SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-05-2008 08:34:56

tomik
Člen
Registrovaný: 13-03-2008
Příspěvky: 16

spinici se elektroda + mnozstvi plynu ??

dobry den.
tak jsem take zprovoznil muj prvni TIG a prvni zkusenosti. (gama 1550 + hf sada)
koupil jsem si k nastavemi prutoku plynu kulickovy prutokomer(chobola za 100kc), aby bylo vse "OK", pred prvnim pokusem.
to nastaveni je takovy dost nejisty, nemam z toho dobrej pocit. na vstupu bylo 50bar na vystupu necely 2bary, aby to funelo na otevrenej vevtilek tak okolo tech 8l/min.
je to spravne ? pri zapaleni oblouku(HF), je videt ze oblouk "fouka" do strany jak od autogenu, je to normalni ? no a nejvetsi problem je ze se jak keramicka tryska tak elektroda
obaluje nejakym sajrajtem, co je spatne, neni na to nejakej sprej jako u CO2 ?
na jak dlouhej svar, nebo dobu svareni by mela vydrzet elektroda, 1,6mm pri 60A . zatim jen trenuju na sucho, a netusim jestli mi elektroda nemizi nejak rychle.
delat s TIGem a kazdou chvili posouvat elektrodu a brousit asi neni v poradku :-).
dik za info.
tomik.

Offline

 

#2 02-05-2008 11:19:52

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: spinici se elektroda + mnozstvi plynu ??

Foukání do strany je asi tím ,že máš špatně naboušenou elektrodu . Elektroda vydrží celkem dlouho ,ale nesmí dojít k dotyku .


Kitin 170LA

Offline

 

#3 02-05-2008 14:15:56

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: spinici se elektroda + mnozstvi plynu ??

Nejprve bych se zaměřil na polaritu. TIG hořák musí být připojený na MINUSovou svorku svářečky a zemnící kabel na PLUSovou svorku. To je základ. Dále plyn. Máte opravdu čistý Argon 4,6? Právě špatný plyn může mít na svědomí ten "sajrajt" na elektrodě. Pokud jsou pochybnosti, tak plyn vyměňte (eventuálně reklamujte). Za další elektroda. Jakou používáte? Přes všechny výhrady je pro stejnosměrné TIG svařování pořád nejlepší červená Thoriovaná elektroda. A jak píše cipisek32 i její broušení je důležité a má vliv na stabilitu a tvar oblouku, viz tady.

Nastavení toho redukčního ventilu je dobře.

O žádném speciálním spreji na TIG hubice nevím. Nepoužívá se to.

Jaký materiál chcete svařovat a co je trénování na sucho? smile

Offline

 

#4 02-05-2008 19:29:37

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: spinici se elektroda + mnozstvi plynu ??

admine proč myslíš , že Thoriová je nejlepší ? My jsme přešli z Thoriové na Ceriovou a žádný rozdíl sem nepoznal .


Kitin 170LA

Offline

 

#5 02-05-2008 19:40:51

tomik
Člen
Registrovaný: 13-03-2008
Příspěvky: 16

Re: spinici se elektroda + mnozstvi plynu ??

admin napsal(a):

Nejprve bych se zaměřil na polaritu. TIG hořák musí být připojený na MINUSovou svorku svářečky a zemnící kabel na PLUSovou svorku. To je základ. Dále plyn. Máte opravdu čistý Argon 4,6? Právě špatný plyn může mít na svědomí ten "sajrajt" na elektrodě. Pokud jsou pochybnosti, tak plyn vyměňte (eventuálně reklamujte). Za další elektroda. Jakou používáte? Přes všechny výhrady je pro stejnosměrné TIG svařování pořád nejlepší červená Thoriovaná elektroda. A jak píše cipisek32 i její broušení je důležité a má vliv na stabilitu a tvar oblouku, viz tady.

Nastavení toho redukčního ventilu je dobře.

O žádném speciálním spreji na TIG hubice nevím. Nepoužívá se to.

Jaký materiál chcete svařovat a co je trénování na sucho? smile

tak polarita je spravne, podle navodu k hf sade :-)
elektrody jsou "LaRC - GOLD" (mam 1,0 a 1,6)
plyn je ve flasce 2kg kterou jsem koupil "v sade" , takze buh vi co tam je :-( . (stejne je asi na konci kdyz je na redukcaku necelejch 50bar ...
brousim po smeru, jak jsem tady nastudoval :-) .
"na sucho", to jako ze trenuju to drzeni oblouku/vzdalenosti atd, zkousim pridat drat(pro tig od choboly), tedy bez toho abych neco konkretne varil .. :-)
jinak koupil jsem to tady jako komplet : http://cgi.ebay.de/FREE-TIG-HF-UNIT-WIG … dZViewItem
cena byla dobra a vsechno sedi, az na skoro plnou flasku .
kdyby byl zajem o "rozborku" ty HF sady muzu nafotit zevnitr atd .
kamarad ma doma "uskladnenou" flasku s HITEC plynem, kterej jsem na webu nasel jako smes pro TIG, tak to zkusim..
tomik.

Offline

 

#6 03-05-2008 22:18:06

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: spinici se elektroda + mnozstvi plynu ??

tomik: tak bych se asi zaměřil na ten plyn. Ačkoliv nějakému HITEC plynu bych taky moc nevěřil. Prostě Argon 4,6 nebo 4,8 a je to.

cipisek32: no, především jsem měl napsat, že je to můj osobní názor. Prostě jsem to vypozoroval z chování určitého "vzorku svářečské populace" smile  Řada firem přešla pod, někdy zbytečně přeceňovanou, záminkou škodlivosti Thoriovaných (červených) elektrod na elektrody zlaté nebo šedé (lanthan, cerium). A řada firem (ne všechny) se zase vrátila k červeným. A podobné zprávy jsem slyšel i z německa. Osobně jsem při zkouškách žádný rozdíl mezi červenou a zlatou nepoznal, ale já to nedržím v ruce osm hodin denně.

Offline

 

#7 04-05-2008 08:00:56

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: spinici se elektroda + mnozstvi plynu ??

No já to držím 8 hodin , ale jem normál ocel . Zkoušel sem i měď a šla dobře , ale s jinými materialy nemám zkušenost takže taky nevím .


Kitin 170LA

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče