SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 12-12-2011 18:48:16

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Tak mi Pane Jirkati pověz jak je možné že mi přikáže mistr polohu PG a je to dle kvality B a tl MTR je 10mm. Když v dnešní době jde hlavně o kvalitu svaru a nebo o zisk.

Offline

 

#27 13-12-2011 06:13:08

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Pro Petra :
No oni to mají vždy k základnímu kurzu, takže i ten základní kurz dnes nestojí za nic v některých školách. Navíc při základním kurzu se kouťáky nelámou a v tupých může být docela dost vad. Určitě víte co svařečů má problém u koutového svaru s provařením celého kořene. Ale máte i pravdu, když je škola pes je ZK těžší než EN-287 FW např. PA poloha.
A vlastně to co říkáte to mě štve na té EN-287, nakonec je někdy jednodušší než ZK, ale ten významný rozdíl je každé dva roky pro maloživnostníka kvůli plotům a brankám strávit 3 dny za 3000,- ve škole. Dříve stačilo na spousty svarových spojů jen ZK a na důležité byla státní zkouška a že by byly neustálé havárie od ZK svařečů ? To si nemyslím, a co slychám při školeních a rozhovorech s komisaři a lidmi od ANB - konečně ZK neplatí skoro na nic a máme EN-287. Proč nebojují za něco za co nás v evropě i jinde pochválili, že naše sv. průkazy a ZK nejsou špatná věc, 1x za dva roky přezkoušení na ZK je cca 300,- Kč, kolik je za EN-287 jsem psal - to je ten důvod.
Takže aniž bych chtěl omlouvat očůrávání, tak ti co nás mají chránit a chít to nejlepší v souladu se zdravým rozumem nás prodávají a pak se divíme, že se očůrává.
Souhlasím s EN-287 pro železnice, mostní konstrukce atd. ale i pro jednoduché běžné svary ne. Měli jsme si za svým systémem, který není špatný stát a bojovat o něj.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#28 13-12-2011 06:50:14

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

franišek napsal(a):

Tak mi Pane Jirkati pověz jak je možné že mi přikáže mistr polohu PG a je to dle kvality B a tl MTR je 10mm. Když v dnešní době jde hlavně o kvalitu svaru a nebo o zisk.

Teoreticky by Vám nějaký mistr neměl do svařování co kecat. Pokud jste firma dodržující nějaký systém, měl by o takových věcech rozhodovat svářečský dozor a NDT pracovník. Pokud se nic nestane zaplať pán Bůh. Ale znáte to přísloví: "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až most spadne".
http://www.cws-anb.cz/ Všiměte si krátké zprávy z 5.12. 2011. Certifikát byl odebrán certifikační organizací DOMZO 13.

Offline

 

#29 13-12-2011 06:55:04

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Ale Jirko , přece si nemyslíš , že všichni v práci svářející lidé mají papíry . Budou to mít většinou ve firmách , které svářením něco nového vyrábí . Dělal a svářel jsem v práci jak švajcem , tak elektrikou a byl u naší party jen jeden , co měl státní a na toho se to psalo . Ten zase nemusel nic moc dělat . smile Nic takového nikomu neradím , jen popisuju reálný stav .

Offline

 

#30 13-12-2011 09:25:50

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

bobobo napsal(a):

Ale Jirko , přece si nemyslíš , že všichni v práci svářející lidé mají papíry . Budou to mít většinou ve firmách , které svářením něco nového vyrábí . Dělal a svářel jsem v práci jak švajcem , tak elektrikou a byl u naší party jen jeden , co měl státní a na toho se to psalo . Ten zase nemusel nic moc dělat . smile Nic takového nikomu neradím , jen popisuju reálný stav .

Pán co unás zaváděl tehdá ještě EN 729, se majitelovi zmiňoval proč trvám, aby všichni svářeči měli na tlak. PET doložku, že stačí dva a na ty se to bude psát. Taky smutné, že. Naštěstí už zmiňovanou EN nemáme, nepotřebujeme ji.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#31 13-12-2011 15:18:40

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Zákon 22/97 sb. "Výrobek je vhodný pro daný účel, jestliže uspokojivě plní svou funkci po dobu předpokládané životnosti. Výrobek může degradovat svoje vlastnosti, ale nesmí dojít následkem závady k porušení lomem". Tolik zákon. Já osobně lituji ty dva chudáky, kteří byli schopni splnit podmínky směrnice 97/23/ES tzv. PED. Představte si, že se stane nějaké neštěstí způsobené vadou svaru. Moc by mne zajímalo, kdo se za ty dva, co na sebe vzali odpovědost, postaví.

Offline

 

#32 13-12-2011 16:32:57

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Plně souhlasím s Kirkmenem, na spoustu svarů postačuje základní kurz.Pokud vím, tak v zahraničí by mělo fungovat pro nenáročné svary a zámečnické práce zaškolení pracovníka jako u nás.Československo bylo kdysi ve svařování a vůbec v oboru strojírenství velmoc.Ostaní se měli učit od nás a ne my od nich.Základní kurz by měl být takový mezičlánek mezi dělníkem-stehovačem(zaškolený pracovník) a úředním svařečem.Neměl by svařovat dynamicky namáhané konstrukce nebo tlakové potrubí, ale k běžným pracem jako jsou statické konstrukce, topenářské práce nebo dílenské zámečnické svařování, k tomu by základní kurz měl být.Pokud člověk ten měsíc v kurzu poctivě svařuje a má snahu se naučit, tak po zkouškách je z něj celkem schopný svářeč pro výše uvedené věci.Také je škoda zrušení nižší úrovně úřední zkoušky jako bylo kdysi, kdy zkušební kusy svařeče byly pouze vizuálně kontrolovány, koutové svary zlomeny.Dneska se na úředního svařeče nehledí s respektem jako dříve, kdy ten kdo měl "státnice" byl pan někdo.Svařeč je práce pro"úkáčka" a další dělníky ze zemí směr východ.Rekvalifikovaný kuchař, zahradník na svařeče je v dílnách rovněž spíš jako přítěž, i kdyby snad uměl svařovat.Musí mít k ruce kvalifikovaného zámečníka který sestavuje dílce, čte výkresy a dělá to, co by měl umět svařeč, jenomže pokud je to ten kuchař nebo zahradník....Jak podotkl Franišek, dnes jde hlavně o zisk. A papír snese všechno.I ty normy a předpisy, jak by se to MĚLO všechno dělat.

Editoval MAG Welder (13-12-2011 16:34:01)

Offline

 

#33 14-12-2011 07:16:52

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Petr napsal(a):

Zákon 22/97 sb. "Výrobek je vhodný pro daný účel, jestliže uspokojivě plní svou funkci po dobu předpokládané životnosti. Výrobek může degradovat svoje vlastnosti, ale nesmí dojít následkem závady k porušení lomem". Tolik zákon. Já osobně lituji ty dva chudáky, kteří byli schopni splnit podmínky směrnice 97/23/ES tzv. PED. Představte si, že se stane nějaké neštěstí způsobené vadou svaru. Moc by mne zajímalo, kdo se za ty dva, co na sebe vzali odpovědost, postaví.

Jistě je to pravda, ale ne u teplovodních kotlů na tuhá paliva. My to potřebovali pro zákazníka do zahraničí, u nás to chvála Bohu není potřeba. Jak jsem psal, on ten "zkušený" komisař moc dobře ví, že tyto kotle může svařovat záklaďák. Za svoji téměř 20 letou praxi v oboru, jsem se nesetkal, že by došlo k nějakému neštěstí kvůli svaru při normálním provozu, vždy odejde plech v ploše vlivem koroze.
A s tou odpovědností, je to tak, že to ti svařeči ani mnohdy neví a píše to na ně firma, proto jsem si prosadil, že petku měli všichni co to vařili.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#34 14-12-2011 18:51:11

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Pro Kirkmena: Není pravda, že se v základním kurzu koutové svary nelámou. U metod 111; 135; 131 se lámat musí.

Offline

 

#35 15-12-2011 05:51:03

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Pro Petr, to se omlouvám, a je to ostuda, vždyť sem ty ZK dělal.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#36 15-12-2011 09:28:41

peton
Člen
Registrovaný: 30-09-2010
Příspěvky: 25

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Nedá mi aby som nereagoval ohľadne kupovaných certifikátov. Kvalifikačné skúšky zváračov sú uvedené v norme EN 287-1. Kedysi bolo predpokladom na získanie certifikátu zvárača mať základný kurz ZK a určitú dĺžku praxe. Až potom mohol ísť zvárač na úradnú skúšku. Úradná skúška sa skladá z teórie (testu) a pracovnej skúšky. Skúška má prebiehať za účasti skúšobného komisára certifikačného orgánu. Ten svojím razidlom označí skúšobné vzorky. Po vizuálnom vyhodnotení vzorky odchádzajú na vyhodnotenie (rtg, lámačka,...). Na základe výsledkov z defektoskopie je vystavený Certifikát zvárača. Ten platí dva roky za predpokladu, že koordinátor zvárania potvrdí, že zvárač pracoval v pôvodnom rozsahu kvalifikácie. To sa musí potvrdiť pravidelne po každých šiestich mesiacoch. Úradná skúška zvárača prebieha podľa WPS. Vo firmách musia byť spracované WPS pre všetky spôsoby a rozsahy zvárania. K tomu musí mať firma schválené aj WPQR. Podľa nich je potom aj firma certifikovaná na ten-ktorý spôsob zvárania.
Postupy zvárania :
pWPS-predbežne stanovený postup zvárania
WPS-stanovený postup zvárania
WPQR-schvaľovací protokol postupu zvárania

Každá firma má právo si odskúšať nového zvárača a podrobiť ho tzv. pracovnej skúške. Vtedy sa v praxi ukáže, či v skutočnosti ovláda zvárač to, na čo má certifikát. Žiaľ, osobne poznám zváračské školy ako na Slovensku, tak aj v Čechách, kde sa dá "kúpiť" certifikát. Na pracovnej skúške sa to potom ukáže. Ak môžem poradiť, lepšie je si urobiť certifikát na trubku a pod uhlom 45°, tzv. poloha H-L045. Trubka svojím rozsahom pokrýva aj plechy a H-L045 pokrýva všetky polohy. Správnou kombináciou priemeru trubky a hrúbky steny si môžem znížiť počet potrebných certifikátov. Žiaľ zvárač je jedna z mála profesií, kde si musíme podľa platnej normy predlžovať platnosť každé dva roky. Snáď sa to zlepší, keď vstúpi do platnosti norma 9606-1. Tam sa okrem iného má meniť aj perióda na tri roky.

Offline

 

#37 29-12-2011 05:00:39

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

k prispevku #25

Ja som tiež hrdy na to, čo som sa behom svojej praxe naučil a čo dokažem zavarit, tiež si myslím, že ked zvolim jednoduchšiu cestu a objednam si certifikat bez toho aby som fyzicky musel zavarit skušobnu vzorku /urobi to za mna niekto iny/

tak to neznamena , že tým pádom sa moje skusenosti v tejto oblasti nejak znehodnocujú

A to, že sa dištancujem od kupovania certifikatov na sposob zvarania, ktorý neovládam je asi v poriadku, aj ked by som to mohol urobit.

Ale na tom,že by som tak mohol urobiť  je pre vas asi urážlive to, že tak ide urobit, že je taká možnost.

Ja s tým tiež nesuhlasim, že sa to takto zvrhlo s tými certifikatmi , no ale ako hovorite vy Česi :

"poptávka vybízi nabídku"

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče