SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 23-12-2009 11:17:15

kiwi
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 31-01-2009
Příspěvky: 85
Web

Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Dobrý den, mám dotaz zdali se dá svařit prasklina na litinovém článku, radiátoru typ Bohumín. Prasklina je v odlitém spoji, asi 5cm dlouhá, netuším co je to za materiál, šedá litina? Uvažoval jsem pájením mosazi, ale nejsem si jistý. Děkuji


Esab cady Tig 2200i AC/DC, ALF 400 AXE, Alfin 150,

Offline

 

#2 23-12-2009 15:06:35

Rost
Člen
Registrovaný: 19-12-2009
Příspěvky: 16

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

kiwi napsal(a):

Dobrý den, mám dotaz zdali se dá svařit prasklina na litinovém článku, radiátoru typ Bohumín. Prasklina je v odlitém spoji, asi 5cm dlouhá, netuším co je to za materiál, šedá litina? Uvažoval jsem pájením mosazi, ale nejsem si jistý. Děkuji

Ja osobne s tým skúsenosti nemám,ale s počutia viem,že liatina sa celkom dobre varí TIG-om a ako prídavný material sa dá použiť antikor.Ale to som len počul,treba si to overiť.

Offline

 

#3 23-12-2009 20:20:26

kiwi
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 31-01-2009
Příspěvky: 85
Web

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Rost napsal(a):

kiwi napsal(a):

Dobrý den, mám dotaz zdali se dá svařit prasklina na litinovém článku, radiátoru typ Bohumín. Prasklina je v odlitém spoji, asi 5cm dlouhá, netuším co je to za materiál, šedá litina? Uvažoval jsem pájením mosazi, ale nejsem si jistý. Děkuji

Ja osobne s tým skúsenosti nemám,ale s počutia viem,že liatina sa celkom dobre varí TIG-om a ako prídavný material sa dá použiť antikor.Ale to som len počul,treba si to overiť.

To myslíš vážně? mám tu možnost udělat to tigem ale s tím nerezovým drátem? nějak mi to nejde dohromady:) ale Díky za názor


Esab cady Tig 2200i AC/DC, ALF 400 AXE, Alfin 150,

Offline

 

#4 23-12-2009 20:26:52

Rost
Člen
Registrovaný: 19-12-2009
Příspěvky: 16

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

kiwi napsal(a):

Rost napsal(a):

kiwi napsal(a):

Dobrý den, mám dotaz zdali se dá svařit prasklina na litinovém článku, radiátoru typ Bohumín. Prasklina je v odlitém spoji, asi 5cm dlouhá, netuším co je to za materiál, šedá litina? Uvažoval jsem pájením mosazi, ale nejsem si jistý. Děkuji

Ja osobne s tým skúsenosti nemám,ale s počutia viem,že liatina sa celkom dobre varí TIG-om a ako prídavný material sa dá použiť antikor.Ale to som len počul,treba si to overiť.

To myslíš vážně? mám tu možnost udělat to tigem ale s tím nerezovým drátem? nějak mi to nejde dohromady:) ale Díky za názor

Ak máš tu možnosť,treba odskúšať.

Offline

 

#5 23-12-2009 21:43:10

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Liatinove vyfukove zvody som sice zvaral TIGom ale ako pridavny material sluzila oklepana elektroda na liatinu... Ten nerez sa mi akosi nevidi. Ale ked mas moznost tak to vyskusaj, aspon sa dozvieme ci to funguje.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#6 24-12-2009 15:13:40

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Když tady čtu ty návrhy, souhlasím, že to lze provést mnoha způsoby.  Je třeba si ale uvědomit, že se jedná o spoj, který nemusí být ani tak moc pevný, zato musí být těsný. Z tohoto důvodu bych doporučoval nepoužívat příd. materiály o vysoké pevnosti, jak zde někdo navrhoval dokonce nerez. Při chladnutí totiž dochází ke smršťování materiálu sváru a k obrovskému pnutí, které přesáhne mez pevnosti litiny a vznik trhlinek vedle sváru. Pokud svářet TIGem, tak Al bronz, nebo v krajním případě nějaká slitina NiCu s obsahem Cu víc než 50%. Úplně krajní případ je čistý Ni. (oklepanou Ni elektrodu). Ale tam už mohou vznikat drobné trhlinky v rozhraní sváru a tím riskujete netěsnosti.
Nejlepší variantou je v tomto případě asi tvrdé pájení, buď stříbrnou pájkou, nebo stačí i mosaz.

Online

 

#7 24-12-2009 22:45:59

kiwi
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 31-01-2009
Příspěvky: 85
Web

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Díky za rady pánové, zkusím tu mosaz. Přinejhorším bude o článek míň smile


Esab cady Tig 2200i AC/DC, ALF 400 AXE, Alfin 150,

Offline

 

#8 29-12-2009 21:02:33

kiwi
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 31-01-2009
Příspěvky: 85
Web

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Tak oprava dopadla dobře, volil jsem tu mosaznou pájku a drží to. Jak budu mít chvilku zkusím nějaký kus litiny svařit Tigem +příd. materiál nerez, zajímá mě jestli to půjde. Teď jsem neměl čas, zima je zima a topit se musísmile. Díky všem za reakce a rady.


Esab cady Tig 2200i AC/DC, ALF 400 AXE, Alfin 150,

Offline

 

#9 30-12-2009 09:43:59

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Na litinu jsou z nerezů vhodné slitiny na bázi niklu, např. UTP A 068 HH, Thermanit Nicro 82, Böhler Nibas 70/20-IG atd. To jsou slitiny ca. 70% Ni, ca. 20% Cr, ca. 2% Mn, dále Fe, Si, ev. ca. 1% Mo. Jen zde je eliminován přechod uhlíku do svarového kovu.  Rozhodně ne klasické nerez jako 18/8, nebo i přechodové 18/8/6, 23/12 atd. Cr z přídavného materiálu s 2-3% C z litiny bude tvořit karbidy a bude to tvrdé a velmi křehké.
Přímo určeným WIG drátem na litinu je např. UTP A 8051 Ti, což je FeNi slitina 45/55. Z bronzů je nejlepší CuAlMn slitina UTP A 34 N. Totéž jako obalenou elektrodu používají např. německé dráhy na podvozkové partie, kde se svařuje litina, bronz, vytvrditelná manganová ocel a kombinace těchto materiálů (na litinový díl se přivařují bronzová pouzdra a tvrdé příložky z Mn oceli).
To ale jen na rozšíření informací, doma bych radiátor také spíš zapájel smile

kiwi napsal(a):

Tak oprava dopadla dobře, volil jsem tu mosaznou pájku a drží to. Jak budu mít chvilku zkusím nějaký kus litiny svařit Tigem +příd. materiál nerez, zajímá mě jestli to půjde. Teď jsem neměl čas, zima je zima a topit se musísmile. Díky všem za reakce a rady.

Offline

 

#10 31-12-2009 17:53:07

Tondan
Člen
Registrovaný: 31-12-2009
Příspěvky: 9

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

pouzivam uz delsi dobu s velkym uspechem na vareni litiny E-B420 nebo421 nerezove elektrody,svary jsou ciste a pevne. Musite pouzit stejnosmernou svarecku.

Offline

 

#11 20-09-2011 19:54:15

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

co tak radiator rozebrat a článek vyhodit popř na šrotišti za pár korun koupit druhý.

Offline

 

#12 21-09-2011 22:40:05

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Asi to už za ty skoro dva roky opravil.

Offline

 

#13 09-10-2011 20:40:48

mirekh
Člen
Registrovaný: 04-08-2011
Příspěvky: 21

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Pro Tondan. Děkuji- potvrzuje se co jsem psal v případě svárění plotýnky od kamen. Dále k radiatoru.....tam to chce rozšroubovat vadné místo očistit bruskou a za pomocí autogenu a litinové tyčky v nouzi i s boraxem jinak je spec. tavidlo to spojit.Když není lit.tyčka dá se z jiného již neopravitelného dílu vyřezat pásek. Nejspolehlivější řešení bohužel vázané na autogen.

Offline

 

#14 09-03-2018 17:16:43

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Litinový radiátor ,,Bohumín" oprava?

Ve fabrice články s vadou opravují normálním oblouk. svárem, žádný předehřev. Elektrodu nevím, zkusím zjistit, ale asi tak možná opravují jen některé styčné plochy, né díru v článku


Elektronik - lepič

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče