 - 9V (vyzkoušeno při odlaďování Hotstartu, viz chystaný článek). Při poklesu se invertor nejprve snaží přidat (Arc Force), aby elektroda odhořela, a pak stabilizuje proud na nastavené hodnotě. Pokud ale po nastaveném čase napětí nevzroste na těch cca 20V-30V, zareaguje Antistick a sníží proud na minimum z rozsahu. Po vychladnutí a odtržení eldy se napětí zvýší na hodnotu napětí naprázdno a odtud elektronika "pozná", že se bude znovu zapalovat. Proto taky Antistick nemůže vypnou PWM úplně, ačkoliv by to šlo. Po odtržení elektrody by totiž napětí nevzrostlo na hodnotu naprázdno a invertor by tak "nepoznal", že se bude znovu zapalovat a bylo by nutné tlačítko RESET (které nás asi stejně jednou čeká) smile

arno napsal(a):

admine. A viete princíp ako spozná invertor prilepenie elektrody?
Cez napatie:)

To jsem byl zkoušen, jestli do toho vidím i po technické stránce a jestli si nemyslím, že v invertoru sídlí permoníci?

Offline

 

#7 26-04-2008 21:34:31

zuzka
Člen
Registrovaný: 13-03-2008
Příspěvky: 11

Re: Funkce antistick

zdravim. potrebuji poradit. mam invertor kitin 145 pul roku. pri svarovani 3,15-mi mi spatne drzi oblouk, lepi mi elektrodu a kdyz svaruju tak 5 cisel a pak me to zase prilepi.nejem zacatecnik. poradte. dik

Offline

 

#8 27-04-2008 07:00:51

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Funkce antistick

No 145 3,15 utahne ,ale co kvalita elektrod ? Nejsou vlhke nebo i Kitin může být špatný .


Kitin 170LA

Offline

 

#9 27-04-2008 09:54:23

Bohouš
Člen
Registrovaný: 15-06-2007
Příspěvky: 325

Re: Funkce antistick

Já bych to tipnul na vlhké elektrody, protože já mám KITIn165 a některé 3,15 mi to dělají taky, ale opravdu jenom některé. Někdy schválně udělám pokus. Vysuším je ”káeskou” a prubnu to na invertoru, jestli to bude lepší....


Svářeč (lepič) amatér MMA, MAG, TIG
KS 250R, KITIn 165, Gude 145+HFU 400
Maximal 2005 (MAG); TIG AC/DC 200A P
Plasma Berlan BPS40, autogen

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče